ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2017
DIN: Târgovişte [DB]
ÎNSCRIS: 26.03.17
JUN-2017

Ideal Prime Beach 2017

Am mers pentru prima data in Turcia si dupa multe cautari in functie de multe criterii am ales Marmaris.

Hotelul l-am ales si dupa criterii financiare dar si dupa asezarea facila, din punctul nostru de vedere. in statiune. Acum dupa ce am strabatut Marmarisul si cu masina dar si la pas nu regret alegerea facuta si as alege tot aceeasi zona.

Am ajuns la hotel, cu masina personala, dupa un drum care noua ni s-a parut greu (desi suntem obisnuiti si eu si sotul cu noptile pierdute), drum pe care ne am incapatanat sa-l facem fara cazare intermediara, la ora 11.

Formalitatile de cazare s-au derulat firesc, ni s-au inmanat bratarile si din acel moment am putut beneficia de facilitatile hotelului, camera urmand sa ni se distribuie in jurul orei 14.

Citesc de mult timp forumul si cam tot ce e legat de Turcia si am inteles ca ei sunt cumva receptivi la tipsuri. Mi-am zis de ce nu sa-mi incerc si eu norocul... am lasat in pasaport 10 euro sperand sa ni se aloce o camera mai buna, rezervarea fiind facuta pentru o camera dubla standard cu vedere la strada.

Prima surpriza a fost faptul ca la ora 13 ni s-a comunicat faptul ca este gata camera, insa marea surpriza a fost atunci cand am fost condusi in camera si ni s-a prezentat conceptul si utilitatile nu mica ne a fost mirarea sa constatam ca aveam repartizata o camera in corpul central cu vedere la mare, piscina si gradina, camera 304.

In hotel majoritar erau rusii, cam 50%, urmati de turci 40%, restul englezi. nemti. Pe perioada sejurului am crezut ca suntem singura familie de romani insa in ultima zi am aflat ca mai era o familie, pe care timp de 7 zile n am intalnit-o.

Curatenie - in camera curatenie s-a facut zilnic insa la ore diferite, predominant in prima jumatate a zilei.

Daca se cosuma apa plata din frigider se adauga zilnic cate 2 sticle de 0.50 ml. In prima zi am gasit pe langa apa si 3 doze de suc cu pai.

Prosoapele s-au schimbat la 2 zile sau zilnic daca erau puse jos. Lenjeria a fost schimbata luni, miercuri si vineri.

La baie s-a rupt un ornament de agatat prosopul si atunci cand l-a vazut camerista a chemat pe cineva care l-a schimbat imediat, Intruna din zile am sesizat ca picura apa din AC si aratandu-i cameristei a chemat echipa de service care a schimbat filtrul. M-au impresionat faptul ca au fost receptivi, promti si au lucrat extrem de curat. In hotel era curatenie peste tot.

La restaurant imediat curatau mesele, totul se intampla firesc fara sa fie nevoie sa le atragi atentia. Mai intai se debarasa, se stergea masa si apoi se dezinfecta

Gradina, spatiiile verzi curate, intretinute, peste tot cosuri de gunoi (de fapt ghivece de pamant mari vopsite in alb sau maro, in ton cu peisajul.

La piscina nu aveai voie cu pahare de sticla, doar de hartie sau plastic. Intr-o zi o mamica a spart un biberon, insa imediat cineva, chiar din echipa de animatori a strans totul, fiecare ciob, duoa care a spalat de doua ori Am vazut de cateva ori o echipa care recolta probe si din apa de la piscina dar si de pe mesele de la restaurant,

Pe plaja in fiecare dimineata, la 7, venea cineva care matura sezlongurile si curata cosurile de gunoi.

Mancarea a fost pe placul nostru, diversificata. Dimineata gaseai cam tot ceea ce ti-ai dori, oua preparate in diverse moduri, mezeluri. branzeturi. orez cu lapte. clatite. wafe, legume. lape cald. rece, salata de vinete. etc...

Cea mai bogata masa a zilei mi s-a parut a fi cina unde gaseai cam tot. Cred ca oricat de carcotas ai fi tot gaseai ceva sa mananci cu placere! Am avut seara de peste, incepand cu peste fript, in crusta de sare, prajit, pane, calamar, scoici, sushi. Carnea a fost din abundenta, cel putin trei feluri, alternativ de vita, pui, oaie, berbecut, iepure, pregatita in diverse moduri:fripta, cu sos, frigarui Legumele fripte, inabusite, piure, supe crema. Exista un colt unde se prepara la tigaie wok legume cu paste diverse si sosuri, cartofi copti peste care puteai alege diverse umpluturi.

Abia spre sfarsitul sejurului am inteles ca datorita caldurii (4 zile au fost de 40 de grade) masa de pranz era ceva mai usoara decat cina insa nu ai fi putut sa te plangi ca nu gasesti ceva pe plac... poate nu atat de multa carne diversificata ca mod de preparare.

La capitolul fructe acestea erau din abundenta insa nu foarte diversificate. Gaseai pepene rosu si galben. mere, portocale si piersici. N-au fost struguri, nectarine.

Prajiturile bune, la fel din abundenta, baclava, sarailie, torturi, diverse prajituri cu creme, prajituri uscate gen fursecuri diverse creme la pahar, salata de fructe. Am avut in doua seri fantana de ciocolata, vata de zahar pentru copii.

Plaja curata, cam ingusta si inghesuita dupa parerea mea, eu iubind Grecia cu plajele sale mult mai largi si mai aerisite. Dupa ora 9 greu mai gaseai liber sezlong fie la plaja, fie la piscina, asta si din cauza ca hotelul era plin, dar din cauza faptului ca unele se ocupau de dimineata cu celebrele prosoape. Existau si doua pontoane pe care se putea face plaja.

Prosoapele pentru plaja se luau pe baza cardurilor eliberate de receptie si se schimbau de cate ori aveai nevoie

In apa intrarea era lina, erau zone cu pietre dar si zone in care erau crescute alge... parca calcai pe un covor de hartie!

Barurile serveau bauturile locale, baietii erau mereu cu zambetul pe buze iti pregteau tot ce voiai.

Peste tot in hotel erau aparate de cafea, dar cea mai buna se servea la cofetarie, cafea turceasca sau la filtru, dupa cum voiai.

Tot in curtea interioara se gaseau doua locatii unde zilnic dupa ora 12 se pregateau gozleme cu diverse umpluturi

Echipa de animatori mi a placut si ce m a impresionat a fost faptul ca unul dintre baieti (Salim) a convins un turist, care avea hemiplegie si se deplasa in carucior, sa intre in piscina si zilnic, dupa terminarea programului de aqua gym, statea cu el cateva minute si-l ajuta sa inoate. Mie lucrul asta mi-a smuls cateva lacrimi vazand cu cate bucurie il astepta pe Salim turistul, iar efortul lui Salim era rasplatit cu aplauze si imbratisari din partea noastra.

Cred ca sunt hoteluri ca servicii mult mai bune decat asta insa cum nu avem cu ce sa facem comparatie (in Turcia) si raportandu-ne la costul sejurului nostru noi am fost multumiti.

Prima noastra vacanta in Turcia a fost una frumoasa pentru noi iar Marmarisul a fost la inaltime!

Trimis de alinao25 in 06.11.17 21:38:22
Validat / Publicat: 06.11.17 22:24:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinao25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 plaja la 8 dimineata

[06.11.17 22:21:43]

Excelent review de debut, merită și acesta remarcat.

@alinao25: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[07.11.17 07:57:05]

barbara
    [07.11.17 13:22:17]

@alinao25: Foarte bun articolul tau, am votat cu drag. Mulţumim pentru fotografii, foarte frumoase, te aşteptăm şi cu alte povesti din vacanţele tale.

Toate cele bune si vacante superbe!

[07.11.17 15:39:20]

@webmasterX: Multumesc! Am ezitat destul de mult pana l am scris, insa consider ca e bine sa citeasca si altii impresii mai noi...

[07.11.17 19:35:26]

@webmasterX: Da, este ok...

[09.11.17 13:06:56]

@alinao25: Bun venit! si success si in ceea ce priveste

cred ca acum odata inceputul facut vei continua, eu am ezitat cativa ani pana sa scriu asa ca vorbesc din proprie experienta si uite ca acum nu ma mai opreste nimeni .

Felicitari, votat cu mare placere si daca ai inceput continua.

[09.11.17 19:20:50]

@mishu: Multumesc! Citesc de mult timp forumul si chiar tin cont in alegerile mele de parerile voastre, Trebuia doar sa ma hotarasc!

tano2001
    [04.12.17 22:13:46]

Ai spus ca hotelul era plin. In ce perioada ai fost? Bauturile de import si fresh-urile din fructe erau contra cost? Este adevarat ca plaja este in panta, motiv pentru care mai bine stai la piscina? Despre temperatura apei marii ce poti sa ne spui?

[04.12.17 22:34:55]

@tano2001: Am mers in iunie 19-26.06. Băuturile din import si fresh-urile erau contra cost.

Plaja este in panta insa pentru noi nu a fost un inconvenient... din punctul meu meu de vedere suparator a fost faptul ca plaja este destul de ingusta si asta presupune ca distanta intre sezlonguri sa fie destul de mica. Pe placul meu ar fi fost sa nu fie atat de inghesuite, insa toata plaja din Marmaris este aproximativ la fel.

La inceput apa era undeva la 22,23 de grade, incalzindu'se in ultimele zile. La piscina era mult mai calda dar hotelul fiind destul de aglomerat toate locurile se ocupau mult mai repede decat pe plaja

tano2001
    [05.12.17 22:52:22]

@alinao25: Multumesc pentru raspuns!

marival
    [13.04.19 10:16:34]

@alinao25: acum am citit impresiile Va felicit pentru alegerea acestui hotel. Părerea mea... ca este cel mai bun hotel din Marmaris. noi am stat langa... la Pasa Beach. Animatorul brunet Mehmet ne a fost animator la Grand Belish l -am revăzut in echipa la D vs la hotel cred ca v -au placut si programele echipei de animație!

Alegeri inspirate va doresc. In 2019 Ce ati ales? Turcia sau Grecia??

Toate cele bune va doresc!

[13.04.19 10:45:43]

Bună! Inițial am ales Marmarisul anul asta, însă cei de la agenție ne au spus ca au scazut mult serviciile la acest hotel și ne au recomandat altul, cu o plaja mult mai mica.

Am renunțat și am ales Litore, în Alanya.

Ca stațiune, acum, după e am văzut Belek, Antalya, as alege tot Marmaris. Ma omoară însă plaja care este înghesuita, mica.

Anul asta, cu regret, am renunțat la Grecia după mulți ani

O sa revenim la anul, când speram sa reușim sa împărțim mai bine zilele de concediu!

Referitor la programele de animație din zona piscinei, erau destul de antrenante.

Mihai Andrei
    [07.12.19 10:00:00]

@alinao25: Multumim mult, foarte util!! Si am o mare rugaminte... Tineti telefonul orizontal cand faceti poze, pt ca veti prinde mult mai multe detalii pe care am noi, beneficiarii acestor articole minunate, am dori sa le vedem... La mai mare!!

alinao25, barbara, marival, Mihai Andrei, mishu, tano2001
    Alte impresii din această RUBRICĂIdeal Prime Beach Hotel: