ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JAN-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Manastirea Bistrita

Manastirea Bistrita este situata la cativa kilometri de Piatra Neamt si este unul din cele mai impunatoare locasuri de cult din Moldova.

Inceputa in sec. XV de Petru Musat pe temeliile unui vechi schit, este refacuta de Alexandru cel Bun care este si inmormantat aici alaturi de sotia sa Ana. A fost infrumusetata de Stefan cel Mare, dar adevaratul ctitor este Petru Rares care in 1546 scapand cu viata dintr-o ambuscada si refugiindu-se in chiliile manastirii a promis refacerea si consolidarea ei.

In decursul secolelor a fost un adevarat focar de cultura si artizanat.

Trimis de Michi in 22.04.10 12:06:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PIATRA NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 2074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Alexandru cel Bun (1400-1436)
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[22.04.10 13:19:48]

Michi, de data asta sunt(em) putin dezamagiti. Impresiile de fata sunt departe de ceea ce ne-ai invatat sa primim de la tine, dar si ceva mai sarace decat limita (arbitrara si subiectiva) a acordarii "notei din oficiu" de 1000PMA. Drept pentru care, cu regret (pana la o eventuala imbunatatire printr-un ecou ulterior a continutului) le retrag.

MichiAUTOR REVIEW
[22.04.10 13:57:03]

Ok! a trecut ceva timp si nu mi-au ramas prea multe amanunte, iar din poze am ales ce mi s-a parut mai reprezentativ. Va dati seama ca nu ma apuc sa copiez din Wikipedia. Nu intelesesm ce s-a intmplat dar e in ordine.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.04.10 14:09:42]

Ei, nu s-a intamplat nimic grav! asa e aici, cand un material nu are si ceva "valoare" reala, care sa atraga turistul si prin "fermecarea" lui cu ajutorul vorbelor, i se ia nota atribuita din oficiu de catre sait (un program, de fapt).

neplacuta indatorire revine moderatorilor (wm), dar nu trebuie privita ca o sanctiune, ci mai degraba ca pe o incurajare la a scrie mai mult si mai bine. desigur, orice bucatica de informatie este utila si poate fi apreciata de catre ceilalti membri, in masura gradului lor de satisfactie!

cat despre a copia de pe wikipedia, lucrul acesta nu este cu desavarsire interzis, dar se incearca sa fie pe cat posibil descurajat. si in plus, daca se va-ntampla vreodata sa adaugi date copiate de pe vreo alta pagina de internet (fie ea wikipedia sau DEXonline ori alta), regulamentul acestui sait spune ca trebuie specificata adresa acelei pagini/sait. MUSAI!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
MichiAUTOR REVIEW
[22.04.10 14:17:01]

Nu, eu am vrut numai sa fiu lamurita. Cum sa ma supar, cand fac lucrul asta cu placere? Am intrebat acum daca au punctat cele opt poze cu text sau urmeaza linia review-ului? Cum cu partea scrisa s-ar putea sa nu retin amanunte si sa scriu numai cand am de spus ceva, e posibil sa postez numai poze pentru o destinatie?

webmasterXY*
[22.04.10 14:31:30]

Da, poti pune doar poze la o destinatie deja creata (existenta) pe site.

Pozele de aici au avut initial puncte; programul siteului le retrage automat cand sunt retrase punctele de la review, dar asta este un inconvenient al programului. Le voi restaura eu, manual, imediat.

PS apropo, data sejurului care este, ca in ian 2010 nu-mi amintesc sa fi fost prea mare canicula...

Michi
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Bistrița [Bistrița]: