ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2010
ÎNSCRIS: 19.04.10
AUG-2005

..ooolaritiii..iuhuuuu

Pensiune. Pensiune asa cum sunt o puzderie pe la noi.

Ce face diferenta?

Zambetul permanent al Frau Herta.

Muscatele de la geam, de la toate geamurile

Micul dejun pregatit pentru fiecare dintre noi, tinand cont ca unu se trezea la 8 si altul la 10.

Casele din jur care parca iti zambeau.

Mancarea, nicaieri nu am mai mancat snitel cu dulceata de merisor.

Strazile in panta care pareau ca duc spre varful muntelui.

Cele 17 teleschiuri pentru 1 satuc...

Telecabina care te duce de la 1300 la 2800 din prima (daca esti tampit, si am fost! ) sau cu pauza la mijloc. Aici tre sa fac o paranteza, nu stiam de ce austriecii se uitau la mine ca la un nebun... cand am ajuns sus... eeehh... durerea de cap mi-a trecut cam a doua zi...

Au in satucul acela si un fel de piscina cu apa calda, nu termala, incalzita, cu sauna, cu un fel de loc de plaja.

Locul e vizitat mai ales de englezoi batrani, e distractiv sa ii vezi plimbandu-se cu bastonul in mana, unii dintre ei parcurgand kilometri buni.

Trimis de geordan in 21.04.10 23:19:52

VIZUALIZĂRI: 2142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geordan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 tot strada principala

Alina Morar
[22.04.10 02:02:16]

Imi place foarte mult peisajul

saxonul
[22.04.10 09:46:17]

Da, frumos post... mai ales ca Alpbach este pe watch-list-ul meu pentru o viitoare vacanta. Daca nu ma insel, acum cativa ani Alpbach a castigat un concurs inter-village in Austria si a fost declarat satul cel mai frumos din Austria in acel an.

As fi dorit mai multe amanunte despre ce trasee de tracking se pot face in zona... ce zici? Multumesc.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[26.04.10 20:13:16]

Alpbach a fost declarat cel maii frumos sat din Europa in 1994, iar acum cativa ani cel mai frumos din Austria. Florile (extrem de multe) de la balcoane sunt un element de baza in acest sat (nu ca in altele ar lipsi, dar aici sunt din belsug).

Statiile intermediare la telecabine sunt recomandate pentru a evita urcarea brusca la altitudine (pentru cei care au aceste probleme)

saxonul - uite aici trasee de hiking

hiking

Alina Morar, BOGDAN DSN, saxonul