Descoperă Tenerife

DIN Republica Moldova
înscris/ă în 18.10.17
OCT-2017

Frumoasa insula Tenerife

Sunt din Republica Moldova si anul asta am mers in Tenerife, intr-o vacanta, 3 persoane, 7 zile. Biletele de avion le procurasem de la Ryanair cu zbor din Bucuresti, escala in Madrid. Din Chisinau pana la Bucuresti am mers cu masina, iar ulterior am parcat masina la Park4Fly, parcare pe termen lung, care oferea si transfer pana si de la aeroport.

Cazarea am gasit-o pe booking, asa cum oferea o anulare gratuita chiar cu o saptamana inainte de plecare., iar pentru oameni indecisi acest serviciu e perfect.

Initial am rezervat cazare in regiunea Los Gigantes, dar mai apoi ne-am gandit ca vom avea prea mult de mers la allte plaje din sud sau orice alt obiectiv turistic si mai ales plecarea urma sa o avem de la aeroportul de nord.

Cu o saptamana inainte am rezervat un apartament in oraselul Palm Mar (asa cum in alte regiuni era practic tot ocupat), in sudul insulei, orasel nou, mic si foarte linistit. Accesul la transport public e doar dimineata si seara, insa asta pentru noi nu a fost o problema, avand inchiriata o masina.

Sugerez tuturor sa inchirieze o masina pentru a se deplasa oriunde ar dori pe aceasta insula. Am inchiriat masina la compania autoreisen, fara niciun deposit si preturi foarte bune, e nevoie doar de un card de credit sau debit. Pentru 7 zile 110 euro, Skoda Fabia, am calatorit cu ea aproximativ 600 km.

Locurile care le-am vizitat si au meritat toti banii si privelistea:

2 zi - Loro Park - parc zoo foarte mare, e un fel de jungla in aer liber, am ramas impresionati, iar biletele le procurasem de pe getyourguide.com, in oferta cu Siam Park, aveti grija ca este necesar sa printati biletele pentru a merge acolo.

Dupa vizita la parc am mers la plaja din apropiere cu nisip negru.

3 zi - Siam Park - un aquapark foarte mare, potrivit pentru cei mici si mari.

4 zi - Vulcanul El Teide - peisaje care iti taie rasuflarea, am mers cu masina 2250 m prin munte, iar de acolo puteti urca cu telefericul si ajunge la 3718m pentru a vedea vulcanul de aproape, e impresionant.

Citind din comentarii am vazut ca ar fi nevoie de un permis ca sa mergeti cu telefericul, pe langa un bilet, dar nu am avut nevoie de nimic, am procurat biletul online si atat. Telefericul merge in dependenta de conditiile meteo. Sus e frig si vant, dar veti avea parte de o priveliste care nu poate fi redata in cuvinte.

5 zi am mers in Los Cristianos cu vaporasul pe apa sa vedem delfini si balene in habitatul lor, iar dupa am mers la plaja Las Vistas, plaja cu nisip auriu foarte fin, spre seara am zis sa facem o plimbare in Los Cristianos unde am descoperit un oras nemaipomenit, merita sa-l vizitati numaidecat, e de poveste, in apropiere sunt si plajele Las Americas.

6 zi am vizitat satucul Masca, drumul pana la el e putin periculos, asa cum serpentinele sunt foarte intortocheate si dificile, dar muntii sunt nemaipomeniti. Dupa care am mers sa vizitam Los Gigantes si plaja cu nisip negru de acolo.

Iar in a 7-a zi am vizitat capitala Santa Cruz si plaja Las Teresitas cu nisip adus din Sahara.

Tenerife isi merita toti banii si toata privelistea. Nu ezitati sa descoperiti mai multe obiective turistice si sa nu stati doar intr-o statiune. Taxiurile sunt scumpe, iar masina este o alegere perfecta.

Impresii încărcate de Kornelia in 18.10.2017 01:02:16

Validat / Publicat: 18.10.17 08:19:21

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA. A mai fost în/la: Malaga

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Kornelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15750 PMA (din 19 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Kornelia? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[18.10.17 08:19:11]

@Kornelia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=82704

am rezervat un apartament in oraselul Palm Mar

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- tata123
[18.10.17 08:26:41]

@Kornelia: Bine ai venit în comunitatea AmFostAcolo. Informațiile pe care le oferi sunt utile celor interesați, așa cum și tu poți găsi pe portal detalii despre locurile de vacanță, unitățile de cazare și restaurantele ce te interesează. Fotografiile completează în mod fericit un articol și aduc (de multe ori) informații vizuale importante. Mulțumim pentru rândurile de mai sus și te mai așteptăm.

- oana.sandu
[02.11.17 10:20:45]

Buna, cum a fost vremea, cam cate grade au fost la început de octombrie?

- Kornelia
[02.11.17 10:28:31]

@oana. sandu: primele zile au fost insorite cu temperaturi de pana la 30 grade, insa ultimlile 4 zile au fost fara soare si foarte calde, un pic cetoase, cu umiditatea aerului ridicata. Una din aceste zile a inregistrat 38 grade. Se spune ca perioada septembrie-noiembrie e foarte potrivita pentru tenerife. Dar in general, temperaturile nu variaza foarte mult pe parcursul anului.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos