ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2017
ÎNSCRIS: 04.03.08
FEB-2017

O oază tropicală

Am avut dreptate cand am scris ca dupa Singapore ca o sa-mi fie tare greu sa povestesc si cele 9 zile in Thailanda, si asta nu din lipsa de amintiri, ci din cauza diferentei enorme dintre cele doua destinatii (cultura, peisaje, infrastructura).

Dupa un zbor lung cu Qatar-ul (pentru care tot respectul meu, conditii excelente, bautura garla – aici puncteaza satisfactia baietilor din grup, care au coborat la escala de pe Doha intr-o euforie vecina cu somnul), am aterizat pe aeroportul din Phuket la o diferenta de 5 ore in plus fata de fusul orar al Romaniei. Dupa un zbor total de peste 15 ore si vreo 2 ore petrecute pe terminalul din Doha, vreo doua sticle de whisky la baieti si trei de vodca la fete )) o durere crunta de cap si un cer innorat ne intampina in Thailanda, microbuzul trimis de hotel sa ne preia cu arme si bagaje era la datorie in fata terminalului de sosiri. Sa mentionez ca am cumparat viza direct de pe aeroport, platind mai putin decat prietenii nostri care o luasera din tara.

Hotelul se afla la vreo 40 de minute de mers cu masina de la aeroport, depinde de trafic. De indata ce microbuzul patrunde pe poarta resortului si te debarca in fata scarii monumentale, deja intri in spiritul vacantei. Receptia este in aer liber, ca in toate tarile tropicale, cu zone aerisite, schimb valutar, lounge vip, birouri ale reprezentantilor agentiilor de turism. Ne-au repartizat un bungalow foarte aproape de plaja, ne-au trimis bagajele cu o masinuta electrica (le-am gasit direct in camera) si ne-au oferit cate o nuca de cocos si un prosop rece si parfumat, pe post de bun venit.

Din punct de vedere al cazarii poti alege un bungalow (sunt 5 randuri de bungalow-uri de-a lungul plajei private din Golful Nakalay), vile cu iesire directa la piscina (nu le recomand, sunt umbrite de copaci si umede din cauza apei) sau vile catarate pe un deal, la care se ajunge cu un fel de funicular (sunt mari, au terase generoase si cu o vedere superba, unele din ele au Jacuzzi pe terasa). Desi am achitat bungalow-uri normale, de pe terasa casutei noastre se vedeau atat plaja cat si valurile turcoaz ale Marii Adaraan si, seara, luminile Patongului vecin.

Casuta noastra era inconjurata de o terasa larga, pe care erau asezate doua scaune din lemn de ratan si o masuta, o camera mare, cu aer conditionat, pat mare si pufos, seif si toate cele pe care le gasesti la un hotel de 5 stele, o baie enorma (partea interioara compusa din chiuveta larga si toaleta, dusul cu o podea larga de lemn si o alta chiuveta fiind situate in exterior, inconjurate de ziduri inalte care te fereau de privirile curioase ale vecinilor. Baia plina de prosoape albe si pufoase si tot felul de sticlute frumos mirositoare.

Fiecare camera este dotata cu aparate electrice antitantari, vietati aflate din belsug in clima thailandeza. Tinand cont si de faptul ca hotelul este, in fapt, o enorma gradina tropicala, tantarii sunt o adevarata problema seara, cand nu poti sta afara in lipsa celebrului si nelipsitului Autan, a bratarilor antitantari, ori a altor asemenea dispozitive de alungat bestiile sugatoare de sange.

Plaja este lunga si larga, cu nisip destul de fin, intrarea in apa fiind totusi dificila din cauza pietroaielor aflate pe fundul marii si a pietrisului de la mal, asemanator cu cel al multor plaje din Turcia. Diferenta intre flux si reflux este enorma, uneori apa retragandu-se la mai mult de 200 de metri in larg. Pe plaja gasiti baldachine si sezlonguri, tocmai bune de lenevit la umbra copacilor inalti.

Hotelul dispune de trei restaurante: Marissa, unde se serveste micul dejun si celelalte mese ale zilei in regim de bucatarie internationala, Old Siam, restaurant gradina, care organizeaza cinele romantice de pe plaja, cu meniu bazat pe bucatarie traditionala thailandeza, peste si fructe de mare, cafeneaua Thai (serveste specialitati de cafea, si dulciuri) si Crocodile, pool-barul.

La micul dejun foarte multe fructe proaspete, freshuri, branzeturi si mezeluri, gemuri, clatite, omlete, carnaciori… multe, foarte multe chestii bune de mancare. Si, colac peste pupaza dietei mele, patiserie frantuzeasca, tot felul de chifle si pateuri calde, sa le mananci cu ochii. Cafea, latte machiato, ceaiuri, lapte de cocos… Dimineata era o simfonie de culori si gusturi, numai bune de savurat langa cativa bonsai enormi, in ciripitul pasarelelor matinale.

Tot la Marissa se puteau servi pranzul si cina, in meniu fiind specialitati italiene, frantuzesti si thailandeze (desi restaurant de hotel, preturile sunt mai mult decat modice, o masa de doua persoane, cu cate o bere pe langa mancare, fiind in jur de 1200 bahti (vreo 30 de euro).

Piscina este imensa, unduindu-se pe sub vegetatia luxurianta si vilele cochete, deosebit de curata si linistita (din ce am observat, hotelul este ocupat in majoritate de adulti, foarte putini sugari care sa faca atmosfera).

Dupa cum am spus la inceput, hotelul este o enorma gradina tropicala luxurianta, cu arbori batrani si plante rare. Pe aleile umbroase veti intalni copaci de tec vechi de peste 200 de ani, o gradina de orhidee, tot felul de flori si plante cataratoare (nu ma pricep la botanica, o sa pun poze pentru exemplificare). Cocosi, iepurasi si pisici umbla liberi, iar personalul ingrijeste cu mult drag cateva broaste testoase si papagali vorbareti.

Doritorii vor gasi si o sala de fitness, cu aparate pentru intretinerea patratelelor, insa, sincer, n-am vazut pe nimeni s-o viziteze.

Cu totul deosebit este funicularul care asigura accesul la vilele de pe deal: trenuletul din lemn urca dealul abrupt, dezvaluind coroanele arborilor de dedesubt, albastrul marii si terasele scaldate in soare. Exista si o a doua varianta de acces, pe sosea si pe scari, insa nici pe departe la fel de spectaculoasa.

Legenda spune ca pe aceasta plaja, sirena Marissa s-a indragostit de dragonul Naka. Marissa traia in golful Nakalay si, intr-o zi, dragonul Naka a vazut-o fiind uimit de frumusetea ei. In fiecare zi, dragostea dintre cei doi crestea, iar Naka i-a cerut Marissei sa traiasca alaturi de el in apele marii, ca sirena. Marissa a acceptat insa, din nefericire, a fost ucisa cativa ani mai tarziu, in timpul unei furtuni, lasandu-l pe Naka neconsolat. Legenda povesteste ca sufletul Marissei traieste in cel mai batran copac de pe marginea marii, iar Naka n-a mai parasit plaja de atunci. Se spune ca bolovanii care apar la reflux sunt spatele dragonului, iar varfurile dealurilor inconjuratoare sunt capetele sale. In ziua de azi, Naka si Marissa, sculptati in piatra, ii intampina pe oaspetii hotelului la capatul scarilor care urca catre receptie.

Daca cauti relaxarea si linistea, acest resort este o alegere cat se poate de potrivita: plaja larga si umbroasa te indeamna la leneveala intr-un sezlong, alaturi de o bautura rece; in timpul fluxului, baia in mare este o placere, apa fiind calda, curata si limpede. Plimbarile pe nesfarsitele alei pierdute printre copaci imbracati in liane, flori si tot felul de arbori exotici, traversate in fuga mare de iepurasi albi, apusul privit de la piscina si cina pe plaja, la lumina lumanarilor, pot transforma vacanta ta intr-o experienta de neuitat.

Daca, insa, stilul tau e mai “netraditional”, o plimbare in Patong-ul vecin, pe celebra Bangala Road, intre barurile de striptease si un spectacol de PING-PONG (nu, nu-i vorba de sportul cu palete, ci de altceva mult mai exotic), iti va oferi o adevarata experienta thailandeza, plina de povesti exotice, al caror sfarsit este, intotdeauna, acelasi: ce-ai facut in vacanta, pastreaza doar pentru tine!!!

Trimis de Kyandra in 30.10.17 21:43:35
Validat / Publicat: 31.10.17 01:21:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 2259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 3900.00 THB pe cameră

[31.10.17 01:20:08]

@Kyandra:

Mutat în rubrica "Thavorn Beach Village Resort & Spa [Nakalay Bay], PHUKET" (nou-creată pe sait)

KyandraAUTOR REVIEW
    [31.10.17 01:41:17]

7.925308005080846,98.27418041518655 sunt coordonatele

[31.10.17 08:55:13]

AZE
    [31.10.17 18:35:07]

@Kyandra: Felicitări pentru sejur

Ai fost intr-un loc exrtraordinar, ai scris un articol fain si ai făcut câteva fotografii excelente.

Toti ne dorim sa facem un astfel de sejur măcar o data in viată.

Cat despre Qatar Airways am si eu doar cuvinte de lauda de scris. Pe lângă alcoolul care nu este chiar la portie asa cum ai scris si tu serviciile si personalul sint de nota 10. Bineinteles ca am observat si angajatele romance la Qatar care oferă o calitate ale serviciilor la Qatar la fel orice alta angajata din alta tara. Dar si salariul este net superiora fata de alte companii aeriene gen Tarom sau companie low cost

[05.11.17 09:58:58]

@Kyandra: Am asteptat cu mare nerabdare sa ajung la articolul tau stiind din articolele anterioare cam la ce sa ma astept, asa ca azi cand am ajuns in sfarsit si la acest articol, am luat-o usor, pe indelete sa vad mai intai pozele, care sunt atat de reusita ca parca am simtit ca sunt acolo.

Apoi a urmat textul care a lamurit cu lux de amanunte fiecare poza in parte si a mai si adaugat cate ceva imaginatiei mele.

Un loc minunat unde sa te relaxezi pentru a porni in forte mai departe. Felicitrai, votat cu mare drag.

Corinake
    [27.01.18 10:44:32]

@Kyandra: Multumim pentru informatii.

O sa ajung si eu cu sotia in Aprilie si as dori sa stiu daca pe perioada escalei din Doha trebuie luate bagajele sau merg direct la urmatorul avion?

Deasemeni am inteles ca nu mai trebuie Viza sa iesi in Quatar si ca ar fi chiar niste escursii gratuite daca se sta mai mult de nu stiu cate ore in tranzit.

KyandraAUTOR REVIEW
    [27.01.18 13:43:15]

@Corinake:Noi ne-am luat bagajele la destinatia finala, pe aeroportul din Doha nu am avut grija lor. Nu stiu cum e acum cu viza in Qatar, escala noastra a fost de vreo 2 ore si ceva la dus si parca de vreo 4 ore la intors, nu am iesit din aeroport.

Corinake
    [27.01.18 19:22:17]

@Kyandra: Multumesc

AZE, Corinake, Kyandra, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂThavorn Beach Village Resort & Spa [Nakalay Bay]: