ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2017
ÎNSCRIS: 10.08.16
OCT-2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

[Laguna Albastră] Nu orice ciorba din Murighiol este ciorba pescareasca!

Mentionez din capul locului ca sunt din Galati. Altfel spus, am crescut cu peste, imi place pestele, stiu sa-l recunosc, chiar sa-l gatesc si atunci cand am ocazia, aleg cu placere preparatele din peste prin restaurante.

In toamna asta am avut cateva zile libere si cu intentia de a profita de zilele nesperat de calde de la inceputul lui Octombrie 2017, am poposit in Murighiol. Cazarea (mizerabila) la Casa Cristian, am descris-o in alta parte. Aici vreau sa aduc niste clarificari privind restaurantul Laguna Albastra. E mult laudat pe AFA - probabil de oameni de buna credinta, dar care nu prea au mancat peste.

Experienta noastra la Laguna Albastra a inceput - desigu r- cu o perioada de asteptare. Desi eram in Octombrie, mai erau vreo doua mese ocupate si o ospatarita teapana a privit prin noi pret de vreo 10 minute, pana cand un alt ospatar binisor supraponderal ne-a adus meniul.

Am comandat niste icre de stiuca (25 lei/100 g), o ciorba de peste lipoveneasca si o portie de storceag cu sturion.

Icrele erau intr-adevar de stiuca, dar sarate ocna si frecate cu un ulei de proasta calitate. Le lipsea si zeama de lamaie, astfel incat aveau o culoare gri si un aspect "balos". Nota 5 cu indulgenta pentru icre.

Ciroba de peste era o clasica supa generica acrita cu otet si cateva bucati de crap fiert, pline de oase, servite alaturi (reci!!). O porcarie.

Storceagul era cam aceeasi ciorba, albita cu smantana, in care inotau cateva bucatele de burta de nisetru (mai mult piele). Si asta continea otet din belsug, destul ca sa-mi dea dureri de stomac pentru 2-3 zile. Nota 3 pentru ambele ciorbe.

Cele enumerate mai sus, impreuna cu o bere si o apa tonica, plus suplimentul de viteza pentru domnul supraponderal care ne-a servit au costat vreo 90 lei. Suma nu include Maalox-ul necesar pentru calmarea durerilor de stomac.

In rest, e frumos la Laguna Albastra.

Trimis de Ogopogo in 21.10.17 23:39:55
Validat / Publicat: 22.10.17 00:25:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 4466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ogopogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Mete
[22.10.17 10:23:33]

@Ogopogo: vai de mine, n am fost niciodata in Delta,

Mi ar place mult, dar trebuie sa invat multe despre Delta si ofertele ei, inainte de a porni la drum

Mete
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Murighiol?: