ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2010
    DIN: Deva
    ÎNSCRIS: 12.09.09
    AUG-2008

Slujba de Sfanta Maria Mare, la manastire

Din dorinta de a profita de timpul frumos si cu prilejul sarbatorii de Sfanta Maria Mare (15 august), ne-am hotarat sa mergem la o manastire din zona, insa nu eram decisi unde. Ne-am interesat de hramurile manastirilor pe care le stiam prin imprejurimi, si in final ne-am hotarat sa ajungem pentru prima data la Manastirea Crisan, despre care stiam doar din auzite.

Am plecat spre orasul Brad, si dupa ce am trecut de el, am parcurs inca vreo 10 km pe DN76 (sau E79), am gasit si indicatorul catre obiectivul dorit, si pe drumul tot asfaltat am ajuns chiar la intrarea in comuna Ribita, unde se afla si intrarea spre manastire. Fiindca era sarbatoare mare, era plin de lume, ajunsi cu totii cu auto sau pe jos.

Manastirea e de calugari, si are si chilii, cimitir, si in padurea de pe deal, un foisor frumos cu multe bancute, unde se tin slujbele vara (asa s-a tinut si cea la care noi am participat atunci). Dupa ce s-a terminat slujba, am fost miruiti si am primit anafura, iar apoi ne-am bucurat ochii cu peisajul din zona.

Pe drumul de intoarcere ne-am oprit undeva in zona Bradului, la iarba verde, ca sa servim din bucatele aduse cu noi de acasa.

In concluzie, ne-am petrecut o zi de sarbatoare intr-un loc frumos, unde ne-am si relaxat.

Trimis de diana_cosma* in 22.04.10 00:43:23

VIZUALIZĂRI: 3029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana_cosma*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Manastirea Crisan - un loc minunat si linistit, intr-o zona cu peisaje frumoase
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

diana_cosma*AUTOR REVIEW
    [22.04.10 01:10:22]

Am uitat sa precizez ca aceasta locatie se mai numeste si Manastirea Vaca (nu cunosc semnificatia exacta, dar se pare ca asa se numea candva satul: Vaca, actualul Crisan).

adria
    [28.08.10 17:19:52]

Bune sunt bucatele aduse de acasa si servite la iarba verde, dar la Brad trebuie incercati virsli preparati cu mare maiestrie locala (carnea de capra le da savoarea). Bradeanul este totdeauna mandru de brandul locului, pronuntat "virsle".

Votez cu bucurie dupa ce am gasit si precizarea cu numele vechi al locatiei. Aici se poate si pescui in micul lac din incinta manastirii (exista o taxa).

Pe traseu nu trebuie ratata Tebea cu celebrul gorun al lui Horea; luna septembrie inseamna aici si sarbatoarea motilor prin Festivalul de la Tebea-care se desfasoara de regula duminica, pe la mijloc de luna. In trecut tulnicele chemau motii sa-si apere tara, tot asa rasuna si acum, adunand puzderie de lume, ce-si ia cuminte locul pe dealuri si asista la o serbare folclorica ce reuneste nume de rasunet. Evident ca in paralel e mare sfaraiala la gratare, si nu de la virsli, care se consuma fierti... Soferii mai nervosi sufera cumplit in realizarea unei parcari usoare, parca ar trece pe sub furcile caudine, unii renunta la aventura in anii viitori

vali crintea
    [15.05.15 21:18:10]

@adria - bine ai punctat, mai ales ca sunt virșli diferiți la distantă de doar 15 km

adria, diana_cosma*, vali crintea
    Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Crişan-Vaca [Ribița]: