ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2017
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 11.09.12
OCT-2017

încărcat de pe telefon!

Un concediu de vis in Corfu

Anul acesta am ales Grecia ca destinație de vacanță si cât de mult ne bucurăm pt alegerea făcută.

In ultimii 3 ani, Grecia apărea mereu ca destinație de vacanță in planurile noastre, însă de fiecare dată fie citeam recenzii negative despre lipsa de curățenie, serviciile mai slabe comparativ cu cele din Turcia pt același buget alocat, fie o cunoștință se intorcea din vacanța petrecută in Grecia și avea nemulțumiri legate de curățenie, servicii slabe la hotel..., așa că, spuneam " mai bine nu mergem".

Anul acesta prietenii noștri italieni ne-au spus ca se gândesc să meargă in vacanță la începutul lui octombrie și cum ne sunt tare dragi și voiam o vacanță împreună, am zis ok. Am trecut de la oferte pt Lampedusa, Creta la oferte pt Corfu.

Cu inima strânsă, gandindu-ma că sigur nu vom avea vreme bună pt plajă in octombrie, dar cu dorința de a sta cu prietenii noștri, am început căutările pt Corfu, care era mai accesibilă ca preț.

M-a surprins in mod plăcut peisajul, atât de mult verde, și apa cristalină!

După mai multe căutări pt cazare, citit de recenzii, ne-am oprit la hotel Pantokrator in Barbati, Corfu. Avea recenzii bune, arăta bine, priveliștea încântătoare, unele inconveniente: viespii și drumul abrupt, destul de mult de mers de la masă la camera de cazare, daca ești cazat la etajele- 3 -5. Dar, am citit apoi ca atunci când ajungi cu bagajele esti luat cu mașinuța si dus in fața ușii camerei, iar puțină mișcare înainte de masă și mai ales după, e mai mult decât binevenita.

Iar in privința viespiilor, ne-am gândit ca nu mai e cald ca in vară și poate nu vor mai fi.

Așa că am ales Pantokrator hotel, și bine am făcut.

Am fost cazați aici de pe 2 -9.10.

Zborul a fost cu Ryanair de la București spre Milano (aici am stat câteva zile la prieteni) si din Bergamo in Corfu, la întoarcere la fel.

Zborul a fost fără probleme. Când am ajuns am fost așteptați de un angajat foarte amabil de la firma de închirieri mașini, care ne-a luat cu bagajele in masina sa si ne-a dus la firmă sa luăm mașina. Am închiriat o Nissan Micra, nemaipomenita, si-a făcut bine treaba si ne-a dus in siguranță peste tot, mai ales pe străduțele înguste si abrupte din Corfu. Aici, la firma de închirieri am luat prima dată contact cu amabilitatea grecească. Totul s-a desfășurat cu rapiditate, cu zâmbetul pe buze și cu profesionalism.

Am ajuns in jur de orele 22:30 la hotel. Aici din nou ne-au surprins promptitudinea, amabilitatea și zâmbetul personalului.

In lobby era curat, modern, aranjat cu gust.

Am fost luați de un angajat și dusi cu bagajele cu mașinuța lui in fața camerei.

Ne-a arătat unde sa parcăm si mașina noastră pt a fi mai aproape de cameră.

Noi am primit camera 312 iar prietenii 306. Așadar, eram la etajul trei.

Acest hotel e gen hotel villa, de 3 stele, aproape toate camerele au vedere spre mare. Etajul 1 și dacă nu mă înșel si etajul 2 au camere standard, începând cu etajul 3 sunt superioare.

Camera noastră era un pic mai mare decât a prietenilor noștri, cu un hol mai lung și o baie mai mare.

Când am intrat, era curată, bine aranjată, cu gresie pe jos, la intrare, pe hol era un dulap deschis cu rafturi pt haine si un cuier cu câteva umerașe, plus un raftulet pt pantofi.

Tot in hol era si un mic frigider. Pe el era un coșuleț cu câteva pliculețe de ceai și cafea, o cană fierbător, două canute cu farfuriute si două lingurițe. In prima seară am avut pe frigider și două sticle de apă plată.

Camera avea două paturi lipite de cca un metru care formau un pat dublu generos și relaxant. Salteau nici tare, nici moale, exact cum a trebuit pt spatele meu, aveam 4 perne, două mai moi și două mai ferme, o pilotă subțire, și in plus, pe un raft mai era o pătura. Cearceafurile erau albe si din bumbac de calitate. Aveam doua noptiere, iar pe una dintre ele si o veioza. In fața patului o comodă cu două sertare, iar deasupra ei, pe perete un tv lcd, de mărime normală, ce prindea multe programe grecești, și un bbc news (găsit după cautarea manuală a canalelor de catre soțul meu????).

Baia avea un raft (gen ikea) negru, chiuveta, oglindă, vas wc și un duș generos, separat de baie printr-o foaie de sticla.

In baie am avut sticluță de sampon, gel de duș, crema de corp si doua săpunele, 2 pahare, cate 2 suluri de hârtie igienică completate mereu, doua prosoape de față, două de corp, unul pt ieșit de la duș.

Camera avea aer condiționat și balcon cu vedere superbă la mare. In balcon erau doua scaune mari de răchita si o măsuță.

In fiecare dimineață vedeam superbul răsărit de soare in partea stângă, și in față marea atât de calmă, o priveliște incantatoare!

Curățenia in cameră s-a făcut in fiecare zi, lenjeria schimbată de 3 ori si prosoapele zilnic. Noi am fost foarte mulțumiți.

Peste tot la exterior era foarte curat și multa vegetație - copaci cu măslini, cu lime, flori cu un parfum încântător, iar priveliștea, de nota 10, ne simțeam răsfățați. In spatele hotelului aveai muntele, asa că oriunde te uitai, privirea iti era cucerita.

Hotelul are recepția, zona de lobby bar, terasa restaurantului, la primul nivel când ajungi cu mașina. Din lobby, fie cobori treptele pt a ajunge in restaurantul principal unde se servea masa, fie o iei de pe terasă și intri in restaurant.

Hotelul are și o piscină generoasă, cu sezlonguri si baldachine. Sala de sport e bine echipată cu mai multe aparate- 2 biciclete , bandă pt alergat , aparat pt abdomene , gantere ... , iar priveliștea, cu marea in față, e de vis.Sa tot faci sport cu o asemenea priveliște ce-ti stă in față.

In privinta mesei noi am avut demipensiune.

Mancarea a fost diversificată și gustoasă, nu era ca la turci, dar nici nu îți trebuia mai multă. Au ales foarte bine felurile de mâncare ca sa poată împăca mai toate preferințele.

Dimineață aveam: lapte, ceai, cafea, iaurt, pâine (integrală, cu semințe, albă; franzelă sau chifle), gemuri la borcan sau la cutiuțe, miere, unt/ margarină, crema de ciocolată, cereale, fructe uscate, clătite (o zi clătite subțiri, o zi pancakes), ouă - fierte, ochiuri, amestecate, fasole cu sos roșu, roșii rondele la gratar, bacon prăjit, ciupercute sote, salată de roșii cu castraveți si ceapă, brânză, cașcaval, mezeluri - cârnăciori (prăjiți /fierți), crenvurști, parizer, mușchi file, șuncă presată.

Seara aveam: carne de porc, pui (prăjit, pane, cu sos), vită, miel (in vreo 3 seri), peste (in fiecare seara - fie cu sos alb /roșu, pane, la gratar), curcan. Legume- la grătar sau cu diverse sosuri (gen mâncare scăzută), ardei umpluți cu legume și orez; orez, cartofi- prăjiți / la cuptor / fierți cu unt.

Supă a fost in fiecare seară - de legume, de fasole, de văcuța, de peste, de ciuperci. Au fost și crutoane pt supă.

Salate: de cartofi (cu ceapă...), grecească, cu linte, cu năut &alte legume, salată verde, roșii, castraveți.

Sosuri pt salate -de vreo 4 feluri.

Deserturi: cremă cu ciocolată și fructe, baclavale, prăjitură -gen negresa insiropata, tort cu frișcă si fructe, griș cu lapte. Fructe - struguri, pepene.

La capitolul deserturi nu excelau, dar nu ne-a deranjat acest lucru.

Noi am fost foarte mulțumiți de mâncarea gustoasă și diversificată, nu îți venea sa crezi ca esti la un hotel de 3 stele.

Vineri seara a fost seară grecească, de la orele 21 in lobby restaurant , cu muzica live si dansuri tradiționale , iar duminică a fost seara cu muzica live. Cei interesați erau invitați sa se alăture la dans. O atmosferă frumoasă.

Un alt plus pt hotel - curățenia din restaurant/terasa restaurantului și promptitudinea ospatarilor. Am întâlnit 2 ospătare românce, din Craiova, fete foarte harnice și drăguțe.

Stațiunea Barbati nu e mare, dar e curată și un loc bun de plecare spre a explora alte zone cu locuri& plaje superbe- Paleokastritsa, Kalami, Kassiopi, Agios Giorgios (cel din N-V), Ipsos. Acestea sunt locurile pe care le-am vizitat noi.

Plaja apropiată de hotel, e de fapt un petic de plaja cu pietre intr-un golfulet. Se ajunge coborând mai multe trepte. Noi am fost doar noaptea, prietenul nostru a făcut o baie- apa era caldă și liniștită.

In alte zile am fost la plaja de la Riviera Barbati, parcam mașina lângă copacii de măslini și alegeam zona in care sa stăm, lângă ce tavernă cu șezlonguri.

Pt unele sezlonguri nu am platit nimic, pt altele trebuia sa consumi ceva de la bar.

Plaja e minunată, deși cu pietricele, rezolvi inconvenientul cu încălțările speciale. Apa e cristalină, cu peștișori. Ești înconjurat de vegetație si sa vezi muntele si marea laolaltă, e minunat.

Am înțeles cu această vacanță de ce mulți se îndrăgostesc de Grecia și revin ani si ani. Peisajul, apa de culori încântătoare și atât de limpede, te cuceresc imediat. Am înțeles de ce mulți laudă serviciile de la 3 stele și nu si pe cele de all inclusive sau 4 stele, de fapt cei ce nu mi-au vorbit de bine Grecia, mersesera la hotel de 4 stele cu AI. Sunt sigură ca nu poți generaliza, dar noi am avut o experiență minunată la acest hotel de 3 stele.

In ziua de plecare, pt ca check-out se face pana in 12am, am lăsat bagajele in camera pt bagaje a hotelului, am anunțat cu cateva zile înainte ca avem avionul la 18 si ca vom pleca la 15, ne-au scris in agendă și am făcut rezervare si pt duș, la ce ora vrem si câte persoane. A fost bine pt ca asa am putut sa ne bucurăm de încă cateva ore de plaja in prima parte a zile.

Când ne-am intors de la plajă, am mers sa mâncăm la restaurantul de la piscină. Pt ca am pierdut masa de seară când ne-am cazat ,am primit un voucher de 18 euro/familie pt a lua pranzul la pool bar in ziua plecării. Salata Cesar a fost delicioasă și foarte generoasă - 7 euro , hamburgerul dublu al soțului a fost imens și apetisant , o porție de cartofi prăjiți cu brânză și un pepsi,am mai dat 2 euro și am avut un prânz delicios și copios. Prețurile erau rezonabile si porțiile generoase.

Putem spune ca această vacanță ne-a surprins in mod plăcut încă de la început, ne-a încântat simțurile de la început până la sfârșit și ne-a lăsat cu dorința vie de a reveni in această locație. Ne-a plăcut Barbati pt ca e liniștită si curată, cochetă, cu o plajă frumoasă și la o distanță optimă pt a ajunge intr-un timp scurt in alte locatii ale insulei- fie in Corfu town - 20 minute, fie in alte plaje superbe.

Cu siguranță recomandăm Pantokrator hotel și stațiunea Barbati. Vom reveni cu drag in acest colț de paradis, numit Corfu.

Trimis de meehi in 16.10.17 12:37:55
Validat / Publicat: 16.10.17 16:18:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meehi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Piscina

adrianaglogo
[16.10.17 18:37:36]

@meehi: Si uite asa Grecia a mai dobandit niste fani!

crismis
[16.10.17 18:51:06]

@meehi: Frumos loc! Felicitări pt că l-ați ales și pt felul cum l-ai prezentat!

Am trecut și noi prin Barbati în vara asta, mult prea puțin pt cât aș fi vrut. În plus, am ajuns cu puțin înainte de a se întuneca. Dar mi-a plăcut mult această mică stațiune situată între munte și mare. Și plaja mi-a plăcut. Ne-am propus să mai ajungem acolo, dar... cine știe ce aduce viitorul?!

Vacanțe cel puțin la fel de frumoase ca asta, vă doresc!

[16.10.17 19:42:32]

meehiAUTOR REVIEW
[16.10.17 22:22:09]

@crismis: Va mulțumesc. Intr-adevăr, Barbati e un loc minunat, cu drag ne vom întoarce aici.

La fel si hotelul Pantokrator, îl recomandăm cu drag, noi ne-am simțit foarte bine- atmosfera, locația, priveliștea, calitatea serviciilor, toate acestea il fac un loc de cazare minunat.

meehiAUTOR REVIEW
[16.10.17 22:24:19]

@adrianaglogo: cu siguranță am luat "microbul ". Ma bucur ca am ales Corfu, ca am ales Barbati si hotel Pantokrator, toate acestea au făcut ca această primă experiență sa trezească in noi dorința de a reveni.

adrianaglogo, crismis, meehi
Alte impresii din această RUBRICĂPantokrator Hotel [Barbati]: