ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Parco Augusto - Grand Terme Hotel

BU=Y WEBM: Segmentul de mai jos (cuprinzând predominant impresiile și recomandările referitoare la cazarea la acest hotel) face parte dintr-un articol mai amplu, care amesteca impresiile de căătorie cu cele de cazare. Impresiile și recomandările referitoare la circuitul pentru seniori și zona vizitată se pot citi aici

Johann Goethe spunea; " Sa vezi Italia fara sa vezi Sicilia este ca si cum nu ai vazut Italia deloc, pentru ca Sicilia este cheia intregii tari.

Asa am ales Sicilia pentru toamna aceasta.

Inca din luna iunie cand au parut ofertele pentru "seniori ", am platit mai mult decat avansul cerut de catre acea agentie care a sarbatorit in acest an - 20 de ani de activitate, pentru un sejur in luna octombrie, in statiunea Giardini Naxos, la tarmul Marii Ionice, la 2 km. de Taormina, pe coasta de est a insulei.

Programul prezentat arata foarte promitator: 3 hoteluri de 4 stele pe malul marii sau "similar". Of, de la acest cuvant a pornit tot necazul, dar va povestesc putin mai tarziu.

Excursiile optionale promiteau printre altele - Palermo, Agrigento, dar si insula Malta. Va dati seama? Malta! Impuscasem doi iepuri deodata! Vedeam Sicilia, vedeam si Malta. Dar cum " socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" ascultati -ma in continuare.

Cu doua zile inainte de plecare, am primit un sms prin care eram anuntati ca destinatia noastra va fi Hotel Park Augusto, statiunea TERME VIGLIATORE. Usor mirata, am inceput sa caut informatii pe AFA, pe Google, pe harta. Cu chin, cu vai am gasit un review care nu recomanda locatia, desi hotelul parea sa arate destul de bine in poze.

Am plecat din Bucuresti cu vestita companie albastra, pe data de 11 octombrie a. c. si dupa un zbor lin de 2 ore, am ajuns pe aeroportul Fontanarossa din Catania. Pana au sosit bagajele, pana ne-am intalnit cu ghidul (o ea - Diana), pana ne-a numarat, a cam trecut o ora, In autocar ni s-a spus ca vom face pana la hotel, circa 2 ore si 30 de minute. Super! Doua ore cu avionul si 2,30 ore cu autocarul. Din cei 31 de turisti, cel putin jumatate sosisera in Bucuresti de dimineata, din:Galati, Pitesti, Brasov, Ramnicu Valcea, Slatina - seniori cu usoare probleme de sanatate:o hipertensiune, un diabet sau o tija metalica in picior, dar ce conta. Eram in vacanta si in vacanta nu te doare nimic (seniorii aveau vrste cuprinse intre 55 si 80 de ani).

Am ajuns la hotel in jurul orei 23,30 - 24, unde eram asteptati cu cina: cateva aperitive, o lazania turtita si rece, o crema de cacao cam lesinata (scuze, dar asa arata).

Repartitia pe camere era deja facuta, dar Diana ne-a invitat intr-un salon pentru a ne alege excursiile si pentru a le plati, Prima excursie urma sa fie peste 5 ore, la Palermo (cea mai grea). Eram franti de oboseala, s-au inscris vreo 8 persoane, care dupa ce s-au intors - regretau. Petrecusera 7 ore in autocar (dus-intors), iar in Palermo - o ora si 30 de minute. Au vizitat domul (in fuga), bustul lui Garibaldi si al lui Balcescu, au mai avut timp de o inghetata si... arrivederci Palermo.

Dar las povestea despre optionale pentru alt review si ma intorc la prima dimineata in TERME VIGLIATORE.

Sosind noaptea, asteptam cu nerabdare sa vedem unde am ajuns.

Hotelul Park Augusto, nimic de zis, arata bine: foarte curat, camere spatioase (noi am fost 3 adulti), aer conditionat, baie mare cu doua chiuvete, cabina de dus, toaleta, bideu, uscator de par, articole de toaleta (gratuite, ce se completau la nevoie). Zilnic se schimbau prosoapele, iar lenjeria = de 2 ori in 8 zile.

Mai exista un televizor, seif si un minibar. Am auzit totusi ca existau si camere cu gresie pe jos, si cu vedere la niste ruine pline de gunoaie.

Hotelul mai avea un parc dragut, cu multi cactusi plini de fructe, o piscina exterioara, dar si una interioara cu apa termala, despre care in prezentare se spune ca ar fi gratuita. Nu-i adevarat, este o mare minciuna.

Spaul privat are un centru de wellnes - Maurice Messegue - si singurul izvor termal de la care probabil " nenorocirea" si-a luat numele de Teme Vigliatore.

De ce "nenorocire"?!?!?! Pentru ca aceasta "asezare" pe care eu am numit-o "cuibul de vulturi parasit" se afla pe o panta, la baza Muntilor Nebrodi, departe de toate visurile noastre de acas: Palermo, Agrigento, Catania, Taormina, Siracuza si bineinteles - Malta, dar ca o mica compensatie, la vreo 15 km. de Insulele Eoliene.

Hotelul se afla in varful pantei, complet izolat si la 5 km. distanta de Marea Tireniana. Este drept ca ni s-a pus la dispozitie un microbuz (orele 9,12,3o, 15,3o, 18,3o), dar din dorinta de a cunoaste "asezarea" (nu stiu cum sa-i spun: sat, catun, comuna? Nu, comuna - nu, pentru ca ei spun "comuna " si la Palermo, si la Roma) si pentru ca in Sicilia apa nu este potabila, prima grija a fost sa mergem la un supermarket (???) sa ne aprovizionam.

[..]

Sunt foarte suparata pentru ca este a II-a teapa primita in Italia de la aceeasi agentie turistica. In urma cu 2 ani (am scris pe AFA) am platit sejur pentru hotel la mare in zona Sorento si am ajuns in Nola, la munte, undeva intre Apenini, Mt. Latari si infricosatorul Vezuviu. Atunci am vazut marea doar din avion.

Va rog din suflet, dragi seniori. Nu va lasati pacaliti de felul cum arata hotelul in poze. Nu veniti in Terme Vigliatore! Nu recomand! Niciodata nu va putea fi "similar" Giardini Naxos cu Terme Vigliatore sau Sorento cu Nola. Similar inseamna tot hotel de 4 stele, dar nu acceptati sa vi se schimbe statiunea aleasa,

Plaja privata despre care se vorbeste, lipseste cu desavarsire. Hotelul nu are asa ceva acooooloooo... jos... la mare. Noroc ca am fost inspirati si ne-am luat prosoape din hotel.

Ce-i drept " am descoperit" pe plaja un hotel micut (3 stele - H. Gabbianno) cu un restaurant si o gelaterie, dar si cu cateva umbrele si sezlonguri. pentru 2 euro dati unui tanar? , am fost lasati sa le folosim. Oricum nu eram decat 12 - 14 turisti rataciti pe o plaja salbatica. intr-adevar cu o mare (Tireniana) calda, curata, de un albastru -turcoaz, minunata. Vremea a fost superba (26 -28 grade) si am beneficiat 3 zile de acest lucru, dupa care am plecat in "optionale".

Masa in regim:"demipensiune' a fost alt "dezastru". Cu siguranta ca nu aveau un bucatar profesionist, pentru ca in afara faptului ca mancarea era "slaba', dar avea un aspect aproape "dezgustator".

La micul dejun (bufet suedez) zilnic se repeta:costita prajita, branza mozzarella, iaurt, oua rascoapte, salata verde, omleta (facuta in apa, cu un aspect cumplit), cascaval asemanator cu sapunul. un fel de sunca de Praga zdrentuita, croisante, ceai, cafea suc la dozator.

La cina (tot bufet suedez) bineinteles ca predominau pastele fierte si rasfierte cu spanac (oribile ca aspect), cu mazare sau dovlecei, lazania ca o mamaliga (mai rau), peste prajit (aproape ars), snitele la fel de arse, pilaf dintr-un orez cleios, dar in 2 seri ne-au rasfatat cu fructe de mare si supa de midii.

Tot seara primeam cate o sticla de 0,500lt, cu apa plata si cate un pahar cu vin alb sau rosu., dar nu vinul acela sicilian la care ne-am fi asteptat, ci probabil unul facut din pastile, pentru ca cei care au baut, s-au plans de arsuri la stomac.

La desert aparea ceva care ar fi trebuit sa se numeasca tort (la prima vedere). In realitate erau 3 straturi de spuma de cacao, frisca si vanilie, puse pe unplatou rotund, avand o consistenta atat de moale incat nu se putea taia in felii si atunci o chelnarita "ne trantea" cate o lingura in farfurioara. Asa ceva chiar nu am mai vazut.

Trebuie sa va mai spun ca nemultumirea turistilor a venit si din faptul ca daca nu erai prezent la ora fixa cand se deschidea restaurantul, in 5 minute nu mai gaseai nimic. Platorile se goleau imediat si cu greu se mai aduceau altele. Intarziatii stateau ca "cersetorii' la tejghea.

In singurul review pe care l-am gasit, citeam ca o doamna s-a ingrasat 2 kg. in 8 zile cu asa mancare "gustoasa”. Probabil nu a fost in 'optionale' nu a facut miscare, nu a inotat sau nu stiu cum a reusit acest lucru. Si in grupul nostru o doamna s-a vaietat ca s-a ingrasat, dar mancand foarte multa paine goala (de fapt niste chifle mereu proaspete si gustoase).

Dragii mei seniori, sunt lucruri minunate in Sicilia, dar repet "Nu va recomand Terme Vigliatore sub nici un motiv.

Aveti grija, cand alegeti sejur in Italia. Eu sunt la a II-a teapa si nu cred ca a fost doar o intamplare. Cred ca se fac "experiente" pe seniori.

Va iubesc si va doresc cele mai reusite vacante. Le meritati din plin!

Trimis de bica adriana in 08.11.17 13:25:23
    Validat / Publicat: 08.11.17 15:01:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 In parc am descoperit un amfiteatru, dar cine sa vina intr-un loc uitat de Dumnezeu, sa prezinte un spectacol?!?!?!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

[08.11.17 14:16:55]

@bica adriana: @bica adriana, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

În cazul de față, încercăm noi să ”separăm” cele 2 subiecte (impresiile despre hotel de cele despre destinația în sine); pe viitor te rugăm însă să ții, eventual, cont de *sugestiile* de mai sus.

[08.11.17 14:47:50]

Partea referitoare la CAZARE (la hotelul propriu zis) a fost extrasă de oi (în review-ul de mai sus) și mutată în acest review distinct poziționat în rubrica hotelului.

E util, astfel, ȘI celor care se documentează doar despre acest hotel (fără să fie interesați în programele agenției).

- te-am ruga să completezi și nota la CAMERE CAZARE (înainte de mutare programul nu a permis completarea acestei secțiuni, review-ul dfiind (anterior) unul de tip DE CĂLĂTORIE)

- în plus, ai putea, dacă dorești să alegi un alt titlu (cel setat automat de noi, aici, la acest review, e identic cu numele hotelului)

Modificările (notele, titlul) se pot face cu EDIT IMPRESII.

RoxanaGRS
    [09.11.17 10:33:18]

Nu stiu dacă e voie, dar ar fi bine să menționezi numele agenției de turism care dă asemenea țepe, ca să nu mai pățească și alți colegi așa ceva.

bica adrianaAUTOR REVIEW
    [10.11.17 04:53:42]

@RoxanaGRS: Nu este voie sa numesc agentia, dar am mentionat ca in acest an a sarbatorit 20 de ani de activitate. Eu calatoresc cu ei de 10 ani si am fost foarte multumita. Ceva cred ca se intampla pe relatia cu Italia. Aici am luat 2 tepe in 2 ani, As dori sa vizitez Toscana, dar nu mai am curaj.

[10.11.17 21:00:16]

@bica adriana: Ca sa parafrazam un clasic in viata as spune ca ar fi fost bine daca n-ar fi fost rau .

Felicitari, votat cu mare placere.

bica adrianaAUTOR REVIEW
    [13.11.17 07:31:28]

@mishu: Multumesc frumos.

Adela88
    [05.01.19 23:58:38]

@bica adriana: Stimata doamna, imi puteti spune va rog numele hotelului la care ati fost cazata in excursia de la Napoli-Sorrento? Urmeaza sa plec in aprilie si singurele "exemple" date de agentie sunt La Canonica si Caruso (Meridiana). Multumesc!

Adela88, bica adriana, mishu, RoxanaGRS
    Alte impresii din această RUBRICĂParco Augusto - Grand Terme Hotel [Terme Vigliatore]: