ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2017
ÎNSCRIS: 11.01.14
SEP-2017

Foarte nemulțumit

Vacanță în Maramureș!

Bună ziua dragi colegi, am așteptat și planificat experienta asta în Maramureș de mult timp, și în sfârșit am reușit să ajung prin părțile acelea, și acum detalii:

Am ales pensiunea "În deal la Ancuța" mai ales impresiilor voastre pe care le-am citit aici, nu am nimic cu nimeni dar tare aș vrea să-mi spuneți cum de v-a plăcut așa mult la această pensiune, sau poate noi nu am ales perioada potrivită, poate în sezon sau de sărbători este altfel, nu știu ce să mai zic. Și acum să vă spun ce mi-a plăcut dar ce nu mi-a plăcut la această pensiune.

Am plecat la ora 7 din Brăila, și după un drum lung am ajuns în sfârșit la pensiune la ora 17, după 10 ore de condus așteptam primirea aceea călduroasă despre care am citit, din partea gazdelor, dar de unde??? , în curte nimeni, am strigat și până la urmă a ieșit afară d-na Ancuța, cu următoarele cuvinte: bună seara, eu sunt Ancuța, am făcut cunoștință, pe ce nume aveți rezervarea, haideți să vă arăt camerele.

Și de aici urmează surprizele: menționez că au trei spații de cazare, una la șosea, alta cu 4 camere deasupra la sala de mese și una cu 8 camere la pensiunea din deal, cea care este prezentată pe site și la care am rezervat cu o lună înainte, specificând telefonic acest lucru.

Ne-a prezentat două camere la cea de deasupra la sala de mese, spunând că numai acolo se face căldură deocamdată, dar dacă vrem la pensiunea din deal nici o problemă dar nu este cald, ptr că nu a pornit căldura, noi de bună credință am acceptat așa, doar nu era să ne supărăm din prima seară. Ok am zis doamna Ancuța ne-a spus că cina este la ora 19 și ne-a lăsat sa ne acomodăm.

Recunosc că după atâta drum așteptam să gust și eu și prietenul meu o horincă dar de unde??? , mi-am făcut curaj și am mers la bucătărie unde am găsit-o pe mama gazdei și am cerut politicos, da, a spus, nici o problemă, ne-a adus o sticlă de horincă și una de afinată și ne-a urat poftă bună.

Stând afară la terasă și savurând horinca, cam după o oră după ce am ajuns noi, vine dna Ancuța de la poartă cu două pers. și se îndreaptă glonț la pensiunea din deal, și cazândui acolo, era un grup de spanioli cu un microbuz. Făcând haz de necaz, zic ăstora le place la frig... asta e zic.

În a doua și a treia seară au mai cazat două Fam. lîngă noi, că erau 4 camere acolo, și vreau să vă zic că scârțâia tot la orice mișcare și se auzea orice prin pereții ăia, chiar și din sala de mese.

Vine cina, nimic deosebit, ciorbă de perișoare, tochitură cu carne cumpărată de la magazin, și ca desert clătite. Mic dejun în fiecare dimineață la fel: brânză, mușchi, ouă, dulceață, lapte, cafea. La cină a doua seară, ciorbă de zarzavat, tochitura ce a mai rămas din prima seară cu piure de cartofi (rece) și ca desert gogoși.

A treia seară a fost cireașa de pe tort, ciorbă cu varză dacă ați mai auzit si cu smântână în ea, în Moldova se spune "borș de rufe", la gust era bunicică, la felul doi cartofi natur cu un șnițel, și astea tot reci, în condițiile în care eram noi patru și încă două persoane la masă (măcar putea să le încălzească la microunde). Da horinca și afinata era pe masă, dar la masă mergea un pahar de vin, dar de unde???

În a treia seară a mai venit o fam și i-a cazat tot la pensiunea din deal, iar nouă ne spune că o să ne mute și pe noi acolo ptr o seară ptr că sâmbătă seara are o petrecere, un botez la sala de mese și o să fie gălăgie până dimineața.

Așa că am mers la pensiunea din deal să vedem și noi camerele că era deschis, caloriferele calde, camere mari și frumoase, și nu se compară cu camerele în care am stat, am uitat să vă spun cum erau, ca spațiu camera este ok, dar baia f. mică, se auzea orice mișcare ptr că scârțâia tare podeaua,

așa că dacă mergeți acolo cereți neapărat la pensiunea din deal, nu fiți rusinosi ca noi, aici am greșit eu ptr că trebuia să-i zic din prima că eu vreau acolo ptr că acolo am rezervat, dar... asta e.

NU a fost nimic tradițional, nu o pâine la cuptor, nu o plăcintă, nu o mâncare la ceaun, nimic din ce am citit de la voi. Inițial am rezervat 4 nopți, dar în a treia seară mi-a pus capac și mi-a ajuns, am hotărât să plecăm, vizitasem cam ce am avut de vizitat, drumul era lung la întoarcere, si cazarea ne-a ajuns...

Sâmbătă dimineața i-am spus că vrem să plecăm, și tot ea era supărată că de ce nu i-am spus cu o zi înainte, dar cu ce schimba asta situația??? nu știa de miercuri de când am venit că are petrecere sâmbătă seara??? nu știa că am rezervat 4 nopți nu ca ceilalți care au venit și au stat numai o noapte??? i-am mulțumit politicos și am plecat.

Am mers la Turda să vizităm salina, f. frumoasă, și ne-am oprit la Sovata ptr o seară și am găsit o stațiune frumoasă, o cazare f. bună la 100 lei camera, care nu se compară cu cea de la Ancuța unde a fost 90 lei pe noapte (incomparabil). Am vrut tradițional dar nici măcar așa nu a fost.

Acum nu vă descurajez să vă spun să nu mergeți la această pensiune, eu v-am spus exact cum s-a întâmplat, noi sigur nu am mai merge la pensiunea lui Ancuța dacă vom mai ajunge un Maramureș, ne așteptam la altceva, la oameni mai primitori, mai calzi, la tradiții, la zone mai frumoase, dar nu ne-a dat pe spate, totul comercial.

Trimis de costeldobre in 15.10.17 12:36:18
Validat / Publicat: 15.10.17 14:33:46

VIZUALIZĂRI: 2060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costeldobre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 BAIA

[15.10.17 14:32:46]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=82638

[16.10.17 06:22:03]

@costeldobre: Am citit cu foarte mare interes cele scrise de tine si pot spune ca nu am sesizat ceva care sa mi se pare dubios, dimpotriva!

Deasemenea vreau sa-ti spun ca efe tiv m-am chinuit sa prind o rezervare acolo inca din 2015 si nu am reusit nici pana in prezent. Acest lucru ma face sa cred ca din cauza laudelor si a aglomeratiei la rezervari s-ar putea ca "stacheta" sa fi fost lasata un pic mai jos de catre Ancuta, cel putin pentru cei din tara sau masurati " la ochi" cand sosesc... Din pacate asa se intampla mai mereu dar din fericire sunt multe alte pensiuni in zona unde este poate mult mai ok dar nu sunt inca cunoscuti aici. Votat cu placere!

PS. Poate vei avea timp sa scrii si despre cealalta pensiune! Multumesc!

[16.10.17 13:22:31]

@iulian68: Bine că n-ai prins o rezervare, acum analizând și dând timpul înapoi mai bine nu prindeam nici eu, dar..., am avut de ales între pensiunea asta și cea a lui Vasilică ceterașu pe care am văzut-o acum și arată mult mai bine, poate vedeam un port traditional și ascultam ceterasii dar am zis că este în alt sat, am crezut că vadu izei este ceva mai rustic dar nu...

Despre cealaltă pensiune din Sovata ce pot să zic că nu am stat mult, am ajuns sâmbătă seara pe la 17,30 și am plecat duminica dimineața pe la 10,30, arată f. bine, cu toate dotările necesare.

[16.10.17 13:26:49]

@costeldobre: Și să vă mai spun ceva, nu ne deranja atât de mult cazarea dacă erau ospitalieri și primitori așa cum se zice că este în Maramureș, mai ospitalieri am găsit în Moldova în special în zona Neamțului...

[16.10.17 13:57:40]

@costeldobre: Nu trebuie acum sa generalizezi... Sunt ospitalieri si primitori in marea lor majoritate si te fac sa te simti foarte bine...

[16.10.17 17:17:13]

@iulian68: înseamnă că am avut noi ghinion, dar ca să bați atâta drum, și să ai așteptări de la o vacanta, e f. nasol să ai dezamăgirea asta...

Nu-i timp ca să merg în zona aia mai des ca să pot încerca mai multe locații, ptr că nu generalizez, îmi dau seama că nu toți oamenii sunt la fel.

Nu îmi pare rău că am fost în Maramureș, doar că am nimerit la această pensiune, poate lui Ancuța nu-i place să fie prea căutată....

[16.10.17 17:19:39]

@costeldobre: Absolut de acord cu tine. Iti doresc sa nu mai ai "surprize" de genul asta de azi inainte! Succes!

ZoeDan
    [16.10.17 19:40:10]

Bună

Am fost la pensiunea din deal la Ancuța anul acesta în iulie. Mi se pare aiurea ce spuneți că ați găsit acolo. Mâncarea este f bună si nu de pe o zi pe alta! La cină erau pe masă sticle cu pălincă și afinata tot timpul! Apropo, acasă la dumneavoastra ce mâncați la micul dejun? Cumva icre negre și somon afumat?

De curând am fost la o pensiune în Fundata si nu avea niciun fel de băutura, dar ne-am simtit f bine. Altă dată luati-va berea în traistă!

Ancuta si familia ei sunt f primitori si cu bun simț, asa cum sunt cunoscuți maramureșenii! Deci nu vom tine cont de mofturile dumitale! O seară bună!

[16.10.17 19:50:56]

@ZoeDan:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Totodată, am aprecia dacă atitudinea față de ceilalți membri ai saitului ar fi mai puțin agresivă; faptul că Dv. ați beneficiat de condiții optime acolo nu e o garanție că lucrul acesta este valabil permanent pentru toți turiștii cazați. Și chiar dacă ar fi cum susțineți, mai multă eleganță în exprimare poate face minuni...

ANCUTA T
    [16.10.17 20:00:16]

@costeldobre: Stimate domnule Costel. Sunt Ancuta proprietara pensiuni TELEPTEAN IN DEAL LA ANCUTA.

In primul rand as vrea sa va multumesc pentru impresia postata si imi pare foarte rau ca nu am fost pe placul dumneavoastra. Domnule Costel la noi este o pensiune agroturistica nu hotel de 4 sau 5 stele. Noi v-am asteptat cu mare drag (cei drept nu la poarta) eram la bucatarie in momentul acela si mi sa parut normal cand a-ti sosit sa facem cunostinta, sa va prezint parcarea unde sa puneti masina, sa va prezint camerele si in ultimul rand sa va invit la o horinca si la cina dupa ce va faceti comod. Daca am gresit imi cer scuze.

Referitor la camere parerea mea este ca a-ti cam exagerat deoarece camerele dumneavoastra sunt cele mai noi construite in locatia noastra si cele mai mari (fiecare are un pat matrimonial si un pat de 1 persoana) parerea mea este ca nu a-ti fost cu nimik nedreptatiti.

Daca imi aduc bine aminte in fiecare zi stateam de vorba, discutam ce a-ti vizitat, cum vi sa parut, ce mai puteti vizita, cei drept nu prea va impresionat nimic.

Referitor la masa noi gatim zilnic mancare proaspata, imi pare rau daca nu a fost pe placul dumneavoastra. (ex in prima seara a-ti servit ceorba de perisoare cu smantana, pomana porcului cu mamaliga si moraturi si clatite, iar in seara urmatoare a fost tocanita de vitel cu cartofi domnule Costel nu a fost aceelasi lucru ca in prima seara.

Daca a-ti avut vreo preferinta noi va ascultam cu placere si va faceam cu mare drag dar nu aveam cum sa va citesc gandurile imi pare rau. (ex in loc de gogosi vroiati placinte). A-ti cerut ceva si nu va fost dat? nu a fost nimeni la dispozitia dumneavoastra? eu i-mi amintesc ca am vorbit zilnic.

Domnule Costel totusi am o nelamurire, daca a fost asa proasta primirea, cazarea, mancarea de ce a-ti preferat sa stati in asa conditii 3 zile?? pentru ca noi nu v-am solicitat avans la cazare, nu v-am solicitat plata la intrare in pensiune cum se procedeaza de obicei (cu totul ca dumneavoastra a-ti platit cu tichete de vacanta si cum bine stiti rambursarea se face dupa 3 saptamani, apropo impresia a ajuns inaintea banilor), a-ti platit la plecare.

Imi cer scuze daca nu am fost pe placul dumneavoastra, va dorim numai bine si multa sanatate.

Cu drag Ancuta

PS O sa pun si cateva poze cu camera.

NB ANCUTA T este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [16.10.17 20:21:12]

@ZoeDan: bună și ție Domnul, am spus că poate în sezon adică în iulie când ai fost dumneata o fi fost altfel, la cină da am spus că erau pe masă sticle de pălincă dar câtă palincă era să bei, poate dvs ați băut numai de-aia, apropo ați băut palincă de la cazan? , de-aia de fructe nu ca la Ancuța.

La micul dejun am spus ce a fost nu că a fost rău, a fost mai bună ca cina, și nu cred că ești curios ce mănânc eu acasă la md, dacă mai ajungeți acolo mergeți în Bârsana și întrebați de dl Paul și gustați acolo pălincă și apoi faceți diferența.

În Fundata poate era pensiunea doar cu cazare, dar când mergi undeva unde ai și masă n-ar trebui să-ți iei berea un traistă, și eu am fost în Neamț și gazda te întreba cam ce vrei să mănânci la cină, și te întreba ce vrei să bei, nu îți trântea o sticlă de țuica pe masă tot sejurul.

Ancuța și familia ei or fi fost primitori cu dvs, și nu am spus că toți maramureșenii sunt așa.

Nu v-am spus să țineți cont de "mofturile" mele, au fost doar impresii, și am spus exact cum s-a întâmplat, și altă dată respectă impresiile altora (...)

Bună seara!

[16.10.17 20:39:59]

@ANCUTA T: Bună seara dna Ancuța, am bănuit eu că ăsta a fost motivul, că am plătit cu tichete de vacanta,

dacă vă aduceți aminte v-am spus că pot să plătesc la agenție și primeati banii imediat dar nu ați vrut, poate așa era căldură la pensiunea din deal că ptr cei care au plătit cu cash era...,

și rezervasem 4 nopți dar am reușit să stăm 3,

și dacă spuneți că erau cele mai bune camere urcați dvs și puneți pe cineva în cam alăturată să vb sau să meargă prin cameră, sau să vb în sala de mese să vedeți cum se aude,

iar în privința mesei nu are rost să mai comentez.

Și noi vă dorim numai bine și multă sănätate!!!

ZoeDan
    [16.10.17 20:46:40]

Bună

În Fundata era cazare cu mic dejun inclus, prânzul și cină contra cost.

Eu nu beau de fel, așa ca nu pot să compar pălincă din Bârsana cu ce de la Ancuța.

Într-adevăr mâncarea în Maramureș este grea, dar gustoasă! .

Toate cele bune!

Viajero
    [18.10.17 10:04:14]

Buna ziua tuturor!

Am citit articolul scris de costeldobre in legatura cu parerile dansului despre Pensiunea Ancuta Teleptean, si coincidenta face sa fiu mentionat in acel articol. Eu sunt cel care a venit cu grupul de prieteni din Spania. Tin sa zic ca respect parerile tuturor, dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu toate. De aceea cred ca e normal sa las si eu impresiile mele, care ar putea ajuta sa se formeze o parere corecta despre acel loc, pentru ca "amfostacolo", nu pentru ca vreau sa dau vreo replica vreunei parti (costeldobre vs ancuta).

Cred ca in esenta, in cazul lui costeldobre a fost doar o intelegere gresita a conceptului, si dansul se astepta la total altceva. Eu am fost de doua ori. O data acum doi ani, si a doua oara in toamna asta. Am ajuns la aceasta locatie prin recomandarea unor prieteni. Ambele dati am fost cazati la casa "din deal", asa ca nu ma pot pronunta in privinta celorlalte doua locuri. Dar la cladirea din deal, a fost Ok, si de fiecare data am avut caldura in camere, nu a fost nici o problema. Si daca suntem la acest capitol, trebuie sa fim constienti de ceea ce inseamna o pensiune, si sa nu ne asteptam la conditiile dintr-un hotel de 4 stele, cu receptie, comitet de "bine ati venit" si toate cele ce implica "stelutele".

Eu unul nu ma pot plange de camerele in care am fost cazati. A fost confortabil si de o curatenie absoluta. Iar raportul calitate/pret este foarte bun.

Daca trecem la partea cu mancarea, este adevarat, la cina am avut ciorba de perisoare, tochitura si clatite la desert. Aaaa, sa nu uit: horinca la discretie, Si trebuie sa punctez ca a fost o cina fenomenala, cum in putine locuri am mancat.

Nu pot sa fiu deloc de acord ca a fost ceva comercial, de supermarket. Si aici cred ca e gresit inteles conceptul. Mincarea la ceaun, pregatita traditional, bulz la gratar... le gasim la targuri tip "Ravasitul Oilor" de la Bran de exemplu, nu la o pensiune. Repet mincarea a fost foarte buna. Nu pot sti despre micul dejun ca a fost repetat, pentru ca nu am stat decat o noapte asa ca...

Dar a fost bun si abundent. Imi aduc aminte de hoteluri de 4 stele din ruta noastra (de 14 zile) care au avut mic dejun mai bazic, si nu gaseai o masa libera sa fie curata, iar ospatarii erau in numar insuficient, si nu faceau fata situatiei. Vorbim de locatii cu 450 lei/noapte.

Oamenii s-au purtat exemplar cu noi, nu am ce sa le reprosez. La randul meu as recomanda locatia, pentru ca dupa parerea mea merita!

Repet, sunt doar parerile mele personale si a celor 7 prieteni din Spania cu care am calatorit. O zi buna va doresc!

In l

[18.10.17 10:12:42]

@Viajero: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[18.10.17 10:30:22]

Bună ziua, îmi pare bine că ați postat impresiile dvs, și acum să vă spun ceva, înainte cu o oră să veniți dvs am venit și noi, dar nu am fost cazați la pensiunea din deal așa cum am fi dorit, nici nu ne-a fost prezentată ptr că era frig, dvs ați avut căldură??? cred că da după cum ați spus, și știu că nu ați stat decât o noapte ptr că v-am auzit la md pe la 6 și ceva, nu vreau să spun că ați făcut gălăgie, dar se auzea de parcă erați lângă mine în pat, și m-ați înțeles greșit dacă voiam 4 stele mergeam la 4 stele că știu cum e, iar despre ceaun și altele am citit și eu impresii de la alții, și în prima seară mâncarea a fost bună, problema a fost a doua și a treia, așa că dacă mai mergeți stați mai mult de o noapte și stați acolo unde am stat eu măcar de curiozitate să vedeți cum e, chiar dacă sunteți mințiți în față că nu e căldură...

ANCUTA T, costeldobre, iulian68, Viajero, ZoeDan
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'În Deal la Ancuța':