ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2017
    NOV-2017
    team-building
    mulți AD. + 5 COPII -- v: 5-12

eVarză

Am fost la munte în București. e Varză!

Nici habar n-aveam că există așa un loc super în București!

Cum am aflat? Păi tot cu un eveniment. Că aici văd că se întâmplă multe evenimente. e Varză dar văd că e și multă efervescență spirituală.

Chiar nu știam că există așa un loc în București. Mare mi-a fost surpriza! Românii noștri produc atât de multe lucruri senzaționale.

Un loc de excepție, amenajat artistic, lume faină, relaxată, prietenoasă, veselă, tare mult mi-a plăcut .

E pe lângă Calea Moșilor, mergând spre Bucur Obor, prima la stânga imediat după intersecția cu Strada Mihai Eminescu sau cu Bulevardul Dacia care-i unu și același lucru, adică toate astea trei se intersectează în același loc, unde-i Pizza Hut Moșilor și fântâna aia arteziană avangardistă de-au construit-o de câțiva ani și unde duce Strada Traian spre Foișorul de Foc și care este foarte aproape.

Adică mai precis, pe Strada Pictor Marcel Iancu, la numărul 10 – cred că el le-a pictat scaunele...

Ia, ce super: https://www.facebook.com/evarza/

Vai da ce mult mi-a plăcut!

E o vilă cu parter, fără etaj, într-o curte de mărime medie și cu gard de fier. O frumusețe.

Intri în holu' central, pe stânga baru', la dreapta – sala unde cântăm, cu scaune senzațional pictate, cu citate inspirate scrise pe mese – mi-a plăcut tare, cu Bob Marley pe pereți, pe stânga, o altă sală, cu saxofonist pe perete și cu scaune de fier cu pernuțe pătrate, colorate. Super.

Cântăm în sala cu scaune pictate.

Miss mă duce și prin curte și găsesc și pe-afară mese, deși e frig, lumea stă la mese și combate. Pe la 18:00 nu e nimeni dar la 20:00 deja e plin.

Și mă plimbă copilăria până în spatele curții unde găsim o sală ca o căbănuță despre care credem că e încuiată dar nu, era descuiat, am intrat, am făcut poze dar habar n-aveam că-i pregătită să primească lume că peste o oră și aici era plin.

Cum spuneam, pe la 18:00 când am venit nu era lume dar Lucian Ștefan de la CALEnDAR venise deja și se pregătea https://www.facebook.com/lushstefan apoi a venit și Marius Mandai https://www.facebook.com/mariusmandai Ceee oameni faini!!! Ce mi-e drag de ei, prietenoși, de gașcă, simpatici, mai mare dragul!!! Și Ilie se bucura, zicea să le transmit salutări!

Și din ce-am mai citit prin media, e locul lor favorit în București adică au mai cântat aici și cu siguranță (zic eu) vor mai cânta deși mai cântă și prin alte părți și prin București dar și prin Brașov și Sibiu sau, spre exemplu, sfârșitu' de săptămână tocmai ce au cântat la Cabana Diham unde s-au dus cu lumea, cu mic cu mare, au făcut o tură super frumoasă la Mălăești, s-au întors pe seară la Diham și-acolo s-oncins bucuria.

Foarte frumos! Îmi umple sufletu' de bucurie când văd așa fapte și tot așa mi-am umplut sufletul de bucurie deși eVarză .

Jur că n-am văzut loc așa frumos. Pe bune, eram chiar ca la cabană și toți parcă eram aceeași gașcă sau chiar pot să spun aceeași familie.

Nu știu dacă-am mai spus cum fac minorii când ies în lume, ei bine, nu-i om să scape de ei, la toți se duc și fac program artistic. Și-aici la fel! Ce poți să spui? eVarză!

Da' toți se bucurau și erau fericiți cum am mai văzut de curând – ce pot să spun? Numai de bine! Numai lume fericită găsesc de la o vreme și tare-i frumos.

Ne-am învârtit de-o limonadă – 11 lei – Miss s-a strâmbat dar nu din cauza prețului, un pahar de vinu' casei – tot 11 lei, eu nu m-am strâmbat ba chiar dimpotrivă, legat cu acordurile în desfășurare a curs tare bine și ne-am mai învârtit de niște cipsuri – produsul casei – 10 lei dar jur că nu știu cipsurile cui le-am mâncat că deja intrasem în ideologii filosofice și reeditam falansterul (pentru cunoscători, cine nu, dați semn în ecouri și vă povestesc despre Teodor Diamant), partea bună a fost că nu am avut și soarta lui, ceea ce este de apreciat deci cert vom mai merge... e, Varza! E! Cum să spun? La varză sau în varză?

Până să mă dumiresc mai rememorez despre seara senzațională, oamenii frumoși pe care i-am întâlnit, uite, după o toamnă cu surprize de tot felu' mă tot gândesc la seara aceea unde peste tot unde mă învărteam dădeam de prieteni despre care habar n-aveam cine sunt dar asta n-avea nici un fel de importanță, așa cooperare, bună dispoziție, tinerețe, tinerețe, lume multă venită la CALEnDAR, studenți pe hol, Doamne și tineri și frumoși și cântau cu foc cântecele de munte ale CALEnDAR-ului, de fapt ale tuturor da' mirarea mea fu' când or fi avut timp să le-nvețe... atât de tineri și deja Ionescu... Fata Munților... Restanțierii... și toate cele... cu toții!

S-ancins atmosfera tare. Lume multă, n-aveai loc și tot mai veneau...

În curte clacă, în spate party.

Pentru că ne-a trebuit aer am ajuns și la sala din spate care era și ea încinsă deja, cu două chitare dintre care una trecută prin viață dar alta numa' de vreo 12 ani...

Doamne, cât mi-o fost de drag...

Și lumea relaxată, umbla, cânta, juca... super-adevărat! Două party într-o seară...

Copii se jucau, farfuriile se plimbau, oamenii jubilau...

Așa atmosferă frumoasă, parcă era petrecere privată dar toți eram de-ai lor.

Plus, nu pot să omit, lumea de ne aducea de toate, Doamne, parcă eram prieteni de-o viață, atâta bucurie aveau că am venit și-atâta ne-alintau...

Am mai spus de vreo șapte ori da tot nu pot să mă abțin – tare, tare ne-o plăcut!

Sunt sigură c-au ținut-o așa până spre dimineață, tare ne-ar fi plăcut să facem la fel doar că pe lume sunt ore astfel, când era petrecerea mai plină ne-am depărtat spre odihnă și nu ne-am mai întors dar chiar și cât o fost ne-o umplut sufletele de bucurie (sigur, încă o dată – da chiar sincer pe bune că nu pot să mă abțin din extaz – și cum mai spuneam – nici nu vreau) !

N-am mâncat prea multe, nici nu era momentul, oamenii fericiți nici nu bolesc nici nu le trebe' mâncare dar alții care au mâncat au lăudat tare toate cele de-ale gurii din Varză!!!

Și sigur c-o să mai mergem când om mai fi în stare...

Trimis de danaeldreny* in 19.11.17 21:52:09
    Validat / Publicat: 20.11.17 08:03:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 e Varză pe Strada Pictor Marcel Iancu, la numărul 10

Zoazore [20.11.17 19:42:36] »

@danaeldreny: Măi, Varza asta nu-i chiar așa de... varză!

Arată bine și se vede că lumea se simte bine p-acolo! Cu sau fără mâncare!

De ce se strâmba Miss la limonadă?

danaeldreny* [20.11.17 20:55:26] »

@Zoazore: Limonada-i acră și Miss e imprevizibilă

Din ce-am dedus eu din surse , varza asta are istorie, are mulți ani în urmă, mă și mir că n-o știu că-i un loc, așa, după inima mea, cu chitară și cu zâmbete

Parcă a fost închis o vreme, de greșesc - cu scuze dar de ceva ani e on și-i tare apreciată! Nici nu simți că-i loc public, parcă-i acasă, cu drag și voie bună

Ne-am simțit tare bine și am găsit lume bună, ne-am făcut prieteni pe care aproximativ îi știam și oricum aveam venzația că îi știam pe mulți de-o viață

Cu drag!

danaeldreny* [20.11.17 20:57:44] »

@web:

Am trimis video pentru atașat la articol

Mulțumesc!

webmaster26 [20.11.17 21:08:41] »

@danaeldreny: Știu, lucrez la el! dar azi am fost foarte ocupat + că nu e un video, sunt 16!!!

În cca 15-20 minute maxim este gata!

webmaster26 [20.11.17 21:28:34] »

@danaeldreny: Gata!

danaeldreny* [21.11.17 00:10:44] »

@webmaster26: Mulțumesc din tot sufletul, iertare pentru cantitate dar mi-a plăcut așa tare...

adichi [21.11.17 15:26:11] »

@danaeldreny: întrebat, un loc de poveste. După cum este si motto-ul, aici nu exista necunoscuti cu doar prieteni ce nu s-au cunoscut inca

danaeldreny* [21.11.17 15:28:48] »

@adichi: și rock n roll cu cârnați

mishu [21.11.17 18:44:07] »

@danaeldreny: Sunt Varza ca nu am citit pana acum, dar macar am venit cu SB-ul!

Felicitari, votat cu mare drag.

danaeldreny* [21.11.17 19:45:33] »

@mishu: Sărut-mâna, cu zâmbete

Pen' că articolele's citite de obicei în primele ore după postare dar și pentru că în ultima vreme articolele mele-s mai muncite, astfel, durează mai mult până ajung în fază finală astfel, cine le citește imediat nu le găsește complete deci abia după vreo două zile sunt cu toate cele adăugate astfel, a le citi mai târziu e mai interesant, mai complet...

Beside...

Am primit în seara asta un feed-back din Varză de m-a făcut VARZĂ!!!

Îl voi pune în ecou după ce ajung acasă e de-a dreptul special și definește spiritul Varză!

În altă ordine de idei, Sărut-mâna pentru tot

danaeldreny* [21.11.17 21:12:43] »

Am citit în seara asta o scrisoare absolut impresionantă care mă onorează și îmi stârnește admirația în același timp.

Pentru că este absolut senzațională și pentru că ne povestește detalii din culise (spre exemplu eu nici nu am știut că Varza s-a (re) deschis abia de curând (începutul lui octombrie 2017) nu mă pot abține și o redau aici pentru că este extrem de tulburătoare și îmi doresc să vă tulbure și pe voi (plăcut ...)

și

habar n-aveam că Varza are legătură cu Vama Veche dar cu certitudine, spiritul l-am recunoscut

astfel:

”Scrisoare lunga pentru nopti de toamna, catre voi, toti!

Dragii mei dragi,

Asa cum cei mai multi dintre voi stiu, ne-am mutat intr-o alta casa. Acest proces de mutare a fost unul mult mai complex si mai dificil, din motive independente de vointa noastra, decat ne-am dorit sau ne-am asteptat. Acomodarea a fost, din pacate, mult mai lunga decat am planuit noi si, probabil, mult mai lunga decat ati banuit voi. Anul trecut cam pe vremea asta, aveam doua variante mari si late la alegere: fie ne mutam, fie inchidem. Am ales varianta grea – pe aceea cu mutatul . Si am ridicat, un pic, standardul, pentru ca si noi am crescut, iar voi la fel. Pentru ca “acasa”, “Vama Veche” sau “cabana din centrul orasului” nu tin de un spatiu anume, ci de oameni (care sfintesc locul) si de spiritul lor, de emotii si de trairi, noi am considerat ca ne va fi mult mai bine undeva unde totul e mai nou, mai frumos, mai incapator. Am gasit, dupa nenumarate zile de cautari, un loc pe care sa il putem numi “acasa”. Am muncit enorm sa-l aducem in acest punct, asa cum il stiti voi azi. Nu am muncit doar noi, staff-ul, ci ati muncit si voi, oamenii care ne treceti pragul. Unii si fizic – la pictat, la decorat, la curatat, la sugerat, la degustat mancarea – new-entry-ul din lumea noastra, iar altii au stat cu sufletul la gura sa terminam si sa deschidem portile, incurajandu-ne si urmarindu-ne zilnic . A urmat o perioada de rodaj – cu nopti de nedormit, de planificat, de imbunatatit, de discutat – cu alte cuvinte, mii de lucruri construite pentru a putea pune locomotiva in functiune. Personal, interviuri, analize de sanatate, controale, autorizatii, lectii de legislatie, invatatura etc. – luni de munca ce inca nu s-au incheiat. Niciunul din noi, in tot acest timp, nu am avut o viata de familie – adica desi traim cu parteneri, nu ne-am vazut cu ei decat aici, la munca. Ajungeam noaptea prea tarziu acasa si plecam dimineata mult mai devreme. De stat cu telefonul la ureche nici nu s-a pus problema – va spun, pentru ca unii dintre noi (eu, de exemplu), nu avem parintii in Bucuresti. Apeluri ratate, apeluri respinse, mesaje primite la care fizic nu apucam sa raspundem.

De ce va scriu toate aceste lucruri? Ca sa va raspund, macar partial, intrebarilor voastre, ale tuturor celor care ne cunoasteti! Cu totii, nu doar voi – clienti, sau voi – artisti care ati urcat pe scena noastra, am asteptat sa intram in ritm! Cu totii ne-am dorit sa terminam aici cat mai repede, ca sa ne vedem familiile si sa revenim la viata cu care ne-am obisnuit! Cu totii le-am promis apropiatilor – care sunt oameni si care sunt mult mai importanti decat orice ban – ca ii sunam repede si ca mai avem putin, inca putin, putiiiiin de tot de lucru si gata! Daca am fi vorbit cu ei sau cu voi – iar cu voi, credeti-ne pe cuvant, am vorbit mult mai mult decat cu familiile - nu am mai fi muncit. Si daca nu am fi muncit in acest ritm dement, nu am fi deschis nici pana in ziua de azi, cand, iata, avem un pic de timp de lamuriri!

Va multumim tuturor celor care ne-ati fost aproape si v-ati mutat impreuna cu noi, va multumim celor care de la inceputul lunii octombrie ne-au calcat pragul pentru prima data si au ramas, va multumim voua, artisti dragi, ca ne-ati inteles cand v-am spus ca inca nu suntem gata sa va primim asa cum meritati si asa cum ne dorim, dar ca murim de dorul vostru!

Va multumim pentru sustinere, si in urma articolului scris despre noi de catre un prieten pe care nu l-am cunoscut pana acum (prieten post-mutare) - http://amfostacolo.ro/impresii9.php… - am simtit ca eforturile noastre nu au fost in zadar!!! Zambetele voastre, bucuria si trairile voastre sunt ceea ce ne-au adus aici, acum!

Va multumim si voua, celor care ati decis sa nu ne mai calcati pragul (considerand, in mod total gresit, ca v-am ignorat), ca ne-ati fost alaturi in anii precedenti si ne dorim ca, in viitor, sa intelegeti ca o amanare nu este egala cu un refuz! Ne dorim sa stiti, cu totii, ca noi nu ne-am schimbat, ca va iubim si ca portile noastre va sunt deschise – de-acum mult mai larg!

Keep the spirit alive! ”

Sursa:pe FB

Zoazore [21.11.17 21:22:23] »

@danaeldreny: Superb! Emoționant! Din suflet!

danaeldreny* [21.11.17 21:28:42] »

@Zoazore:

Doamnă...

și no more words...

DOINITA [01.12.17 08:07:38] »

Varza, varza, dar... buna rau! Felicitari! Atat de intens exprimat momentul incat, cred ca cei care citesc se simt ca fiind... in varza. Asa cred ca trebuie spus, in varza!

danaeldreny* [01.12.17 10:23:16] »

@DOINITA:

adichi, danaeldreny*, DOINITA, mishu, Zoazore