ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2017
ÎNSCRIS: 06.06.17
OCT-2017
single

Tirana - atat de aproape si totusi necunoscuta!

Dupa multe excursii nedescrise pe acest site am decis sa las lenea deoparte si sa scriu cateva lucruri despre Tirana. Pana sa plec, nu am gasit aproape nimic pe aici despre capitala Albaniei de aceea cred ca recenzia mea poate fi utila.

Am gasit niste bilete ieftine (ca de obicei :)) ) pe ruta Budapesta-Tirana-Budapesta si am ales sa apas ENTER.

Ca multi altii am plecat de acasa cu prejudecatile in ghiozdan, cu toate ca mai citisem pe net ca nu e chiar asa rau pe acolo cum crede lumea.

Am aterizat pe aeroportul international Nene Tereza, un aeroport nou, modern dar de dimensiuni reduse. Prima impresie este foarte placuta! Sa te dai jos din avion si sa vezi ditamai muntii in apropierea aeroportului nu poate fi decat uluitor. Cel mai frumos peisaj in apropierea unui aeroport... din cate am vazut.

De la aeroport trebuie sa luati un expres... care e de fapt un maxi-taxi un pic mai mare. Rinas Express se numeste. Simplu de gasit pentru ca aeroportul pare cam pustiu... si nu ai cum sa nu gasesti in 3 minute microbuzul. Costa 250 de LEK. (cam 9 lei). Ajungeti in centru cam in 35-40 de minute. Ultima statie este langa un parculet, la 200 de m de piata centrala: piata Skanderbeg.

Tirana este destul de aproape dar total necunoscuta de cei mai multi dintre noi. Citeam pe net inainte sa plec despre faptul ca semanam foarte mult cu albanezii... dar cand am ajuns acolo aproape ca am luat-o razna... mi se parea ca toti romanii s au teleportat acolo. Este izbitoare asemanarea dintre cele doua natii: romana si albaneza.

Femei frumoase intocmai ca la noi. Cladiri "Ferentari style" cam peste tot. Daca esti plin de figuri si amator de lux poti sa te duci la Paris probabil... Daca vrei sa ti aduci aminte cum era tara noastra acum 20 de ani, daca vrei sa simti aerul balcanic, nebunia din trafic, dezordinea, gunoaiele aruncate aiurea dar in acelasi timp sa te bucuri de muntii ce inconjoara orasul, de palmierii care te fac sa simti ca ai schimbat foaia (esti undeva departe de casa), daca poti sa apeciezi incercarile de schimbare in bine ale unui oras... cu siguranta merita sa ajungi aici.

Tirana pare sa fie un oras ce incearca sa rupa lanturile saraciei: pe ici pe colo cladiri noi din sticla sau blocuri de locuit, hoteluri frumoase si strazi in curs de reamenajare, toate amestecate cu blocuri jegoase, fire trase peste tot, mai rau de 10 ori decat in Bucuresti.

Piata Skanderbeg este superba, nu-ti mai vine sa pleci de acolo. Zona este cam 90 reamenajata... mai aveau un pic de lucru... dar au folosit materiale de calitate spre deosebire de nesimtitii care au pavat Bucurestiul cu cele mai ordinare pavele. O sa va placa sigur aceasta piata.Aici gasiti Opera, Muzeul de Istorie, Statuia lui Skanderbeg, un erou national, Cea mai veche moschee din oras si Turnul cu Ceas... deasemenea un simbol al locului.

Nu o sa stau sa povestesc despre zeci de muzee pentru ca poate fi extrem de plictisitor pentru cei care vor informatii. Muzeele le descoperiti singuri. In piata de exemplu este un buncar construit bineinteles in perioada comunista, transformat in muzeu al comunismului si extrem de vizitat de oameni (BunkArt). Costa 500 LEK si o sa aveti ocazia de a vedea ca ororile comunismului din Albania par trase la xerox: aceeasi poveste trista ca si tara noastra.

Am intrat intr-o catedrala ortodoxa inca nefinalizata ce avea o arhitectura futurista... lucru care m-a surprins placut, vazand asa ceva doar la catedrale catolice. Merita sa intrati acolo...

Sunt cateva zone prietenoase cu pietonii ceea ce va v-a da o stare de bine si in general am vazut ca si alti turisti apreciaza strazile de genul. Mi-am tocit bocancii pe unele bulevarde foarte mari, prin zona unde se afla Parlamentul, Guvernul, Universitatea etc...

Mi-au placut strazile si stradutele intesate de magazine si magazinase, lucru inexistent la noi si evident foarte trist. E atat de placut sa bati starzile si magazinele decat sa te inchizi intr-un Mall ca la noi.

Noaptea Tirana e super frumoasa si luminata. Am observat foarte multi tineri si aproape toti pe care i-am intrebat cate ceva au stiut sa vorbeasca engleza.

Daca va intereseaza mall-urile este unul chiar in centru, nu foarte mare dar nou si incadrat bine in peisaj: TOPTANI.

In aceasta scurta excursie am dat o fuga si pana in Durres. Era pacat sa ratez. Pe scurt daca stati in centru trebuie sa mergeti in spatele hotelului Tirana International (un fel de Intercontinental la noi), luati autobuzul in directia KAMEZ... intrebati pe cineva, e simplu. Mergeti pana in zona DOGANA, o intersectie cu simbolul Albaniei in centru- un mare vultur. Acolo este o nebunie de mini autogara... o sa sa va amuze dezordinea si tipetele alora de pe acolo, toti nebuni dupa clienti. Aer balcanic 100 %. Va urcati in autocar, scoateti 130 de LEK si va bucurati de peisaj pana la Durres.

In Tirana autobuzele au taxatori, cum era la noi pe vremuri... deci te urci linistit, vine ala la tine, 40 de LEK si ai rezolvat problema :)

Peste tot sunt baruri si terase, patiserii unde poti sa stai la masuta si sa savurezi ceva traditional (cum am facut si eu, nefiind amator de restaurante). Cam pe la toate "patiseriile" astea scrie BUREK. Daca n-ai fite de restaurant... mananci si bei de te spargi cu 10-15 lei.

Prin urmare: albanezii seamana foarte mult cu noi, prima tara din cele 15 vizitate in care m-am simtit 90% acasa. Pe mine unul m-a socat acest aspect. Tinerii stiu engleza cat de cat deci aveti pe cine intreba diverse chestii.

Mancarea e foarte ieftina... poti sa stai pe acolo cateva zile linistit, mie nu-mi venea sa mai plec.

Orasul are o combinatie interesanta de chestii urate si chestii frumoase. Il gasesc ca fiind un oras cu Șarm!!! Cand un oras are sarm nu mai vezi defectele si nici macar nu te intereseaza partile nasoale. Am mai simtit asta intr-o oarecare masura in Porto si Lisabona.

O sa ramaneti blocati in fata vitrinelor citind cuvinte de genul "bluza, camesi, pantalones". Ramai prost vazand cate cuvinte avem in comun si romanii habar n-au de asta.

Sper sa va fie de folos. Recomand cu caldura. Nu m-am simtit deloc in pericol, nu s-a luat nimeni de mine precum in mult laudata pe aici Budapestă

Sper din tot sufletul sa ma intorc in Tirana si sper sa va duceti cat mai multi sa o vizitati!!!

Trimis de Gilo5 in 15.10.17 16:45:39
Validat / Publicat: 15.10.17 17:37:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA.

VIZUALIZĂRI: 4392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gilo5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 O catedrala ortodoxa aproape finalizata, cu un design futurist.

webmaster26 [15.10.17 17:37:44] »

@Gilo5: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [15.10.17 18:04:24] »

=

ANILU [15.10.17 19:28:10] »

@Gilo5: Bun venit în familia AFA. Sper să ne mai scrii impresii și din alte sejururi/vacanțe.

Ce "mișto " ai descris Tirana.

Se simte aerul tineresc în descrierea ta. Ai pomenit și de zonele "nasoale " dar tu ai văzut partea frumoasă a orașului.

Ai spus că ai dat Enter pe oferta de zbor Budapesta-Tirania, fiind din Bucuresti, bănuiesc că te-ai dus cu mașina până în Budapesta, dacă greșesc te rog să mă corectezi.

Felicitări pentru acest prim articol. Poate ne scrii și despre cazare.

Felicitări.

Toate cele bune.

Gilo5 [15.10.17 23:13:46] »

@ANILU: Mersi pentru ecou Daca mergeam la Budapesta cu masina era o mare gaura in buget... si nu fac din astea Am gasit cu 38 de lei un zbor cu Wizz Bucuresti-Budapesta si de intors m-am intors de la Budapesta la Cluj-Napoca cu 55 lei.

iulianic [16.10.17 10:10:40] »

@Gilo5: Bine ai venit printre noi!

Într-adevăr, Tirana nu este o destinație turistică prea cunoscută. Albania face eforturi mari pentru a-și găsi un loc în lumea turistică și în unele privințe chiar a reușit. În această vară am vizitat și eu Tirana în jumătate de zi în perioada unui sejur petrecut pe țărmul Adriaticii, la Durrës.

În Tirana, după un tur pietonal, în grup și însoțiți de ghid, în Piața Skanderbeg ne-am disipat, fiecare urmând a-și petrece timpul după plac și în interesul personal. Piața este una dintre cele mai importante atracții pentru turiști nu doar pentru că se află în zona centrală a orașului, ci și pentru că aici (sau foarte aproape) se află tot ceea ce are Tirana mai frumos de arătat: statuia ecvestră a eroului național, Turnul cu ceas, Moscheea Ethem Bey - cel mai vechi edificiu de acest gen care s-a păstrat în Albania, o biserică romano-catolică, o alta ortodoxă cu o arhitectură nonconformistă…

În Piața Skanderbeg mai poate fi văzut Muzeul Național de Istorie cu controversatul mozaic, precum și Palatul Culturii cu Biblioteca Națională, Teatrul de Operă și Balet, dar și cu un centru de informare turistică.

În jur sunt hoteluri, restaurante, magazine, precum și un parc, deci, cam tot ceea ce poate căuta un turist.

irinad [16.10.17 15:55:49] »

@Gilo5: Faptul că albanezii sunt în urma noastră cam cu 20 ani l-am sesizat și eu acum patru ani când am fost într-o excursie de o zi în sudul Albaniei, cu plecare din Parga, Grecia.

Fiindcă ai spus că noi și albanzii avem mai multe în comun, lucru pe care l-am remarcat și eu, știai că imnul național albanez este piesa lui Ciprian Porumbescu "Pe-al nostru steag e scris unire"?

Gilo5 [16.10.17 16:37:27] »

@irinad: Da stiam despre imn. E printre primele lucruri aflate la o simplă căutare pe net. Probabil ne lăudăm si noi cu ceva ????

elviramvio [17.10.17 22:31:34] »

@Gilo5:

Bine ai venit aici și sper să rămâi cât mai mult!

Util articolul tău despre Tirana. N-am fost încă în Albania dar am întâlnit în Grecia ospătari albanezi care ne-au recomandat cu căldură țara lor. Unul cu care am stat mai mult de vorbă, își dorea să se mai dezvolte și la ei turismul pentru a se întoarce acasă.

Vacanțe frumoase să ai!

Gilo5 [19.10.17 17:11:57] »

@elviramvio: Mersi frumos pentru urarile de bun venit !

Sper sa las lenea si sa mai scriu recenzii cand e cazul. " La multe calatorii " iti doresc!

mishu [22.10.17 15:40:59] »

@Gilo5: Bun venit! iti spun si eu si pot spune ca articolul de debut este unul excelent ceea ce inseamna ca trebuie sa continui ceea ce ai inceput. Lecturarea articolului m-a facut sa cred ca sunt acolo, sa vad muntii dupa aterizare, sa ma plimb prin locuri prin care mi se pare ca am mai trecut.

Am mai citit articole despre Albana si toate au fost incurajatoare, o destinatie care creste in turism si care merita vazuta.

Felicitari, votat cu mare placere, succes in continuare.

Gilo5 [22.10.17 15:45:19] »

@mishu: Multumesc mult! Succes si tie si la cat mai multe calatorii!

roth [02.04.18 08:35:06] »

@Gilo5: Bun articol, cum eu am in vedere o vizita scurta in Albania, am inceput documentarea. Frumos descris si util pentru cineva care cauta informatii proaspete.

Felicitari si vacante minunate

Gilo5 [05.04.18 18:31:56] »

@roth: Iti multumesc! Asta mi am si dorit... sa ajut. E important sa afli informatii utile inainte de a pleca undeva. Iti doresc sa ai parte de o super vacanta si sa iti intre la inima Albania

ANILU, elviramvio, Gilo5, irinad, iulianic, mishu, Rodel, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tirana și împrejurimile: