ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
FEB-2017

Circuit pe repede inainte

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A.F.A.

A sosit toamna, privim cu oarecare tristete pe fereastra la peisajul monoton de toamna si ne cuprinde nostalgia dupa vara care a trecut, dupa concediul absolut minunat ori dupa excursiile facute in acest an. Asa ca sa lasam nostalgia deoparte si sa va plimb un pic prin Balcani si frumoasa coasta Dalmata.

Daca anul trecut mi-am surprins familia cu un city break reusit la Venetia, anul acesta am zis sa ofer fetelor mele un circuit prin mai multe tari, sa vedem locuri pe care nu le cunosteam dar despre care citisem destul de multe impresii pe site.

Am inceput prin a creiona locurile pe care voiam sa le vad, am calculat distantele pentru a imparti in mod egal kilometri care trebuiau parcursi, am cautat locuri de cazare si am facut rezervarile din timp. Sa stiti ca nu e usor sa iti planifici un circuit prin locuri absolut necunoscute si sa ai pretentia ca totul sa iasa ca la carte.

Despre traseul care l-am facut, pentru a fi ferit de surprize m-am consultat si cu domnul Traian Leuca caruia tin sa ii multumesc si pe aceasta cale. Am tinut cont si de sfaturile domniei sale care s-au dovedit a fi de un real folos.

ZIUA 1

Cu bagajele facute, masina bine pusa la punct la prima ora a dimineti ne imbarcam si pornim spre prima destinatie a circuitului Budapesta. Acest oras este locul in care trebuie sa ne intalnim toata familia.

Fiica mea este studenta in Viena si pentru a ii fi mai usor am hotarat sa ne intalnim la Budapesta unde aveam sa ramanem peste noapte avand rezervata cazarea la hotel Unio, nu prea departe de centru si foarte aproape de Opera.

Mai vizitasem Budapesta asa ca nu prea imi facusem multe planuri pentru acest oras.

Dupa un drum destul de anevoios prin tara si o coada pe masura la vama Nadlac intram in Ungaria si in jurul orei 16 cu ajutorul Gps-lui ajungem la hotel unde rezolvam rapid formalitatile de cazare cu ajutorul unuia din receptioneri care era un ardelean neaos de la noi din Cluj. Ne arata si locurile unde putem parca si automatele care contra cost iti eliberau bonul de parcare care trebuie asezat la loc vizibil pe bord.

Hotelul de 3 stele, foarte curat si camerele amenajate foarte frumos.

Dupa ce ne revenim un pic plecam intr-o mica recunoastere cu gipy si masina pentru a gasi autogara internationala unde in jurul orei 23 trebuia sa soseasca fiica mea de la Viena.

Dupa ce gasim autogara internationala care se afla vizavi de noul stadion Group Ama la acea data in constructie sau renovare, nu stiu exact, ne reintoarcem la hotel si de aceasta data gasim foarte greu un loc de parcare aproape de hotel.

Incarcam parcometrul cu monede pana cand ne arata ca plata este valabila pana la ora 21, dupa acea ora parcarea fiind gratuita pana dimineata la ora7.

Cum deja afara se intunecase ne multumim cu o plimbare in zona Operei, schimbam ceva valuta in forinti si ne alegem un mic restaurant unde servim cina.

Asa ca dupa masa ne reintoarcem la hotel, o ploaie mocaneasca cuprinsase deja orasul care parca printre picaturile de ploaie nu mai imi parea asa de frumos.

Butonam un pic televizorul, nu gasim nimic interesant asa ca cea mai buna solutie navigarea pe internet in asteptarea orei 23 cand trebuie sa mergem la autogara. Dar conform legilor lui Murphy nu tot ce incepe bine se termina la fel.

In jurul orei 21 ne suna fiica mea care ne comunica trista ca din lipsa de pasageri cursa nu se mai efectueaza. Pur si si simplu nu imi vine sa cred ca o firma din Austria poate face asa ceva dar pe urma aflam ca firma era din Ungaria si nu a vrut sa faca cursa cu 6 pasageri desi toti aveau bilete luate din timp.

Daca ma hotaram sa o las sa caute a doua zi un mijloc de a ajunge la Budapesta insemna ca a douazi a circuitului meu sa fie total compromisa. Aleg cea mai buna varianta, o sfatuiesc sa mearga in campus urmand ca a doua zi la ora 6 sa o iau eu din Viena. Deci socoteala de acasa greu mai da cu cea din targ. Noapte buna Budapesta.

ZIUA 2

Dupa un somn pe repede inainte la ora 3 si jumatate ne trezim, predam camera si plecam in tromba spre Viena. Am un GPS performant pe care il actualizez mereu asa ca nu avem probleme cu drumul si care la acea ora din noapte nu prea era circulat exceptie facand autostrada care leaga cele doua orase fiind plina de tiruri.

Aproape de ora 6 intram in Austria si oprim la prima benzinarie unde facem plinul si ne achizitionam vigneta. Dupa aproximativ o ora ajungem in Viena la campusul studentesc aflat pe malulu Dunarii. Buna dimineata Viena.

Avand bagajele facute nu zabovim prea mult aici si pornim inapoi spre Budapesta si de acolo mai departe spre cel de al doilea oras al circuitului meu Belgrad.

Cum acest drum il facem numai pe autostrada in jurul orei 13 intram in Serbia. Majoritatea celor care calatoresc spre vest cunosc frumusetea autostrazilor din Ungaria, foarte curate, cu parcari foarte frumoase unde gasesti toalete curate si locuri frumos amenajate pentru servitul mesei sau putina relaxare.

Cum intru in Serbia am un soc, gunoaie pe marginea drumului, campuri pline de balarii un peisaj total dezolant. Oprim la prima parcare unde sant cateva toalete ecologice necuratate probabil de multi ani. Trecem de doua puncte unde se plateste pentru autostrada si pe masura ce ne apropiem de Belgrad peisajul pare un pic mai uman dar peste tot se vad urme ale razboiului care a macinat aceasta tara.

Intram in Belgrad si gypi isi face din nou datoria si ne duce la gazda noastra din aceasta seara hotel Rex.

Hotelul este situat in apropierea gari si al muzeului cailor ferate si la aproximativ un km si un pic de centru. Facem formalitatile de cazare, parcam masina in mica curte interioara din fata si cum ceasul arata aproape de ora 16 pornim in a explora per pedes zona centrala si ce mai putem

Tin sa va spun ca scopul acestui circuit a fost unul turistic, am vrut sa iau pulsul locurilor prin care trec, sa vad locuri noi si sa observ modul de viata al locuitorilor din ele.

Desi sant convins ca are multe de aratat, multe de descoperit pe mine Belgradul nu ma impresionat prea mult. Cladiri noi care nu se incadrau prea bine in preajma celor lovite de bombardamente, foarte multa mizerie dar in schimb oameni foarte prietenosi si sociabili.

Vizitam centrul cu zona comerciala Kneaz Mihailova, mergem si pe strazi laturalnice incercand sa vedem cat mai multe locuri dar asa cum am, mai spus timpul este marele dusman al oricarui turist

Satui de colindat dupa o zi asa plina injurul orelor 22 revenim la hotel pentru odihna binemeritata

Desi am spus ca Belgradul nu ma dat pe spate avand in vedere dramele care s-au petrecut aici, are frumusetea lui aparte si farmecul sau. Sa nu uitam ca din Serbia intra in Romania acea briza usoara cu miros de occident. Noapte buna Belgrad

ZIUA 3

Dupa un somn odihnitor coboram la restaurantul hotelului unde servim un mic dejun tip bufet foarte bun. Predam camera si desi as fi vrut sa ma vad cate ceva din acest oras ne imbarcam in masina. Astazi avem de parcurs una dintre celemai lungi etape ale acestui circuit Belgrad-Podgorita aproape 600km.

Asa ca plecam spre capitala Muntenegrului urmand traseul Cacak - Uzice - Canionul Tara - Podgorita.

Dupa iesirea din Belgrad datorita drumului care nu iti permitea sa rulezi cu viteze prea mari am putut vedea multe localitati cu case frumoase si parasite, portiuni intregi de terenuri agricole napadite de buruieni si locuri cu case foarte saracacioase.

Peisajul se schimba si devine chiar foarte frumos dupa ce treci de Cacak si Uzice si intri in zona muntoasa. Desi nu am intrat in cele doua orase prin care am trecut am oprit pe o colina de unde le-am putut admira de la inaltime.

Iesim din Serbia si intram in Muntenegru, fara a avea vreo problema la trecerea frontierei. Drumul care il strabatem pana in Podgorita este unul dintre cele mai frumoase drumuri pe care am mers.

Drumul care serpuieste printre stanci multitudinea de tuneluri peisajele de o frumusete salbatica iti taie respiratia. Trebuie sa fii un bun sofer pentru a parcurge acest drum, care dupa parerea mea este unic.

Tot bucurandu-ne de frumusetile vazute se face seara si aproape de ora 17 intram in Podgorita. Gasim foarte usor hotelul unde avem rezervare hotel Keto.

Parcam, facem formalitatile de cazare si pornim pe jos spre centrul orasului aflat cam la un km de hotel.

Podgorita este un oras foarte micut, linistit, plin de verdeata si foarte frumos. Desi sa intunecat ne plimbam prin zona centrala dupa care ne oprim la o pizerie unde luam cina. Facem cateva fotografii dupa care ne intoarcem la hotel.

Am avut o zi plina in care ne-am bucurat sufletul cu toate frumusetile vazute.

ZIUA 4

Dupa un somn odihnitor, servim micul dejun si cafeaua la restaurantul hotelului si cerem informatii la receptie pentru a ajunge la manastirea Ostrog. Santem informati ca pe acel drum se circula cu foarte mari restrictii si putem sta intr-un anumit loc chiar si doua ore in trafic. Cu parere de rau renunt la acest obiectiv si ne hotaram sa mergem in Budva, frumoasa statiune muntenegreana de la malul marii.

Cu aceasta ocazie isi aduce aminte si domnul Murphy de noi si din cauza lucrarilor la drum stam aproape doua ore blocati in trafic la 20km de Budva. Drumarii lucrand la consolidarea si largirea drumului. Si ca treaba sa fie completa cerul se supara pe noi si incepe o ploaie care sa ne strice toate planurile.

Avand in vedere distanta scurta dintre Podgorita si Budva imi doream ca la ora zece sa fiu acolo dar acest lucru a fost posibil in jurul orei 13. Ploaia cadea nemiloasa peste aceasta statiune asa ca nu ne-am putut bucura decat de o scurta plimbare cu masina prin statiune. Oprim la un restaurant unde servim pranzul si bem o cafea.

Hotaram sa ne continuam drumul spre Kotor in speranta ca ploaia se va opri. Dupa aproximativ 24km ajungem in Kotor, unde avem parte de o noua surpriza, nu numai ca nu sa oprit ploaia dar a inceput sa bata un vant nemilos.

Vizitam orasul vechi cu ajutorul umbrelelor, renuntam sa mai urcam la cetate, facem si cateva poze si ne refugiem in masina sa pornim spre destinatia finala a acestei zile. Gypy ne conduce spre malul mari si mergem in jur de 22-25km pe un drum paralel cu marea. Practic soseaua era chiar langa apa si orice val mai indraznet spala asfaltul. Ajungem la feryboat, platim 4 euro ne imbarcam si trecem fiordul in drum spre Croatia.

Dupa ce debarcam parasim Muntenegru si intram pentru o scurta portiune de drum in Croatia, urmam drumul pe coasta dalmata parasim croatiaintram in Bosnia Hertegovina care are si ea iesire la marea Adriatica cam 10-12km si pe urma intram din nou in Croatia. Peisajul absolut superb, drumul pe munte plin de serpentine si jos marea cu o multime de insule mai mari sau mai mici

Dupa umila mea parere credeam ca numai in Grecia pot vedea asa ceva dar va spun sincer ca zona litoralului din Muntenegru si Croatia ela fel de frumoasa si spectaculoasa. Desi in aceasta zi ploaia nu a stat mai deloc, acest lucru nu a fost un impediment in a ne bucura de frumusetile vazute.

