ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2017

Pensiunea Andreea 3* din Baia de Fier, un mini-univers plin de energie pozitivă

De la Venus (vezi impresii), am făcut o rezervare pentru cazare la Pensinea Andeea 3* din Baia de Fier pentru două zile și încă două zile la o altă pensiune din Rânca, noi având în plan explorarea Transalpinei, care era pe lista de așteptare de mult timp.

La recomandarea colegilor de pe Afa, am ales să ne cazăm în localitatea Baia de Fier, ceea s-a dovedit a fi un sfat foarte bun, locația ne-a mulțumit pe deplin, noi fiind o familie plimbăreață, ne place să descoperim, să explorăm împrejurimile, să luam maxim din ceea e ne poate oferi o locație.

Am pornit din Venus la ora 9:50 a. m. și am ajuns în Baia de Fier la ora 16:20 după un blocaj de o oră și patruzeci de minute pe centura Bucureștiului, cât ne-a luat să traversăm o porțiune din aceasta, pe partea sudică, și apoi am dat peste un drum în lucru, am oprit să luăm masa la un restaurant de pe traseu... nu prea iese socoteala cu timpul necesar parcurgerii distanței până la destinație.

Odată ajunși în apropierea localității Baia de Fier, în loc să mergem să ne cazăm, am fost să vizităm Peștera Muierii. Am prins ultima tură și foarte multi turiști așteptând la intrare, tocmai sosise un autocar. După bifarea primului obiectiv din zonă despre care am să povestesc separat, ne-am îndreptat obosiți, spre pensiune.

Adresa pensiunii Andreea este în comuna Baia de Fier, Parcelele nr. 4943-4951, Nr. 932, Jud. Gorj.

Prima impresie plăcută, a fost distanța mare față de șosea, la care se află pensiunea, cam vreo 100 m. Am intrat pe aleea decorata pe ambele părți cu tise frumos tunse, care te întâmpină ca o armată de soldați pregătiți pentru un ceremonial vestiv, care se termină cu intrarea într-o curte spațioasă, cu o parcare mare, frumos amenajată la umbra viei.

Decorurile deosebite sunt prezente încă de pe aleea de la intrare, unde pe fiecare stâlp este așezat câte un vas din ceramică, spart, din care atârnă ferigile plantate în interiorul vasului. Acest decor îl vom întâlni și pe stâlpii din parcare. Un car plin cu ghivece cu flori, statuete cu pitici, Albă ca Zăpada, ghivece cu flori uriașe, arbuști, begonii, panseluțe, trandafiri colorați, mușcate curgătoare, regina nopții care parfumează seara curtea, te întâmpină pe partea dreaptă, la intrarea în curte urându- ți un: bine ai venit! Seara se aprind lămpile cu încărcare solară, plantate pe marginea din partea dreaptă a intrării în curte, care pe lângă semnalizaea pe timp de noapte, ai un puternic efect decorativ.

Aici, la intrare, se află una dintre cele trei clădiri ale pensiunii, în care am fost noi cazați, la al doilea etaj. Mie mi-a plăcut foarte mult că am fost repartizați în această clădire, pentru că aici este cel mai liniștit loc, celelalte două fiind mai aproape ce terasa unde se stă afară până târziu, cu muzică, povești și râsete, etc.

Prima clădire

Prima clădire de cazare este amenajată pe două nivele, cu camere identice, fără balcon, dar spațioase, modern și confortabil aranjate, cu mobilier de calitate. Pe fiecare nivel sunt 6 camere, fiecare mobilata cu pat matrimonial. De pe hol se poate admira curtea, se vede parcarea, via, livada cu pomi fructiferi, multă verdeață și flori colorate și parfumate care stau pregătite să vă relaxeze pe durata șederii voastre acolo.

Camera în care am stat noi, la al doilea etaj, 202, este mare, cu pat matrimonial mare, cu lenjerie de calitate, cu noptiere și aplice pe post de veioze, cu tapet asortat pe peretele de la capul patului. În cameră este o masă pe care am găsit o tavă cu pahare și cu un taburet, oglindă, dulap mare pentru haine, cuier, dulăpior care era așezat televizorul LCD Samsung, cu ecran mare, suport pentru bagaje. Noi am avut în cameră și un pat pliant pentru copil. În cameră nu este frigider, dar puteți utiliza o vitrină frigorifică amplasată la fiecare etaj pe hol.

Baia este dotată cu cabină de duș cu recipient cu gel de duș, preș la ieșirea din cabină, chiuvetă cu oglindă, săpun lichid, uscător de păr, uscătoare pentru prosoape, prosoape câte două buc. / persoană, toate de calitate.

O cromatică armonioasă pe nuanțe calde de bej, crem, până la maro închis, domină camera și baia.

Pentru că avem un copil, am primit o pernă în formă de pui, cu care sau pe care să doarmă băiatul nostru. A fost mare bucurie!

Întreaga clădire este împodobită cu flori multicolore așezate în ferestre, cu plante ornamentale de dimensiuni mari în ghivece amplasate pe hol și scări, alături de tablourile expuse ca la o expoziție, te însoțesc până în cameră. Toate aceste amănunte te fac să te simți confortabil, relaxat, bine-venit.

Doamna Mihaela, patroana pensiunii, ne-a întâmpinat cu zâmbetul pe buze, gata să ne ajute cu tot ce dorim, ne-a răspuns la toate curiozitățile cu amabilitate, a spus că putem face tot ce dorim, să ne simțim ca acasă... nu ne-a deranjat cu nici o observație, sau să ne urmărească ce facem, totul este deschis, la vedere. La recepție sunt câteva caiete cu obiectivele de vizitat din zonă, pe care le-am studiat și pe baza informațiilor de acolo ne-am făcut planul de vizite pentru zilele următoare.

Curtea pensiunii este foarte mare, cu multă verdeață, un teren imens cu iarba tunsă unde se pot juca copiii și nu numai, badminton, fotbal cu două mini-porți, se poate face plajă, sunt șezlonguri și un hamac, aparate de fitness, tobogane, două mese de ping-pong și un balansoar. Sunt și biciclete dacă vreți să vă plimbați.

Am jucat și noi fotbal, badminton, ping-pong. Într-o seară băiatul nostru a vrut să privească stelele din hamac și a adormit acolo... în prealabil el a spus că doarme afară, stătea pentru prima dată într-un hamac... era așa de plăcut, cântau greirii, era cald, el se uita la stele și căuta tot felul de forme, încerca să recunoască constelații... se uita la urmele lăsate de avioane pe cer, era o atmosferă relaxantă cu multă, liniște.

În seara aceea am hotărât să anulăm rezervarea din Rânca și dacă mai sunt locuri libere, să rămânem aici patru nopți... ne-a cucerit totul! Am avut noroc, camera noastră era liberă până duminică, când era rezervată de alți turiști.

Noi am plătit la final cazarea, masa am servit-o la terasa frumos amenajată afară, când am dorit. Mâncarea a fost foarte bună, după fiecare comandă, am achitat și am primit bon. Am servit un mic dejun, tip bufet suedez, cu o ofertă foarte bogată și gustoasă. Printre mâncărurile consumate la Pensiunea Andreea3* au fost: mici (2,50lei/buc.) cu cartofi prăjiți (5 lei/porția), tochitură oltenească cu ciolan (18 lei/ porția, este gustoasă, o recomand), frigărui asortate (12lei/ 200g), șnițel de pui (10lei), cașcaval pane (10lei), ciorbă de fasole boabe cu afumătură (8lei), papanași (12lei/porția) cu dulceață și cu ciocolată, clătite cu ciocolată (8lei/porția), limonadă (12lei/l) și alte. Băutura o puteți comanda la masă sau vă puteți servi din vitrinele frigorifice și să anunțați apoi ce ați luat ca să achitați.

În curte, vă spuneam că mai sunt încă două clădiri. Am solicitat și am fost să văd câteva camere și apartamente din aceste corpuri.

Clădirea din mijloc

În clădirea din mijloc, care iarna se închiriază integral pentru grupuri de turiști, sunt două camere spațioase la etaj una cu 3 locuri și un apartament cu două camere de 6 locuri, iar la parter este un apartament mare de 4 locuri.

Apartamentul de la parter este potrivit pentru familii cu copii. Camera este mobilată cu un pat supraetajat și un pat matrimonial uriaș cu lățimea de 1,80m., televizor mare LCD, combină muzicală, bibliotecă cu colecții de romane, câteva încă în folie, un puzzle uriaș, dulap mare pentru haine, cu parchet și covoare, este foarte frumoasă camera. Bucătăria este mare și complet utilată, cu bar, masă și scaune, aragaz, hotă, cafetiera, televizor, combină frigorifică, baie proprie, totul este foarte frumos.

Apartamentul de la etaj este compus din două camere decomandate mobilate fiecare cu câte un pat matimonial și un living cu canapea extensibilă. Aici sunt trei televizoare în fiecare cameră, capacitatea de cazare a apartamentului este de 6 locuri.

Camera de la etaj este pentru 3 persoane, cu un pat matrimonial și unul twin.

Aici, la parter este o cameră de zi cu șemineu, cu o masă uriașă de 15 locuri, fotolii, televizor, combină muzicală, aparate de fitness. Se pot juca jocuri de societate, remi, șah, table.

A treia clădire

În clădirea de lângă terasă, la parter, se află bucătăria, sala mare a restaurantului, frumos amenajată cu tablouri, televizor, boxe, mese frumos decorate cu vaze cu flori... și sala mică a restaurantului unde se poate servi masa dacă nu doriți să stați afară la terasă, aranjată cu bun gust, cu șemineu, statuete, tablouri, acvariu, televizoare.

Aici sunt: o cameră la parter cu 2 locuri cu paturi twin, 5 camere la etajul întâi-cu câte două locuri în paturi twin, iar la mansardă sunt două camere cu 3 locuri.

La etaj am văzut o cameră special amenajată pentru îndrăgostiții care vor să se bucure de luna de miere, de Ziua îndrăgostiților, în care predomină culoarea roșie și decorațiunile cu inimioare, mobilierul este cu inimioare, veiozele sunt roșii, cuierul cu inimioare, biroul și scaunul sunt de asemenea roșii, baia este cu gresie și faianță roșie, camera în ansamblu este foarte frumoasă, romantică!

O altă cameră este cea în care predomină culoarea albastră. Aici sunt două camere cu balcon, singurele din pensiune.

Peste tot veți întâlni flori, statuete cu figurine zoomorfe, tablouri, icoane.

Terasa este o construcție din lemn masiv cu mai multe forme care oferă intimitate, cu mese mai mari sau mai mici, din fiecare unghi putând-se urmări programele de la televizoarele cu ecran mare LCD, amplasate din loc în loc. Terasa este împodobită cu ghivece cu flori și înconjurată de pomi și plante decorative cățărătoare... este foarte plăcută șederea pe terasă.

Paznicul pensiunii este Ursu, un Saint-Bernard foarte prietenos și liniștit, care cam tot timpul ședea tolănit ca sa fie alintat de copii.

Vă recomand să poposiți în acest univers liniștit și modern totodată, unde vă veți simți în largul vostru, vă veți putea bucura atât de confort, mâncare gustoasă gătită în bucătăria pensiunii cât și de libertatea de a rămâne în curtea imensă la aer, să ascultați concertul greierilor în timp ce copiii se joacă până seara târziu cu ceilalți copii cazați în pensiune, în condiții de siguranță. Mulțumesc colegilor de pe Afa care mi-au recomandat Pensiunea Andreea3*, pe care și eu la rândul meu o recomand, aceata fiind o cazare de top între cazările noastre și unde abia așteptăm să ne întoarcem la anul!

Trimis de Dana2008 in 28.10.17 20:06:50
Validat / Publicat: 28.10.17 23:28:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 1921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Pensiunea Andreea 3* din Baia de Fier, alee in fata cladirii din mijoc

krisstinna
    [29.10.17 07:32:30]

@Dana2008: Excelent ai descris totul!

Nici nu mai știu de câte ori am fost acolo

Merită fiecare bănuț, amabilitatea și bunul simț sunt cartea lor de vizită.

Și cu angajații lor se poartă la fel de frumos, sunt oameni buni, cu credință în Dumnezeu.

Chestia aia cu băuturile “la liber” m-a uimit și mă uimește în continuare , încrederea lor în oameni este de admirat.

Felicitări pentru alegerea făcută, felicitări pentru tot!

Dan&Ema
    [29.10.17 08:47:45]

@Dana2008:

Daca nu gresesc am fost de 6 ori la Pensiunea Andreea. Pe de alta parte sunt deja cativa ani buni de cand nu am mai vizitat aceasta locatie de top, cum ai numit-o.

Dupa asa o pauza, m-a bucurat sa remarc cat s-a dezvoltat in continuare pensiunea. Doamna Mharla M a dezvoltat acest business sanatos, pas cu pas. D

Din descrierea ta si din poze vad un corp de cladirenou, vad terenul cu gazon, vad a 2-a masa de ping pong. Arata si mai bine desi arata exceptional si ultima data cand am fost noi.

Am recomandat Pensiunea Andreea in multe CMR- uri cu convingere. A ajuns un loc cunoscut si foarte apreciat. Pensiunea are si o sursa buna de aprovizionare cu produse din carne (presupunand ca e si astazi aceeasi care o stiu de la sotul doamnei) si una de dulciuri / produse de cofetarie pentru evenimente.

Fantana este o atractie, la fel hamacul, balansoarul, animalele din ograda.

Doamna M este un antreprenor care stie sa faca turism. Dacavar fi toti asa...

[29.10.17 09:25:04]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Deși este departe de noi, abia așteptăm să ne bucurăm iar de clipele frumoase de relaxare petrecute acolo!

E atât de bine și frumos... chiar nu mai ai nici o grija????, doamna Mihaela se ocupă de tot, iar tu tot ce trebuie să faci este să primești ospitalitatea gazdelor!

Da, ei nu se stresează că ar putea fi printre clienții pensiunii și oameni rău intenționați, ei oferă totul.

Un mare avantaj al comunității Afa este că ne putem bucura de momente de vis datorită sfaturilor primite și experiențelor expuse în articole de către membrii acesteia.

Da, merită fiecare bănuț și chiar mai mult decât preturile percepute, care comparându-le cu cele de pe litoral, de unde am plecat spre Baia de Fier, mi s-au părut mici... adică aș plăti și mai mult că să mă bucur de această pensiune.

[29.10.17 09:34:52]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, doamna Mihaela cu zâmbetul pe buze aleargă toată ziua pentru a putea mulțumi turiștii cazați acolo.

Ar trebui să mergi să vezi cum au mai evoluat lucrurile și cum se dezvoltă în continuu.

Noi am mâncat dulciurile pregătite de ei acolo, adică papanași și clătite.

Da, soțul doamnei se ocupă de aprovizionare, nu am cerut detalii de unde aduce carnea, știu că au și o gospodărie cu animale, grădină de zarzavat, livadă.

Data viitoare mă voi interesa și despre acestea.

tata123 🔱
    [29.10.17 14:47:00]

@Dana2008: Un loc superb, cald, de calitate... Pe Ursu îl știu de când era un cățelandru, pensiunea o cunosc de când abia se deschisese al doilea corp (am stat atunci în camera roșie cu inimioare - hi, hi). Am mers aproape în fiecare an la Pensiunea Andreea „participând” astfel la dezvoltarea continuă a unității de cazare. Servicii bune, calitate bună, atmosferă caldă - am numai cuvinte de laudă pentru acest loc.

Ce petreceri minunate am făcut în sala mare de mese și în foișoare, ce iarnă minunată cu zăpadă și foc în șemineu...

O pensiune minunată!

[29.10.17 15:09:26]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Multumesc frumos pentru sfaturile tale care m-au convins să rezerv la Pensiunea Andreea și să rămân în Baia de Fier pentru vizitarea obiectivelor din zonă.

A fost în concediu minunat!

Camera roșie... cuibușor de nebunii!!!

E tentantă cazarea și închirierea in totalitate a corpului din mijloc pentru un grup de turiști... de mâncat se mănâncă la restaurant iar în clădire stai doar cu prietenii.

La fel ca tine, am numai cuvinte de laudă la adresa pensiunii, la adresa Mihaelei, care întreba turiștii dacă totul este ok, cu grija că totul să fie bine, oamenii să se simtă bine.

ANILU
    [29.10.17 16:58:29]

@Dana2008: Mă număr printre cei care au beneficiat de ospitalitatea acestei pensiuni și pe care am recomandat-o cu plăcere mai ales familiilor cu copii.

Voi ați fost în plină vară și peste tot este plin de flori.

Copiii sunt cei mai fericiți, au unde se juca și pe lângă ei și părinții.

Și pe mine m-a surprins plăcut fântâna încadrată în biroul d. nei Mihaela.

Faptul că ați prelungit șederea cu 2 nopți denotă plăcerea pe care ați avut-o stând aici.

Felicitări.

Toate cele bune.

[29.10.17 17:36:44]

@ANILU: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Am citit articolul scris de tine și am căutat să văd fântâna după ce am ajuns acolo, e impresionant ce frumos este decorată pensiunea.

Am fi prelungit șederea cu multe zile dacă ar fi fost după cum ne doream... dar zilele de concediu sunt numărate, așa că oricât de frumos și bine ne simțim, trebuie să revenim la îndatoririle de acasă.

Este minunat pentru copii, au spațiu mare de joacă.

Zoazore
    [29.10.17 20:29:24]

@Dana2008: Pe vremea asta fac așa bine soarele și verdele din pozele tale!

Apoi am citit și mi-a plăcut ce-am aflat! Și mă bucur că mai există oameni care știu și vor să facă turism pentru turiști!

[30.10.17 09:38:58]

@Zoazore: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, la această pensiune turiștii sunt pe primul loc, se fac eforturi constante pentru a asigura confortul acestora.

Dacă nu ai fost până acum acolo, îți recomand să nu ratezi o cazare acolo, dacă îți este în drum.

In legătură cu verdele, culoarea antistres, o vei găsi din plin acolo, alături de multitudinea de flori colorate din ronduri și ghivece.

[03.11.17 20:45:55]

@Dana2008: Dragi colegi, ma faceti plina de invidie ca voi ati fost acolo si eu nu, vad ca va intreceti in aprecieri la sperlativ, incepand din trecut si pana in prezent si pentru pensiune ecourile voarte ar fi cea mai buna carte de vizita, o viziune de top, despre niste oameni de top, de la niste oameni de top.

Trebuie sa imi fac drum pe acolo musai, dar nu stiu cand, deocamdata imi voi face alte drumuri

Felicitari, votat cu mare drag.

liviu49
    [05.11.17 13:00:02]

@Dana2008: In general nu citesc articole despre locuri de cazare, sau despre restaurante. De data asta, pentru ca nu prea mai aveam ce citi si nici nu prea am chef de a posta din articolele pe care le-am scris, am descoperit un articol despre un loc unde am mai fost si unde mi-a placut. In excursiile de pe Transalpina, sau de pe valea Jiului, am trecut pe la pensiunea Andreea, pentru a manca. In 2010, venind de pe Transalpina, ne-am cazat la pensiunea Casa Iancului, inainte de a se construi langa ea acea cladire monstruoasa care adaposteste un centru spa. Pentru ca la pensiune nu serveau masa, am cobarat in Baia de Fier, unde vazusem, in drum spre pensiune un restaurant. Spre nesansa, dar si spre norocul nostru, la acea ora (8 seara) restaurantul era inchis, iar niste localnici ne-au indrumat spre pensiunea Andreea. Am laudat si voi lauda intr-una felul in care am fost serviti, calitatea mancarurilor servite si preturile accesibile. Sigur ca nu puteam sa nu-mi fac prieteni din lumea celor care nu cuvanta, spre disperarea sotiei si a baiatului meu cel mic. Au trebuit sa stea dupa mine aproape o jumatate de ora sa termin joaca cu cei trei noi prieteni, de trei categotii diferite. Un pechinez, care a stat cu noi la masa, in foisor, un caine de casa (altii ii spun maidanez) si cel mai bine crescut un St. Bernard, caruia ii lipsea butoiasul cu coniac de la gat. Am revenit la masa la pensiunea Andreea in 2012 si in 2013, cu aceasi bucurie si placere si pentru mancare si pentru cei trei prieteni ai mei.

Numai bine si calatorii placute!

[06.11.17 13:59:24]

@liviu49: Buna ziua! Multumesc pentru vizita si ecou! Ma bucur sa aud ca toti cei care au trecut pe la pensiunea Andreea au fost atat de incantati incat au revenit in acest loc... si noi asteptam sa ne reintoarcem la anul sa mai exploram si sa ne bucuram de un concediu placut acolo, vrea sa vina si prietena mea cu familia acolo, i-am povestit cu atata patos!

Asa, cu ecourile voastre care sustin ceea ce am afirmat in articol, par mai credibila in ceea ce afirm!

Dulaul desi e mare, e bland si ne-am jucat si noi, adica asa lenes cum este el, l-am masat mai mult!

p.s. ai uitat sa votezi!

[06.11.17 14:01:40]

@mishu: Multumesc frumos pentru vizita, aprecieri si ecou!

Da, trebuie sa treci pe lista scurta aceasta pensiune, nu vei fi dezamagita!

te pup!

ANILU, Dan&Ema, Dana2008, liviu49, mishu, tata123 🔱, Zoazore