ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2017
ÎNSCRIS: 30.08.15
AUG-2017
3 ADULȚI -- v: peste 20

Hotel Julia

Am promis să spun câteva cuvinte despre hotelul Julia care ne-a fost gazdă pentru câteva zile.

Este așezat chiar în centru, unele camere au vedere spre mare (printre arbori), nu este foarte înalt, cred că trei etaje. În defavoarea lui apar câteva elemente: camera în care am stat parcă nu avea mobilierul complet, cât să așezi lucrurile în ordine, poate altele aveau.

Scurtă descriere: imediat de la intrare, în dreapta era baia, destul de mică, dar funcțională, curată, chiar elegantă, în stânga - un dulap, cu 5-6 umerașe, nici un raft, în partea de jos având două sertare cam înguste. Hainele noastre au stat cam învălmășite.

Camera propriu-zisă: în dreapta, două paturi, unul dublu și o singură noptieră (noi eram trei), în stânga, o oglindă pe perete 50/70 cm, o masă cu două!!! scaune și un frigider cam de un metru înălțime. Pentru a ține apă la rece era bun.

Pe pereți mai erau un tv. plat care nu ne-a folosit la nimic și aerul condiționat care bătea direct în noi, dacă nu-l direcționam altfel. Din când în când se mai supăra și revenea la direcția inițială și iar… Nu era măcar o veioză cu lumină mai slabă, ci un bec, sus în mijloc, care te făcea să clipești ca o bufniță. Deci, după cum se vede nu prea aveai unde să pui lucrurile, ba chiar am folosit frigiderul ca suport.

Trebuie să remarc faptul că toate obiectele erau noi, o notă pozitivă. A doua notă pozitivă se referă la curățenia zilnică, făcută cu mare atenție, la lenjeria, schimbată la două zile și la prosoape, schimbate zilnic., ba chiar diverse lucruri, împrăștiate prin pat erau aranjate la linie. Asta spune că își respectau clienții.

A, am uitat, pe balconul generos mai era o masă cu două scaune de plastic cam antice, parcă ne temeam să ne așezăm pe ele, dar nimic din ceea ce ar fi fost stavilă în calea soarelui. Nu puteai să ieși pe balcon pentru că era o căldură de nesuportat.

Micul dejun nu excela în diversificare, trebuia să alegem 5 feluri, să le zic (ceai, lapte, fructe, ouă fierte, omletă, șuncă, brânză), dar pe noi nu ne-a afectat cu nimic, nu suntem niște gurmanzi, pe deasupra totul era proaspăt și servit cu artă.

Într-un cuvânt, în ciuda deficiențelor arătate, noi am apreciat acest hotel și îl recomandăm tuturor.

Trimis de monik-50 in 17.10.17 14:21:19
Validat / Publicat: 17.10.17 16:15:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monik-50); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Julia hotel si terasa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.40 EUR pe cameră

[17.10.17 15:56:38]

Am extras aici recomandările despre Hotel Julia - nu se pierde nimic din ”continuitatea lecturii” (există linkuri directe atât de la articolul ”de bază” spre aceste impresii cât și de aici spre ”'bază”), câștigându-se, în plus, o utilitatea mai mare (de exemplu: pentru cei care se documentează DOAR despre o cazare în SARANDE = găsesc impresiile despre hotel mult mai repede aici, decât ”pierdute” printre zeci de alte revs-uri la ”Descoperă Albania”...)

Te-aa ruga să ajustezi, eventual, titlul și notele acordate - cele de aici se referă, evident, exclusiv la Hotel Julia. Poți folosi linkul EDIT IMPRESII.

[17.10.17 16:04:46]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 77&ridAnt=82691

[18.10.17 10:24:08]

— (1) la momentul publicării, nu existau alte impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment);

roth
    [02.04.18 21:09:15]

monik-50

o nota buna de optimism, felicitari. In vacanta trebuie sa predomine voia buna si asta ai facut si tu.

De retinut, un hotel dragut din ce spui, curat si asta cred ca inseamna mult.

Felicitari.

monik-50AUTOR REVIEW
    [03.04.18 14:59:06]

@roth: Multumesc foarte mult pentru cuvintele frumoase. Da, ne-a placut acest hotel, asezat chiar in "buricul" targului si am apreciat curatenia impecabila, implicarea si amabilitatea gazdelor. A fost ca un premiu pentru noi, mai ales ca Sarande lipsea din lista noastra. Himare ne-a tratat cu indiferenta... Voiam sa vedem Albania si, intr-adevar, a fost grozav.

O zi buna!

monik-50, roth