ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2017
JUL-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Cum sa descoperi Milano in 2 zile

Am inceput calatoria de pe aeroportul Henri Coanda Otopeni; orarul de zbor Wizzair a fost: plecare de pe Otopeni in data de 18.07 la ora locala 6.15 si ne-am intors pe 19.07 cu plecare din Milano ora locala 20.50.

Costul biletului a fost de 45 euro / persoana / dus-intors. Eu am achizitionat biletele cu o saptamana inainte de zbor si aceasta a fost cea mai buna varianta.

Am aterizat pe aeroportul din Bergamo, de unde am luat un shuttle bus, fara sa avem rezervare in prealabil (sunt mai multe firme care opereaza si toate merg catre gara centrala din milano). Costul unui bilet a fost de 5 euro/persoana si dureaza aproximativ 50-60 minute (in functie de trafic). Aeroportul este la aproximativ 50 km de Milano.

Pont: pret tichet shuttle bus Bergamo este mai ieftin decat de pe aeroport Malpensa (unde este la 10 euro).

Pentru transportul in comun in Milano am achiztionat un abonament de 48h valabil pentru metrou si transport de suprafata (mai sunt unele reduceri la anumite muzee; eu nu am beneficiat de aceste reduceri). Acesta este valabil 48h de la prima folosire. Valoarea acestui abonament a fost de 8.25 euro. Aceste tichete se gasesc la chioscuri:’biglietti’.

La metrou se valideaza si la intrare si la iesire (Atentie pentru cazurile cand se achizitioneaza bilet cu valabilitate de 90 minute). Un copil pana la 10 ani poate calatori gratuit daca este insotit de un adult cu un tichet valabil.

Primul obiectiv a fost Piazza Duomo, care este cea mai importanta piata din Milano si una din cele mai importante atractii turistice din capitala modei si afacerilor din Italia. Aici se gasesc Domul din Milano, Palatul Regal si Galleria Vittorio Emanuele II.

Catedrala Santa Maria Nascente, pe scurt Domul din Milano, se gaseste in Piazza del Duomo si este a treia biserica ca marime a Crestinitatii.

Pentru a vizita Domul, mai intai trebuie luat un bon de ordine si trebuie asteptat la rand achizitia unui tichet (se poate plati cu cardul la un bancomat de bilete si astfel se evita statul la rand). Eu am luat tichet Duomo Pass A: cu acces pe acoperis cu lift, intrare vizitare museu Duomo, intrarea in catedrala, intrare biserica San Gottardo in Corte, vizitare zona arheologica: 16.5 euro / persoana

Pentru a putea aprecia pe deplin statuile si cele 135 de turle, trebuie sa luati liftul spre acoperis unde este locul din care puteti contempla in liniste panorama, puteti face un popas la inaltime si totodata se poate vedea de aproape maiestria cu care s-au realizat sculpturile.

Urmatorul obiectiv au fost Galeriile Vittorio Emanuele, care sunt vis-à-vis de Dom. Acestea impresioneaza prin multitudinea brand-urilor din domeniul shopping-ului (parfumuri, ceasuri, haine de imbracat, genti si nu numai).

Acesta este locul cel mai potrivit pentru promenada unde pot fi vazuti cei mai eleganti italieni, unde puteti savura o inghetata sau unde puteti admira mozaicul de pe tavanul din curtea octogonala

Cel mai important: eu m-am documentat inainte - Undeva pe culoar nu trebuie sa ratati ritualul “palle del toro”. Pe undeva prin mijlocul galeriilor, pe partea dreapta cum veniti dinspre Scala, veti vedea pe podea un mozaic cu un taur. De fapt s-ar putea sa nu vedeti mozaicul, pentru ca are in permanenta oameni in jur. Mergeti si voi unde vedeti un grup de turisti care privesc in jos. Taurul acela este simbolul heraldic al casei de Savoia, vechii conducatori ai orasului-rival Torino.

Si, daca va aflati la Milano, trebuie se faceti urmatoarele: puneti-va cu calcaiul pe locul unde s-a dus mozaicul. Da, acela. Faceti o pirueta de 360 de grade, fara sa ridicati calcaiul, cu ochii inchisi. Se zice ca veti avea noroc.

Un alt obiectiv a fost Castelul Sforzesco. Acesta impresioneaza prin maretia sa, acesta fiind un monument simbolic pentru Milano. Asa cum reiese si din denumire: este castelul familiei Sforza, insa a fost initial construit de familia Visconti. Cladirea este un simbol al istoriei orasului, fiind o cetate puternica si cazarma. Castelul este construit in totalitate din caramida, cu trei curti si turnuri in fiecare colt. Intrarea in castel este gratuita, insa este o taxa pentru muzee.

Langa Castelul Sforzesco este parcul Sempione, cel mai mare din Milano. Pot spune ca oricare din parcurile din Bucuresti este cu mult mai fascinant decat acest parc.

La celalalt capat al parcului este L’Arco della Pace (opus Castelului Sforzesco); a fost construit initial pentru a celebra victoriile Imparatului Napoleon Bonaparte. Arcul a fost ridicat in stil neoclasic si este decorat cu o serie de basoreliefuri si statui, din diverse materiale, dedicate unor batalii importante ale Italiei si unor semne mitologice.

Cazarea a fost la Hotel Neo, care este situat in Bresso (chiar daca pare, pe harta, ca este putin cam departe, pot spune ca facilitatile oferite si pretul la cazare au facut sa aleg acest hotel); micul dejun a fost consistent si diversificat; hotelul pune la dispozitie gratuit un shuttle car catre centru. Am platit 95 euro pentru 3 adulti si 1 copil de 6 ani / noapte cu mic dejun.

Pont: In general la hotelurile care ofera mic dejun gratuit si sunt ieftine aflate si in centrul Milanului, fiti pregatiti sa primiti doar produse de patisserie (croasante)

A doua zi am inceput cu Biserica Sant Ambrogio. Aici intrarea este gratuita. Fatada bisericii este alcatuita din 2 randuri de arcade. Pe fiecare parte a fatadei exista 2 turnuri: turnul calugarilor si turnul canoanelor.

Am mers catre Biserica Santa Maria delle Grazie. Poate obiectivul turistic care atrage cei mai multi turisti in Milano este capodopera lui Leonardo da Vinci – Cina cea de Taina. Vizitarea biserii este gratuita.

Pentru a vedea capodopera lui Leonardo da Vinci se percepe o taxa. Datorita faptului ca biserica Santa Maria delle Grazie gazduieste o asa capodopera, biserica in sine este de multe ori trecuta cu vederea, dar ea in sine este o comoara. Veche din secolul 15, Santa Maria delle Grazie prezinta o multime de inovatii arhitectonice si un dom impresionant.

Sa nu va faceti iluzii ca puteti cumpara biletele pe loc. Din motive de restrictionare a numarului de vizitatori, acestea se vand exclusiv cu rezervare, iar rezervarea trebuie facuta cu ceva timp inainte.

Chiar daca nu ati avut inspiratia de a va cumpara bilet la Cina cea de taina (sau ati aflat prea tarziu ca e necesara rezervarea), merita sa ajungeti pana in zona asta a Milanului

Cele 2 biserici au o pauza in jurul pranzului (12-15.00)

Nu trebuie sa ratati o calatorie cu tramvaiul 1

Tramvaiul vechi din Milano este un obiectiv in sine, si merita o calatorie cu el. Interiorul tramvaiului este de lemn. Inca un lucru: in tramvaiul vechi, scuipatul e oprit. O placuta metalica plasata strategic deasupra gemurilor interzice explicit acest lucru

Am vizitat teatrul Scala, doar pe afara (nu am intrat)

Cei care iubesc arta stiu din prima ca Teatru Scala inseamna elita, repertoriu deosebit si opere clasice. Intrucat pentru a fi prezenti la un spectacol trebuie sa luati bilete cu mult timp in avans, probabil veti ajunge aici doar ca sa admirati exponatele de valoare pentru mai marii compozitori ai lumii, precum Verdi, Rossini, Puccini sau Toscanini

Cam acestea au fost obiectivele vizitate; mai sunt si alte obiective care merita vizitate, poate cu alta ocazie.

Cum se spune: “am lasat loc si pentru altadata”

Trimis de mariusand77 in 24.10.17 21:59:12
    Validat / Publicat: 24.10.17 23:43:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: roma

VIZUALIZĂRI: 12632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusand77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P11 interior galerii

RoxanaGRS
    [25.10.17 09:04:18]

Frumos review. Felicitări!

Domul din Milano e ca și cel din Florența, adică superb pe dinafară și gol pe dinăuntru? Că noi am pățit o chestie din asta la Florența, după ce am stat la o coadă impresionantă ca să intrăm în dom, după ce-am intrat am rămas cu gura căscată, că înăuntru nu era nimic de văzut .

Dana2008
    [25.10.17 09:06:08]

Ce frumos! Scurt, ieftin și concentrat!

Se făceau zboruri și de pe aeroportul din TG Mureș. Îmi doresc să ajung într-un weekend la Milano, cred că se deschide aeroportul la anul, deocamdată este închis pentru lucrari de reparare a pistelor și de modernizare de anul trecut.

Articolul tău conține informații utile pentru vizite scurte.

Păcat că nu ați văzut Cina cea de taină... rezervarea se face pe net?

FELICITĂRI pentru articol și fotografii!

Călătorii plăcute!

giuliani
    [25.10.17 13:38:27]

@Dana2008: Pentru Cina cea de Taina rezervarile se fac online sau telefonic chiar si cu 1-2 luni inainte. Vara se ocupa rapid locurile, iarna mai putin.

E limitata sederea la respectivul "muzeu" la 15min per grup de maxim 30 pers. Deci trebuie gandita din timp o vizita acolo

Dana2008
    [25.10.17 13:55:55]

@giuliani: multumesc frumos pentru informatie!

[25.10.17 19:06:30]

@Dana2008: multumesc mult

[25.10.17 19:15:09]

@RoxanaGRS: multumesc mult

[25.10.17 21:04:06]

@mariusand77: Un tur de forta insa unul bine structurat. Era si normal sa nu vezi totul si in felul acest mai iti faci de o ocazie de a mai ajunge pe acolo.

Pozele foarte frumoase, articolul util, felicitari, votat cu mare placere.

[26.10.17 20:09:43]

@mishu: multumesc mult

mihaelavoicu
    [06.11.17 16:15:34]

Foarte bun articolul.

”Dă-i românului mintea cea de pe urmă”! . Dacă citeam reviewul d-vs, aș fi avut mai multe informații la deplasarea din octombrie a. c., în sensul că aș fi făcut rezervarea online din timp pentru Cina cea de taină. M-am trezit abia cu 3 zile înainte.

Pentru altă călătorie la Milano vă recomand aeroportul Linate (operează low cost) pentru a vă delecta privirea cu Capella Aeroportuară. Merită vizitată.

Și să nu evitați nici Cimitero Monumentale.

Ați făcut o descriere exactă a celor văzute. Mi se pare totuși curios numai 5 euro cu shuttle bus pentru 50 Km. distanță.

Mulțumesc, am revăzut Milano!

[06.11.17 20:13:42]

@mihaelavoicu: multumesc mult pentru aprecieri.

Am ales bergamo, deoarece m-am interesat inainte in privinta costului de la aeroport catre oras; eu am mers cu autostradale (firma de transport) si chiar la intoarcere am prins o oferta (4 euro cu 3,50 euro pentru copiii, chiar mai am biletele)

Interesanta si varianta cu linate

giuliani, mariusand77, mihaelavoicu, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Milano: