Centre Ville Etoile Hotel

înscris/ă în 13.08.12
NOV-2017

Weekend Paris

Salutare,

Mi-am facut un obicei in a lega vizite scurte intr-un oras european de cate un eveniment muzical, sau vice-versa. De data a fost Parisul si spectacolul Notre Dame de Paris.

Show-ul de la Palais de Congres este o continuare a succesului de acum 20 de ani, moment artistic definitoriu pentru carierele unora ca Garou, Patrick Fiori, Daniel Lavoie sau Helene Segara. Din vechea trupa pe scena a fost in acelasi rol doar Daniel Lavoie (google it).

Dar spectacolul a insemnat doar motivul excursiei la Paris. Am luat bilete de avion (Blue Air), de spectacol si hotel inca din august. Si a fost bine asa.

Avionul a costat 2 persoane dus-intors 900 lei (pana la Beauvais). De aici am luat un autocar (29 de euro dus intors de persoana, platit online), care face o ora si un pic drumul de la Beauvais la Paris (Porte Maillot, langa Palais de Congres), dar a presupus si o ora de asteptat autobuzul...

Hotelul l-am luat de pe booking, 250 euro camera dubla, 2 nopti, fara mic dejun inclus (altfel costa 13 euro). Loco hotelul vindea camera dubla cu 340 euro pe noapte!

Am hoinarit prin Paris, per pedes, pe traseul Champ de Elysee, Tour Eiffel, Place de la Concorde si retur. Am fost si cu hop and hop bus, traseul lung de doua ore (bilet 25 euro), dar traseul pare cumva dezlanat, cu multe opriri, insa are meritul de-a te plimba prin zone diferite intr-un timp scurt. Daca as fi stat o saptamana in Paris, sigur nu as fi folosit hop and hop bus...

Paris si Franta vazuta din autocar in drum spre aeroport, m-au facut sa revin in tara cu un gust amar, depresiv de-a dreptul. Din pacate, noi, tara noastra, se afla la ani lumina de normalitatea occidentala, iar distanta dintre noi si ei, creste fara speranta.

Cred ca niciun ministru de transport de la noi nu si-ar putea vreodata inchipui ce insemana cu adevarat un sistem rutier eficient daca nu a fost in Franta, sa vada si sa inteleaga ce insemana acest concept. La fel primarii Patriei noastre, in frunte cu dna Firea, ar trebui sa parcurga Champ de Elysee si sa numere balcoanele inchise, aparatele de aer conditionat spanzurate pe fatadele blocurilor sau chiar fatadele murdare de blocuri. Dupa ce n-ar gasi nimic din toate astea sa porneasca la pas intre Piata Romana si Unirea si inceapa sa numere. Nu le-ar ajunge degetele de la 1 milion de oameni! Rusine!

Deprimat la intoarcere, pe aeroportul Otopeni, mi-am jurat ca urmatoare iesire sa o fac la Sofia sau Tirana, poate asa Bucurestiul o sa-l regasesc la nivel Parisului!

Impresii încărcate de vali65 in 12.11.2017 20:59:07

Validat / Publicat: 12.11.17 21:47:53

• A fost prima sa vizită/vacanţă în FRANȚA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (vali65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2
NOU! În colaborare cu Aero Shutle Paris, AmFostAcolo vă oferă posibilitatea rezervării unui transfer privat (cu limuzină sau microbuz) spre/dinspre Paris sau Disneyland, de la orice aeroport.
  • Se vorbește limba română!

[12.11.17 21:46:38]

Mutat în rubrica "Centre Ville Etoile Hotel, PARIS" (nou-creată pe sait)

- Aurici
    [13.11.17 15:23:30]

@vali65:

Heiii, nu-i văita. Sunt mai plimbați decât noi de o mie de ori. Altceva le lipsește și singura șansă era să împușcăm vreo juma de milion la revoluție. Am ratat-o, ratăm în continuare că doar noi votăm, cum votăm... așa o să ne chinuim. Poate copiii, copiilor noștri să fie mai isteți.

Nouă nu ne rămâne decât să ne mai amăgim că ce vedem la alții s-ar putea întâmpla și pe la noi. Și să fim bucuroși că suntem printre norocoșii care putem să vedem, categorie din care faci și tu parte.

Numai bine, călătorii frumoase în continuare. La Paris, în Bulgaria, în Albania... unde-o fi... să fie...

- vali65
    [13.11.17 22:43:06]

@Aurici: râdeam cu nevasta-mea, și ii spuneam ca viitoare ieșire o facem la Sofia sau Tirana, măcar asa la întoarcere Bucureștiul o sa ni se para Paris!

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos