ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2017
STATUS: APOLLO
AUG-2017
5 si un catelus ADULȚI

Brasov – istorie, turism si un restaurant bun Pizza Vitto

Si iata-ne ajunsi si intr-un oras tare drag mie si anume Brasov sau conform lui wiki in germana Kronstadt, in maghiara Brassó, in latina Corona. Asa cum am povestit, de pranz am mancat la Predeal vezi impresii unde apoi am parcat copiii in tabara (sa nu radeti ca la varsta lor mai merg in tabara, dar au fost ca instructori) apoi ne-am intors la Brasov unde aveam sa petrecem dupa-amiaza si noaptea si ne-am cazat la Studio Szilvia despre care am povestit aici vezi impresii un loc pe care vi-l recomand cu toata increderea mai ales fiind atat de aproape de pietonala.

Am aranjat si cu prietena mea sa ne vedem seara la o terasa asa ca am zis sa facem si o mica plimbare prin centru. Binenteles, vitrinele sunt mai mult decat atractive, mai ales cand este vorba de copii astfel incat am ochit niste reduceri, am intrat in magazin, le-am cumparat niste tricouri si o jacheta si m-am usurat de nsite bani.

Acum deja mai linistiti puteam sa ne plimbam in continuare. Pietonala din Brasov este un loc de plimbare pe care il apreciez mereu si nu din cauza magazinelor ci pentru oamenii pe care ii intalnesti care fie stau la una dintre multele terase si se bucura de vremea de afara, fie trec grabiti spre alte destinatii, este un loc unde intalnesti cred ca cea mai mare diversitate de oameni.

Acum insa prin responzabilizarea data de AFA am inceput sa privesc mai cu atentie si cladirile si o sa va arat niste cladiri tare interesante pe aceasta strada.

Si uite asa, incet incet s-a lasat si seara si m-a sunat si prietena astfel incat locul ales pentru intalnire a fost Pizza Vitto, Piata Sfatului nr 8, program 10.00 – 23.00 site pizzavitto.ro un loc foarte usor de identificat dupa vacuta colorata de la intrarea in restaurant.

Am facut cunostinta cu sotul prietenei dar si cu catelusa ei si apoi am studiat meniul pe care de altfel il puteti gasi si pe net ceea ce de multe ori conteaza in alegerea unui restaurant (acum nu conta, mergeam oriunde in zona dar am fost multumiti aici).

Alegerea in final a fost cos cu gujoane de pui, cartofi prajiti si sos salsa, muschi de porc cu cartofi prajiti si salata, piept de pui cu cartofi prajiti si salata, bruschete cu prosciutto si parmezan, bere, limonada, apa, suma finala 160 lei (pe bon) ceea ce mi se pare ok.

Nu pot comenta asupra interiorului localului deoarece nu am intrat ci am stat pe terasa, insa servirea a fost prompta (adevarul este ca atunci cand exista concurenta trebuie sa te misti nu gluma) iar momentele petrecute alaturi de prietena mea si de sotul ei (nu o mai vazusem de cativa ani) au fost foarte placute.

Ne-am despartit cand luna era de mult pe cer si toti eram obositi, noroc ca nu ne-a luat mai mult de 5 minute sa ajungem acasa.

Din pacate dimineata am plecat de la Brasov spre alte zari cu speranta ca vom reveni pe aceste meleaguri. Cunosc o persoana careia articolul ii va fi pe plac prin lungime, si va doresc o zi minunata si voua si ei :).

Trimis de mishu in 24.10.17 08:30:30
Validat / Publicat: 24.10.17 09:21:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Aici la fel, avem o adevarata dantelarie dar si un cap inaripat :)

[24.10.17 09:20:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Brașov și împrejurimi, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

elviramvio
[24.10.17 09:30:44]

@mishu:

Un loc placut, am mancat si noi pe fuga acolo in vara cand am fost cu viteza luminii prin zona. Brasovul este un loc unde mi-ar fi placut sa locuiesc desi este foarte aglomerat în orice anotimp.

Am remarcat in poze pe fuga - la voi relua mai tarziu pe indelete - Jekelius. Ai servit cumva o cafea la berzelius ori se serveste mai modern, de cand am fost eu ultima oara?

maryka
[24.10.17 09:37:02]

Brașovul e minunat întotdeauna! vara, toamna sau iarna, despre primăvară nu mai vorbesc, când înfloresc pomii... mie mi-e foarte drag! Revăzut și votat cu plăcere!

krondia*
[24.10.17 10:39:54]

Pizza Vitto este un loc de luat in consideratie mai ales cand este vorba de un grup mai mare, terasele din Brasov nefiind foarte generoase. Si interiorul este spatios, localul dispune de mai multe saloane, inclusiv un loc de joaca. Fiind amplasata ultracentral, poti intalni multe 'vipuri', eu l-am vazut odata pe Dan Negru.

Am fost in mai multe randuri aici, chiar si cu un grup de 30 de persoane la orele pranzului, in plin sezon turistic si s-au descurcat onorabil. La Brasov cel putin sunt foarte putine locurile unde poti merge cu un grup fara un meniu prestabilit. Pizza si pastele sunt bune si preturile nu sunt de speriat.

Referitor la casele pe care le-ai surprins pe strada Republicii, la numarul 16, in 1906, mesterul cizmar Bahmuller isi ridica o cladire cu parter inalt si etaj pentru propriul atelier si magazin "La ciocanul de aur". Pe fatada casei la nivelul etajului se afla in basorelief emblema atelierului, un ciocan de cizmarie pe o coroana de lauri si la nivelul podului doua personaje, unul in varsta si altul mai tanar, acesta din urma avand pe umar un ciocan, tinand intre ei o esarfa cu inscriptia Bahmuller.

In cladirea din p07 in a doua jumatate a secolului trecut la parter si la primul etaj se afla restaurantul "Cocosul alb".

O alta cladire frumoasa de pe Republicii este casa cofetarului Joseph Montaldo. Este usor de recunoscut dupa sculpturile in piatra a patru nimfe si doi amorasi de pe partea superioara a cladirii.

[24.10.17 12:23:46]

@elviramvio: Bausem cafeaua mai devreme la Predeal, era deja prea mult .

Multumesc frumos de vizita si aprecieri si sper sa-ti placa si pozele.

[24.10.17 12:27:58]

@maryka: Noi Brasovul l-am vazut de cele mai multe ori in interes (concursurile copiilor sau cu probleme de serviciu) si mai putin ca si concediu, insa indiferent cum am ajuns la Brasov intotdeauna am incercat sa fac o scurta plimbare. Si mie imi place in orice anotimp pentru ca are un farmec al lui pe care nu i-l poate lua nimeni.

Iti multumesc pentru lectura si vot.

[24.10.17 12:32:30]

@krondia: Multumesc foarte frumos pentru vizita si mai ales pentru ecoul minunat. Mi-am propus ca urmatoarea iesire la Brasov sa-mi ofere mai mult timp pentru a studia cladirile. Cladirile pe care le-am pozat si atasat aici parca le vedeam pentru prima data. Suntem atat de patrunsi de gandurile noastre incat ne deplasam mecanic fara a privi in jurul nostru si uite ce frumuseti scapam.

Iar despre locul unde am mancat, ma bucur sa aud de bine, am sa mai incerc si alte produse acolo.

O zi frumoasa sa ai.

RoxanaGRS
[24.10.17 13:03:57]

Minunat oraș. Văzând fotografiile tale, mi s-a făcut un dor de Brașov... Pe vremuri mergeam chiar și de două ori pe an (o dată vară și o dată iarna). Acum n-am mai ajuns cam de multișor. Deci ar fi cazul să iau măsuri .

Buschetele alea mi-au făcut o poftă... Cred că îmi fac și eu când ajung acasă, că materie primă am .

[24.10.17 13:12:48]

@RoxanaGRS: , vazand in meniu bruschete nu prea m-au atras gandindu-ma ca vor fi mai saracute, insa cand am vazut farfuria prietenei mi-au facut ochii ca la Loteria Romana, dar daca mai ajung pe acolo am sa iau ca sa nu raman cu pofta.

Acum cred ca zona este minunata cu toata aceasta nebunie de culori si chiar daca vremea este urata tot se poate sta intr-un loc cald macar la o cafea.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri.

diana2015
[24.10.17 13:49:02]

@mishu: Un superbonus de la mine

Felicitări și în plus și un pupic

[24.10.17 14:20:07]

@diana2015: Multumesc frumos pentru SB dar mai ales pentru pupic pe care ti-l intorc

Zoazore
[24.10.17 19:51:05]

@mishu: Iar persoana la care te referi în final e super-fericită că prietena ei se gândește la ea!

L-am citit pe tot (normal), iar completările lui @krondia au fost mai mult decât binevenite.

Mi-au plăcut și pozele, mai ales c-ai fost umană și n-ai exagerat!

Am lăsat-o pe @diana2015 să-ți dea SB-ul, iar eu am ajuns a 30-a!

Votat din tot sufletul!

[24.10.17 20:04:26]

@Zoazore: Hai ca efortul nu a fost prea mare, pozele din oras mi s-au parut extraordinare, iar farfuriile decente .

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore
[25.10.17 07:59:44]

@mishu: Exact asta am spus si eu!

Mitica49
[25.10.17 15:10:09]

@mishu: Am trecut și noi de câteva ori prin Brașov, ultima oară în septembrie anul trecut, plimbându-ne cu predilecție pe această arteră pietonală plină de tentații gastronomice. Ca atare am revăzut cu plăcere zona prin fotografiile postate. Și sunt de acord când spui că

Nu ma pot satura privind cerul intr-o zi superba de august

(P17), mai ales când cerul este fundal pentru frumoasa clădire a "Casei Sfatului".

[25.10.17 15:40:20]

@Mitica49: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, si ma bucur ca ai amintiri frumoase legate de aceste locuri.

diana2015, elviramvio, krondia*, maryka, mishu, Mitica49, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: