ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2017
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
SEP-2017

Eu as adauga inca doua stele acestui hotel!

Gasirea unui hotel pentru luna septembie in Parga fost un lucru mai dificil decat am crezut.

De ce? Pentru ca voiam sa indeplineasca doua cerinte: sa aiba parcare proprie si sa nu fie cocotat cine stie pe unde

si sa avem mult de mers pana la tavernele de pe faleza. Si bineinteles pretul trebuia sa fie sub 35 E/ noapte si anulare gratuita o buna perioada de timp.

Am inceput cautarile in decembrie si imediat dupa anul nou am rezervat doua camere la acest hotel.

Cu inima indoita, pentru ca avea doar o stea. In schimb avea comentarii foarte favorabile iar nota pe booking 8,6.

Intre timp am mai cautat, dar tot la Galini am ramas.

In sfarsit, pe 3 septembrie ajungem in Parga, cam pe ora 14. Ne-am invartit un pic, GPS ne ducea langa o constructie inceputa si abandonata.

Am zis: haiti, hotelul Avra, din Cofu, macar exista, asa vechi si murdar cum era!

De fapt coordonatele erau exacte, dar erau ale parcarii, nu ale intrarii in hotel.

Am fost si caraghiosi, am intrebat la un aprozar unde e hotelul Galini. Tanarul de acolo s-a uitat lung la noi si ne-a aratat cu degetul. Eram la 100 metri, hotelul avea firma cu numele, dar noi nu-l vedeam. Eram oricum un pic socati de aglomeratia din oras: puhoi de oameni care veneau de la plaja, masini si scutere care mergeau peste tot, doar prin aer nu, tarabe scoase in strada...

In sfarsit mergem spre hotel, straduta se infunda exact in usa hotelului.

Nici nu am oprit bine si apare patronul, pe nume Kostas. A privit numarul masinii, ne-a salutat prieteneste si a intrebat cine este Adriana. A citit mirarea din ochii mei si mi-a zis imediat ca ne astepta, pe cei patru oaspeti din Romania si ca imi multumeste ca am rezervat la hotelul lui.

Ne-a spus sa dam jos bagajele si merge el cu soferul sa parcheze masina. Ne-am si jenat un pic, aveam pe langa valize numeroase plase si plasute, la plecarea din Corfu nu am mai stat sa le aranjam.

A pus si el mana la descarcat masina, apoi a plecat cu sotul sa o parcheze. Noi am ramas pe ganduri, unde o fi parcarea aia proprie? Si ne uitam la o gradina din fata hotelului, plina cu lamai neingrijiti si balarii. Iar grji, daca asa o fi si hotelul...

Dar ne-am linistit repede, ne-am dat seama ca acel teren nu apartine hotelului nostru. Ne-am linistit si cu parcarea, este in spatele hotelului, langa acea cladire neterminata, dar intrarea masinilor se face pe alta strada, ocolind putin. Pe jos se ajunge imediat, prin restaurantul hotelului.

Kostas a luat cea mai mare valiza si ne-a condus la camerele noastre, la etajul 1. In timp ce urcam am vazut ca scara era curata, luminoasa, cu ferestre mari de la care am identificat castelul venetian. Deci totul bine pana aici.

Surpriza a fost la intrarea in camera. Dupa esecul cu Avra, aveam mari emotii. Insa asteptarile au fost cu mult intrecute.

Mai intai despre amplasarea hotelului: este cu adevarat in centrul statiunii, dar intr-o zona linistita, netulburata de zgomotul masinilor si mai ales al scuterelor.

Are o mica gradinita foarte ingrijita, cu cativa lamai si portocali. In fiecare zi vedeam pe cineva care aduna fiecare frunza uscata cazuta din pomi. Langa pomi se afla doua masute, unde fumatorii care au si micul dejun isi pot bea cafeaua.

La mica distanta de hotel se afla primaria, sediul local al bancii nationale, cateva magazine cu de toate, o brutarie, o patiserie, un aprozar. Lunea este piata pe o straduta apropiata, cand se pot cumpara diverse produse la preturi ceva mai mici. Tot aproape se afla si terasa TOP SPORT, unde se mananca bine si la preturi mai mici decat pe faleza. Am mancat acolo de cateva ori la pranz, seara tot pe malul marii era mai frumos.

Receptia este draguta, cu cateva fotolii si canapele, cu un televizor si cu temperatura placuta. Kostas era acolo pana la miezul noptii, apoi, asa cum ne-a spus el, pleca „sa bea bere" si incuia usa. Asa ca, in afara de cheile camerelor si cardul pentru curentul electric am mai primit si o cheie de la intrarea in hotel.

Camera era foarte mare, la rezervare scria ca are 25 mp, mie mi s-a parut mai mare de atat. Sau o comparam cu cea de unde tocmai plecasem.

In primul rand era foarte luminoasa si, pe langa lumina naturala, era dotata cu numeroase corpuri de iluminat. Veioze deasupra fiecarui pat, in plafon, pe hol, pe alti doi pereti cate o aplica. Gata cu camuflajul.

In acelasi timp, daca doreai, se putea face intuneric bezna. Usa de la balcon era dubla, una din termopan, cu geam, alta compacta. Daca o inchideai se facea bezna dar mai ales racoare si liniste.

Pe hol se afla un dulap mare, mai degraba un dressing, bine impartit: rafturi, sertare, bara pentru umerase, loc de pantofi, loc pentru valize, ce mai, de toate. Parea nou, am citit ulterior un comentariu pe booking ca mirosea a mucegai. Nu a fost asa, cel putin in camerele noastre.

Ca si mobilier, in camera exista urmatoarele piese:

- doua paturi apropiate, cu saltele bune, pe care se doarme bine.

- doua noptiere, cu cate un mic sertar fiecare

- o masa de toaleta deasupra careia se afla o oglinda.

- doua scaune

- o masuta pentru valiza

Frigiderul acceptabil ca dimensiuni, racea foarte bine.

Aerul conditionat era bine amplasat astfel incat nu batea spre paturi. Foarte eficient, se racorea imediat in camera. Bine, era septembrie iar temperaturile au fost in general in jur de 30 grade.

Baia: mai mare decat majoritatea celor pe care le-am gasit in Grecia. Cadita de dus avea marginea suficient de inalta si, impreuna cu perdeaua, nu lasa apa sa ude toata baia.

Am avut sapun lichid de buna calitate, care a fost suficient, si doua geluri de dus, care nu au fost inlocuite cand s-au terminat.

Balconul: suficient de mare, dotat cu o masuta draguta si doua scaune. Avea vedere spre munti si gradinita cu lamai. Prin micul spatiu care desparte hotelul de cladirea vecina se vedea si un colt de mare.

De-a lungul balcoanelor, in exterior, se afla doua sfori pentru rufe si cateva carlige.

Chiar in fata balconului era piscina hotelului vecin. La inceput ne-am gandit ca va fi galagie, dar nu a fost asa. Doar intr-o seara a fost o petrecere de baieti (parea a fi o petrecere a burlacilor), cu gratar si voie buna. Dar nu ne-au deranjat, ne-am distrat si noi privindu-i cum se aruncau unul pe altul in piscina, imbracati! Nu ne mai venea sa plecam nici la masa!

Singurul minus al acestui hotel este ca nu are un parasolar la balcoane. Dupa-amiaza era aproape imposibil sa stam pe balcon, la o tigara, pentru ca soarele batea direct. Bine, fumam mai putin (da de unde, induram arsita!)

Curatenia era desavarsita, lenjeria si prosoapele imaculate. In fiecare zi se facea curat in camera, gaseam usile de la balcon inchise, pentru a se pastra racoare. Lenjeria si prosoapele se schimbau la doua zile.

Restaurantul se afla la parter, nici prea mare nici prea mic. Noi nu am avut mic dejun, am citit pe booking niste comentarii cum ca era monoton. Dar asta nu e o surpriza pentru Grecia.

Internetul a functionat foarte bine.

In concluzie, am fost foarte multumiti de conditiile de cazare de la acest hotel de numai o stea, de amabilitatea lui Kostas.

Ne-am intrebat de ce are o singura stea, nu am gasit raspunsul decat recent, intr-un articol al lui @Dabator, despre un alt hotel de o stea dar cu conditii de trei stele: taxele sunt mai mici!

Si recomand cu draga inima acest hotel, fara teama de a gresi.

Trimis de adrianaglogo in 18.11.17 12:57:50
Validat / Publicat: 18.11.17 14:51:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vederea din balcon

[18.11.17 14:49:22]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Galini Hotel, PARGA" (nou-creată pe sait)

[18.11.17 15:35:08]

@webmasterX: Da, acolo este hotelul.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.11.17 17:43:14]

@adrianaglogo: O cazare pe gustul meu, cam aşa aleg şi eu în vacanţă. Aţi fost norocoşi că aţi găsit cu parcare proprie în Parga (am citit că parcarea a fost una dintre cerinţele în funcţie de care aţi rezervat). Îmi aduc aminte de vacanţele în Parga ce chin era când seara vânam un loc într-o curbă amplă folosită de mulţi turişti pe post de parcare sau în curtea şcolii care devenea inutilizabilă după ce începea şcoala, în jur de 7 septembrie. În Parga, parcarea este o problemă, dar se rezolvă până la urmă.

Felicitări pentru articol!

[18.11.17 18:11:46]

@irinad: Multumesc

[18.11.17 19:19:23]

Dabator
[18.11.17 20:31:55]

@adrianaglogo: M-am bucurat tare mult să citesc acest articol. Deci nu sunt chiar nebun... Cameră mare, frigider, aer condiționat, balcon, wifi și, nu în ultimul rând, niște gazde pe cinste. Ați avut toate condițiile. Să nu mai vorbim de parcare...

Ca o paranteză, sunt hoteluri de 3* în Grecia care pentru aerul condiționat (de ex) se cere taxă separată.

Felicitări pentru articol!

krisstinna
[18.11.17 22:30:35]

@adrianaglogo: Excelent!

Bună alegere, bun articol!

Felicitări, suntem pe aceeași lungime de undă, nepretențioase, fumătoare , grecoaice...

[18.11.17 23:35:04]

@Dabator: Am stat acum cativa ani in Laganas la un hotel de trei stele, dar chiar trei, adevarate, unde am platit 2 E/zi pt frigider!

Asa ca da, a fost o cazare buna.

[18.11.17 23:43:18]

@krisstinna: Multumesc. Da, nu suntem pretentiosi, ne place Grecia si suntem fumatori (din pacate)

[19.11.17 18:15:49]

@adrianaglogo: O cazare excelenta, felicitari, votat cu mare drag.

DOINITA
[20.11.17 18:43:55]

Frumos! Grecia place, iar Parga nu face exceptie. Am fost acum 2ani in Parga, dar doar pentru 3 zile, eram in drum spre Zakynthos si am fost foarte incantati.

Plajele sunt foarte frumoase, asocierea apei de culoarea turcoazului cu verdele vegetatiei de pe stanci creaza un tablou mirific. Felicitari!

ioan marinescu
[28.11.17 19:38:16]

@adrianaglogo: Foarte utilă relatarea și de ținut minte! Treaba cu marcaj de o stea si condiții de 3 pentru impozit mai mic e o găselniță superbă! De acestea sunt utile postările AFA ca să cunoaștem și noi aceste mici amănunte MARI!

[29.11.17 17:51:20]

@ioan marinescu: Si eu sunt recunoscatoare pentr ca exista AFA. De cand am descoperit- o mi_am programat calatoriile cu ajutorul informatiilor de aici. Chiar si despre Parga aici am citit prima data si am decis sa o vizitam. Acum urmeaza Evia, descoperita tot aici.

Yersinia Pestis
[29.04.18 17:46:35]

Ceva cam ca voi au pățit niște prieteni de-ai noștri prin 2000. Eram cazați la un hotel din Neptun și ei veneau la două zile după noi. Am reușit să le rezervăm camera și i-am sunat, le-am spus numele hotelului și cam atât, sunam de la un telefon public. Nu, nu prea erau telefoane mobile pe atunci.

Ei au ajuns în Gara CFR din Neptun și neștiind exact unde este hotelul, au luat un taxi. Șoferul s-a uitat lung la ei, i-a primit în mașină și i-a adus la hotel, practic, au mers vreo sută de metri. Mai mult a durat încărcatul-descărcatul bagajelor!

dnip
[24.06.18 23:58:53]

@adrianaglogo:Buna. Imi poti spune te rog unde este parcarea la Galini? Am fost cazați lângă la Avgi anul trecut dar nu imi aduc aminte sa fi vazut parcarea de la Galini. Pe unde se merge si cam cât pana unde se poate parca? Este in regula de lasat masina? Inteleg ca este ok ca si conditii hotelul. Ne-ar tenta. Multumesc frumos

[25.06.18 01:08:54]

@dnip: Parcarea este in spatele hotelului. Se ajunge pe o strada paralela cu masina, apoi imediat pe o poteca se intra in hotel. Parcarea este intr- o curte care se onchide noaptea.

Este in regula. Noi am fost ff multumiti.

Nu aveai cum sa o vezi decar daca stiai.. Nici noi nu am stiut ca e parcarea hotelului. desi GPS -ul ne-a dis acolo

SYDNEY
[16.01.19 16:19:39]

@adrianaglogo: Am fost in Parga in 2016 dar am stat la Villa Maria, undeva la cucurigu, urcam pana acolo de ne iesea pe nas, dar daca nu stateam acolo nu mai descopeream niste locuri deosebite intalnite pe drumul spre casa...

Am ramas atat de impresionata, incat am urcat Parga pe locul 1 in clasamentul meu de concedii la mare.

Asa, incat, dupa Sidari, in 2017 si Tolo, anul trecul, am zis ca in 2019 se cere Parga din nou.

Eu, marea organizatoare a grupului, m-am apucat constiincios de treaba inca din noiembrie si singurul hotel care avea 6 camere libere, a fost Gallini, asa ca am bagat o rezervare cu anulare gratuita, in ideea ca mai e pana in august si poate apare si altceva mai tentant.

Sa fiu sincera, am facut ce am facut si tot aici m-am intors, asta pentru ca stiam exact unde e hotelul (nu cum am luat teapa cu Maria, care pe Booking aparea ca ar fi langa scoala si de fapt era undeva suuuus de tot)), mi-a convenit pretul, care pentru august e cat se poate de decent, asa ca m-am bucurat cand am citit postarea ta si mi-a confirmat ca am facut o alegere buna.

Parga este minunata si asa cum in Thassos ma simt ca acasa, asa voi fi si aici in curand.

Nu prea am eu timp sa scriu, dar anul acesta voi scrie sigur ceva despre Parga si Gallini.

[16.01.19 16:31:00]

@SYDNEY: Mergi cu incredere la Galini!

Daca nu s-a schimbat ceva de la sederea mea acolo, nu vei regreta.

Noi ne-am simtit excelent, parcarea a facut toti banii, era in buricul targului, ca sa zic asa.

Eu am fost tare sceptica pana sa ajung acolo, din cauza singurei stelute de pe firmament.

Dar cum am scris, i-as adauga inca doua fara rezerve.

Vacante minunate iti diresc.

adrianaglogo, dnip, DOINITA, ioan marinescu, irinad, mishu, SYDNEY
Alte impresii din această RUBRICĂGalini Hotel: