ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2017
DIN: Fundulea
ÎNSCRIS: 18.02.13
SEP-2017

Destinatie de septembrie...

Evia, o insula despre care nu stiam prea multe. Am vazut intamplator un reportaj la un post tv, in care primarul din Chalkida prezenta insula si am vazut ca este aproape de Atena pe care vroiam sa o vedem... Mi-a placut si tocmai cautam ceva pentru sfarsit de septembrie, asa ca am gasit o agentie care avea in program Evia si pe 21 sepembrie eram in autocar…

Am plecat din Bucuresti pe la ora 17 si a doua zi la ora 7 lasam un grup de turisti in Volos pentru insula Schiatos. Peste alte 2 ore eram in Glifa de unde ne-am imbarcat pe fery pentru insula Evia.

La 11 eram déjà in camera hotelului Irini Spa din Loutra Edipsou.

Statiunea animata, majoritari cei de varsta a treia veniti la tratament, greci, sarbi, rusi, ceva romani. Am inteles ca in lunile august si septembrie statul grec subventioneaza pensionarii pentru bilete la tratament. Inainte de criza aceasta era de fapt statiunea lor, subventiile fiind destul de consistente. Dupa criza, n-au mai fost subventionati si hotelurile s-au golit, patronii fiind obligati sa-si caute clienti in alte zone.

Se vede ca au lucrat cu pensionarii. Sunt multe restaorante gen ‘impinge tava’, n-am vazut cluburi sau discoteci, mai nepasatori cand vrei sa cumperi ceva, nu te intreaba ce vrei, ceva de genul “daca vrei bine daca nu sa fii sanatos”, nicaieri n-am vazut ceva din partea casei ca prin alte locuri din Grecia. De pe la ora 13 pana la ora 17, au siesta, aproape totul este inchis!!!

Seara faleza este foarte animata. Lumea se plimba, sta la o cafea, o inghetata, cumpara produse locale (vin, rodii, smochine, masline, condimente, branzeturi, ulei, miere… …) de la fermierii care vin aici cu masinile, se plimba cu trenuletul sau iau masa in multimea de taverne de aici.

Plaja destul de ingusta, nisipul grosier, cam neangrijita, cu ceva seslonguri gratuite contra consumatie, intrarea in mare lina dar cu pietre. Apa curata si limpede.

Mai este o plaja in zona unde izvoarele termale se varsa in mare. Se coboara pe niste scari si este cam la fel cu cealalta. Aici este o zona pietroasa unde se poate sta in niste “bazine” la bai.

Preturile ni s-au parut destul de bune.

Ne-am indeplinit dorinta si am vazut Atena, am mai vizitat manastirea Sfantului Ioan Rusul chiar in ziua de hram (o experienta de neuitat) si grupul de insule vucanice Lichadonisia.

Ne-a placut, insula necesitand mult mai multe zile ca sa poti spune ca ai vazut-o, dar coltisorul pe care l-am vazut ne-a incantat, poate si pentru ca Loutra Edipsou ne-a amintit de Eforiile noastre de pe vremuri ca atmosfera, de lumea iesita la plimbare pe faleza seara linistita, fara a fi absorbita de mesajele, emailurile, instagramurile si toate cele ca prin alte parti….

Atmosfera se va schimba sigur in cativa ani. Au o baza hoteliera mare care nu este valorificata la maximum. Ca sa aiba mai multi turisti, vor merge si pe dezvoltarea partii de entertainment, de modernizare a plajelor si soselelor si atunci va disparea si aceasta atmosfera linistita. Dar…

Trimis de valileau in 18.10.17 14:13:04
Validat / Publicat: 18.10.17 15:06:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valileau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Un alt apus...

klarika
[14.01.18 18:14:46]

@valileau: Bună, ți-am citit review-ul din curiozitate pentru că şi noi am fost în Evia cam în aceaşi perioadă 16 sept-29 sept.

Doar că noi oriunde am mâncat am primit totdeauna ceva din partea casei, şi noi am fost cu sărbii în excursii (eram doar eu şi soțul romămi) şi sau comportat exemplar, ghidul să nu mai spun era un tip extraordinar de 100 de ori mai bun decăt ghida noastră din țară. Aşa câ trebuie să ai şi noroc căteodată şi noi am avut????

Oricum pentru noi a fost cel mai frumos concediu.

valileauAUTOR REVIEW
[15.01.18 11:35:08]

@klarika: Si pentru noi a fost un concediu frumos. Faptul ca n-am primit nimic din partea casei sau ca am considerat ca n-am fost tratati asa cum ne-am fi asteptat intr-o excursie, nu inseamna ca nu ne-am simtit bine in acel concediu. Nu dupa asta evaluam noi un concediu.

Ne-am spus parerea noastra si bineanteles ca pot fii si situatii mult mai fericite sau mai nefericite decat al nostru.

Fiecare are propria experienta pe care o interpreteaza asa cum considera...

klarika
[15.01.18 17:57:10]

@valileau:Înțeleg perfect, doar că mi-am dat seama căt de greu e să te hotăreşti pt o destinație cănd sunt păreri diferite... atât!

klarika, valileau
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Loutra Edipsou: