ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2017
ÎNSCRIS: 15.02.12
JUL-2017

Un hotel foarte misto - pacat ca...

Am ales Tinutul Secuiesc pentru un weekend lung in Iulie.

Am lasat mai mult timp sa treaca pana sa scriu review-ul ca sa permit evenimentelor sa se aseze...

Sa spun ce imi place aici: Hotelul chiar e de 4*, curat, spatios, aerisit, cu niste decoruri foarte frumoase, cu colturi in care sa te retragi, sa bei o ciocolata calda, sa citesti ceva relaxant. Sala de mese e frumos asezata pe deal si prin geamurile pana in tavan se vede chiar frumos! Personalul prietenos - poate prea, in unele situatii, dezvolt ulterior - iar cei care vorbeau romana (bine) erau chiar de treaba. Genul de oameni de Ardeal, cumsecade.

Mancarea buna de tot, nu foarte ieftina, de altfel nici cazarea nu a fost ff ieftina dar am zis ca e exotic asa, in creierii muntilor, intr-o zona de poveste, cu Spa si bazine cu apa calda, merita o data macar.

Aventura Park este iarasi foarte tare - insa nu stiu exact cand ar trebui vizitat. Noi am fost la sfarsit de iulie si era umed si rece rau - cel mic s-a dat pe cateva chestii dar l-am luat ud si inghetat. In fine, nu a patit nimic doar ca e putin infricosator sa vezi afise cu "atentie ursi" si etape din traseu zgariate de labe de urs.

Bazinele sunt super tari, inclusiv jacuzzi afara si sauna. Masajele au fost foarte laudate de cei ce le-au incercat.

Pana aici toate bune.

La minusuri as zice ca e cam aglomerata zona bazinelor... Pe principiul primul venit primul servit, sezlongurile erau toate ocupate la prima ora a diminetii, dupa bine-cunoscutul obicei romanesc: pun prosop si e al meu. Chiar daca vin dupa masa. Am fost cu un copil de 4 ani si inca doua gemene de 3 luni. Sa nu credeti ca vrut cineva sa renunte la un sezlong luat pentru fiecare membru al familiei - si aici ma refer la faptul ca o familie cu 3 copii, chiar nu cred ca are nevoie de 5 sezlonguri.

Un alt minus, peste care nu reusesc sa trec, este limba romana. Nu o sa incep acum o polemica, cine e de vina, de ce se vorbeste atat de slab sau deloc, spun doar ca e un deficit. Si m-am simtit penibil sa ma simt turist in tara mea. Imi venea sa vorbesc in engleza numai sa evit privirile stinghere ale celor care ar fi preferat sa vorbeasca japoneza decat romana.

Personalul hotelului vorbea romana, nu toti foarte bine. Insa la restaurantul de langa, chelnerita pur si simplu nu a reusit sa ne spuna doua fraze. Aveam cu noi in grup o "unguroaica" (adica o romanca vorbitoare de maghiara), drept pentru care domnisoara i s-a adresat numai ei si ea ne traducea. Daca nu era de plans, era de ras sigur.

O alta chestie ciudata e ca restaurantul din hotel e inchis dupa pranz si se deschide la 7 seara. Daca ti se face foame pe la 3... ghinion. Sau, mergi la restaurantul de langa (unde se gateste fffffff bine) si vezi cum te intelegi cu domnisoara :).

Iar la piece de resistance - culmea, are legatura tot cu lipsa limbii romane - este ca se intra peste oaspeti in camera. Nu conteaza cand sau ce faci sau ca le zici: NU INTRAAAAATI! Nu am patit asta in viata mea. Dar mi-am invatat lectia: daca vreau sa fac si altceva decat sa citesc o carte, imbracata fiind decent (a se citi ca fac sex cu sotul), TREBUIE SA INCUI USA DE 3 ORI SI SA PUN SI UN SCAUN LA USA. Fratilor, a intrat peste noi, A VAZUT ce faceam si... nu, nu a iesit si nu, nu si-a cerut scuze ci si-a facut rondul - trebuia sa numere produsele folosite din mini bar. Da, am lasat-o in pace, cam ce puteam sa-i mai zicem, in postura in care eram si ea avand treaba...

S-a dus si peste prietenii din camera alaturata, noroc ca ei incuiasera. A insistat ea, dar incuietoarea nu a cedat. Stiu ca e amuzant - sper ca adminii sa nu considere material indecent - si stiu ca nu pot generaliza, nu au intrat TOATE menajerele peste noi, dar stiti cum e... Am patit-o zic sa povestesc.

Una peste alta, hotelul e misto, locatia e frumoasa, cam putina romana si intimitate :). Altfel, un sejur frumos.

Trimis de andreea_kamelya in 17.11.17 20:25:50
Validat / Publicat: 17.11.17 23:47:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

VIZUALIZĂRI: 3572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 restaurantul hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

AZE
    [18.11.17 10:06:16]

@andreea_kamelya: Foarte tare. Pai chestia aia care a intrat peste voi era robot fără sa stiti si voi acest lucru, mai mult ca nu era programat sa-si ceara scuze nici sa vorbească romaneste. Robotul respectiv doar isi facea treaba, asa l-au programat (poate trebuie un update...)

Lăsând gluma la o parte felicitări pentru faina descriere, multumim.

[18.11.17 10:45:34]

@AZE: ) multumesc

Zoazore
    [18.11.17 15:31:29]

@andreea_kamelya: Woow, ce faza tare asta cu intratul in camera!

Peisajul e frumos, pacat ca oamenii nu-s putin mai... binevoitori! Cine stie? Poate ca-n timp s-or mai... invata si ei!

[18.11.17 17:26:14]

@Zoazore: si eu nadajduiesc ca va fi mai bine.

Mihai18
    [19.11.17 10:48:32]

Mi-a plăcut reviewul pentru că este scris cu sinceritate iar relatarea despre comunicarea cu etnicii maghiari, este echidistantă.

Despre intratul intempestiv în cameră a menajerei, sunt surprins ce ați scris și nu am mai întâlnit așaceva. M-am cazat în multe hoteluri din Europa dar și România și am constatat ceva comun la ele. Manajera mai întâi ciocăne la ușa și numai dacă nu i se răspunde, descuie ușa și intră pentru a face curățenie.

Și pe mine m-a surprins o fază cu menajerele. Eram în hotelul Prezident din Istanbul, un hotel bine cotat. După masa de prânz, soția a plecat la mag. Kosca să-și cumpere dulciuri și eu am rămas singur în cameră. Ciocăne la ușă 2 menajere. Deschid ușa și mă văd singur în cameră. Atunci, numai una a intrat iar cealaltă a rămas de pază pe hol și era atentă la mine. Am intuit că se temeau de vreo hărțuire... În lume, s-au mai întîmplat asemenea cazuri.

Vă fac o recomandare cu precizarea că nu este o critică.

Nu mi-a plăcut cuvântul „mișto” din titlu și inițial am vrut să vă depunctez de la FB la B, dar citit tot reviewul, am revenit.

Dragă colegă de pe AFA. In limbajul curent, într-un cadru restrâns, între prieteni se folosește acest cuvânt dar într-un review făcut public, este neavenit. Într-o teză la liceu, pentru acest cuvânt ați fi fost depunctată.

Rog nu vă supărați. Toți mai greșim, și eu și nu m-am supărat pe cei care m-au corectat.

[19.11.17 16:37:26]

@Mihai18: nu ma supar deloc .

Asa cum ati sesizat, reviewul meu este sincer (si de fapt toate review-urile mele sunt asa) si reflecta felul meu de a fi.

Acum, nu garantez ca voi reusi sa scriu literar de fiecare data, dar voi tine cont de aceasta recomandare. Multumesc

[19.11.17 16:46:02]

@andreea_kamelya: Am citit m-am amuzat unde a fost cazul, cat despre menajere nu am ce sa comentez. Comentez insa la acea senzatie de turist in tara ta si care a fost si inca este in unele zone.

Felicitari insa, votat cu mare drag.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [19.11.17 17:32:41]

@andreea_kamelya:

Și eu am trăit o experiență neplăcută când am trecut prin zona respectivă, în sensul că mă simțeam discriminată pentru că sunt româncă. Iar cireașa de pe tort a fost când a trebuit să circulăm pe o porțiune de drum în lucru, semnalizată cu semafor, când efectiv era să facem un accident dacă nu ieseam în afara drumului pentru că un localnic a intrat pe drum deși nu avea prioritate. O fi fost o coincidență, dar experiența respectivă mă face să ocolesc zona Ținutului Secuiesc. Ei sunt cei care pierd turiștii cu atitudinea lor!

[19.11.17 19:50:51]

@cris1982: ( (trist rau. As zice ca e o coincidenta, dar nu pot garanta, doar sper...

[19.11.17 19:53:12]

@mishu: multumesc tare!