ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 11.05.15
OCT-2017

Cine a vazut Malta, ii va convinge si pe altii sa o viziteze

Dragii mei tovarasi de calatorii, avem aceeasi pasiune, avem experiente de calatorii diferite, pe care suntem datori sa le impartasim unii altora.

Am hotarat sa vizitez Malta cu sotia, pt. ca am "vanat "un bilet Wizzair deosebit de ieftin, in octombrie. Fiind si membru Wizzair pana in noiembrie (am primit bonus pe un an aceasta calitate-pt. care multumesc) am profitat si de reduceri la bilet, la geamantan si la loc in avion, asa ca impreuna cu asigurarea pt. amandoi-am platit suma de 720 lei-2 persoane.

Adaugand hotelul 10 nopti la 45E. U. pe noapte, la hotel 3 stele-camera studo, cu t. v. plat, chicinetta, balcon, terasa, curatenie zilnic, nu mi s-a parut mult.

De la aeroport am platit 20 E. U. taxi pt. localitatea GZIRAII si comod, fara sa mai dam soferului decat multumirile noastre, el primind deja chitanta cu suma platita de noi la ghiseul di aeroport, am ajuns la hotelul ales in Gzira - HOTELUL BLUE BAY.

Hotelul este intr-adevar de 3 stele, cu 2 lifturi, pana la etajul terminal 8. Camera studio a fost curata, separata un pic bucatara de camera, cu iesire pe balcon si pe terasa. terasa era deasupra unui bazin al hotelului --- curatat zilnic de un angajat..., iar jur imprejur se vedeau (DE LA ET. 7) acoperisurile caselor... cam ca la Paris, un pic se vedea si golful in departare, iar turlele cu clopot ale bisericii din apropiere, luminata toata noapte, mirific, anuntau jumatatle de ora ptrecute in Gzira.

Hotelul avea si restaurant, dar, cum eram pus pe economii si avand chicinetta proprie... nu m-am lasat ademenit de el.

Oameni sunt ca la noi, mai veseli, mai ursuzi... dar, personalul a fost de nota 10, de un profesionalism desavarsit. As mentiona ca este destul de mult tineret in hotel, motiv care ma face sa banuiesc cauza celor4 alarme de incendiu -FALSE, cat am stat acolo... nimic serios, dar, deranjant-o alarma l2,30 noaptea... dar nu este vina personalului.

Aerul conditionat a functionat, cate un scaun era ma uzat, dar se poate accepta asa ceva, in conditiile in care baia (DUS), toaleta, erau echipate cu cele necesare.

Personalul vorbeste engleza curent, se descurca in italiana, si, bineinteles vorbeste o limba scortoasa, chear latratoare cate odata... limba malteza-86 % araba, restul engleza si italiana.

Mancare este pt. toate buzunarele-se mananca mult stradal-pizze, buseuri, specialitati de patiserie la preturi normale=1,50 felia de pizza (BUNA), 0,35 centi pateuri calde cu branza, piree de mazare, varza... sandviciuri gata facute-2 E. U, paine proaspata si buna, diversificata, multe feluri de ape minerale carbogazoase (FRIZANTE) sau plate... semipreparate, cafea express la 1,30 - 1,50 EUR

Cineva spunea aici ca toaletele sunt "LA TOT PASUL" - este eronat, mergi ceva pana le gasesti... curate, cu ce trebuie... dar rezolvi mergand sa bei o cafea...

DRAGII MEI, cam atat pt. azi, zilele urmatoare voi continua impresiile de calatorie a unei insule care merita vazuta.

Trimis de elGRECO in 30.10.17 16:24:16
Validat / Publicat: 30.10.17 19:07:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA. A mai fost în/la: nu consider relevant, dar am fost prin Europa

VIZUALIZĂRI: 2467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elGRECO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

webmaster26 [30.10.17 19:07:04] »

@elGRECO: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 34&ridAnt=82898

Mutat în rubrica "Blubay Apartments [Gzira], VALLETTA-SLIEMA" (nou-creată pe sait)

adrianaglogo [30.10.17 19:20:27] »

@elGRECO: Start vot! Si eu vanez o excursie ieftina in Malta, am ratat de curand una pt ca am amanat de seara pana dimineata tezervarea, am zis sa ma mai gandesc, sa mai conving inca o famile...

Am invatat lectia, prinzi o oferta, te uiti in calendar sa vezi daca data iti convine si gata !

Urmatoarea oferta nu o mai ratez.

Astept cu interes episoadele urmatoare.

webmaster [30.10.17 21:19:49] »

CRY [10.11.17 23:09:16] »

Salut, doresc sa stiu la care dintre variantele de apartament ati fost cazat:

-studio

-apartament cu 1 dormitor

-apartament 1 dormitor vedere la mare

-apartament cu 2 dormitoare

In luna lui Iunie calaotoresc in Malta si as fi interesat de aceasta locatie.

Va multumesc!

virginia61 [09.09.20 08:22:52] »

@elGRECO:  Hello, Am o situatie copy-paste Adica octombrie + bilet ieftin wizz air + rezervare la blue bay.

Aici e aici: as vea sa stiu daca hotelul este comod amplasat fata de punctele de interes/ mijloace de transport catre acestea.

​As fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu o recomandare deoarece stau in dubiu intre acest hotel si hotelul Europa din Sliema. Acesta e cam cu 120 Euro mai ieftin la un sejur de 7 zile deci ma tenteaza dar totusi e f importanta locatia. Luxul sau panorama, daca nu sunt deranjante, nu sunt f importante  deoarece utilizam camera minimal.

Va multumesc anticipat

adrianaglogo, CRY, elGRECO, virginia61