ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2017
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2017

Restaurant Club Dracula – Sovata

Cazaţi la Hunter Vip - vezi impresii, relativ aproape de Sovata, prima seară am cinat La Han - vezi impresii, a doua la Dracula, în Sovata, după vizita cenuşie şi amară ce-am făcut-o la castelele de lângă oraşul viorilor - vezi impresii

Prietenii noştri cinează deseori la acest restaurant atunci când vin în ţară, în vacanţă. Deci avea recomandare excelentă acest vampir cu nume de diavol.

Sovata...

O amintire dulce acrişoară, ca sosul de la Mc, imagini şi sunete frânte mi se dezmorţesc în creier. Am vizitat de două ori Sovata, prima dată cu părinţii iar adoua oară cu domnul C şi prinţişorul nostru. Ambele experienţe au reprezentat o barieră lingvistică de nedemolat, inacceptabil pentru mine:(. Cu regret am spus atunci un amar adio, iar acum am revenit cu inima strânsă. Auzisem că s-au trezit la realitate şi trebuia verificată informaţia.

Sovata s-a schimbat, din câte am văzut eu. Are lumină, culoare şi sunet. Sunetul e românesc, aşa cum e normal în ţara mea. Restul pot fi universale, se pot contopi, pot forma un curcubeu. Dar culorile obligatorii ale ţării mele sunt roşu, galben şi albastru. Nu e musai nevoie de iubire, e vorba despre respect şi înţelegere.

Ne-am întâlnit cu prietenii noştri pe malul lacului Ursu, eu am devorat două îngheţate :D, ne-am plimbat şi am admirat împrejurimile şi investiţiile. Toate lăudabile.

Aveam rezervare la Restaurant Dracula, 9 persoane, la ora 21. Nu aveam emoţii, mergeam cu sufletul deschis, vorbisem înainte cu un tânăr din Sovata, un vânzător de colace, mingii şi alte prostioare, mi-a explicat că oamenii din localitate s-au mai luminat, au înţeles că trebuie să fie amabili cu toţi românii, astfel puteau să-şi asigure un trai decent. Aşa să fie, am zis.

În fine, la ora 21 am urcat treptele restaurantului, priveliştea mi-a plăcut mult.

Aflat pe strada Bradului nr 23, în stânga lacului Ursu, imediat după casa de bilete şi intrarea în ştrand, Dracula dispune de o terasă foarte mare dar şi de un spaţiu destul de larg în interior.

Terasa este acoperită, beneficiază de umbră naturală dar şi artificială. Pardoseala este acoperită cu gresie, mesele, băncile şi scaunele sunt din lemn masiv în marea lor majoritate. Pentru perechi sau doar pentru o familie sunt şi piese din lemn uşor sau din fier, acoperite cu burete sau cu perne.

Cârciuma asta mi-a rămas la suflet din mai multe motive. Unul dintre ele ar fi ringul de dans şi muzica live, lucruri esenţiale pentru a crea o stare într-o asemenea staţiune. Normal că-mi place oriunde, dar consider că un restaurant trebuie să ţină cont de „fondul muzical” asortat cu împrejurimile. Aici nu e vorba despre romantism, linişte şi îndrăgosteală. Vorbim despre o lume pestriţă, pusă pe gălăgie şi agitaţie, turişti haioşi veniţi la Sovata.

Decorul restaurantului este un alt aspect important, după curăţenie.

La Dracula, proprietarul ştie să atingă sufletul omului. Prima mirare am avut-o la toaletă, unde şocul a fost uriaş: flori, ornamente, oglinzi, culorile aprinse ale pereţilor, băncuţa pictată, vasele din lut şi nu în ultimul rând mirosul de curat au fost o reală încântare pentru mine.

În interiorul restaurantului sunt câteva separeuri delimitate de stâlpi din lemn decoraţi cu linguri uriaşe, cuiere aiurite şi felinare, fiecare spaţiu este alintat cu un ceva. Pe pereţi sunt măşti, sculpturi din lemn, oglinzi cu rame pictate, tablouri cu Dracula dar şi câteva piei ale unor animale decedate. Lustrele erau interesante, construite din rame de lemn. Lumina din interior este puternică dar caldă, câteva jumătăţi de perdeluţe acopereau geamurile. Într-un acvariu îşi trăiau viaţa câţiva peştişori.

Servirea a fost rapidă, meniul extrem de stufos, preţuri pentru toate buzunarele.

Câteva dintre acestea:

Cafea 6 lei

Bere Nenea Iancu 10 lei

Limonadă 10 lei

Pizza 32 lei

Noi am fost nouă, am mâncat şi am băut normal, nota noastră de plată a fost de 284 lei.

Acest local a fost pe gustul meu, preparatele au fost bune, porţiile mari, vinul mi-a îmbujorat obrajii, a fost o seară perfectă alături de prietenii noştri.

Trimis de krisstinna in 11.11.17 04:39:08
Validat / Publicat: 11.11.17 05:11:35

VIZUALIZĂRI: 4629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Prin Sovata

mishu [11.11.17 06:55:32] »

@krisstinna: "Si nu ne duce pe noi in ispita" nu e frumos din partea ta sa apari la prima ora pe nemancate cu asa ceva. Mi-am zis cand am vazut articolul sa-l las pe mai tarziu, ca mai am destule de citit si chiar un articol, insa un dracusor nu-mi dadea pace si am zis ca ma uit doar putin si-l citesc maintarziu, dar incet incet mai citeam cate o fraza si uite asa am ajuns la final si daca tot am citit hu trebuie sa vad si pozele? Si daca am vazut si pozele hai sa si votez, dar fara ecou? Nu se poate si uite asa pentru ca tot mai am putina vreme pana plec la cumparaturi m-am incantat cu articolul. Cred ca daca as fi putut in acest moment m-as fi teleportat acolo, dar nu pot nici sa ma teleportez si cred ca si restaurantul ar fi fost inchis. Insa asa de rau simt gustul micilor, suculenti si topindu-se in gura ca trebuie neaparat sa inghit ceva.

Foarte frumos localul se vede ca patronul stie ce vrea si astfel are succes. Felicitari, votat cu mare drag si o pofta teribila ????

maria55 † [11.11.17 08:05:43] »

@mishu: da, ai dreptate! A fost "sadică" in noaptea asta, matinala si la cât o cunosc eu, melancolica! S-a "hrănit" cu "afa" atat ea cât si insomnia! Da, localul merita retinut pt o viitoare vizita prin zona! Sovata este o statiune frumoasa, cu locuri frumoase!

krisstinna [11.11.17 08:58:10] »

@mishu: Îmi pare bine că ți-am făcut poftă de mâncare în dimineața asta , poate aveai nevoie înainte de a merge la cumpărături , știi că niciodată nu trebuie sa pleci la șopingăreală cu burta goală?

Sper că ai mâncat un pic, altfel ai tendința de a cumpăra tot ceea ce vezi pe rafturi.

Mulțumesc

krisstinna [11.11.17 09:03:55] »

@maria55: Cum știi tu tot!

Da, e a doua noapte albă, așa e la bătrânețe

Ei, recuperez la concertul Loredanei, diseară, poate adorm pe scaun

Sovata e foarte frumoasă, mi-a plăcut mereu, mai cu seamă acum, cu noile ei haine.

Sigur nu m-aș duce la ștrand, la lac, am auzit niște chestii nu tocmai pe gustul meu. Dar, pentru relaxare, plimbare, de ce nu și amor, merită cu siguranță, e un loc vesel.

Te pup dulce, iubita mea

Pușcașu Marin [11.11.17 09:18:14] »

@krisstinna: Tu esti o mica sadica, dar MARELE SADIC e Domnul Webmaster care a validat articolul.

Sterge dom'le pozele de la P09 la P14. Murim aici. Daca eram insarcinat?

Lasand gluma la o parte, frumos articolul.

Intr-adevar Sovata s-a schimbat. Aceleasi nemultumiri, vis-a-vis de... bariera lingvistica le aveam si eu, insa anul trecut am observat ca s-au mai schimbat lucrurile. Chiar daca multe lucruri in sensul asta s-au schimbat din simplul motiv ca, pana la urma banii nu au miros, e bine ca s-au schimbat.

Zoazore [11.11.17 09:37:07] »

@krisstinna: Puteam să lipsesc? Neah!

DA, frumos locșor restaurantul ăsta. Se vede că oamenii nu vor să facă DOAR bani, ci vor să fie multumite ambele tabere!

Cam... mărișoare prețurile, dar nu de speriat!

Iar la toaletă... Sigur-sigur era toaleta acolo? Atât de frumos și de curat... Wow!

Mihai18 [11.11.17 09:58:40] »

Mi-a plăcut cel mai mult prima parte a reviewului. Ați tratat cu delicatețe bariera lingvistică.

Eu am stat în Sovata 4 zile când am participat la un simpozion. Locația a fost cu circuit închis așa că nu are rost să o descriu. În după amiezile celor 4 zile am avut timp să vizitez bine Sovata, plus o vizită la mina Praid care pe mine nu m-a impresionat. Este mai frumoasă și bine amenajată salina Slănic-Prahova.

Eu am avut noroc și nu am întâlnit adversități de ordin lingvistic.

Să aveți o zi bună.

Dana2008 [11.11.17 13:57:38] »

FELICITĂRI pentru articol!

Prima fotografie cu tine ținând înghețata este cea mai frumoasă! ????

Vezi, patronul m-a invitat la pește la restaurantul lui, dar nu ne-am dus, deși am trecut de foarte multe ori pe lângă local... nu vroiam pește doream pizza... și vine Krisstinna din București în județul Mureș și ajunge în locuri în care eu nu fost niciodată ???? te voi drept ghid ????!

Călătorii plăcute!

krisstinna [11.11.17 15:32:55] »

@ghisor: Mică? Nu! Pitică da. Sadică, un pic

Mulțumesc pentru vizită și aprecieri, mulțumesc frumos pentru ecou.

krisstinna [11.11.17 15:40:16] »

@Zoazore: Sigur era toaleta, am fost șocată în mod plăcut, mirosea a flori de câmp, consumabilele erau de calitate, ca toate chestiile de pe acolo.

Prețurile erau pentru toate buzunarele așa cum am spus în articol, iar din meniu nu știai ce să alegi, erau extrem de multe oferte tentante, aveau și peste. Pizza au màncat copiii, a fost delicioasă, deloc scumpă. Eu aveam poftă de coniac, mici și vin, asta am comandat. Platoul din foto era pentru două persoane și costa 65 de lei. Dacă mă intrebi pe mine, era pentru trei persoane

Mulțumesc,

krisstinna [11.11.17 15:54:32] »

@Mihai18: Mulțumesc frumos, dragul meu coleg.

Nu am vrut sa scriu separat despre Sovata, am tendința de a filozofa mereu, nu mă pot abține. Astfel, am preferat să fac o altfel de introducere a acestui articol, să aduc la cunoștință tuturor schimbarea pe care am constatat-o acolo.

Nici la restaurant, nici la chioșcul cu înghețată sau cu produsele de plajă, nu am auzit limba maghiară. Nu ar fi fost bai, nu mă supăram, totul era să-mi răspundă în limba mea, in limba țării mele, să mă bage în seamă și sa nu mă ignore.

Uite, în prima poză, aveam pe mine o ie. Abia ce-o cumpărasem din frumosul bazar din Sovata. Vânzătorii de acolo ne salutau în maghiară, eu răspundeam în limba română. Ei îmi zâmbeau, eu le zàmbeam. Astfel că am cumpărat de acolo câteva produse, cu mare drag le-am oferit bănuții mei.

Dacă vrei, poți. Ce dai, aia primesti. Mai bine mai târziu decât niciodată.

Mulțumesc

krisstinna [11.11.17 16:05:10] »

@Dana2008:

Mulțumesc, ești dulce ca și înghețata mea. Aceea era din prune, extrem de delicioasă. Mai savurasem una înainte, cu vanilie și pepene. Dacă aș putea, aș mânca la fiecare masă înghețată in loc de màncare

Sa mergeți neaparat acolo, nu o sa regretați. Nu știu cum e iarna, dacă au și muzică live, dar cred că un om care este atent la atâtea detalii nu poate să creeze ceva urât pe timp de iarnă.

Au și pizza, copiii au fost incantați, parcă era 25-30 de lei, era mare și arăta extrem de bine.

Nu ratați o vizită, dacă îl cunoașteți pe patron, felicitați-l din partea mea.

Mulțumesc frumos

Dabator [11.11.17 19:13:20] »

Eu scriu rar ecouri (cel puțin de ceva timp încoace). Dar când le scriu, le scriu????

Am remarcat, și din alte impresii pe care am reușit să le citesc că îți place muzica live și dansul. Și că îți place să trăiești clipa. Și că ești fascinată de frumos. La poze nu am apucat să mă uit, dar trebuie. Am văzut îndemnuri printre mesaje.

Am fost la Sovata cu părinții când aveam ceva in jur de 14-15 ani. Îmi aduc aminte fragmente. De apa cu viermișori pe care pluteam fără efort. Mi-aduc aminte că am fost la discoteca satului și mă împrietenisem cu o conlocuitoare. Foarte drăguță, nu am mai păstrat legătura. Parcă acolo nu mă lovisem de bariera interetnică ca la Borsec sau Tușnad. Dar Sovata la vremea aia aia așa mi s-a părut, un sat cu un lac pe care puteai pluti fără efort. Mă întrebam dacă acolo poți să și zbori.

Și imi mai aduc aminte de o vorbă: "Du-mă mama la Sovata/ Să îl cunosc și eu pe tata". Nu prea înțelegeam tot, că eu îl cunoșteam pe tata????. Poate dacă păstram legătura cu fata de la Sovata...

krisstinna [12.11.17 09:05:17] »

@Dabator: Da, ai remarcat bine, cu toate că sunt bătrână, iubesc să trăiesc clipa, fără regrete și plină de speranțe.

Știu că apa din lac avea viermișori, erau tare scârboși. Nu știu dacă mai sunt și acum, nici nu vreau să aflu, nu-mi place aglomerația de acolo și nici programul ștrandului. Or fi buni și viermișorii la ceva, au rostul lor.

Îți spun un secret: mama mea a rămas însărcinată acolo, la Sovata. Rezultatul: fratele meu. Și nu a fost la vreun tratament, nu avea nevoie. A rămas că... a rămas

Dacă păstrai legătura... iubeai ungurește. Așa a fost să fie, să iubești pe limba ta

Mulțumesc frumos.

elviramvio [23.11.17 00:59:16] »

@krisstinna:

Superb!!!

krisstinna [23.11.17 15:06:07] »

@elviramvio:

elviramvio, maria55, Mihai18, mishu, Pușcașu Marin, xpac, Zoazore