Ajungem in Dubrovnik si gasim foarte usor hotelul Adria care se afla chiar pe soseaua principala ce ocoleste orasul statiune oferind o priveliste panoramica asupra acestei localitati. Mergem pana la podul de la iesirea din statiune unde avem voie sa intoarcem pentru a putea intra in parcarea hotelului. Facem formalitatile de cazare si folosim liftul pentru a cobora la etajul 4 unde avem camera, parcarea si receptia fiind la ultimul etaj. Superb hotel voi scrie cu siguranta un review despre el

Era aproape de intunecare asa ca renuntam sa mai iesim din camera desi ploaia incepea sa faca loc unei ceti dese. Noapte buna Dubrovnik

Va urma

Trimis de micutzu in 29.10.17 21:19:45
Validat / Publicat: 29.10.17 22:33:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Familia mea

[29.10.17 22:32:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite în Peninsula Balcanică, EUROPA" (deja existentă pe sait)

unde aveam sa ramanem peste noapte avand rezervata cazarea la hotel Unio

Gasim foarte usor hotelul unde avem rezervare hotel Keto.

Ajungem in Dubrovnik si gasim foarte usor hotelul Adria

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

Mihai18
[30.10.17 11:22:42]

Da. Un circuit interesant, frumos și descrierea ordonată a excursiei, plus fotografiile fac un review plăcut la lectură. Mi-a plăcut și P-3, ai o domnișoară frumoasă, mândria voastră.

Am circulat și eu cu autoturismul prin Belgrad și pe un bulevard, printre case mari, frumoase, era și una cu 3-4 etaje și din partea de sus, lipsea cca. 1/3 din clădire. Inițial al crezut că a fost o explozie recentă de gaze. Persoana cu care am discutat (era locuitor al Belgradului) mi-a răspuns cu mânie și într-un singur cuvânt NATO. Mai târziu, la hotel lucra un cetățean din Cluj și aducând cazul în discuție, mi-a spus că oficialitățile din Belgrad, intenționat nu a reparat clădirea, ca să vadă lumea ce le-a făcut americanii.

Cu bine.

[30.10.17 21:29:10]

@Mihai18: Multumesc pentru apreciere si complimentul adresat fiicei mele. Asa cum ai spus si tu in Belgrad inca se mai vad si se simt urmele razboiului. In ciuda acestui inconvenient Belgradul are totusi farmecul sau. Toate cele bune.

crismis
[31.10.17 09:39:03]

@micutzu: Frumoasă excursie ați făcut, păcat că vremea v-a fost oarecum potrivnică! Și păcat că n-ați avut timp să descoperiți fața frumoasă a Belgradului, cu vechea cetate și promenada Dunarii care duce până în romanticul Zemun!

Abia aștept continuarea!

Vacanțe minunate pe mai departe!

[31.10.17 11:29:01]

@crismis: Multumesc pentru aprecieri. De asta am si numit articolul pe repede inainte pentru ca timpul nu a tinut deloc cu noi. Probabil ca cel mai bine era daca alegeam sa stau 2 zile in fiecare locatie si asta insemna reducerea numarului de orase vizitate si implicit cresterea bugetului. Sa ai vacante frumoase.

[03.11.17 21:40:31]

@micutzu: Concediul nostru de anul acesta a cam fost pe repede 'nainte si e tare frustrant sa dormi o noapte intr-o locatie pentru ca a doua zi sa o iei la drum din nou, insa asta este, sunt alegerile noastre facute in functie de anumite criterii.

Despre cele povestite de tine aici pot spune ca am citit si eu cam pe repede 'nainte deoarece eram curioasa cu ciecare ora care trece sa ad pe unde ai mai ajuns si indiferent de vreme sau alte piedici, a fost o excursie minunata si o frumuoasa intrunire a familiei. sa va traiasca fata si sa va bucurati de ea.

Felicitari, votat cu mare drag.

[04.11.17 12:53:45]

Multumesc mult pentru urări. Ai foarte mare dreptate cand spui ca stea sant alegerile noastre si suportăm consecintele. Oricum a fost deosebit de frumos. Stima

Yersinia Pestis
[02.05.18 13:39:02]

Frumos și curajos traseu!

Eu am fost prin Srpska, la Zaijcear, Kladovo și Vrnacka Banja, precum și în Slovenija și-n Croația, sunt țări ce trebuiesc vizitate, măcar pentru a înțelege ce-nseamnă patriotismul și, de ce nu, naționalismul!

Plus că, în toate cele trei țări poți să vezi niște peisaje de nu-ți vine să crezi!!!

Gata, intru și pe urmare, sunt acolo!

crismis, micutzu, Mihai18, mishu, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: