ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
OCT-2005

Shopping inainte de intoarcerea acasa

E drept ca a trecut ceva vreme de cand am vizitat acest oras, dar mi-a lasat multe amintiri placute. Am locuit cateva zile la sora mea in Furth, intr-un bloc, chiar langa autostrada, dar surprinzator, fara galagie. Era interesant dimineata, cand ma trezeam, primul lucru ma uitam pe fereastra sa urmaresc traficul aglomerat inainte de orele de serviciu. Ce mi-a placut acolo a fost curatenia zonei si faptul ca desi era bloc cu 12 etaje, avea curte interioara, parcare si gradini frumos amenajate. Atata verdeata cata am vazut acolo, nu cred ca am mai vazut in vreun oras.

De obicei ieseam in fiecare zi pe undeva. Cel mai bine am mancat la un restaurant turcesc, departe de centru, dar cunoscut de rudele mele. Era punctul de intalnire al catorva romani din zona si m-am simtit in largul meu. Plus ca mancarea a fost "ca acasa", adica asemanatoare unui restaurant cu specific intalnit si la noi. O alta recomandare este orice restaurant chinezesc. Nu am mancat de 2 ori in acelasi loc, dar mancarea la chinezi a fost la fel de gustoasa. Bineinteles ca nu am riscat cine stie ce preparate cu continut cu semnul intrebarii. Pieptul de rata la gratar cu sos de soia sau piept de pui cu bambus si nelipsitul orez pe care numai ei stiu sa-l prepare... mmmm... delicios. Pot sa spun cu mana pe inima ca in Romania nu am mancat niciodata asa ceva in nici un restaurant chinezesc. Nu semana deloc mancarea, nici nu se compara.

O seara la IMAX nu trebuie sa lipseasca. Multa animatie, divertisment, tineret, distractie; asta pe scurt. Iar in alta zi, o plimbare in Hauptmarkt - piata centrala unde se gaseste asa numita Frauenkirche - Biserica Doamnei, cu o arhitectura extraordinara. Platoul pietei e plin de terase, magazine, tarabe, iar de acolo, strazi si stradute pline de magazine de toate felurile si pentru toate gusturile si buzunarele. Acolo ne-am plimbat cel mai mult, mai ales ca este zona exclusiv pietonala. Si am cumparat tot ce mi-a dorit inima, lucruri pe care odata ca nu le gasesc la noi, dar preturile... nu imi venea sa cred ca nemtii pot avea lucruri atat de ieftine, comparativ cu noi.

Pentru cine ajunge acolo, va fi imposibil sa nu observe, chiar in apropierea autostrazii, hotelul construit in forma de piramida de sticla... foarte interesant. Mi-ar fi placut sa-l vad cum arata inauntru, dar nu am avut ocazia.

Trimis de deliutza27 in 22.04.10 16:03:39

VIZUALIZĂRI: 9225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 multe magazine...toate tipurile...pentru oricine

Costi
[22.04.10 20:23:12]

Nu-mi este prea clar unde ţi-ai petrecut mai mult timp şi de unde sunt impresiile: din Nürnberg, sau din vecinul său mai mic, Fürth.

Asta pentru că impresiile sunt un pic cam generale, nu ai amintit decât de Hauptmarkt şi Frauenkirche (Biserica Maicii Domnului, nu Biserica Doamnei).

Apoi, să te duci în Germania şi să mănânci la un restaurant turcesc şi la unul chinezesc, mi se pare cam nepotrivit, atât timp cât în Nürnberg sunt atâtea locuri unde poţi gusta din bucătăria tradiţională bavareză, care este destul de asemănătoare cu cea ardelenească!

Este suficient să dau drept exemplu două locuri: Handwerkerhof şi Barfüßer Hausbrauerei.

Nu mai vorbesc de numeroasele terase, berării şi chiar tonete stradale, unde poţi mânca un wurst bavarez, stropit cu bere de cea mai bună calitate...

Ai totuşi circumstanţe atenuante: vârsta şi faptul că totuşi amintirile s-au mai estompat de acum cinci ani...

Care autostradă, că la Nürnberg, care este înconjurat de o centură tip autostradă, ajung vreo 4 ...

Cristian_h*
[22.04.10 23:13:32]

in general pe autostrazile din Germania nu vezi mai nimic decat natura, acolo unde sunt localitati nemti au avut grija sa construiasca parapeti inalti de 3/4 metri pentru izolare fonica pentru a nu deranja locuitorii!

[22.04.10 23:17:31]

Tot ce am vorbit a fost despre Nürnberg. In Fürth doar am locuit. Iar faptul ca am mancat la turci sau la chinezi a fost pentru ca asa am fost indrumata.

Eram in drum spre casa dupa o sedere de 6 luni in München si nu aveam cu cine sa bat strazile orasului in cautare de impresii turistice. Cumnatul meu lucra pana dupa-masa, iar iesirile le faceam mai mult seara. Sora mea nu avea permis de conducere si nici nu vorbea foarte bine germana, deci sa iesim doar noi doua, nu prea aveam cum. Si daca tineti minte, pe vremea aceea nu eram in UE, asa ca ma cam temeam sa ies singura, fara cineva care cunoaste zona.

Tocmai de aceea am numit review-ul meu "Shopping in drum spre casa". Pentru ca nu prea are legatura cu celelalte postari despre oras. Am incercat sa expun o impresie exceptand obiectivele turistice, in prisma unui simplu trecator coada dupa locuitori obisnuiti din zona despre care nu stiam absolut nimic. Cum zici tu...varsta de atunci probabil ca nu m-a indrumat spre vizite in muzee, restaurante cu renume sau alte locatii bine cunoscute. Atunci nu ma tentau toate acestea mai mult decat o zi plina de cumparaturi prin magazine .

[22.04.10 23:21:06]

Referitor la hotelul acela, credeti-ma ca il vedeam aproape in fiecare zi pentru ca treceam pe langa el mereu. Asta inseamna probabil ca e situat intre Fürth si Nürnberg. Si se vedea din masina....iar masina gonea cu 160 km/ora pe autostrada.

[22.04.10 23:30:50]

Am gasit si site-ul hotelului cu pricina: click aici

[20.09.10 12:08:17]

Cautand ceva vechituri printre cd-urile prafuite, am gasit un cd cu cateva poze facute de sora mea in 2007, in aceleasi locuri pe care le-am vizitat si eu impreuna cu ea. Si m-am gandit ca ar fi frumos sa vi le arat si voua .

riam
[04.02.11 22:09:37]

foarte bine se mananca la un restaurant grecesc pe furter strasse, langa biserica romaneasca, posthorn se numeste, pofta buna!!!

Michaell
[20.12.11 19:27:34]

@ deliutza 27

cei drept... cam tirziu, dar imi permit totusi intrebarea: esti sigur ca P 17 arata skyline-ul orasului despre care ai scris review-ul, deci Nürnberg? Se poate sa te fi inselat si sa nu fie vorba de Nürnberg ci de Frankfurt am Main? Atentie: ma refer doar la P17!

[21.12.11 10:04:06]

Pozele sunt luate, cum am spus, din colectia surorii mele. Nu tin minte ca ea sa fi fost in Frankfurt. Dar este foarte posibil sa fie totusi o greseala. Cine a vazut Frankfurt, poate sa spuna exact daca este asa. Eu tin minte ca tot ce am vazut atunci mi s-a parut extraordinar.

Costi
[21.12.11 11:47:51]

@deliutza27

Evident, fotografia P17 este din Frankfurt, mai exact este Westend, cartierul financiar, pe care l-aş asemui cu o zonă asemănătoare din Paris, La Defense.

Michaell are dreptate, era şi firesc să recunoască imediat peisajul, pentru că locuieşte chiar acolo.

În fotografie, clădirea din dreapta este Commerzbank Tower, cea mai înaltă clădire europeană până de curând, când au construit ruşii una mai înaltă.

Mai multe poze din zonă se pot vedea ataşate la review-ul meu de aici: vezi impresii

- -

NOTA WM: am editat fotografia respectiva, multumim @Michaell si @Costi.

[21.12.11 14:02:13]

Multumesc Costi, Michaell si WM!

Costi, deliutza27, Michaell, riam
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nurnberg și împrejurimile: