ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2017
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
AUG-2017

Unde mancam in Mystras? La Paleologos, bine-nteles!

Dupa ziua epuizanta aveam nevoie de odihna, dar si de o masa gustoasa asa cum stiu grecii sa-ti ofere. Am umblat putin prin zona centrala a localitatii incercand sa gasim o taverna pe gustul nostru, neavand nicio recomandare.

Putin la stanga pietei centrale, putin la dreapta si ne-am oprit la taverna “Paleologos”. Taverna are mesele imprastiate intr-o gradina frumoasa cu multe flori si portocali. Masa la care am stat era chiar la umbra unui portocal si mi-am inchipuit cum e sa stai acolo in primavara, cand portocalii sunt in floare, dar sunt si fructe coapte. Parfumul florilor de portocal este minunat, e suav si proaspat.

Taverna, avea putini clienti si am fost serviti imediat. Am inceput cu o salata greceasca, cu ceva legume pane si un tzatiki apoi o portie de “pui Paleologos” cu cartofi si o portie de souvlaki, neaparat insotita de cartofi si sa nu uit, totul stropit cu Mitos.

Mancarea a fost in regula, nu foarte gustoasa, dar mancabila, insa locul era fantastic. Muzica greceasca, dar nu sa-ti sparga timpanele, portocali care te mangaiau cand te ridicai de la masa, aer curat, … vacanta!

Nota a fost domestica, cred ca pana in 50 de euro.

Ne-am intors la hotel obositi, satui si multumiti de ce am reusit sa facem in acea zi. Mystras ne-a vrajit pentru totdeauna!

Trimis de DOINITA in 17.11.17 14:37:17
Validat / Publicat: 17.11.17 16:41:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Se pregateste atmosfera la taverna vis-a-vis de hotel, dar noua nu ne pasa!

[17.11.17 16:32:08]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Sparti? , SPARTI" (nou-creată pe sait)

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- .

[17.11.17 16:56:51]

[17.11.17 17:08:13]

@webmaster: Multumesc frumos!

[17.11.17 17:11:28]

@webmasterX: Nu reusesc sa vizualizez harta

[17.11.17 17:15:02]

@DOINITA: cer iertare, am încurcat eu borcanele

Nu avem coordonate GPS aici.

[17.11.17 17:20:05]

@webmasterX: Nu-i nimic, dar e usor de gasit fiind chiar in zona centrala a localitatii.

danaeldreny*
[17.11.17 18:10:41]

Apetisant

[19.11.17 15:36:59]

@DOINITA: Pozele arata apetisant, felicitari, votat cu placere.

[19.11.17 15:39:21]

@mishu: Multumesc frumos! Sper ca te-am convins că trebuie să încerci o masă grecească in Peloponez...

danaeldreny*, DOINITA, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în zona Sparti: