ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2017
ÎNSCRIS: 04.01.16
NOV-2017

Ospitalitate la superlativ

Satui de locurile care pot fi vizitate intr-o singura zi in imediata apropiere a Bucurestilor, satui si de aglomeratia de pe celebrul DN ce leaga capitala de la fel de celebra Vale a Prahovei (a se citi "Bucuresti Sector 7), satui de turismul de pravalie care caracterizeaza 90 % din afacerile in domeniu din Romania, am decis sa vizitam cochetul orasel bulgaresc Veliko Tarnovo, oras al carui farmec ne atrasese de multe ori atentia cu ocazia tranzitarii Bulgariei catre alte destinatii ceva mai sudice, din trecut.

Am pornit asadar din Bucuresti intr-o sambata dimineata si dupa 20 de minute de asteptare datorate aglomeratiei din vama romano-bulgara, am pornit intins catre Tarnovograd, cum se numea in trecut asezarea pe care am ales sa o vizitam. Tot drumul a durat vreo doua ore, soselele bulgaresti fiind bune, ocolind localitatile si, cel putin la ora aceea, deloc aglomerate.

La intrarea in hotel, dupa ce am lasat masina in parcarea unitatii respective, am fost intampinati cu amabilitate atat de catre personalul de la receptie cat si de catre baiatul insarcinat cu bagajele, un tip foarte simpatic care vorbea o engleza excelenta pentru pozitia lui si pe care ii indemn pe pasionatii de masini vechi sa-l provoace la o discutie -: :)).

Camerele hotelului sunt foarte mari, iar atat din camera cat si de pe terasa restaurantului se poate admira o priveliste superba a cetatii Marelui Tarnovo. Seara am avut partea de un frumos spectacol de lumini si de un foc de artificii datorita carora zidurile cetatii au dobandit multiple culori.

Personalul de la restaurant este cat se poate de amabil, portiile sunt onorabile iar preturile sunt incredibil de mici. Spre exemplu, o cina copioasa pentru 5 persoane cu aperitive, fel principal desert, cateva sticle de vin si (BINEINTELES!!!) deja celebrul snaps Burgas Traminer, au costat sub 600 de RON.

Restaurantul dispune de o trupa de coveruri care canta foarte bine si care, desi eram la acea ora singurii romani din restaurant, ne-a facut placerea, fara nicio solicitare din partea noastra sa ne cante in limba romana. Stiu, o sa-mi spuneti ca au facut-o in scop comercial, insa noi chiar ne-am simtit bine si, apropo de zbaterile turismului romanes, mi-as dori sa stiu ca unui turist dintr-o tara vecina care isi petrece week-end-ul in Romania, i se canta in limba sa materna la restaurantul hotelului la care este cazat.

Hotelul dispune si de piscina pe care nu am vizitat-o insa i-am auzit pe cei care au fost acolo vorbind numai la superlativ.

De altfel aceasta senzatie de respect pe care simti ca Bulgarii ti-o acorda te insoteste peste tot in Veliko, ca si in toata Bulgaria, toate obiectivele turistice care au legatura cu Romania (in cetate au fost adapostite moastele Sfintei Cuvioase Paraschieva, iar in apropierea orasului exista o fosta proprietate a lui Constantin Brancoveanu) sunt inscriptii in limba romana.

Orasul este superb, casutele de tip turcesc (baza mai ingusta decat etajul) ingramadindu-se aproape una peste alta pe inaltimi. Oamenii sunt foarte amabili cu turistii chiar daca acestia intra in magazine, privesc si nu cumpara nimic...

Intr-un cuvant, vom reveni la Tarnovo in cel mai scurt timp. Ofera mult mai mult decat poate oferi cea mai apropiata zona turistica de Bucuresti, la preturi mult mai mici.

Trimis de mihai serban in 10.11.17 15:58:50
Validat / Publicat: 10.11.17 17:41:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic

VIZUALIZĂRI: 1788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai serban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.25 EUR pe cameră

webmaster [10.11.17 19:10:29] »

Zoazore [10.11.17 19:26:50] »

@mihai serban: Câtă dreptate ai cu respectul acordat turiștilor în Bulgaria!

Frumos articol, scris cu sufletul! Votat din suflet!

mishu [11.11.17 19:09:17] »

@mihai serban: Veliko Tarnovo este un oras care m-a fascinat mereu si pe care din pacate l-am vizitat o singura data dar de care acum mi-ai starnit o mare dorinta.

Felicitari, votat cu mare placere.

mihai serban [13.11.17 12:46:28] »

@Zoazore & Mishu

Va multumesc frumos... Am scris ca in graba si din aceasta cauza exprimarea sufera pe alocuri. Va doresc drumuri bune si vacante de neuitat!

mihai serban, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂYantra Grand Hotel: