ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2017
DIN: focsani
ÎNSCRIS: 01.03.13
OCT-2017

Peste asteptari

Am rezervat in perioada 16-21 oct la hotel Oltul 2 camere 5 nopti, si sincer sa fiu nu am plecat la drum cu foarte mare tragere de inima, citind niste impresii nu tocmai magulitoare la adresa acesei unitati. Aici insa, am fost incantat, la modul sincer de ceea ce am gasit.

Chiar daca unele "reguli ale casei " vin parca din alte timpuri, totusi, unitatea de cazare are destule motive sa te fac sa te simti bine.

In primul rand, cazarea se face la un dispecerat, Oltul fiind doar unul din hotelurile care compun Complex balnear Cozia. Dar a mers repede, chiar daca am prins o noua serie de seniori care veneau cu bilet la tratament.

Am avut camere la etajul 5, cu o priveliste incantatoare, spre raul Olt si munte. Coloritul multicolor al frunzelor padurii de foioase care inconjoara statiunea stralucea in razele soarelui de octombrie. Sublim, imbatator.

In pachetul achizitionat am avut inclus mic dejun si acces nelimitat la Aqua Parc-ul cu apa termala care deserveste complexul.

Despre micul dejun... hm... aici ar mai fi de modificat... se serveste in baza unui meniu fix, in 6 variante, la alegere, insa... saracut... in limita a 15 lei de persoana. Dar... a mers... pana la urma...

Restaurantul, chiar daca curat, este dupa modelul de dinainte de 1989, ospatarii ok, meniu diversificat, insa portii cam mici...

In schimb, peste drum. la Motel Cozia, un restaurant super, mancare buna, muzica live seara, asa ca am avut variante ok.

In hotel, mobiler chiar daca vechi, e din lemn masiv, de calitate, paturi ok, lenjerii curate, prosoape schimbate zilnic, inclusiv pentru piscina, lipsesc insa halate..., camere mari, televizor mare, deci... peste asteptari...

Un mare plus e dat de Aqua Parc... piscine curate - se schimba apa la 2 zile, tobogane, apa la 36-37 de grade, noi am avut sansa sa avem o vreme superba si am stat la cele exterioare, sezlonguri, toalete curate, un mic bar in incinta, inclusiv cu mancare gatita la o autoservire.

Intrarea pt cei care nu erau cazati in Complex, era de 20 lei persoana si primeau o bratara care insa nu le dadea dreptul de multiple intrari, cum aveam cei cazati in unul din hotelurile complexului.

Concluzia: merita, recomand...

Trimis de GOGU FILARET in 31.10.17 17:28:34
Validat / Publicat: 31.10.17 18:17:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 1654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GOGU FILARET); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.10.17 17:56:16]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=82916

nrs †
[31.10.17 21:05:49]

@webmasterX:

la ora de iarna nu mai trecem si noi?

[31.10.17 21:09:34]

@nrs: am încercat, dar serveru' nu vrea și pace.

Vrea să[-i] fie încă vară

Probabil se va rezolva, după o vreme.

ramonarotaru
[01.11.17 12:46:09]

buna ziua,

Accesul la aqua parc se face prin interiorul celor 3 unitati de cazare?

Care hotel din cele 3 il recomandati?

Vrem sa petrecem Craciunul aici!

multumesc

GOGU FILARETAUTOR REVIEW
[01.11.17 16:46:56]

@ramonarotaru: oltul e cel mai bun si accesul se face prin interior doar de la acesta

[01.11.17 18:05:15]

@GOGU FILARET: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

any1
[26.02.18 15:17:32]

@GOGU FILARET: Buna ziua,

Va rog, aveti un nr de telefon de la hotel oltul? As vrea sa fac o rezervare si nu raspunde nimeni la nr afisate (nu prin agentie).

Multumesc

GOGU FILARETAUTOR REVIEW
[26.02.18 15:25:14]

@any1: din pacate nu am. Pe site doar...

[26.02.18 21:30:05]

@ramonarotaru: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

any1, GOGU FILARET, nrs, ramonarotaru
Alte impresii din această RUBRICĂOltul Hotel / Complex Cozia [Căciulata]: