ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2017
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 05.12.15
AUG-2017

Budapesta de 2 ori in 3 saptamani. Si o sa ne mai ducem!

Rog admin 2 lucruri:

1) Adaugarea urmatorului video: youtu.be/CmdB5_70amU

2) Adaugarea review-ului la categoria pe care admin-ul o considera oportuna.

Am fost la Budapesta de 2 ori, la 2 saptamani distanta, in august 2017. P

rima data am fost cu masina (doar 2 persoane), a doua oara la un fel de prezentare, intr-un grup mai mare.

Voi incepe cu sfarsitul: vizitati Budapesta, macar o data in viata, ca nu stiti ce pierdeti!

Traseu: Prima data am plecat din Craiova, cu masina personala, am petrecut o noapte in Timisoara, de acolo pe autostrada, fix pana in Budapesta.

A doua oara, cu avionul din Bucuresti, pana in Satu Mare si de acolo cu autocarul, cu o noapte pauza in reginea Tokaj (nota personala - dorim sa mai vizitam o data zona asta - e un fel de Vrancea a vinurilor). Budapesta are o sosea de centura, fireste autostrada.

Hoteluri: Prima data: 3 zile in hotelul Chesscom. Hotelul este de 2 stele, situat la periferia Budapestei, in cartierul Kobanye. Ironia face ca, desi are doar 2 stele, sa fie hotelul cu cele mai multe "beneficii" inghesuite intr-o camera foaaaarte mica: internet gratis care functiona excelent, televiziune prin cablu (include posturi in limba engleza) - la un televizor LCD, aer conditionat. Baia in schimb era minuscula, jumatate fiind ocupata de un dus, fara cada, doar cu o scurgere in podea. Una peste alta, nefiind asa pretentiosi am fost multumiti. Partea buna ca langa hotel este un centru comercial si un fel de autogara (deci aproape de metrou). Pret: 170 de euro.

A doua oara: Hotel Sofitel, 5 stele, langa Chain Bridge, in inima Budapestei. Am stat doar o noapte, hotelul este absolut superb, o gramada de oameni cu foarte multi bani pe acolo. Si fireste... noi :D. Am avut si mancare, de... 5 stele! Era sa dau in diabet de la cele 4 creme de zahar ars mancate la o singura masa :) ! Pretul camerei (afisat pe usa): 395 Euro/noapte.

Mijloace de transport: Am lasat masina la hotel, pe acolo am folosit metroul si autobuzele HopOn-HopOff. Biletele pentru metrou se cumpara de la automate, merge si plata cu cardul (cam aproape peste tot se poate plati asa). Pentru HopOn, pretul a fost de 8000 de forinti/persoana/2 zile (pentru rotunjire: 1 EURO=300 Forinti). Vedeti ca sunt mai multe firme care fac asta si trebuie sa va urcati strict la firma unde ati platit. Neaparat sa luati cu excursiile pe Dunare (atat pe zi cat si seara) !

Tot important este ca, atunci cand urcati prima data in autobuz sa cereti Bookletul gratuit (va da o gratuitate ici, o reducere colo si daca aveti timp sa vizitati mai mult ar fi pacat sa nu profitati). Nu am mers deloc cu autobuzul din transportul comun local.

Per ansamblu, Budapesta mi se pare un oras "rarefiat" din punct de vedere al traficului (au 2 milioane de locuitori).

Unde / ce mancam:

Restaurant NKA: specific primul pe asta, deoarece, cu Bookletul aveti un gulas gratuit, gulas de toata mandria! Am luat si un desert (un fel de budinca din vitrina - nu mai stiu cum ii zice) - vezi video! Arata bine, mi s-au parut chelnerii cam cu nasul pe sus, dar per ansamblu, ok!

Restaurant Puli - Nu am ce sa ii fac, asa ii zice :)) ! Tot gulas am mancat acolo, plus ceva fel 2. Nu mai stiu cat am platit (cred ca vreo 30-35 de euro), dar preturile sunt rezonabile peste tot (in unele locuri chiar mi s-au parut mai mici decat in Romania)

Fast food langa hotel: nu mai stiu cum ii zice, am mancat ceva shaorma acolo, ieftin si bun cand vii seara din oras, plus ca angajatii super-amabili. Si stiau ca suntem romani, nu ne-am ferit nicaieri.

Restaurant Parisi6: cel care ne-a "agatat" de pe strada vorbea romaneste. Mancare buna, vinul la fel, clatitele bestiale!!

Inghetata: in fata Bazilicii Sfantul Stefan: nu am fost dat pe spate, dar toata lumea se duce acolo pentru inghetata sub forma de trandafiri.

Ce vizitam (vezi video):

Orasul: cu autobuzul HopOn: noi am prins frig seara (mai ales pe ferry am dardait rau de tot). O sa vedeti podurile, Opera si multe altele!

Bazilica Sfantul Stefan; vizitati neaparat sinagoga (e cam scumpa, are si un fel de muzeu al holocaustului). O sa treceti de mai multe ori prin fata Parlamentului — ei se lauda ca e al doilea Parlament din Europa, dupa cel britanic - probabil au uitat de al nostru :D; piata eroilor (noi nu am coborit din autobuz acolo, dar se invarte in jurul monumentului.

Noi am urcat si in Budapest Eye (asemanator cu cel de la Londra, dar cred ca e mai mic) - placuta plimbare! Incaltarile care apar in video pe marginea Dunarii se gasesc in fata Parlamentului si sunt inchinate evreilor ucisi acolo.

Urcati cu cabina la Citadela (se ajunge si cu autobuzul), vizitati statuia libertatii si tot ce mai e pe acolo!

Fisherman's Bastion - e o zona de lux, cu preturi pe masura, de vizitat noaptea.

Din Budapesta am fost o zi (mai precis 5 ore) si in Viena. Specific asta pentru a sublinia ca Budapesta mi s-a parut net superioara Vienei.

Trimis de madfalcon81 in 15.11.17 22:59:17
Validat / Publicat: 15.11.17 23:33:29

VIZUALIZĂRI: 6376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (madfalcon81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.11.17 23:27:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Budapesta, BUDAPESTA" (deja existentă pe sait)

@madfalcon81, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Hoteluri: Prima data: 3 zile in hotelul Chesscom. Hotelul este de 2 stele, situat la periferia Budapestei, in cartierul Kobanye. [... ]A doua oara: Hotel Sofitel, 5 stele, langa Chain Bridge, in inima Budapestei.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[15.11.17 23:27:40]

și uitasem: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[16.11.17 09:45:43]

@webmasterX: Multumesc frumos pentru atasare! Din nefericire (ca sa nu zic din lene) prezentarea a fost scrisa zilele astea, deci la vreo cateva luni dupa vizita efectiva, de aceea a fost un pic cam... stearsa de detalii

Mihai18
[16.11.17 10:31:26]

Am înțeles că v-a plăcut Budapesta. Și mie, tocmai de aceea am fost de mai multe ori. Această frumoasă capitală are ce oferi turtiștilor.

Budapesta și Viena, eu nu le așez pe scara valorilor. Ambele sunt frumoase în felul lor. Degustibus. Este adevărat că sunt zone în Budapesta unde te crezi că te afli în Viena, datorită stilului construcțiilor.

Exorbitant prețul cazării la hotelul Sofitel 395 euro/noapte. Aceasta este risipă de bani, dar când costurile au fost suportate de firma la care lucrați, ce mai contează, norocul dv. Eu m-am cazat în 17 hoteluri din Europa, unul dintre acestea fiind de 5 stele, în Koln și prețul a fost de cel mult 120 euro, plus parcarea 24 euro/zi hotelieră.

Cu bine.

RoxanaGRS
[16.11.17 13:11:55]

vizitati Budapesta, macar o data in viata, ca nu stiti ce pierdeti!

Subscriu! Foarte de acord!

Daar, cum a spus si @Mihai18, nu prea poți compara Budapesta cu Viena, chiar dacă seamănă oarecum (doar au făcut parte din același imperiu). Mie îmi plac amândouă nespus de mult, dar cele două joacă în ligi diferite, din majoritatea punctelor de vedere, ca să spun așa.

Despre circulație confirm iarăși: e foarte lejeră. Budapesta se traversează prin buricul târgului în 30 de minute, din cap în coadă.

În ceea ce privește mâncarea lor, eu nu sunt fan gulaș. Dar iarăși de gustibus... În schimb recomand cu încredere rața. Ungurii gătesc excepțional rața. Poate doar în Franța, prin zona Carcasonne să mai găsești la fel de bună. La capitolul dulciuri, au o chestie tradițională care se cheamă Șomloi Golușka, care mie mi s-a părut super, dacă e bine făcută. Că am găsit și cazuri când era doar chec cumpărat de la supermarket pe care puseseră frișcă din tub și o serveau sub titulatura asta.

Mihai18
[16.11.17 14:37:49]

@RoxanaGRS:

DA. Aveți dreptate, Viena este foarte frumoasă, este sufletul meu, dar am menajat autorul reviewului. Dv. nu l-ați menajat, l-ați înfruntat bărbătește, cu pieptul înaite.

Nu de mult timp, colegul nostru @? georgescu din Buzău a afirmat că Viena „nu l-a dat pe spate” Atunci am luat atitudine și l-am criticat, critică pe care o regret acum după ce am constatat cât de mult a cutreierat lumea și ce mare contribuție are pe AFA.

Fie să ne mai citim. Cu bine

[16.11.17 15:01:16]

@RoxanaGRS: La restaurantul ala cu nume... ciudat, am mancat rata. Cat despre Viena, poate alta data o sa stau mai mult de 5 ore, centrul nu o sa mai aiba portiuni in reabilitare si o sa imi schimb parerea. Pana atunci, Budapesta e mai sus. Dar, cum ati zis si voi: De gustibus...

krisstinna
[16.11.17 19:08:02]

@madfalcon81: Să înțeleg că in poza 8 ești tu în Sinagogă?

E obligatoriu cu chestia aia pe cap? Că nu cred ca soțul meu să accepte, oricum nu îl încântă ideea de a vizita o “ceva” inutil pentru el.

Cât costă intrarea in Sinagogă? Vreau musai să o văd, e a doua ca mărime, din lume.

Gulașul ăla era iute rău?

[17.11.17 12:13:12]

@krisstinna: Da, sunt eu la sinagoga. Ei zic ca e cam obligatoriu, dar am vazut pe multi care si-au dat-o jos. Nu mai stiu cat a fost, dar stiu ca mi s-a parut un pic piperat. O fi fost vreo 12 euro de om, dar nu sunt sigur. Nu regret ca am vizitat sinagoga, desi a fost aglomeratie rau.

Gulasul nu e iute rau (eu nu prea maninc iute), din cate am inteles sunt mai multe feluri (adica ar fi si mancare), ce am servit noi a fost ciorba.

[18.11.17 20:09:45]

@madfalcon81: Mie imi place si Budapesta dar imi place si Viena iar pe tine te critic pentru pozele are activeaza la greu papilele gustative, dar in fine, sa-ti fie de bine.

De mancat la restaurant in vizita de 4 zile la Budapesta am mancat la pranz in acelasi restaurant pentru ca ne-a placut. Am mancat la restaurantul Trofea (sunt 3 in Budapesta) unde pranzul era 4000 forinti (adica vreo 13 euro) iar cina 5000 forinti, si puteai sta maxim 2 ore, timp in care mancai si beai ce doreai. Existau 2 ciorbe (una era gulas), aperitive de toate felurile (chiar si sushi), preparate calde sau reci si o zona de gratar unde rodusele crude se aflau in vitrina si cereai ce doresti la gratar si-ti luai produsele in cateva minute, dar aveai si dulciuri. De baut puteai bea orice (mai putin tarii sau bere sara alcool), deci de la sucuri, bere, vin pana la sampanie, apa ti se punea de la inceput pe masa. Daca cerea sampanie doar o persoana de la masa i se aducea un pahar, daca cereau cel putin 3 iti aducea o sticla.

Daca aveai aniversare primeai o bucata de tort si ti se canta Multi Ani Traiasca.

Un loc minunat in care as mai merge daca as ajunge pe acolo.

Tie insa iti spun felicitari, votat cu mare placere, cat despre hotel cred ca ne putem simti la fel de bine oriunde am fi.

[18.11.17 23:47:35]

@mishu:

Multumesc pentru aprecieri, dupa postarea ta mi-am dat seama ca am pus cam jumatate dintre poze legate de mancare . Pacat ca nu am stiu de restaurantul asta (Trofea), dar poate data viitoare.

[19.11.17 19:05:12]

@madfalcon81: Cand am inceput sa citesc si am ajuns la

dupa postarea ta mi-am dat seama ca am pus cam jumatate dintre poze

ti-as fi scris imediat ca poti oricand sa mai adaugi poze, apoi m-am gandit ca nu este bine pentru mine si alti useri, mai ales daca sunt la fel de reusite ca celelalte.

Insa, in fine, voi supravietui, asa ca daca vrei sa o faci o poti face oricand. O seara frumoasa.

madfalcon81, Mihai18, mishu, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Budapesta: