ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2017
ÎNSCRIS: 04.03.14
OCT-2017

In Madrid

Am citit articole despre Madrid, inainte sa plec sa il vizitez, dar trebuie sa aduc cateva completari.

Calle de la Ribera de Curtidores se viziteaza doar duminica dimineata, atunci cand se transforma in targ. In rest e o strada in panta destul de sinistra.

Manastirea Descalzas Reales, este prima la dreapta dinspre Callao catre Sol. Intrarea 6 euro. Atentie ca se viziteaza la ore fixe cu ghid si este pauza intre 14-17. Daca vizitezi seara, in zilele lucratoare, ptr. cei din UE este gratis. La fel si la Manastirea Reincarnatilor, doar ca acolo ghidarea se face doar in spaniola.

Castelul de Cristal. Am stat 40 de min la coada sa intru, se intra doar cu cipici, ce se dau de la unul la altul. Asa ca daca ai norocul sa intre un grup de 25 de persoane esti mancat. Insa cum se vede de afara se vede si din interior. Asa ca eu consider ca nu merita timpul pe care il petreci la coada.

Metroul are 10 linii ce se intersecteaza, asa ca poti ajunge peste tot. E impartit pe zone. Recomand cartela cu 10 calatorii, 12,25 eu si nu are limita de timp. Ptr. aeroport, nu conteaza terminalul, platesti 3 euro in plus. Pastreaza cartela pana la iesirea din statie, sunt unele statii unde nu poti iesii fara cartela. Daca stai in Barajas, cum am stat eu, intri in zona A,

Daca vrei sa ajungi la cumparaturi in outlet, in S. S de los Reyes, ai nevoie de bilet combinat de 3 eu calatoria. Mergi cu linia 10 catre Hospital Infanta Sofia si de acolo 10 min pe jos. Dar sa il poti vizita pe tot in liniste ai nevoie de aproape o zi. Drumul din Barajas pana aici ne-a luat aprox. 1 ora si 20min dus.

Mancatul in Mercado de san Miquel, e recomandat mai bine decat la restaurante sau baruri de pe langa punctele de atractie. Pastreaza bonul, ca daca ai nevoie la toaleta trebuie sa il prezinti. Mancare si bautura ptr toate gusturile. Sangria de la 2,5 eu paharul. De mancare de la fructe de mare, peste, stridii, paella, deserturi, masline umplute cu ce le trece prin cap, la tapas, carnuri si inclusiv coada de taur.

Inainte de a lua hotararea sa iti cumperi Madrid Card, verifica programul muzeelor si cat timp ai de gand sa stai in ele. Eu am considerat ca nu este avantajos. Am folosit carduri in Roma si Barcelona. Aici pretul mie nu mi-a convenit.

Cu cat se lasa seara cu atat se aglomereaza, asa ca atentie in piete la buzunare. E bine sa fii prevazator.

Totusi per ansamblu, Madridul, il trec pe lista oraselor in care nu am sa revin

Trimis de danezu008 in 17.10.17 11:59:14
Validat / Publicat: 17.10.17 12:47:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danezu008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Tapas cu jamon, la antreu, la cina.

[17.10.17 12:47:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Madrid, MADRID" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=82684

RoxanaGRS
[17.10.17 14:57:10]

Îmi pare rău că nu ți-a plăcut Madridul, sau că nu ți-a plăcut suficient încât să-ți dorești să revii. Mie mi se pare extraordinar. E pur și simplu monumental. Când am arătat prietenilor poze cu clădirile de pe Gran Via sau de pe Calle Mayor, m-au întrebat: "si aici locuiesc oameni? " "Da, sunt clădiri locuite, nu muzee". Nu mai spun de o plimbare pe Paseo del Prado sau în parcurile Madridului. De acord, poate fi murdar, plin de hoți și cerșetori (deși Barcelona cred că îl depășește cu mult în ceea ce privește aceste aspecte negative, mai ales în anumite zone unde nu m-am simțit deloc în siguranță), dar asta nu-i știrbește frumusețea și eleganța.

În rest, sfaturile tale sunt bune și binevenite .

[17.10.17 15:11:21]

@RoxanaGRS: eu am comparat cu alte orase vizitate pana acum. poti adauga si piata taurilor la lucruri frumoase. Dar in comparatie cu alte piete, strazi si parcuri, asta este parerea mea. Sunt prea putine locuri frumoase. Da Prado e minunat. Si cladirea pictata la ferestre cu personaje de pe calle de prado. Dar ma repet. Am fost in multe, poate prea multe, orase incat sa pot sa il trec pe lista cu recomandari.

[17.10.17 20:20:52]

@danezu008: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cristina47*
[14.11.17 19:40:39]

Buna.

Imi pare rau ca Madrid-ul nu te-a impresionat suficient ca sa-l recomanzi, ins aprofit de faptul ca ai fost de curand (cred ca este cel mai recent review despre Madrid), ca sa-ti cer niste lamuriri, fiindca eu nu am mai fost din 2013.

La Monasterio de las Descalzas am fost. Nu m-a impresionat cine stie ce. Nu am vizitat insa Monasterio de la Encarnación. Ati vizitat acest loc? Recomandati? Mi se pare ca este tot Patrimoniu National.

La Palacio de Cristal am fost de multe ori, insa niciodata cu cipici. Nu stiam ca s-au introdus cipicii. Poate ca era o anumita expozitie. Cine stie? Am sa ma duc prin Retiro oricum. Va mai amintiti daca in lacul mare, mai erau pestii aceia urati si negri? Intr-o vreme erau pesti rosii si ratuste, si se luau la intrecere cand lumea le arunca inele de calamar...

FOARTE IMPORTANT! Recomandati cartela de 10 calatorii care costa 12,50 euros. Ati avut o cartela, asa cum este cardul nostru bancar, de exemplu, sau un bilet de hartie cu banda magnetica? Intreb asta deoarece am citit ca nu se mai vand bilete de hartie (ma rog... un carton mai fin), incepand cu 1 noiembrie si ca urma sa se introduca Cartela multi (Tarjeta multi). Mie mi-a dat mari batai de cap achizitionarea unui asemenea card in Bilbao, de la un automat, mai ales ca nu mai fusesem pusa in asemenea situatie, si in Bilbao e mai greu sa te intelegi si sa intelegi, vazand atata cuvinte cu Tx, etc. Dar m-a ajutat un angajat care vorbea si spaniola. Cardul costa 3,50 euros fara niciun fel de calatorie inclusa. In Madrid, am citit ca ar costa 2,50 euros, tot fara niciun fel de calatorie. Deci sa calculez: 2,50 euros cardul, 12,50 euros, 10 calatorii, 3 x 2 euros supliment pentru aeroport? Eu voi sta in zona Callao, la doi pasi de Gran Via. 1 calatorie este valabila 60 de minute? Adica, urc, cobor, etc in aceiasi bani?

Mercado de San Miguel, mie, mi se pare un loc scump. Dar va trebui sa mancam undeva... Ati incercat "Bocadillos de calamares" in Plaza Mayor? Sau, "Bacalao" la Casa Labra?

Cat despre Madrid Card, nici vorba sa cumpar asa ceva. La Prado e intrare libera toata ziua, pe 19 noiembrie, fiindca e ziua muzeului. La Reina Sofia e intrare libera in fiecare duminica de la 12.30 iara la Thyssen, anul acesta e intrare libera la colectia permanenta, in fiecare luni, intre orele 12.00 - 16.00.

Madridul este un oras foarte frumos. Mie imi place mult mai mult decta Roma, de exemplu. Insa, gusturile nu se discuta.

[14.11.17 22:19:18]

@cristina47: cartela de metrou este ca biletul vechi de tren, mic si dreptunghiular. Nu era cartela in octombrie, ce se reincarca.

Encarnation tot cu ghid, doar in spaniola, 6eu biletul. Cu pauza intre orele 14-17. In dreapta Operei. Au sangele Sf. Pantelimon. Daca te intereseaza raclele, au o incapere intreaga. Noi pranzul il luam doar la San Miguel. Nu ni s-a parut scump dupa ce am intrat intr-o taverna langa piata Spania. Seara aveam masa inclusa la hotel.

cristina47*
[14.11.17 23:18:55]

@danezu008: Multumesc.

Stiu biletele vechi. Eu am avut si abonamente turistice zona T, si abonamente lunare. Ma deruteaza, acum, trecerea la cartela, dar va voi povesti aici.

Eu plec vineri.

Interesant detaliul referitor la Sf Pantelimon. Voi incerca sa ajung. Stiu unde este, o am in fata ochilor. Nu am intrat niciodata, fiindca nu stiam ca se putea vizita. Multumesc mult pentru informatie.

Cum spuneam, nu am mai fost din 2013 in Madrid, si acum vreau sa revad multe locuri. Si eu gandeam atunci, in 2013, ca nu ma mai intorc la Madrid. Si intre timp, am fost in Pais Vasco, Cantabria, Cataluña... Si in Belgia, Italia, Franta. Insa, Madrid, ramane orasul meu de suflet.

[15.11.17 08:20:01]

@cristina47: drum bun

Astept ecoul

RoxanaGRS
[15.11.17 10:18:33]

@cristina47: Drum bun și te invidiez în cel mai bun sens al cuvântului. Și pentru mine Madridul e unul din orașele mele de suflet. Am fost doi ani la rând în 2015 și 2016 și m-aș mai duce și mâine.

La Encarnacion n-am fost. Descalzades nu m-a impresionat nici pe mine. Noroc că am prins intrarea gratuită, că dacă mai dădeam și bani pe ea chiar mi-ar fi părut rău.

Mercados San Miguel și mie mi s-a părut scump. Am ieșit cu viteză maximă, când am văzut 10 euro kilogramul de cireșe în iunie, deci în plin sezon de cireșe. La Madrid aș încerca friptura de vită, nu fructe de mare, astea merg în orașele de pe malul mării, gen Barcelona, Valencia. Măslinele sunt de asemenea extraordinare. Căutați-le la supermarket pe cele verzi cu usturoi, nu cu anșoa. Le mâncam ca pe arahide. Ne așezam lângă o găleată de un kil și nu ne lăsam până n-o terminam. Jambonul iar e foarte bun. Nouă ne plăceau un fel de tapas cu feliuțe de baghetă unse cu unt și deasupra un fel de jambon, dar nu din cel tăiat cu laser-ul, ci un pic mai gros.

Abia aștept să ne povestești impresii.

cristina47*, danezu008, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Madrid: