ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2017
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 și 2

Către satisfăcător

Bucurii de copil accesibile

Hotel Dobrotița din Albena este amplasat în nordul stațiunii lângă aleea de promenadă de la marginea plajei.

Deși situat la extremitatea liniștită, la câteva minute de plimbare pe jos sunt accesibile zonele de distracție din mijlocul stațiunii și un centru comercial.

Noi i-am fost oaspeți timp de 7 nopți începând cu week-end-ul nebun dinaintea Sf. Maria de anul acesta.

Parcarea se plătește în Albena obligatoriu (e ca o taxă de stațiune) pe tot sejurul și costă 10 leva (~24 lei).

Cine dorește parcare rezervată la hotel mai scoate 10 leva pe zi! Cine nu, caută loc de parcare prin stațiune, iar aproape de Dobrotița sunt amenajate destule locuri fără plată. Noi am reușit s-o parcăm foarte aproape de hotel, la umbră, dar la 2-3 zile după ce am ajuns, inițial găsind doar un loc destul de greu accesibil mașinilor cu gardă joasă;)

Hotelul pare mai vechi, însă arată destul de bine, mai ales zona de la intrare, cu recepția. Holurile de acces către camere sunt deschise, însemnând că ușile către camere sunt în aer liber.

Camerele sunt destul de mici, și unele mici semne ale trecerii timpului pot avea natura de a dezamăgi. A fost și cazul nostru, inițial privind descumpăniți colțul cu vopsea cojită din baie, tocul julit tot din baie sau ușa veche din aluminiu de la balcon. Da, și mai lipsea și capacul de la scurgerea chiuvetei, deci a trebuit să fim atenți să nu scăpăm nimic.

A mai fost și aerul condiționat, care a pornit doar după ce am rugat pe cineva de la recepție să trimită pe cineva să-l ”convingă”.

După prima impresie, am văzut că dotările (mini-frigider, TV, apoi aer) sunt funcționale și ne-am mai liniștit. Am văzut marea din balconul umbrit de un cireș și că ventilatorul de jos, de la bucătărie nu se aude dacă închidem ușa balconului.

Sala de mese este OK, însă marele plus este terasa exterioară acoperită unde noi am luat toate mesele. Mai ales familiile care au copii pot aprecia o cafeluță în liniște în timp ce copiii se agită prin jurul piscinei sau chiar în secțiunea pentru copii a acesteia, dotată cu o căsuță de joacă și tobogan în apă. În zilele mai încinse este pornită și instalația de apă a căsuței, care îi încântă în special pe cei mici.

Mâncarea este variată și am apreciat zona exterioară în care se prepară la fiecare masă grătare, cartofi prăjiți, legume, pizza, clătite sau goffre. Între mese există pizza, înghețată sau alte câteva gustări. În week-end se străduie să ofere ceva deosebit față de normal, noi am avut ocazia să prindem scoici și doradă la grătar. Singurul lucru rău de menționat e că de vreo două ori am nimerit felii mai vechi de ardei sau castraveți, pe care au uitat să le schimbe. A, și câteva prăjituri, pe care uneori nu le mai aduceau după ce se terminau, în rest la celelalte produse se făcea refill destul de prompt. Sucurile foarte gustoase, prăjiturile cam de duzină, fructe OK.

Per total, mâncarea mai bună și mai variată decât la hoteluri cotate la 4 stele.

Singurul bar exterior este amplasat la piscină, însă dată fiind distanța mică până la plajă nu e este o problemă lipsa unui alt bar pe plajă. Nici acolo, nici la barul din holul hotelului, nu am prins coadă cel mult o persoană două... servirea e destul de rapidă și OK.

Animația este prezentă, este o echipă care se chinuie ca turiștii de pe la piscină să nu se plictisească, fac face-painting sau au joculețe ori alte activități gen ping-pong, polo sau alte trăznăi gen aruncat mingea de ping-pong în pahare... util poate fi clubul pentru copii, altfel singurul refugiu interior în caz de vreme rea în lipsa unei piscine interioare. La club cineva din staff a încercat să ne vândă niște tricouri simple pentru desenat însă cereau exagerat pe ele, ceva gen 20 de leva (~50 lei), e bine de întrebat înainte.

În plus, au zile în care au niște spectacole în sala de lângă hol, în care antrenează atmosfera echipa din timpul zilei plus câte un invitat, noi am urmărit un magician.

Plaja este minunată, nisip foarte fin și apă mică pe distanță mare, nu am avut nici cea mai mică grijă deși am mers cu doi copii mici. Dacă lipseau de pe plajă țigăniile din România (mizerii pe plajă, manele date tare sau pițipoance supraexpuse), în schimb nu puteau să nu se manifeste năravurile românilor, care veneau și ocupau șezlongurile din prima linie, legau câte un prosop și plecau la plimbare, lăsându-le ocupate toată ziua.

De câteva ori ne-am enervat și le-am dat la o parte, lucru pe care îl recomand tuturor, pentru că nu mi se pare normal acest comportament.

Apa a fost minunată la mijlocul lunii august, foarte caldă și limpede: am arătat copiilor meduze mari, le-am prins crabi mici în larg sau am adunat scoici (nu erau multe atunci).

Am apreciat stațiunea liniștită, promenada ce se poate continua și către extremități sau prezența copacilor peste tot.

Ca o concluzie, deși camerele pot strâmba anumite nasuri, per total la Dobrotița se poate petrece minunat mai ales de către cei care vin pentru copii în special, cum am fost noi. Cred că revenim :)

Trimis de Kavarnap in 16.10.17 16:09:57
Validat / Publicat: 16.10.17 16:27:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel Dolphin din Sf. Constantin și Elena hotel Park din Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 3026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kavarnap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din nord de-a lungul plajei din Albena

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 43
    [16.10.17 16:27:07]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 32&ridAnt=82665

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [16.10.17 17:59:38]

Nu va mai fi motiv de a strâmba din nas la Dobrotiţa începând cu sezonul următor. Dobrotiţa va fi renovat şi modernizat în întregime iarna aceasta. Se pare că va deveni sora de trei stele a hotelului Kaliakra. Probabil preţurile vor fi mai mari decât până acum dar totuşi accesibile fiind vorba de un hotel de 3 stele.

Vacanţe plăcute vă doresc!

[16.10.17 19:33:51]

@Floria: Mă bucur, dacă se vor renova camerele atunci chiar va fi un hotel de recomandat cu mare căldură, mai ales că este mai liniștit și mai avantajos față de Kaliakra.

[16.10.17 20:25:19]

@Kavarnap: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[16.10.17 22:01:54]

@Kavarnap: Tare mă bucur că v-a plăcut cel puțin la fel de mult cât ne-a plăcut nouă

”Tatuatul” nu mai era pe-acolo?

Chiar admiram cireșul ăla care, când am ajuns noi, vezi impresii, era în pârg. Ferice de cei ce l-au prins copt!

[16.10.17 23:25:33]

@Zoazore: Mulțumesc mult pentru comentarii, ție și celorlalți care ne-ați ajutat să trecem peste prejudecata celor două stele și să ne bucurăm de zile plăcute și liniștite la mare, așa cum nu am fi avut parte în România!

Poate e mai bine că n-am avut plăcerea de a cunoaște tatuatul, însă cireșul l-am gustat, deși era august.

Iar ca rută am încercat și eu varianta prin Călărași și Silistra la întoarcere, însă am pierdut mult timp la vamă la Silistra și la bac. Așa că mai rapidă rămâne varianta de la dus: București - Mereni - Negru Vodă - Albena.

[17.10.17 06:38:05]

@Kavarnap: E posibil ca tatuatul să fi fost pe baricade, a se citi "la recepție", dar să fie sub acoperire????. Noi l-am deconspirat prin al doilea/al treilea an de Dobrotitsa!

Mă bucur că ați avut o vacanță reuşită!

[17.10.17 08:35:56]

@cosminap: Mulțumesc, și apreciez ce ați postat anterior, pentru că am citit, am fost atenți și nu am avut neplăceri care să ne strice vacanța.

[17.10.17 09:51:50]

@Kavarnap:

= Superb! Ti-as da puncte si numai pentru raspunsul asta! Asa sa faceti mereu!

Sa va bucurati de TOATE vacantele voastre, asa cum v-ati bucurat de asta.

[17.10.17 11:25:37]

@Zoazore: Cine știe la ce să se aștepte are mai multe șanse să fie mulțumit, nu? De-asta apreciez mărturiile voastre și m-am urnit să scriu și eu impresii la rândul meu, astfel ca fiecare să poată găsi ce caută.

Încă o dată mulțumesc, ieșiri minunate să aveți!

[17.10.17 19:03:13]

@Floria: Bulgarii din Albena s-au cam porcait. Am inecercat la doua agentii pt Albena si la earlybooking dau 5%. Au promotie pentru Iunie si Septembrie. Au vazut ca se ocupa instant + ca este foarte aproape. Nu vor mai fi chiar asa de accesibile. Va fi un marasm in 2018 la bulgari. Ma tenteaza deja Grecia sau Turcia.

[17.10.17 19:15:12]

@fanespoitorul:

Primele semne au început să se vadă încă de anul acesta : cu parcarea mai scumpă, cu nu ştiu ce ecotaxă, cu acordarea reducerilor de early booking maxime doar pentru sejururi de minim şapte nopţi...

Toate acestea pe lângă o creştere constantă a preţurilor an de an, dar această tendinţă se manifestă şi în celelate staţiuni de pe litoralul bulgăresc .

Unde mai mergem de Paşti, Coane Fănică?

[17.10.17 20:30:21]

@nicole33: Nush ce sa spun. Avem buget aprox. de 450 euro/cazare pentru ski-ul flacaului la Bansko. Sezonul trecut am fost la Casa Karina cu un scor OK. Belvedere la care mergeam de obicei sarise la aproape 700 euro cu demi si apartament cu un dormitor primitor pentru 3 adulti. Pentru 2018 Casa Karina a ajuns cu pretul la stele si cu STOP SALES iar Belvedere a revenit din ceruri. Cred ca in 2019 isi vor reveni.

Paste NU stiu inca, poate 1 Mai si as vrea sa vad Paradise Blue ca tot mi-a facut pofta Floria. Bulgarii forteaza nota de plata datorita incertitudinii din Turcia, Tunisia Egipt etc.

[17.10.17 20:33:33]

@nicole33: La o Lagună????!

[17.10.17 20:45:57]

@cosminap: Adevarat, primul nostru sejur in Bulgarica a fost Laguna Garden si ne-a dat pe spate vis a vis litoralul nostru. Am fost de Paste si la Laguna si la Kaliakra dar pentru 21 euro in plus de persoana parca tot Kaliakra superior as baga. Are alte prestanta chiar daca au scazut la servicii.

[17.10.17 21:41:07]

@fanespoitorul&@nicole 33: De ce nu viitoarea Dobrotitsa, dacă-i gata! Nu cred c-or s-ajungăn ceruri, totuși!

[18.10.17 23:08:20]

@Zoazore:

Neah.

De Paşti preţurile sunt încă rezonabile, iar diferenţele de preţ între hoteluri sunt destul de mici, astfel încât ar fi şi păcat ca pentru puţini euro în plus să nu alegi un hotel mai bun sau mult mai bun.

La Kaliakra Superior am garantată vederea perfectă la mare, chiar şi din baie .

[20.10.17 13:46:38]

@Zoazore: In ofertele unor agentii, Dobrotitsa se va numi Kaliakra Mare 3*. Pretul pentru vara 2018 mi se pare mai mult decat exagerat

[20.10.17 18:38:51]

@cosminap: Nu știu ce să spun: o fi bine, o fi rău...

Turiști vor fi, fără îndoială.

Mulțumesc pentru informație!

[22.10.17 19:32:50]

@Kavarnap: Ca de obicei cand apar articole despre Albena, fanii (nu numai @fanespoitorul ) isi fac aparitia, asa ca de ce nu si eu pe aici. Anul acesta insa am sarit Albena si s-ar putea sa o sar in continuare, asta insa ma face sa citesc parca cu si mai mare placere orice articol legat de aceasta destinatie.

Se pare ca totusi lucrurile merg bine in continuare chiar si cu modificarile de preturi, sa vedem insa cum va reactiona concurnta si care va fi ea.

Felicitari, votat cu mare placere.

[03.12.17 11:49:04]

@cosminap: Sa spunem ca la inceputul lui iunie 2018, un 28,85 euro pe noapate, cu EB, la H Kaliakra Mare 3* (Dobrotitsa 2*) in Albena, nu ar fi chiar mult pt ceea ce ni se ofera. Dar, daca cererea este mare, chiar si din partea romanilor, de ce sa nu creasca preturile, sa nu ne mai ia bani si pt parcare... Asta e, daca la noi, e vai si amar pe litoral.

[03.12.17 12:01:01]

@Kavarnap: De la intrarea/bariera din statiune, stiu ca se ia spre stanga. De acolo mi se rupe firul drumului catre Dobrotitsa (am fost in 2011). Cum ajung acum la hotel?

Pt taxa statiune ai platit in leva/lei/euro? Cum ar fi mai rentabil?

Noi mergem in iunie 2018 si speram sa gasim locuri libere in parcarea hotelului, pt care cred ca ne iau banii. Unde am putea parca fara plata? La 10 zile, ne cam costa ceva!

[03.12.17 12:47:20]

@doinagherasim: Pentru "echipa" mea, formată din 3 adulți, în iulie, prețul sărea de 1300 euro şi mi s-a părut cam mult.

Cu bune, cu rele... ex-Dobrotitsa rămâne o locație dragă mie!

[03.12.17 14:34:14]

@doinagherasim: De ajuns am urmat drumul către plajă apoi în centru, înainte de hotel Dobrogea (Dobrudja) am virat stânga apoi nord către Dobrotița.

Inițial am lăsat mașina pe un trotuar în apropiere, pentru că am ajuns în week-end-ul infernal cu Sf. Maria, dar apoi s-au eliberat locuri mai apropiate. Loc de parcare aș căuta întâi în jurul parcării cu plată din spațiul verde de vis-a-vis de centrul comercial adiacent hotelului, asta dacă locurile amenajate pe aleea dintre Dobrotița și clădirea centrului comercuial sunt pline. Ar mai fi și parcarea mare de după Arabella, dar e cam departe.

Eu am plătit 10 leva pentru tot sejurul, 10 pe noapte era exagerat zic eu; am schimbat în stațiune din euro schimbați în prealabil în țară. Pentru lei mereu în Bulgaria am găsit curs rău de tot. Ce am observat e că pe Moșilor oferă curs și la leva, însă nu am verificat rata, o voi face mai aproape.

O să vedem, și noi voiam să revenim anul viitor, dar cu 2-7% early booking nu prea suntem încurajați, rezultă cam 45% peste ce am plătit anul ăsta, deci, pas. Căutăm, oricum la ce bătaie de joc e-n România, tot în Bulgaria ajungem.

[03.12.17 14:36:37]

@mishu: Mulțumesc frumos, sper să mai ajungem acolo, dar ține de ei să-și păstreze competitivitatea și după renovare. Stăm cu ochii pe ei, locația e prea plăcută!

[03.12.17 14:47:30]

@Kavarnap: Se cam invart informatiile in capul meu, ca de, au trecut anii de cand am fost acolo. Noi am parcat chiar in parcarea hotelului in 2011. Sper ca la anul, la inceputul lui iunie, fiind mai liber, sa prindem tot acolo, dar daca e sa platim 45 euro parcarea (pt 9 zile), o sa cautam alta alternativa. Asta voiam sa aflu. Multumesc pt informatii!

Sejurica
    [09.01.18 22:39:00]

Acum 2 ani am platit pana in 900 euro pentru 2 adulti si 2 copii in camere cu usa despartitoare (gen apartament), 7 nopti. Anul trecut ajungea la 1500 euro, asa ca am preferat Grecia. Pentru 2018 ne-a socat suma de 2300 euro pentru 10 nopti. Vorbesc de full season, dar mi se pare enorm! Drept care, avem deja cazare in Thassos, 600 euro + mancarea si libertatea de miscare????

Astept, totusi, impresiile si fotografiile celor care isi permit un sejur la Dobrotitsa, la vara!

[09.01.18 22:45:21]

@Sejurica:

Mi-e greu să înţeleg cum ai reuşit atunci să plăteşti atât de puţin. Nu acela era preţul normal. Acele camere, destul de puţine, au fost mereu mai scumpe.

Pentru 2018 ne-a socat suma de 2300 euro pentru 10 nopti.

Şi mie mi se pare enorm să dai atâţia bani, chiar pentru un hotel recent renovat şi intrat sub "umbrela" Kaliakra, astfel fiind de aşteptat o îmbunătăţire a serviciilor oferite

Sejurica
    [09.01.18 22:57:54]

@nicole33: Acum 2 ani cred ca a fost o eroare a agentiei de turism + early booking 21% (care acum nu mai exista). Cu vreo 2 saptamani inainte de sejur m-au sunat sa imi propuna un schimb "avantajos": o camera la Laguna Garden, care avea 3*. Am refuzat, chiar ne doream Dobrotitsa. Apoi pe site-ul agentiei au aparut cateva precizari si, astfel, am dedus ca am platit o suma mult mai mica.

[30.01.18 21:02:45]

@Sejurica: Era pretul corect. Au crescut exponential preturile la bulgari. Am cerut oferta la Duni pt 2018 si am aflat cu stupoare ca tot maresc perioada de cea mai scumpa. In concluzie pentru 2018 am ales Turcia Unde avem acelasi pret cu al Duni in Iunie dar la care se mai adauga 3 bilete avion . Totusi nu pot compara Turcia cu Bulgaria. Preturile incep sa fie comparative, serviciile NU.

cosminap, doinagherasim*, fanespoitorul, Floria, Kavarnap, M'Liviu, mishu, rockgsm, Sejurica, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: