ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2017
ÎNSCRIS: 10.03.10
AUG-2017

Sentido Grifid: un hotel de vis

Sentido Marea**** a fost renovat complet in anii 2016-2017 si face parte din prestigiosul lant hotelier Grifid, oferind servicii la cele mai inalte standarde ale calitatii si reprezinta una din cele mai selecte, luxoase si frumoase unitati de cazare din Nisipurile de Aur, Bulgaria.

Fac o precizare: cladirea hotelului face parte din vechiul hotel Sentido Golden Star, care a fost separata in 2 hoteluri (Encanto si Sentido Marea). Cladirea Sentido Marea**** este separata, iar nivelul de confort si gradul ridicat al serviciilor difera semnificativ fata de celalalt hotel.

Hotelul este pozitionat in fata plajei din zona de nord a statiunii Nisiurile de Aur, iar o mare parte din camere beneficiaza de o minunata vedere la Marea Neagra.

Camerele sunt spatioase, moderne sunt prevazute cu grup sanitar propriu cu dus si uscator de par, aer conditionat centralizat, TV satelit, facilitati pentru prepararea de ceai si cafea, mini-bar (gratuit, aprovizionat zilnic: apa minerala, bauturi racoritoare si bere), balcon, telefon cu linie directa, seif (contra cost); in camera se face zilnic curatenie si se schimba prosoapele. WiFi gratuit este in interior hotel, cat si in camere.

Hotelul Sentido Marea**** dispune de: restaurant principal cu terasa, restaurant "a la carte", snack restaurant situat chiar pe plaja, Lobby bar, Bar pe plaja, Bar la piscina, piscina exterioara cu sectiune pentru copii; la piscina: umbrele de soare, sezlonguri gratuit, piscina interioara, sala de fitness cu aer conditionat, mini-club (chiar pe plaja), iar lanaga acesta se afla un miniaqua park pentru cei mici.

Echipa de animatie te implica zilnic in diferite activitati sportive (Pilates, Zumba, gimnastica in apa, darts, gimnastica aerobica, Boccia, polo, volei pe plaja), iar seara sunt spectacole pentru copii, cat si pentru adulti.

Relaxarea poate continua in centru spa: hammam, baie de aburi, sauna, zona de relaxare, masaj, baie cu hidromasaj sau la salon de infrumusetare

Mancarea foarte diversificata, chiar este mâncare pentru toate gusturile; iar in privinta bauturilor chiar se pot consuma timp de24h (exista un bar care este deschis pe perioada noptii, unde poti savura o bautura, in timp ce te participi la un joc, pe o canapea confortabila)

Personalul este foarte amabil si intotdeuana cu zambetul pe buze.

Prin serviciile oferite si nivelul de confort, in curand acest hotel va obtine multe premii de apreciere, ca si celelalte hoteluri din lantul Grifid.

Pot spune ca sloganul grupului li se potriveste pe deplin: specialistii in all inclusive bulgaresc.

Trimis de mariusand77 in 01.11.17 17:53:41
Validat / Publicat: 01.11.17 18:27:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sunny

VIZUALIZĂRI: 4045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusand77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 diplome

riana784 [01.11.17 18:48:14] »

Sezlongurile sunt gratuite la plaja?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [02.11.17 00:45:35] »

@mariusand77:

Trist, foarte trist.

Am avut o senzaţie de deja vu citind "articolul tău". Mai mult de jumătate este copiat de pe paginile de prezentare a hotelului disponibile pe site-urile agenţiilor de turism româneşti.

Mi-e greu să înţeleg cum cineva preferă să copieze asemenea informaţii absolut impersonale, în loc să descrie cu propriile cuvinte experienţa trăită în sejurul petrecut la acel hotel.

Crezi că ai putea detalia acele diferenţe semnificative? Ai măcar idee care ar fi?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [02.11.17 01:14:16] »

@riana784:

Da. Anul acesta beneficiai gratuit de doua șezlonguri cu salatele și o umbrela /camera.

Anul viitor nu este sigur ca vei putea face rezervare la acest hotel.

riana784 [02.11.17 09:27:26] »

@nicole33: multumesc, am cautat deja sa fac rezervare dar se pare ca în august nu mai sunt locuri libere

mariusand77 [04.11.17 09:02:00] »

@riana784: pentru achizitiile pachetelor de double deluxe, in lantul grifid ai si sezlong si umbrela incluse pe plaja

mariusand77 [04.11.17 09:10:03] »

@riana784: daca nu este tarziu, ai putea incerca sa faci rezervarea la anul incepand cu ianuarie, cele mai mari sanse sunt sa gasesti in februarie locuri pentru august 2018; este doar o recomandare

mariusand77 [04.11.17 10:19:42] »

@nicole33: stimata doamna,

in articolul prezentat mai sus am incercat sa fiu putin mai tehnic si nu "poetic".

Am incercat prin pozele incarcate sa "traduc" unele aspecte legate de facilitatile oferite si de experienta traita.

Insa cuvintele au dus la impresia de copiere a unor texte. (inspiratia privind anumite date a fost intradevar si de pe site-ul de prezentare a hotelului).

Referitor la diferente semnificative:

- este un corp de cladire in care sunt 2 hoteluri (daca stai cu spatele la plaja in stanga este sentido, in dreapta este encanto)

- cele doua hoteluri sunt in aceeasi cladire insa nu se poate trece dintrun hotel in altul, decat prin exterior

- partea cladirii cu sentido pare un hotel inalt, partea de cladire un encanto pare un hotel mediteranean

- sentido este renovat 2017, encanto este preluat

- lantul de hotel grifid a preluat aceasta cladire de la lantul de hotel sentido si au o intelegere ca pentru inca o perioada sa fie mentinuta sigla sentido: precizez ca toti angajatii sunt grifid, insa in interior hotel se poarta doar imbracaminte cu sigla sentido (spre exemplu animatorii fac show la sentido cu tricou inscriptionat sentido, dupa care a doua zi sunt la hotel bolero grifid cu tricourile inscriptionate grifid)

- am facut referintele de mai sus pentru a specifica un aspect: in momentul in care te uiti la cladire vei vedea o diferenta sesizabila vizual si ai impresia ca vezi doua hoteluri total diferite

- in plus: interiorul sentido este in stil modern si cu mult gust, fata de encanto, care nu este inca renovat ci doar preluat; numai daca intri in ambele hoteluri iti vei da seama ca este diferenta semnificativa

Eu nu am vrut sa fac un review despre deosebiri si asemanari intre hoteluri, ci doar sa prezint pe scurt un hotel la care am stat (am punctat un aspect legat de faptul ca sunt deosebiri intre cele 2 hoteluri in review fara a intra in detalii, pe care la dorinta dvs am incercat sa le prezint succint aici).

Daca ar mai fi alte detalii pe care nu le-am prezentat, va rog scrieti si voi raspunde.

Imi cer scuze doamna nicole33 pentru faptul ca ati ramas trista, insa sper sa va fi schimbat acest aspect, prin acest reply; astept incontinuare orice critici, mai ales atunci cand sunt venite de la un expert, deoarece asa voi ajunge sa scriu si eu pe placul auditoriului.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [04.11.17 17:16:10] »

@mariusand77:

Când aproximativ 80% din conţinut este copiat nu este nicidecum vorba despre lipsa poeziei sau un stil mai tehnic, ci despre altceva, dar nu voi comenta mai mult.

Comentariul meu a sunat destul de critic, dar, de fapt, s-a dorit un sfat şi un îndemn de a scrie cu propriile tale cuvinte, propriile tale experienţe.

=

Întrebarea mea referitoare la diferenţe a fost una retorică. Nu aşteptam un răspuns de la tine, m-ai surprins şi îţi mulţumesc.

Cunosc hotelul încă de pe vremea când se numea Iberostar Obzor & Izgrev, actualul Sentido Marea fiind corpul Obzor, iar Grifid Encanto fiind fostul Izgrev, dinainte de a fi preluat de Sentido sub numele Golden Star.

Mi-a atras atenţia încă de acum mulţi ani prin poziţionarea sa excelentă, în nordul staţiunii într-o zonă liniştită şi apropierea de plajă.

Până anul trecut cele două se vindeau la pachet, în sensul că puteai fi repartizat în oricare din cele două corpuri în funcţie de disponibilităţi. Începând din acest an, managementul este diferit la fiecare, nemaiexistând facilităţi folosite la comun.

Singura diferenţă semnificativă este aceea că Sentido Marea a fost renovat integral şi s-au construit facilităţi noi, în timp ce la Grifid Encanto au fost renovate doar camerele family şi o parte din spaţiile comune, restul mie nu mi se par relevante.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [04.11.17 17:22:19] »

@riana784:

Titlul articolului a fost unul extrem de inspirat:

Sentido Grifid: un hotel de vis

Din păcate, există destule semnale cum că pentru românii care în vara lui 2018 vor dori să ajungă la acest hotel va rămâne doar un vis.

Păcat, deoarece hotelul arată incredibil după renovare, iar serviciile sunt peste media hotelurilor bulgăreşti.

mariusand77, nicole33, riana784
Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Marea Hotel (ex Sentido) :