ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2017
ÎNSCRIS: 27.02.14
JUL-2017

Pensiunea Liliana

În tura pe care am făcut-o prin Bucovina și Maramureș, am fost cazați în Moldovița și în Poienile Izei. Pentru că am fost mai mulți în grup, nu am avut loc la o singură pensiune, astfel că, unii dintre noi, am fost cazați pe la rudele proprietarilor pensiunilor. Din acest motiv nu pot spune nimic despre cazarea din Moldovița.

A doua cazare, cea din Poienile Izei, a fost la pensiunea Liliana. Am fost repartizați într-o cameră la etajul 2, iar dacă până la primul etaj mai era cum mai era, până la etajul 2 am târât de trolere pe o scară înguuuuuustă-îngustă! Nu e prima dată când nimerim așa, se pare că așa prevede planul pensiunilor cu două etaje, accesul la ultimul etaj necesită forță în mâini și kilograme puține (sau o siluetă de top model) !

Parcarea Deși în partea din spate se finalizează un corp de clădire, în curte rămâne suficient loc pentru parcarea mai multor mașini.

Camera Camerele de la etajul doi au baie comună. Sunt în număr de 4. celelalte 6 camere, aveau baie proprie. Acest lucru nu cred că ar fi deranjant, mai puțin în cazul nostru, pentru că, se pare, partenerii de etaj n-au mai văzut o asemenea baie! (Bine, dispariția sulului de hârtie igienică abea pus o pun pe seama extratereștrilor din zonă :D). Plus altele! Ideea este că, dacă puteți, evitați - dacă se poate - cazarea cu baie comună. Noi n-am avut de ales! Camera puțin cam mică, dar nu ne-a deranjat. Dulapul (uraaaaa!) avea umerașe destule, dar nici un raft pe care să-ți pui hainele! Astfel că a trebuit să înșirăm trolerele la vedere, și brusc, camera noastră a devenit neîncăpătoare. Patul avea cam 1,90 metri, dacă pui și perna, știți, se scurtează automat. Eu, la 1,70 metri am cam stat cu picioarele pe tăblia de la picioare (normal!).

Baia Destul de mare, în sensul că nu dădeai cu cotul de chiuvetă, în timp ce stăteai PVC. :D O mare lipsă a constituit-o absența oricărui cui, nit, cârlig pe care să-ți lași și tu o textilă, un prosop ceva, acolo! Nimic! Le-am pus pe w. c. (cu capacul pus) și pe caloriferul din dotarea băii.

Bucătăria și sala de mese Bucătăria foarte dotată, cu cană de încălzit apa, cu aparat de făcut cafea gen expresor, veselă, de toate. Sala de mese mare, încăpătoare, dotată cu tv și aparatură audio, pentru amatorii de muzică și muzichie.

Teresa O scară exterioară ne duce la o foarte mare terasă acoperită (dar nu închisă), cu scaune, bănci, jocuri de table, șah, remi, o plăcere să stai seara la o vorbă, la un pahar (sau la ambele).

Mâncarea Probabil că scopul proprietarilor era împuținarea populației, prin moarte pe motiv de colesterol! Că era multă-multă, hai, bagi în tine cât poți! Dar, măi oameni buni totul era gras!! Bun rău de tot, dar gras, cu sunculiță, cu costiță, cu afumătură, moartea pasiunii! Am solicitat o ciorbă de legume, dar fără grăsime! Aș, ți-ai găsit! Până nu a aruncat o mână de jumări înăuntru ("pentru gust") - nu s-a lăsat! DA, dar ne-au lăsat la îndemână, permanent pe masă, sticlele cu palincă-palincă și vișinată (tot palincă, dar puțin colorată) :D "Ca să vă taie greața! ", ne-au spus! Păi da, dar nouă, neobișnuiți, ne taie și picioarele! :D Noroc că erau camerele aproape!

Serviabilitatea și amabilitatea acestor oameni este cu totul deosebită! Bun, plătim, dar nu au rezumat totul la asta! Ne-a mai fost rău, ni s-a mai aplecat (de la mâncare bună și multă, nu de la palincă), și ne-au făcut ceaiuri, ne-au prăjit special pâine, ce să mai spun!

Dacă vreți să vă cazați aici, prețurile sunt: camerele cu baie proprie - 70/noapte, iar cele fără baie (de la etajul 2) - 60/noapte. Se poate mânca (la greu!) cu: 20 lei - micul dejun, 30 lei prânzul, la acelaș preț și cina. Și nu uitați:

Dacă meri la Maramu'

Ia, musai, Colebilu'

Că te-ndoapă ăia frate

Numai cu alese bucate.

Să nu-ncerci să dai n-apoi

Că se supără pe voi!

Faptul că am avut ghinionul să ne aleagă altcineva camera, precum și micile nepotriviri, nu contează prea mult față de toate celelalte servicii. O pensiune frumoasă, cu oameni frumoși!

Vă doresc sejururi multe și frumoase!

Trimis de puiutea in 18.10.17 13:57:52
Validat / Publicat: 18.10.17 15:04:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIENILE IZEI.

VIZUALIZĂRI: 2676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Pensiunea Liliana

irinad
[18.10.17 15:17:54]

Un articol scris în stilul dvs. inconfunadabil, m-a amuzat și mi-a descrețit fruntea cam apăsată la ora asta! Noroc că sunteți subțirei (și dvs., și @purcelul, cel puțin eu așa v-am văzut într-o fotografie de la alt articol), altfel v-ați descurcat mai greu pe scară pentru cel de-al doilea etaj. Cu hârtia igienică la comun, nu mă mir prea tare că a dispărut repede...

Totuși, e bine că v-a plăcut și ați fost mulțumiți!

Mă bucur că m-am nimerit și eu la primul vot, mi se întâmplă atât de rar!

[18.10.17 15:27:04]

@irinad: Mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase, și pentru vot (primul sau ultimul, din suflet să fie) ! Cu scările astea de pe la pensiuni - cele de la ultimul etaj - este într-adevăr o problemă, trolerul e, oricum, greu și incomod pentru scări, dacă mai e și scara îngustă... Noi ne-am descurcat ușor, că am urcat "pe cant" (pe lateral) ! Multă sănătate și sper ca eventualele probleme să se termine!

krisstinna
[18.10.17 16:19:11]

@puiutea: Și la mansardă și fără baie proprie... dar și cu geamul spre cer, clar nu.

Nu-s pretențioasa dar mi se pare un preț prea mare pentru toate aceste minusuri.

Și cu acel colesterol din mâncare, cu băutura care lasă arome neplăcute in toaletă, clar că nu e o alegere grozavă

Foarte frumos ai descris totul, îmi vine sa te bat puțin pentru ca nu sunt acasă, îmi e foame și sunt topită după tot ceea ce înseamnă colesterolul din bucatele tradiționale. Dar și după o țuiculiță aromată

Bunica mea făcea o ciorbă delicioasa din jumări, eu nu am învățat rețeta

Felicitări!

[18.10.17 17:44:04]

@krisstinna: Şi la pensiunea din Bucovina a fost la fel, dar parcă nu aşa gras!! E adevărat că, multe feluri de mâncare nu fac doi bani, dar ăştia, frate, ar pune jumări si în ceai! Imi pare rău că nu sunteţi acasă, dar "Lasa, lasă, lasă, lasă, c -om ajunge noi acasă, laaaaasă! " Phoenix! Aveţi dreptate cu minusurile, dar la anul... singuri, de capul (şi programul plus cazarea) noastră! Mulţumesc pentru vizită şi vot, toate cele bune!

elviramvio
[18.10.17 18:31:47]

@puiutea:

Rclama la medicamente e interzisă, găsiți un înlocuitor modern! ????

Păi ați văzut cumva ardelean să nu mânce gras? Și știți care-i poanta? Cercetătorii au descoperit că ei sunt mai sănătoți ca oltenii!!

Cu hh (hârtia buclucașă) probabil că vre-o fantomă rămasă din 89 v-a lipsit de ea!

Concedii cât mai plăcute și multă sănătate!

[18.10.17 20:15:03]

@elviramvio: Într-adevăr, există un înlocuitor, care nu e deloc modern, dar e buuuuuun și, mai ales, sănătos: palinca. Au și oltenii ceva-ceva (în afară de praz), o "țoică" bună, dar... nu te pui cu "dinamita" ardelenilor! Cât despre "Fantomele trecutului" - serial parcă- ei bine, proastele obiceiuri dispar greu! Tare greu! Sănătate și... să începem planurile pentru la anul, nu?

Zoazore
[18.10.17 21:45:43]

@puiutea: Oooff, nene, p-aci văz că-s mai multe minusuri decât plusuri: camera la cucurigu, baia la comun și bântuită (bonus), scara îngustă...

Bine că măcar mâncarea a fost bună. Că unde nu erau jumere, era smântână la greu... d-aia s-a inventat palinca!

M-a distrat și patul de 1,90 care n-are 1,70m. Ca șarpele fantastic: mai lung de la cap la coadă decât de la coadă la cap!

[18.10.17 22:14:33]

@Zoazore: Dacă mai adaug și boala... Dar, vorba aia, "În medie, stăm bine"! Au fost, totuși și lucruri bune, și la pensiune, și în toată excursia. Mulțumesc pentru vizită și vot, sănătate, și să sperăm ca la anul va fi mai bine!

[23.10.17 19:51:51]

@puiutea: Pai daca totul era perfect mai aveai despre ce sa povestti iar noi sa ne amuzam? , Presupun ca nu, asa ca m-am distrat pe cinste (am si o imaginatie bogata care mi-a fost stimulata de povestea ta ), asa incat, felicitari, votat cu mare placere.

[24.10.17 14:21:24]

@mishu: Mă bucur tare mult ori de câte ori colegii găsesc - pe lângă ceva informații utile - și un motiv de amuzament! Nu poate merge chiar totul perfect, așa că mai criticăm, mai blestemăm, dar până la urmă tot cu amintirile frumoase rămânem! Mulțumesc pentru ecou și pentru vot, vo doresc sănătate și numai bine!

elviramvio, irinad, mishu, puiutea, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Liliana: