ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2017
ÎNSCRIS: 04.11.17
OCT-2017

Catalonia Bavaro Beach Golf Club 5*

Salut,

Tocmai ce m am intors din rep dominicana unde mi am petrecut luna de miere in perioada 17-24 oct 2017 si vreau sa va spun ca a fost o excursie foarte reusita, dar, sa incepem cu inceputul :).

Rezervarea am facut o cu o agentie de turism [...] care s au dovedit a fi foarte buni si seriosi. Pretul a fost undeva la 10 000 ron pentru 2 pers cu absolut totul inclus (cazare, transport, etc).

Recomandarea mea este sa luat neaparat o seara in plus in madrid deoarece drumul pana acolo este fff lung si obositor, si plus, daca avionul din romania are intarziere, cum se intampla f frecvent, riscati sa pierdeti legatura in madrid. Plus ca aveti o zi sa vizitati capitala spaniei ceea ce nu este un lucru tocmai rau.

Zborul din madrid pana in r. dominicana dureaza cam 8 ore jum si este cam neplacut. La dus am prins un avion destul de nou dar f inghesuit, insa la intors avionul era mai vechi si mult mai spatios.

Nu uitati sa va luati perna de avion, laptop sau tableta pt a vedea filme, jocuri, etc, drumul va fi foarte lung si plictisitor.

Odata ajunsi acolo ne a izbit o caldura infernala cu o umiditate de nu am simtit asa ceva, tinand cont ca ma plecat de aici pe un foarte mare frig, insa dupa 2 zile va obisnuiti.

Hotelul s a prezentat acceptabil, cam de 3 * la noi.

Mancarea este f buna si din belsug. Aveti la orice ora orice ati dori. Sunt si 5 restaurante a la carte unde mancarea este la fel de buna.

incinta resortului era curata mereu, iar plaja se prezenta in conditii foarte buna. Singura problema ar fi algele, care sunt tot mai numeroase din cauza furtunilor in larg. Ei au pus un fel de bariera de cauciuc in apa dar nu au reusit sa le opreasca. Oricum le curata in fiecare noapte asa ca nici asta nu va fi o problema.

Resortul este prevazut si cu un teatru in aer liber unde in fiecare seara sunt spectacole cu diferite teme (carnaval, western, m. jackson, etc), spectacole care sunt f reusite. Apoi dupa ora 23 distractia se muta in club.

Daca o sa ajungeti in punta cana va recomand sa va luati cat mai multe excursii pe insulele din marea caraibelor, veti vedea niste plaje si peisaje de vis.

Excursiile incercati sa le rezervati din romania deoarce la hotel vor fi de 3 ori mai scumpe. (de ex: pt buggy si insula saona am rezervat la compania captain gringo la jumate pret si au fost niste experiente de neuitat, asa ca recomand. se poate rezerva pe net cu mail de confirmare f usor).

Daca intentionati sa va petreceti o vacanta intr un loc exotic la un pret cat de cat accesibil atunci punta cana este destinatia ideala.

Vacanta placuta!!

Trimis de Andrei.S in 04.11.17 13:36:12
Validat / Publicat: 04.11.17 17:01:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 2878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrei.S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.11.17 17:01:03]

@Andrei.S: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Catalonia Bavaro Beach, Casino & Golf Resort, PUNTA CANA" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=82975

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[04.11.17 21:00:50]

Casa de piatra! Ma bucur ca ai scris un review despre marea mea dragoste, Dominicana! Chiar daca nu ai pus poze cu resortul, dupa 6 ani sau cine stie citi or fi trecut... inca mai tin minte fiecare coltisor si imi amintesc cu mare drag spectacolele de la amfiteatru.

Cumva stii numele celor in echipa de animatie? Caramelo mai e? Era un mulatru dragut foc.

[04.11.17 22:56:42]

@adri-nico: salut, din o sa revin si cu poze. Echipa de spectacole era a companiei catalonia bavaro (din cate imi aduc aminte). Oricum au avut niste prestatii de senzatie.

[04.11.17 23:01:40]

@Andrei. S: lasa, ca stiu cit de frumoase erau spectacolele. ma refer la animatia de pe plaja, cei care distrau turisii ziua si cei care dansau imnul Cataloniei la deschiderea spectacolelor de seara. ati invatat bachata?

[06.11.17 19:14:08]

@Andrei. S: Bun venit! si Casa de piatra! Odata introducerea facuta trecem si la treburi mai "serioase" initial ti-am acordat jumatate de vot ca "pedeapsa" ca nu ai pus poze, insa m-am "inmuiat" fiind primul articol si pentru faptul ca ai promis ca pui poze.

O destinatie minunata, o luna de miere, in fine nu chiar o luna, dar asa este acum, important ar fi ca restul vietii voastre impreuna sa fie o permanenta luna de miere, asadar felicitari, votat cu mare placere.

mbrandusa
[13.11.17 14:59:59]

@Andrei. S: Casa de piatra!! Noi plecam in Dominicana pe 11 decembrie si m ar interesa sa stiu cum a fost la Madrid pe aeroport: ati avut un reprezentant al agentiei in ziua in care ati plecat? Iar la destinatie a fost ghid care v a asteptat si v a dus la hotel?

[13.11.17 15:06:00]

@mbrandusa: de unde ai luat biletele? daca de la o agentie din Spania atunci nu te asteapa nimeni la Madrid. trebuie sa te duci singura la terminalul de unde pleaca avionul tau, cu vreo 4-5 ore inainte de zbor (noi aveam la ora 14 si la ora 12 deja era o coada imensa). la aterizarea in Puta Cana, dupa ce iti vei lua bagajele, cind iesi din aeroport o sa vezi o multime de agenti si tu spui unuia cu ce agentie ai calatorit iar acesta te va indruma la un ghiseu... acolo iti verifica biletele si apoi iti indica un numar de autocar pe care il vei gasi in parcare. e totul foarte simplu! Vacanta superfumoasa!

mbrandusa
[13.11.17 18:34:31]

@adri-nico: Am luat de la o agentie din tara, nu cred ca pot sa spun numele aici, dar am ainteles de la ei ca ne va astepta cineva. Am mers cu ei si in Egipt si a fost buna organizarea, sper ca si acum va fi la fel.

[29.08.18 15:26:28]

@Andrei. S: salut cum imi recomanzi sa iau pachetul cu excursii direct online sau sa il iau direct din punta cana

[30.08.18 00:01:07]

@Danieleegg: salut, iti recomand sa iti faci rezervarile online din tara noastra. Preturile sunt la jumatate fata de ce se ofera la hotel. Ps: nu rata insula catalina, insula saona si o calatorie cu buggy, o sa fie foarte amuzant. Iti recomand sa iei excursiile cu captain gringo. Sunt f bine la pret si experientele sunt de neuitat. Sper ca ti am fost de folos. Vacanta placuta

[30.08.18 15:13:10]

@Andrei. S: salut ms pt mesaj deja m. am hotarat sa le iau de acolo am sunat in tara si mi. au spus că cel mai indicat e sa negociez acolo cu ei acum vom vedea ce si cum am la mine 1800 de $ sper sa imi ajunga 14 zile am planuri mari elicoptere baloane defini insule sper sa le fac pe toate

[30.08.18 15:17:24]

@Danieleegg: salut... mai bine ti ai mai lua ceva bani de rezerva. O excursie este in medie 90-100$/pers fara alte cheltuieli de la fata locului. Succes si vacanta placuta

[30.08.18 20:14:25]

@Andrei. S: salut sa inteleg ca 1800$ nu imi ajung?

[30.08.18 20:28:08]

Dacă nu sunt prea indiscret tu cât ai cheltuit si pe ce perioada posibil ca acum in sep sunt mai reduse prețurile

[30.08.18 23:25:03]

@Danieleegg: nu esti . Am cheltuit vreo 1500$ /2 pers pt 9 zile cu precizarea ca am stat 2 nopti in madrid (la dus si la intors).

[30.08.18 23:29:49]

@Danieleegg: s ar putea sa iti ajunga dar e de preferat sa ai si niste bani de rezerva pt a fi sigur ca te vei duce peste tot unde ti ai propus.

[09.08.20 12:11:10]

Buna ziua! In luna Noiembrie 2020 merg cu familia in Punta Cana pentru 16 zile. Am cumpărat biletele de avion, dar nu am ales încă resortul. Va rog să-mi recomandați un resort. Noi preferam plaja curată, superba cu mulți palmieri. Mulțumesc!

[09.08.20 14:03:00]

@Levitchi:  buna ziua! Cand si de unde ati cumparat? Avem si noi bilete pe 30  oct / 7 nov dar tocmai ne - anunțat agenția din Spania ca zborurile spre Putna Cana si Cancun în sunt anulate până la 5 dec.   V-ati interesat daca veti mai putea face excursia in perioada mentionata?

Cât despre recomandări, daca vreti un resort bun, alegeți la 5 stele. Eu am fost si la Cătălina, si la Rîu si prin altele la care nu mai tin minte... nu luati la Whala Bavaro.   ​acolo nu e frumos. Sa auzim de bine!!!

[09.08.20 17:55:52]

@adri-nico:  Buna! Am cumpărat bilete cu Airfrance, zbor Budapesta-Paris (escala) - Punta Cana in perioada 31.10. -15.11.2020. Compania aeriana nu a anulat zborul. Chiar astăzi am verificat dacă mai pot cumpara un bilet și este ok. Din vizionari YouTube prefer resortul Grand Pall​​adium, Iberostar și Catalonia (deși ultimele doua au scor mic in evaluări, dar plaje, peisaje superbe).

​​

[09.08.20 19:27:42]

@Levitchi:  plaja face toti banii! Cat despre zbor, nu stiu ce sa zic. Sa fie numai din Spania inchis?

[10.08.20 20:41:50]

@adri-nico:  Airfrance efectuează curse spre Punta Cana din 05.09.2020.  ​​

[10.08.20 22:41:26]

@Levitchi:  am schimbat pentru ianuarie. Poate trece virusul asta si revenim la normal. Pentru ca ianuarie este plin sezon. Putem schimba de două ori fara costuri!

Sa aveti vacanta de vis! Si sa imi spuneti si mie noutățile. ​

adri-nico, Andrei.S, Danieleegg, Levitchi, mbrandusa, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCatalonia Bavaro Beach, Casino & Golf Resort: