ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2017
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
NOV-2017

47 - Iordania de la dorință la realizare

Totul a inceput firesc cu o dorinta, in cazul meu cu doua:.

- sa ajung in desert sa stau pe un pres si sa ascult povesti de la localnici/beduini

- sa vad Petra.

Prima dorinta are ceva vechime, s-a nascut mai mult din discutii despre cazari (sa fie fita sau hostel), eu avand mereu acelai raspuns, pot sta/dormi si pe un pres daca ascult o peveste frumoasa/interesanta.

A-2-a a venit firesc, dupa 4 incursiuni pe cont propriu in Israel am decis ca este timpul! Am acumulat desule informatii incat sa am curaj sa ajung la Marea Rosie, la Eilat si eventual sa vad cum pot sa trec de acolo in Iordania.

Acum ori am fost eu consecventa in dorinte, ori am facut ce trebuia in viata fiindca intr-o seara, aproape de miezul noptii imi apare un anunt cu noile curse ale unei companii aeriene, printre care si BUCURESTI - EILAT la un super pret. Fara sa stau pe ganduri iau un bilet, dau vreo 30 de sms-uri persoanelor care stiu ca ar fi vrut sa vada Iordania si merg la somn fericita ca ziua a fost minunata.

Dintre cei carora l-am trimis vestea sub 5% au raspuns, nu s-a legat sa fac gasca asa ca am inceput singura sa studiez: istorie, geografie, politica, turism si cel mai important preturi, intr-un cuvant totul despre Iordania.

Logic ca am apelat la prietenul lui " elviramvio" adica booking-ul si am facut cateva rezervari care ulterior au mai fost ajustate. 1-2 nopti Eilat si 2 nopti Petra. Nu a placut, reformulez, reasez si iese cam asa 2n Petra, 1n Wadi Rum, 1n Eilat si se pare ca asta ar fi formula perfecta pentru cele 5 zile/4n pe care am decis sa le petrec in Iordania si Israel.

Au iesit cam asa doar ca intr-o alta ordine, ora zborului a fost modificata si nu am putut trece din prima zi in Iordania, asa ca finalul a fost 1n Eilat, 1n Petra si 2n Wadi Rum in 2 locatii diferite.

Pai daca nici "Goagalul" nu are info apoi cine sa mai aibe? . Am gasit tipsuri, idei, si multe alte lucruri care sa ma ajute in temerara mea incursiune intr-un tinut plin de istorie, religie, peisaje excelente si mai ales oameni minunati.

Putina Istorie

Iordania sau mai corect Regatul Hasemit al Iordaniei, este o tara cu o populatie majoritar musulmana, care traieste preponderent din turism (printre putinele activitati impozitate) si exportul de minereu de fosfat.

Geografie

Situata in orientul mijlociu, cu un relief desertic Iordania reuseste sa valorifice atat putinul pamant agricol cat si vastul desert cu parcul-rezervatie Wadi Rum.

Iesirea la Marea Rosie permite aprovizionarea tarii si a vecinilor, dar este si loc de agrement pentru localnici si turisti. (aici voi mai povestii, zona libera Aqaba are povestea ei)

Obiceiuri

Aici voi povesti la timpul potrivit, in functie de cum aflu si eu ca detalii, aceasta parte de introducere fiind scrisa intre momentul achizitionarii biletului si vacanta propriuzisa, bine putin ajustata dupa venire

Tipsuri/saituri ajutatoare

Jordan Pass

jordanpass.jo, permite intrarea la aproape toate obiectivele tarii, poate reduce pana la zero taxa de viza pentru Iordania daca se respecta criteriile descrise in el. Mie mi-a fost de folos si il recomand cu drag.

Petra

visitpetra.jo e bine de uitat si vazut, sunt anumite zile cand se poate vizita si noaptea intre anumite ore desigur.

Wadi Rum

wadirumdesertcamp.com/tou ... hours-jeep-tour

Eu am luat safari de 2h, adaptat de ghid in functie de dorintele mele (pret/activitati)

Pe mine asta m-a interesat, asa ca nu am cautat nimic altceva despre Amann, Marea Moarta, Iordan, etc.

Ce imi doresc sa vad

Petra, Little Petra, Petra by Night, Wadi Rum si putin prin Aqaba.

Ce am vazut

Tot ce mi-am dorit. A iesit totul perfect, am fost in siguranta in fiecare moment si am avut alaturi de mine pe cel mai bun ghid vorbitor de limba romana din cei 5 autorizati.

cum ajungi in Iordania

Cu zbor direct, sunt companii care leaga Bucurestiul de Amann capitala Iordaniei, insa eu am ales sa trec din Israel, pe la Eilat, iar zborul nou introdus a fost manusa pe dorinta mea.

Zbor Bucuresti Eilat (Odava), durata 2.50h, aterizare pe aeroportul din nordul Eilatului, aeroport militar care pentru o perioada de timp a cedat o o zona pentru zboruri turistice (asta fiindca aeroportul din centrul orasului Eilat nu poate primii aeronave asa mari, si nici nu are capacitate pentru un trafic mai accelerat. Noul aeroport va fi gata in 2018 (desi unii spun ca prin 2020 ar fi sanse reale)

De la aeroport iei fie shuttle fie bus 282 care este corelat cu orarul zborurilor. Pret bilet 21.5 ils, platibili doar in secheli la sofer. Pentru asta exista o casa de schimb in zona, atentie percepe un comision fix indiferent de suma schimbata de 13 ils. Recomandat sa schimbati o suma care sa merite comisionul, in functie de necesitati. Cursul este unul bunicel.

Durata transferului este de app 1h, asta pana la gara centrala. De aici la hotel poti lua bus local, taxi sau o poti lua la pas asa cum am facut si eu.

Cazarea a fost la 1.2km de autogara si la 200m de plaja, un hostel bun, dragut dar situat intr-o zona animata.

Trecerea punctului de frontiera

Trecerea frontierei proprius se face doar pe jos. Pana acolo poti ajunge cu taxi (noi ** 4 persoane** am dat 40 ils platiti cu 10 euro), cu busul ce duce la Ierusalim plus o bucata de ~1km mers pe jos sau cu transfer la Aqaba ce inseamna dus la punctul vamal cu un microbus, faci formalitatile si la iesire iei alt microbus ce te duce in oras.

Atentie este perceputa o taxa de iesire din Israel in valoare de 101 ils indiferent daca ai sau nu Pass-ul. Aceasta se poate plati cu cash sau card.

La efectuarea formalitarilor de trecere trebuie spus /aratat pass-ul fiindca se va stampila, iar stampilele din pasaport difera fata de cei ce platesc taxa de viza.

Pentru Israel se primeste viza valabila 3 luni, este gratuita si consta intr-un cartonas bleo/gri ce trebuie scanat la iesirea din aeroport si tinut cu pasaportul pe toata durata sederi. La iesire primesti altul de culoare roz/gri. Daca revii, ca in cazul meu, nu ai nevoie sa arati niciunul dintre cartonase insa eu le aveam cu mine. Evident primesti altul bleo/gri.

Atat Israelienii cat si Iordanienii sunt vorbitori de limba engleza, Israelienii te vor "interoga " putin, la Iordanieni nu stiu fiindca a fost ghidul in vama si a facut el tot.

Cam atat,

Trimis de roth in 19.11.17 23:57:35
Validat / Publicat: 20.11.17 07:52:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 2649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 gata de aventura cu prietenele, iesirea din Israel si intrarea in Iordania

adrianbogdan [20.11.17 08:39:50] »

Neata!

O surpriza plăcută de luni dimineață, nu credeam că ne scri așa de repede, îmi dau seama că a fost foarte rustic și interesant la cum te cunosc.

Știu că în micuța vacanta ai prins în floarea vârstei încă o petala drept pentru care îți mai spun odată La multi ani cu sănătate!

Aștept cu nerăbdare povestea ta!

mishu [20.11.17 10:04:13] »

@roth: Eu spre norocul meu ma consider una dintre persoanele avantajate de comunicarea cu tine, astfel incat multe dintre cele spuse aici deja le aflasem de la tine, insa ceea ce este scris ramane, si ramane drept un ghid de mare valoare pentru cine va ajuge acolo pe viitor si ma refer aici in special la cei care ajung acolo prima data.

Eu am citit acum articolul insa am sa il mai iau odata la citit asa mai pe indelete.

Astept cu mare nerabdare episoadele viitoare deoarece stiu ca va urma ceva deosebit (asadar dragi useri nu ratati) si sper sa-ti faci timp sa scrii.

Pana atunci insa, votat cu foarte mare drag.

Zoazore [20.11.17 12:24:54] »

@roth: Woow! Ma asez cuminte pe presulet si astept episoadele viitoare! Pare palpitant!

Costi [20.11.17 13:46:40] »

@roth:

dau vreo 30 de sms-uri persoanelor care stiu ca ar fi vrut sa vada Iordania

Îmi pare rău că nu ai știut că și eu vreau să văd Iordania... am fi făcut o gașcă de toată isprava!

roth [20.11.17 15:57:45] »

@Costi:

Cu mare drag, la anul in februarie... poate? Oricum eu voi mai ajunge si atunci dau SMS din timp, promit.

Rodel [20.11.17 18:37:16] »

O destinație care mă interesează. Aștept continuarea!

Felicitări pentru excursie și impresii!

fra [21.11.17 10:55:15] »

La anul in februarie chiar mergeti? Si noi! Am luat bilete pt ultima saptamana. Asteptam cu interes articolele dumneavoastra, intelesesem dintr-un ecou de undeva ca ati fi fost recent. Sincer am ramas putin dezamagita ca ati fost doar 4 nopti, noi avand 7, mi-am dat seama ca informatiile dumneavoastra nu imi vor ajunge pt toata vacanta...

webmaster [22.11.17 09:17:57] »

roth [22.11.17 20:15:32] »

Bun, intai se cade sa spun multam ca ati citit si apreciat rw-ul

Apoi trebuie sa fiu cinstita si sa spun ca nu am tips-uri pentru aceasta destinatie (poate cateva... neinsemnate) insa ceea ce voi scrie va fi o poveste, a mea si atat.

Initial stiam 3 lucruri pe care le-am spus si ghidului

1 ca vin singura

2 ca nu mananc carne

3 ca vreau ca 10.11 sa fie in desert

Apoi am inceput cautarile, si nu pt trasee, obiective... etc

Recunosc ca am cautat/citit cam tot ce se putea despre Adel Mahadin, cel ce avea sa imi fie ghid timp de 4 zile.

Am curaj, cred in oameni dar totudi vroiam sa stiu unde si cu cine plec de zurli in desert mai ales de ziua mea.

Am vb mult cu el, am capatat incredere treptat si am decis sa las in grija lui tot. Este pentru prima oara cand fac asta, nu regret, nu va fi o obisnuinta dar recunosc ca a fost o experienta de top. Omul Adel este de 10+, ghidul Adel asemenea si as recomanda chiar sa facem o gasca AFA si sa mergem cu el... macar 5-7 zile, o sa povestim 5 ani dupa aceea, jur.

abancor [24.11.17 19:58:17] »

Am văzut și eu Ammanul, Petra și încă cîteva bucățele din Iordania, în 2 zile jumătate, grăbit, în primăvara lui 2000. De atunci mă tot gîndesc la un tur mai cuprinzător, măcar o săptămînă, în care să ajung și în Wadi Rum, și la Marea Roșie, și prin nuș'ce canion căruia la vremea aia îi făcea reclamă chiar regele, principalul „vinovat” de dezvoltarea turismului în Iordania ultimilor decenii.

E vreun motiv practic pentru care ai ales să zbori prin Israel?

roth [25.11.17 11:12:15] »

@abancor:

1* pretul biletului de avion a fost primul motiv decisiv

2* daca nu gaseam informatii si legaturi sa pot trece in Iordania ramaneam in Israel si eram oki, acolo ma misc lejer, cunosc

3* citisem ca doar pe la Aqaba se poate trece si iesii cu recuperare partiala a taxei de viza care nu e chiar mica, ulterior am gasit info despre pass si a fost super.

abancor [25.11.17 11:25:49] »

Mersi pentru lămuriri!

elviramvio [03.12.17 13:11:17] »

@Costi: Și eu!

elviramvio [03.12.17 13:18:13] »

@roth:

Mi-am anunțat șoferul că al lui copilot intra azi in grevă pe motiv de recuperat articole necitite AFA. De când am vorbit cu tine tot doream să-ți citesc impresiile pentru că jonglez cu ideea unei vizite pe acolo și trebuie să-i răspund Moșului/Moșilor ce vreau sub brad ???? Mulțumesc Cami!

roth [03.12.17 21:46:03] »

@elviramvio: Daca se aseaza sa sti ca Iordania este o destinatie frumoasa si sigura. Merita, eu voi mai ajunge cu siguranta. Inca nu se leaga pentru februarie dar vedem.

Diana Marco [22.02.18 19:05:18] »

Buna... ma poti ajuta cu niste sfaturi din experienta placuta avuta in Iordania... ???

Si eu plec in martie si as avea nevoie de niste sfaturi. Multumesc anticipat.

As dori daca se poate sa ne pui in legatura cu ghidul Adel..suntem 10 persoane...si vom fi pe 22 martie la granita ..pe 21 martie stam in Eilat..iar pe 22 trecem in Iordania....

roth [22.02.18 21:34:25] »

@Diana Marco:

Buna, nu am telefon sau alta forma de contact decat sa il cauti pe FB pe Adel M. si sa vb cu el Poti sa ii spui ca ai vb cu Camelia si daca poate sa te ajute o va face cu drag.

El lucreaza cu marile agentii, are grupuri programate cu 2/4 luni inainte, eu am vb cu el cu 7 luni inainte de a ajunge in Iordania.

Vacanta Placuta.

Diana Marco [23.02.18 15:41:20] »

@roth: Multumesc frumos... o sa incerc.

roth [23.02.18 18:04:45] »

PS

eu am stabilit astazi cu el pt 6-13 noiembrie, poate din 7 dar 1 zi ma descurc cu gasca.

Diana Marco [23.02.18 19:53:30] »

Multumesc mult... poti sa imi zici cat te-a costat pe tine auto cu tot cu ghid si cate zile ai stat in Iordania??

adrianbogdan, Diana Marco, elviramvio, fra, mishu, Rodel, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Iordania: