ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 21.04.10
    AUG-2009
    2 AD. + 1 COPII

Casablanca este un film si o melodie celebra, iar hotelul este pe masura

Buna ziua! Dupa ce am fost in ultimii trei ani de doua ori in bulgaria in diferite statiuni pot spune ca la hotelul Casablanca ne-a placut cel mai mult. Este un hotel construit recent, din cite am auzit in 2007, are o parcare destul de mica dar pazita si avind in vedere ca sunt mai multi turisti germani care calatoresc cu avionul este suficienta.

Hotelul are o arhitectura moderna iar seara pina la ora 24 e luminat foarte frumos. Noi am rezervat un studio dar cind am ajuns acolo am constatat ca avem un apartament f mare si luminos care ne-a dat pe spate iar vederea era pe partea opusa celei cu riulet. Curatenie desavirsita peste tot in hotel, prosoapele se schimbau zilnic, un minus faptul ca nu aveau nici un post romanesc la tv dar la cit timp satateam noi in camera a fost ok. Mincarea a fost buna si diversificata, 2, 3 feluri de carne, mincaruri gatite-intr-o seara am avut o mincare de spanac super adevarata-salate, paste, 2 feluri de ciorba, inghetata, prajituri ca peste tot in bulgaria si fructe tot felul. Bautura destul de bunicica dar nu ne-a dat pe spate, in schimb f curat frumos aranjat iar ospatarii destul de atenti in a debarasa mesele.

Piscina super tare, cam putine sezlonguri totusi, cea ptr copii destul de mare iar linga ea un loc micut de joaca. Drumul pina la plaja il faci in 5 minute lejer, noua ne-a placut la maxim la plaja ca era lume f putina, hotelul nu are plaja a lui iar turistii de la casablanca preferau mai mult piscina. Noi avind copii am fost f multumiti ca era si riuletul care se varsa in mare, plaja e f larga si numai cu nisip iar copii se alergau si se jucau intr-o veselie.

In Obzor nu prea ai unde sa te plimbi doar prin centru pe care il strabati imediat dar totusi este dragut si daca nu cauti un loc aglomerat cu balamuc si galagie Obzorul este ideal. Noua ne-a placut f mult, drept urmare si anul acesta am rezervat la Casablanca si de abia asteptam.

Trimis de camibeatris* in 21.04.10 22:15:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-gegana Nesebar-ifa sf constantin-dolphin, rubin

VIZUALIZĂRI: 4370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (camibeatris*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 vedere de la bar

webmasterXY*
    [21.04.10 22:22:36]

Impresiile au fost mutate la sectiunea deja existenta pentru acest hotel. Sectiunea dublura a fost stearsa de pe site.

@all, va rugam verificati existenta hotelului pe site inainte de crearea unei noi sectiuni. Multumim!

[21.04.10 22:24:10]

Bun venit printre noi , ai prezentat un hotel care mie imi place foarte mult , un hotel bun cu demipensiune din Bulgaria unde poti merge facand rezervare si cu 2 zile inainte , cu camere mari si recomandat familiilor cu copii. Sper sa pastreze si anul asta stacheta ridicata, Felicitari pentru review si pentru alegere.

[21.04.10 22:50:35]

bun-venit si din partea mea, [b[camibeatrsi , ai scris frumos si - ceea ce apreciez cel mai mult la un review - din (si cu) suflet!

stiu ca ai incarcat cateva poze -- sa nu te impacientezi daca nu le vezi (si cel mai important sa nu le mai incarci o data, ca se dubleaza! ) ; sunt unele probleme tehnice cu ele (care ni se datoreaza in exclusivitate), dar se vor rezolva curand.

valimi
    [22.04.10 08:52:04]

Foarte tentant hotelul, dupa cum il prezinti, ai omis sa ne spui daca ai avut AI sau alt regim de masa.

Totusi, din foto pare cam parasita zona, cam multe balarii pe acolo.

[22.04.10 09:12:46]

@valimi: Bulgaria ofera toata gama de posibilitati, daca vrei liniste si sa fii destul de singur pe o plaja imensa cu nisip si foarte frumoasa, fara alga in apa alegi ceva in genul asta adica Obzor, daca vrei sa fie ca la noi, sa te calci in picioare pe plaja alegi Nisipuri, Albena sau Sunny Beach.

Mie personal nu imi place aglomeratia dar vreau mereu sa trec prin ea!

magdalena
    [22.04.10 09:50:46]

Nu stiu de ce, dar acest hotel nu prea ma incanta, inca este pe lista de optiuni (ultimul) pentru vara, deoarece are bucatarie, dar nu prea imi place ca este intr-o zona mai putin amenajata.

Pozele tale insa au surprins mai bine locatia, inca ma mai gandesc...

Anturium
    [22.04.10 20:14:11]

Ce nu-mi place (din ce am vazut in poze), [e] ca piscina de copii e atat de aproape de piscina de adulti. Cred ca e destul de periculos cu un copil mai nazdravan. In rest, totul pare dragut, desi nu e pe plaja.

magdalena
    [22.04.10 21:16:48]

E mai bine asa! Sa poata sta si adultii langa copii...

camibeatris*AUTOR REVIEW
    [22.04.10 21:17:01]

Am avut regim all inclusive, plita si chiuveta din camera nu a fost necesar sa le folosim iar in frigider nu am pus decit apa.

A, era sa uit un minus la Casablanca faptul ca nu au bidoanele acelea cu apa plata ca la celalate hoteluri din b, deci puteti sa cumparati din Obzor (e f ieftina dar putin mai scumpa ca la noi) sau veniti cu apa din ro.

Intr-adevar nu este balamuc ca la Albena de ex sau Nisipuri dar noi avind 2 copii suntem super incintati de plaja si apa, nu mai stam cu grija lor si ei se pot juca in voie.

Hotelul este inconjurat de cladiri in constructie si de aceea aveti senzatia de balarii si parasit. Iar piscina de copii este asezata exact cum trebuie la alte hoteluri nici macar nu este separata de cea de adulti fiind delimitata uneori doar de o bara si atit. Iar baietelul meu care e super nazdravan de 5 ani s-a jucat bine mersi in amindoua, bineinteles cu aripioarele.

robert 05
    [20.05.10 10:48:52]

Buna ziua! As vrea sa merg si eu anul acesta la inceputul lunii iulie la hotel Casablanca, dar ce as vrea sa va intreb este distanta pana la plaja, noi avand copil de 10 luni.Agentiile zic ca ar fi cam 100 m, dar in poze parca se vede mai mult. In rest am inteles ca ati fost foarte multumiti de conditiile oferite de acest hotel.

adynutza26
    [20.05.10 13:51:58]

Buna, Robert 05

Distanta pana la plaja este intr-adevar cam 100 m, dar sunt in linie dreapta, pe o alee care acum un an era cam neingrijita (boscheti, dale nefinisate). Din punctul meu de vedere insa, hotelul este aproape pe plaja. Ai sa vezi.

Raportul calitate-pret la acest hotel este supraunitar, deci poti sa te duci fara probleme. Cu entertainmentul stau cam prost, atat ca oras cat si ca hotel, si mai sunt ceva probleme si cu insectele seara. Fiind o statiune in constructie si existand si un rau ce curge pe o laterala a hotelului, se cam strang ganganii.

Sa ai grija sa nu iei camera la etajul 7 ca vei dormi si te vei trezi cu liftul in creieras...

Sejur placut!

alice1
    [16.07.10 09:30:23]

cum e programul de animatie la acest hotel?

copii sunt antrenati in diverse jocuri de catre animatori? Exista un club pentru copii?

cum sunt locurile de joaca amenajate pentru copii mici: 4-5 ani.

adynutza26
    [16.07.10 11:15:02]

Eu am fost in iunie 2009 si nu prea era lume, nici un fel de animatori,nu exista club de copii, exista un loc de joaca format dintr-un topogan si 2 leagane. Slabut din punctul asta de vedere, dar plaja compenseaza totul. Si linistea...Poate prea liniste, uneori!

[16.07.10 11:19:58]

Anul trecut era un pret , anul asta e aproape gratis , ma duc acolo cu mare curiozitate sa vad ce se poate oferi in 46 de euro pentru un studio si allinclusiv la 29 iulie! Sper sa nu se fi degradat conditiile de cazare macar.

crisradu
    [20.02.11 17:38:14]

Ionescunic, cum a fost sejurul la Casablanca?

adynutza26, alice1, Anturium, camibeatris*, crisradu, ionescunic, magdalena, robert 05, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: