ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2017
ÎNSCRIS: 20.02.12
OCT-2017

Cafeneaua Actorilor din Parcul Tineretului. Culori şi emoţii de toamnă

Iubesc zilele senine de toamnă cu soare care aureşte frunzele copacilor şi luminează cu un zâmbet uşor melancolic chipurile oamenilor. Parcurile Bucureştiului sunt nespus de frumoase la mijloc de octombrie, cu iarbă de un verde-crud primăvăratic, frunze de culoarea mierii ce dansează pe aripi de vânt şi trandafiri ce înfloresc amăgiţi de lumina caldă a soarelui.

Astăzi vă propun o ieşire la o terasă amenajată pe malul lacului în Parcul Tineretului, un loc cu un farmec aparte, în care ţipătul strident al pescăruşilor cheamă amintirile abia trecutelor vacanţe la ţărmul mării. A plecat demult vara dar nu este târziu pentru o ieşire la terasă alături de cei dragi! Soarele de care ne ascundem în miezul verii ne mângâie acum cu tandreţea unui vechi prieten şi ne îngăduie să stăm pe terasă fără umbrelă, la ora amiezii.

Cafeneaua Actorilor se află de mulţi ani în Parcul Tineretului, aproape de intrarea dinspre Palatul Copiilor. Poate vă amintiţi de Cafeneaua Actorilor din spatele Teatrului Naţional, un local cu atmosferă boemă, de mare succes cu vreo 15 ani în urmă. Acum nu mai există, a dispărut în urma lucrărilor de renovare a Teatrul Naţional dar a rămas Cafeneaua Actorilor de Vară cum a fost numită la începuturile sale terasa din Parcul Tineretului pentru a se deosebi de sora sa mai mare din centru.

Terasa este amenajată pe un ponton construit deasupra lacului şi oferă o privelişte minunată de primăvara până toamna târziu, în pragul iernii. O insuliţă în care cuibăresc gâşte domestice laolaltă cu raţe sălbatice, o lotcă veche, sălcii plângătoare, sute de pescăruşi ce-şi dispută bucăţile de pâine aruncate de copii cu porumbeii şi raţele. Câteodată iernează pe lacul din Tineretului lebede elegante ce privesc aristocratic spre pescăruşii obraznici şi raţele burgheze.

Cafeneaua Actorilor nu mai este demult doar un local de vară, este deschisă şi în timpul anotimpului rece dar spaţiul din interior n-are farmecul terasei cu vedere spre lac. Sincer, iarna nu mă atrage deloc deşi oferă aceleaşi preparate tot timpul anului. Are şi un salon separat pentru nunţi, botezuri, concerte şi alte evenimente de acest fel, organizează petreceri de Revelion dar pentru mine Cafeneaua Actorilor există doar atunci când pot visa pe terasă privind zborul pescăruşilor ce răscolesc amintiri sau vestesc viitoare vacanţe la ţărm de mare. Rareori am intrat iarna la Cafeneaua Actorilor pentru un ceai fierbinte sau o cafea, la taclale cu o prietenă.

La doi paşi de Cafeneaua Actorilor se află terenurile de fotbal şi un loc mare de joacă pentru copii, modern, viu colorat. Palatul Copiilor şi Sala Polivalentă sunt şi ele destul de aproape ca să nu mai vorbim de faptul că peste bulevard se află un întreg cartier de blocuri. Prin urmare localul are clienţi tot timpul anului!

Pe terasă sunt multe măsuţe protejate de umbrele mari în timpul verii. Acum umbrelele sunt strânse, ne-am lăsat răsfăţaţi de soarele neaşteptat de generos pentru mijlocul lunii octombrie. Duminică l-am invitat pe fiul nostru la o pizza şi spre bucuria noastră, ne-a onorat cu prezenţa. La ora 12,30 erau doar câteva mese ocupate dar într-o jumătate de oră terasa s-a umplut de lume. Majoritatea tineri, foarte tineri, la o cafea, o bere, o pizza...

Ospătarul, politicos, ne-a băgat imediat în seamă oferindu-ne meniurile. Ne-a anunţat de la bun început că se poate plăti numai în numerar. La Cafeneaua Actorilor poţi alege salate servite în castroane mari care merg foarte bine cu focaccia caldă. Sunt mai multe feluri de salate:Actul 1,2 3,4,5...Oscar sau Cannes şi costă 20-24 lei. O astfel de salată însoţită de focaccia cu ulei de măsline şi parmezan constituie un fel principal de mâncare, un om cu apetit normal nu poate dovedi mai mult de atât. În meniu sunt multe feluri de pizza cu diametrul de 32 cm care costă între 18 şi 32 lei, paste, ciorbe (de legume, de văcuţă, de peşte, de burtă), mici, fripturi la grătar, peşte, garnituri diverse. Aceleaşi variante de desert ca la majoritatea teraselor:clătite, papanaşi, îngheţată. Preţurile la mâncare sunt medii, chiar ceva mai mici decât la multe terase din parcurile bucureştene (ca să nu ne îndepărtăm prea tare, în Parcul Carol, la Dineş mâncarea este mai scumpă). Cafeaua, apa, berea, cocktailurile, toate băuturile sunt piperate la preţ, după părerea mea:o cafea espresso-8 lei, apa minerală la sticlă de 0,75l-12 lei, berea-10 lei... Interesantă este oferta de bere pentru grupuri, găleata Ursus cu 10 sticle de bere la 60 lei.

Am remarcat afişul de la intrare, menit să atragă clienţii care poftesc la o pastramă şi un pahar de vin. Oferta de toamnă cuprinde produse tradiţionale din zona Buzăului -platou rece buzoian (babic, muşchi de porc crud afumat, telemea veche de oaie şi ceapă roşie), cârnaţi de Pleşcoi cu cartofi prăjiţi, pastramă de oaie cu mămăliguţă.

Ne-am hotărât repede, eu şi băiatul meu venisem croiţi de acasă pe pizza, ştiind că la Cafeneaua Actorilor se face pizza foarte bună, coaptă în cuptor cu lemne. Nicu a ales pizza Sophia Loren, eu am comandat Quatro Stagioni. N-aveau anghinare pentru pizza mea aşa că am schimbat cu pizza Specială. Soţul meu, ciorbar convins, a poftit un borş de peşte lipovinesc cu ardei iute (9 lei porţia) dar a fost dezamăgit. N-aveau borş, ospătarul i-a recomandat ciorba de văcuţă dar Costel s-a orientat rapid spre pastrama de oaie cu mujdei de usturoi şi mămăligă. Pastrama a costat 30 lei, în oferta de toamnă intrând şi un pahar de vin roşu, ” prea bun, prea ca la ţară”. Eu şi Nicu, mari băutori de apă, n-am comandat nimic de băut. Nu sunt zgărcită dar apa cea de toate zilele mi se pare nejustificat de scumpă la terase.

Mâncarea a venit repede, totul a fost bun... ne-a plăcut! Am gustat pastrama, nu m-a convins, dar Costel a decis că a fost delicioasă. Gusturile nu se discută, mie nu-mi place pastrama, nu fac nici acasă... Pizza, excelentă ca de obicei, a venit însoţită de un sos de roşii dulce, bun, de casă. Dacă nu eşti prea înfometat, merge foarte bine o pizza la două persoane. Din pizza mea şi a băiatului i-am oprit şi lui Costel câteva feliuţe, prin urmare el a fost cel mai câştigat, a mâncat şi pastramă şi pizza, a băut şi vin. Norocul lui! Toată distracţia a costat 82 lei, 90 lei cu bacşiş cu tot.

Am fost de multe ori la Cafeneaua Actorilor şi vom mai merge pentru pizza excelentă şi pentru câteva clipe de visare pe terasa cu vedere spre lacul mângâiat de sălcii. Mai ales în zilele frumoase de toamnă, după o plimbare pe aleile acoperite de frunze uscate, în suflet cu versurile lui Nichita. ”A venit toamna, acoperă-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta... ” E vremea culorilor şi emoţiilor de toamnă, nu-i aşa?

Trimis de Floria in 16.10.17 19:04:29
Validat / Publicat: 16.10.17 20:08:22

VIZUALIZĂRI: 5379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Cafenaua Actorilor din Parcul Tineretului.

Michi
[17.10.17 08:43:02]

Tocmai eram în căutarea unui restaurant bun cu preţuri medii. Mulţumesc de review care e scris frumos şi cuprinzător

FloriaAUTOR REVIEW
[17.10.17 20:53:53]

@Michi: Eu vă mulţumesc pentru cuvintele frumoase, Mama Michi! Cred că v-ar place terasa de la Cafeneaua Actorilor, mai ales după o plimbare pe malul lacului. Totuşi nu vă recomand restaurantul pentru sezonul rece, e cam frig înăuntru, parcă ar fi nevoie şi de o renovare cu toate că nu arată rău. Terasa în schimb este o minune iar pizza este delicioasă!

Multă sănătate vă doresc!

[22.10.17 19:57:09]

@Floria: Am prins si Cafeneaua Actorilor de la Teatrul National dar m-am bucurat si de Cafeneaua Actorilor din parc, chiar cu amuzamentul ca vara fiind foarte cald si mergand instalatia de vaporizare, pana iti aducea mancarea masa era uda, servetelele la fel, dar ne amuzam, era vara si foarte cald.

Cred ca sunt ceva ani de cand am fost ltima data pe acolo insa stiu ca mi-a placut, asa cum mi-a placut articolul tau recum si pozele de toamna.

Felicitari, votat cu mare drag (si recunosc cinstit ca ma cam gandesc la o pastrama)

Floria, Michi, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: