ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2008

Inainte si dupa...

Eu si sotul meu ne petrecem majoritatea concediilor pe litoral. Trei ani la rand am fost in Grecia, iar in primii doi ani ne-am cazat de 3 ori la acest motel. In primul an a fost doar o noapte, la plecare spre Grecia, sa nu traversam Bulgaria noaptea. Asta se intampla in 2007. Dupa cate pustietati am vazul in Giurgiu in seara aceea, motelul mi s-a parut destul de animat. Erau parcate masini din toate zonele tarii in fata, asa ca am pasit cu incredere inauntru. Nu facusem rezervare inainte. Ajunsesem acolo doar pentru ca GPS-ul indicase locul respectiv ca fiind loc de cazare. Ni s-a oferit o camera la etaj, de tip twin - cu 2 paturi, iar pentru parcarea in fata motelului se percepea o taxa de 10 lei/masina. Am acceptat pentru ca nu aveam ce face. Camera curata, prosoape curate, minibarul dotat, TV, apa calda... ce mai, tot ce aveam nevoie pentru o noapte de odihna. Per ansamblu, am fost multumiti.

In anul urmator, urma sa ne petrecem concediul cu inca 2 cupluri de prieteni cu care am calatorit impreuna. Cum nici ei nu stiau mare lucru despre cazarile din Giurgiu, i-am indrumat la acelasi motel. Spre surprinderea noastra, insa, lucrurile nu mai erau atat de multumitoare ca si cu un an in urma. Am ajuns pe la 10 seara si nu mai aveam unde sa luam cina. Peste tot era inchis. Oricum, la cat eram de obositi, am inchis ochii si a fost bine. Dimineata am luat un mic dejun scurt si am pornit entuziasmati spre Grecia. Unul din prietenii mei m-a intrebat: "Daca motelul asta are 3 stele si noi mergem sa ne cazam in Grecia tot la 3 stele, conditiile vor fi la fel? " Atunci mi-am dat si eu seama ca nu se compara. Eram convinsa ca nu avea cum sa fie la fel. A fost mult mai bine la greci.

Buun... facem concediul linistiti, iar la intoarcere prietenii mei au insistat sa ne odihnim peste noapte in Giurgiu, la acelasi motel pentru ca aveam cu noi o fetita de 3 ani si nu avea cum sa reziste mai mult. Ne-am conformat si am revenit la motel. De data asta am primit o camera la parter. Celelalte 2 dati primisem camere la etaj. Mare ghinion! Baia era inundata de la etaj, toti peretii erau uzi si cojiti, iar in camera era un miros insuportabil de mucegai de n-am putut dormi toata noaptea, chiar daca am lasat geamul deschis. Cu mancarea a fost relativ la fel: nu am putut lua cina, de data asta pentru ca aveau ceva nunta in restaurant, iar a doua zi am cerut mancare gen snitel cu cartofi pai si credeti-ma ca am primit snitelele ramase de la evenimentul petrecut cu o seara inainte. Se vedea clar ca nu era proaspat facut.

In 2009 nu am mai trecut prin Giurgiu, asa ca nu pot sa va spun daca au mai facut modificari sau nu. Cert este ca, daca vreodata mai calc pe acolo, in nici un caz nu am sa accept camera la parter.

Trimis de deliutza27 in 21.04.10 21:24:26

VIZUALIZĂRI: 4964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Motel Prietenia, camera de la etaj

[21.04.10 21:44:43]

oameni buni, sunt cazari decente peste Dunare! oare de ce insistati cu totii sa stati in Giurgiu?!?

cosminp
[21.04.10 21:45:35]

este trist sa auzi astfel de lucruri despre cazari in romania, mai ales in zona de granita unde ar trebui sa te opresti pentru tranzit.

pe viitor poate va opriti la ruse, cred ca ar fi mai bine.

danaches2003
[23.04.10 09:08:27]

Eu v-am oferit superbonusul pentru ca sunteti unul dintre turistii care din motive variate au ales sa petreaca noaptea de tranzit in Giurgiu, desi situatia nu e tocmai roz... Ma gandesc la faptul ca fac aceasta alegere cei care au copii si vin din zone mai indepartate ale tarii... Cat despre petrecerile organizate la Prietenia, desi pentru dvs. a fost un inconvenient, sa stiti ca sunt foarte reusite (noi am fost la cateva revelioane si nunti si au fost destul de bine organizate). Felicitari pentru superbonus!

deliutza27AUTOR REVIEW
[23.04.10 09:25:44]

Multumesc foarte mult!

Eu si sotul meu am ales motelul pentru ca, venind din nordul tarii, am ajuns seara tarziu aproape de fiecare data, iar la bulgari nu am vrut sa trecem pentru ca auzisem inainte numai lucruri rele despre ei si nu cunosteam nimic de acolo. Urma sa fie prima data cand trecem podul peste Dunare. Nu aveam leva, nu cunosteam limba si era noapte.

In anul urmator nu am ales o cazare peste pod pentru ca nu am vazut absolut nimic in Ruse care sa para "decent" cum spui tu, Dragos. Nu zic ca nu exista. Noi am fost intotdeauna doar in tranzit pe acolo. Insa mi-a lasat impresia unei saracii gen comunist. Cam asa cum era la noi dupa revolutia din '89.

Referitor la petrecerea din restaurant, aceasta nu ne-a deranjat in seara respectiva. Necazul a fost a doua zi cand nu aveau mancare decat resturi. Si sotul meu este administrator de restaurant si are nunti destule, dar nu s-a intamplat niciodata ca a doua zi dupa nunta sa vina clienti si sa nu poata servi decat meniul de cu o seara inainte. Ma bucur totusi ca petrecerile sunt reusite pentru ca per ansamblu, la ce am mai vazut in Giurgiu, acel loc nu arata rau, iar servirea a fost cat de cat ok.

danaches2003
[23.04.10 09:31:33]

Multumesc foarte mult pentru raspunsul la ecou (mi-a placut cum l-ati scris) . A nu se puncta, va rog..

[23.04.10 09:32:05]

Bine zici: lasa impresia unei saracii gen comunist... pentru ca in Bulgaria, soselele trec fie prin afara localitatilor, fie pe la periferia acestora. Si, de acolo, asa se vede. Oare in Romania este altfel? Mergi pe orice sosea de centura, chiar si a unor localitati mai 'instarite', si vei avea aceeasi senzatie!

Am in plan sa fac niste prospectiuni anul asta si sa revin cu date utile despre Ruse. Sper doar sa am timp si, mai ales! bani...

deliutza27AUTOR REVIEW
[05.05.10 18:42:21]

Revin cu informatii proaspete si cu cateva poze.

Imprejurarea a facut ca in noaptea de 30. 04. 2010 sa ne oprim iar la acest motel, dupa o oprire prelungita in Bucuresti, in drumul nostru spre litoralul bulgaresc. Si cum bineinteles era aproape de miezul noptii, am ales ceea ce cunosteam deja, aproape de granita, sa avem cat mai putin de mers a doua zi. Plus ca mi-am zis ca am o ocazie sa fac niste poze.

Buuuun…ajungem la receptie unde era o figura cunoscuta mai mult severa decat primitoare – o doamna pe care o mai vazusem si inainte. Bineinteles, asa cum am specificat anterior, am cerut camera la etaj, sa nu patesc experienta de ultima data. Si am primit camera asa cum am dorit. La prima vedere, nu era nimic nou, dar apoi, cautand detaliile am observant ca era proaspat zugravit, parchetul nou, uscator de par la baie (pe care nu-l mai intalnisem pana atunci aici) si camera in sine mai primitoare – poate din cauza patului, care de data asta era unul singur si nu 2 separate ca celelalte dati.

Pretul: 120 lei / camera / noapte cu mic-dejun inclus, plus 10 lei parcarea pentru masina. Destul de scump, zic eu, dar macar am si mancat ceva de banii astia si nu am pornit cu stomacul gol. Micul-dejun se serveste de la ora 6. 00 la ora 12. 00 si consta in alegerea uneia din cele 7 variante pe care le pune bucataria la dispozitie (exemple alese de noi: 1. omleta cu sunca si ciuperci, unt, miere, cafea sau ceai, castraveti, rosii, masline si 2 chifle; 2. omleta sarbeasca, unt, gem, cafea sau ceai, castraveti, rosii, sunca si 2 chifle). A fost suficient si destul de bun.

Webmaster, deoarece impresiile de aceasta data au fost mai bune, daca este posibil rog sa se mareasca gradul de satisfactie la “cazare” si “bucatarie&masa” cu cate 20 procente, pentru ca s-a vazut o schimbare in bine fata de ultima mea vizita. Multumesc.

webmasterXY*
[05.05.10 18:49:36]

@deliutza27 am modificat gradele de satisfactie,dupa cum ai cerut. ma bucur sa vad ca mergand din nou la aceasta locatie ai descoperit ca era loc si de mai bine, ceea ce s-a si intamplat.

[05.05.10 19:46:26]

Era preferabil să fi scris un set nou de impresii, ca sa fie evidenţiată mai bine schimbarea.

[29.03.13 18:17:54]

@Dragos: ma intereseaza un hotel. pensiune de tranzit in vara asta, ce imi propui?

[29.03.13 21:02:18]

@justelenah: depinde - pentru ce traseu?

[30.03.13 10:45:05]

@Dragos: Noi vom pleca din Cluj si vom merge pe la Ruse pe pod spre Nisipurile de aur, eu as vrea sa inoptam undeva intre Bucuresti si Giurgiu. Ma ajuta mult cateva sfaturi.

[30.03.13 12:16:10]

@justelenah: cred că o noapte petrecută undeva la marginea Bucureștiului v-ar prinde bine.

Din „oferta” prezentă pe AFA, ar fi:

- Pensiunea Alexia [Otopeni];

- Hotel Charter (chiar alături) [Otopeni];

- Hotel Phoenicia Express (pe șoseaua de centură a Bucureștiului);

- chiar și Motel Km 36 [Autostrada Bucureşti-Piteşti], dacă nu veniți dinspre Brașov.

Nu aș neglija nici o pensiune/hotel din Pitești sau Breaza/ Câmpina (depinde de ce variantă de traseu alegeți).

[30.03.13 20:25:42]

@Dragos: Oare din Otopeni pana in Nisipuri cat mai facem a doua zi, tinand cont si de cateva pauze ca suntem cu bebe?

[30.03.13 22:27:12]

@justelenah: depinde de foarte mulți factori (mașină, stil de condus, număr de pauze și durata lor etc.). Distanța e de aproximativ 300 km (prin Ruse). Aș spune că undeva între 4 și 5 ore e o estimare realizabilă.

hlli
[31.03.13 21:43:53]

@justelenah, eu as inopta la Giurgiu pentru a fi cat mai aproape de granita.

Doi ani la rand am inoptat la motel Prietenia. Nu a fost locatia pe care sa mi-o fi dorit in mod deosebit, dar una peste alta nu a fost rau. Camerele sunt curate, au climatizare.

Seara am luat cina pe terasa, am stat la un pahar de vorba...

De la hotel in 5-10 minute esti in punctul de control.

Sa auzim de bine!!!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.03.13 21:52:27]

@justelenah: @hlli are dreptate! E mult mai simplu să treci vama dis de dimineață.

O alternativă ar mai fi și [motel] Cosmo, vezi că s-a scris si despre el pe site.

Dacă treceți vama Giurgiu dimineața la 7, pe la prînz poți face si plajă!

[31.03.13 23:25:56]

@hlli & @jrl: voi aveți oarecum dreptate, dar asta înseamnă, în ziua anterioară, încă o oră la drumul dinspre Cluj. Mai ales pentru că vin cu un bebe, eu cred că o tentativă de egalizare a etapelor e binevenită, de aia le-am și dat recomandările respective.

Deși acum câțiva ani, am vorbit cu un tip tot din Cluj, care a făcut drumul dintr-o felie până la Nisipuri. Și cu copil mic... Da' io nu cred că e bine...

[01.04.13 10:35:11]

@Dragos: Multumesc din suflet pentru recomandari, mai ales pentru promptitudinea raspunsurilor.

Dupa o sedinta cu toata gasca ne-am decis sa mergem pe noapte din Cluj - Nisipuri, Bebelina o sa doarma (speram noi) si cred ca ei ii va fi mai usor de suportat drumul decat daca am calatori pe zi.

Iar la intoarcere vom sta la Popasul Haiducilor in Sinaia.

Multumesc inca odata!

cosminp, danaches2003, deliutza27, hlli, justelenah