ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
FEB-2017

Circuit pe repede inainte. Ultima parte

Ziua 8

Incepem aceasta zi cu un mic dejun tipic italian, cafea si foarte multe dulciuri. Apoi fara a mai trage de timp plecam sa exploram acest oras care este si capitala regiuni Veneto-Friuli. Desi soarele isi facuse aparitia printre cateva palcuri de nori, vantul isi facea simtita prezenta nu ca in seara trecuta dar suficient cat sa iti creeze senzatia de frig, desi temperaturile erau pozitive.

Inarmati cu o harta oferita cu generozitate de receptionerul hotelului ne indreptam spre piata dell-Unita; ditalia unde se afla cele mai multe obiective de vizitat, palatele care gazduiesc primaria, sediul teritorial al guvernului si celebra companie Lloyd.

Fara sa exagerez Trieste poate fi asemanat, ma refer la orasul vechi cu Viena sau Budapesta. Aceeasi arhitectura tipic austro- ungara, acelasi format al strazilor si nelipsita piatra cubica iti creeaza falsa impresie ca te afli intr-unul din orasele mai sus mentionate.

Ajungem foarte repede in piata si santem incantati de ceea ce vedem mai ales ca aceasta locatie este chiar langa mare. Facem fotografii si luam la explorat stradutele din centrul vechi al orasului. Foarte multe biserici si un palat episcopal completeaza tabloul acestui frumos oras italian. Asemeni Venetiei si Trieste are un Canal Grande pe care circula ambarcatiunile localnicilor.

Achizitionam si cateva souveniruri mai facem cateva fotografii si ne indreptam spre hotel, la orele 12 trebuie sa predam camera. Recuperam masina din imensa parcare subterana, predam camera si apelam la bunavointa gazdelor noastre pentru a ne permite sa lasam masina aproximativ o ora, cat sa putem face cateva cumparaturi necesare si a servi pranzul la pizeria de langa hotel.

Multumim gazdelor noastre pentru ospitalitate si bunavointa si in jurul orelor 13 parasim orasul Trieste spre urmatorul nostru obiectiv Slovenia, respectiv Postojna pentru vizitarea celebrei pesteri.

Oricum nici in Trieste nu mai puteam vizita mare lucru, cerul se suparase pe noi si a inceput ploaia. Fetele nu mai vor sa paraseasca caldura din masina si de comun acord dar cu o mare parere de rau din partea mea renuntam la a mai vizita pestera.

Ne indreptam spre Ljubliana, gazda noastra din aceasta seara. Cum distanta dintre cele doua orase este de aproximativ 100 de km, aproape de ora 15 santem in capitala Sloveniei si cu formalitatile de cazare la hotelul Garni Azur.

Cum ploaia care ne insotise tot drumul se oprise, urcam bagajele in camera si pornim cu masina spre centrul orasului, distanta de la hotel pana in centru aproximativ 2km. Gasim o parcare privata vizavi de un mall si pornim in explorarea centrului.

Facem un tur central prin zona medieval a orasului, traversam celebrul pod al dragonului, vizitam catedrala Sf Nicolae si facem pauza de un suc la una din terasele din piata Presen.

Cum se facuse aproape seara nu reusim sa aiungem si la castelul din Ljubliana, mai facem o scurta plimbare de-a lungul raului Ljublianica unde sant o multime de restaurante si cafenele. Incercam si o mica sesiune de shoping la mall dar fara prea mare succes, preturile fiind pe masura marilor orase. Desi foarte multa lume spune ca nu prea ai ce sa vezi in acest oras, eu va recomand cu caldura Ljubliana.

Ziua 9

Dupa micul dejun si cafeaua de dimineata ne imbarcam in masina si pornim spre Austria, nu inainte de a face o mica oprire in Maribor, al doilea oras ca marime si importanta din Slovenia. Distanta de 150 de km intre cele doua orase o parcurgem in aproximativ doua ore respectand toate regulile de circulatie. Gasim in apropiere de centru in Maribor o parcare fara plata, care de altfel a fost si singura din acest circuit pentru care nu am platit.

Orasul nu este prea mare, este foarte curat si are un farmec aparte. Facem cateva poze, cateva cumparaturi si ne indreptam spre urmatoarea destinatie orasul Graz.

A fost pentru prima data cand vizitam alt oras din Austria, in afara de Viena. Nu ma impresionat cu nimic acest oras, zona care am vizitat-o nu era nici prea curata, foarte multi imigranti si un restaurant romanesc care anunta prin cateva afise un concert Florin Salam.

Si inca un amanunt care ma deranjat enorm, la intrarea in Austria un politist de frontiera vazand masina de Romania ne-a oprit si supus unui control, documente si bagaje. Au trecut pe langa noi masini de Italia, Slovenia, Polonia, Cehia etc, etc si doar noi am fost opriti. Sa fie asta din cauza bunului renume pe care il avem?

Am trecut si peste aceasta intamplare si ne continuam drumul spre Slovacia, mai exact Bratislava.

Dupa plecarea din Graz am mai facut doua popasuri, distanta dintre cele doua orase fiind de 270-280km. Asa ca reusim sa ajungem in Bratislava dupa lasarea intunericului. Gasim cu ajutorul lui gipy gazda din aceasta seara hotelul Garni Virgo.

Desi are titulatura de hotel, as considera locatia mai degraba o pensiune de trei stele, curata si cocheta. Primim o camera la parterul stabilimentului, aici toate camerele avand iesire in mica gradina si terasa. Fiind ora inaintata renuntam sa mai iesim in oras. preferand sa ne odihnim.

Ziua 10

Astazi hotaram ca aceasta zi sa o petrecem in Bratislava, plecarea spre ultima noastra destinatie Viena sa se faca dupa ora! 7, dupa cum stinti distanta dintre cele doua orase este de 60-70 km. Asa ca bine odihniti si alimentati cu un mic dejun super bun, plus nelipsita cafea pornim la pas spre a vizita orasul vechi si castelul din Bratislava. Prima impresie conteaza si ultima ramane. Un foarte frumos oras, civilizat si foarte curat.

Ne indreptam spre orasul vechi de aceasta data avand in persoana fiicei mele un ghid de nadejde in acest oras. Luam la pas orasul medieval si vizitam catedrala orasului, biserica albastra, palatul primatului, teatrul si opera din Bratislava. Foarte multe statui, aproape in fata fiecarei cladiri istorice se gasea si o statuie.

Dupa cateva ore de hoinareala ne oprim la un restaurant pentru pranz dupa care hotaram sa mergem la castel. Este cel mai important obiectiv turistic al acestui oras si in orice loc te-ai afla nu poti sa nu vezi acest obiectiv aflat pe platoul unui deal de langa faleza Dunari. Refacut in totalitate dupa un incendiu castelul gazduieste acum mai multe muzee si este inconjurat de o imensa gradina foarte frumos amenajata. Asa cum va spuneam la inceputul acestui review scopul meu a fost unul turistic si din grija de a nu depasi bugetul alocat am ratat cateva muzee si obiective turistice cu plata.

Dupa ce coboram de la castel, mai facem un mic tur prin centrul vechi dupa care parasim Slovacia si ne indreptam spre Viena.

Am avut parte si asazi de o zi minunata si tot ceea ce am vazut ne-a incantat si umplut inimile de bucurie.

Ajungem in Viena, o las pe fiica mea in campusul universitar si ma indrept spre hotelul Exe gazda mea pentru urmatoarele trei nopti. Acest hotel nu este foarte departe de centru aproximativ 2km.

Zilele 11-13

Prea multe lucruri nu va pot spune despre aceste zile. Am revazut centrul de la cartierul muzeelor la catedrala Stephan dom, teatrul, primaria, parlamentul. Ne-am plimbat pe Maria Hilffer, am facut shoping fiind in perioada reducerilor. Si in ultima zi am strabatut Viena de la un capat la celalalt cu masina pentru a vedea si acea parte a orasului despre care nu scrie nimeni.

Viena este un oras superb dar are si locuri de care nu se mandreste Poate voi scrie intr-o zi un review despre Viena - viata la periferie.

Ziua 14

Dupa doua saptamani de umblat si colindat plecam foarte de dimineata spre ultima destinatie a traseului nostru - Acasa.

Am facut 5300 de km si am trecut prin noua tari ceea ce nu este putin.

Am trecut si am luat pulsul Ungariei, Serbiei, Muntenegru, Bosnia-Hertegovina, Croatia, Italia, Slovenia, Slovacia si Austria.

Mi-as fi dorit sa sa vad mult mai mult dar din pacate timpul si bugetul sant inamicii oricarui turist. Asa ca daca voi mai face circuite voi sti sa le planific altfel.

Vacante si calatorii cat mai frumoase va doresc.

Trimis de micutzu in 19.11.17 19:49:04
Validat / Publicat: 19.11.17 20:39:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ

VIZUALIZĂRI: 868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Trieste primaria

Dan&Ema
[19.11.17 20:45:28]

@micutzu:

Start vot! Ati luat pulsul multor tari si orase. Fie si pe repede inainte. Dar tot multe.

Interesante circuitele acestea prin diversitatea locurilor de vizitat, ma intreb insa cat de obositoare sunt in conditiile in care eu nu am optat pentru asemenea oferte.

Felicitari pentru tura si pentru articol!

Numai excursii frumoase si ganduri de bine! ????

mprofeanu
[19.11.17 20:50:06]

@micutzu: Un circuit deosebit în care ai ce vedea. Țările sunt deosebite, orașele vizitate sunt foarte plăcute și sunt întregite de frumoase și concludente poze!

Mă bucur că într-un timp destul de scurt ai reușit să vezi atâtea frumuseți! Rămân amintirile și pozele!...

Excursii mereu frumoase!....

[20.11.17 13:48:07]

@Dan&Ema: Multumesc pentru vot si pentru aprecieri. Desi este foarte obositor, gandul ca a doua zi o sa vezi lucruri noi care o sa te surprinda te face sa uiti de oboseala sau mici sicane pe care le intampina orice turist. Vacante si calatorii frumoase va doresc.

[20.11.17 13:51:48]

@mprofeanu: Multumesc mult pentru vot. Aveti perfecta dreptate cand spuneti ca amintirile raman si fotografiile. Am vazut intr-un timp relativ scurt foarte multe locuri si ma consider un norocos pentru ca am reusit asta. Vacante si calatorii frumoase va doresc. Respect.

[21.11.17 18:38:51]

@micutzu: Un circuit minunat, felicitari, votat cu mare drag.

[21.11.17 20:30:35]

@mishu: Multumesc si va asigur in continuare de respectul si consideratia mea. Stima

Dan&Ema, micutzu, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: