ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2017
SEP-2015
single

încărcat de pe telefon!

Coasta de Azur

Suparata ca s. a anulat concediul sotului, mi. am luat masina si am pornit singura la drum, spre Coasta de Azur!

Era un gand de muuult, sa colind toata Coasta de Azur :)

Ma simteam descatusata de griji, am pornit pe Liguria si respiram briza marii prin Andora italiana, Cervo, Imperia, mult cunoscutul San Remo si Menton :)

Am coborat pe plaja, pietris si valuri zbatandu-se de pietroaiele mari de pe Coasta... :)

Admiram fabuloasa Regina Natura si perfectiunea Sa!

Respiram profund fara ganduri...

Lumea pestrita, intr un continuu concediu la mare si Eu, trecatorul prin briza...

Am ajuns la Monaco si am preferat sa il admir de sus, de pe Coasta... mi am imaginat principele in principatul sau si lumea opulenta, admirand iahturile luxoase, brazdand marea...

Parcurgeam km admirand privelistea unica, in maretia ei Superb denumita Coasta de Azur!

Un cer atat de limpede si o mare atat de racoroasa, isi impletesc albastrurile... Azurul lor unic!

Spectaculoasa Riviera Franceza, plina de porturi si iahturi, de locuri arhicunoscute, treci in revista Cap D’Ail, Nisa, Cagnes sur Mer, Antibes si deja iti imaginezi ducesele pe promenadele de odinioara si covorul rosu de la Cannes si celebritatile care vin an de an special aici!

Deja te simti o mica celebritate si tu, doar pt ca treci pe acolo, doar pt ca destinul ti -a ingaduit si tie asta!!!

De la Cannes treci prin Theoule sur Mer, Saint Raphael si ajungi intr o zona de roca rosie, Frejus si ti vin in minte combinatiile neolitice si cauti explicatii in geografia demult uitata :)

Nu poti sa nu observi ca mai ai un pic si ajungi in Saint Tropez, unde macar admiri opulenta, la ea acasa, iahturile si mai rafinate si decapotabilele si mai elegante, admiri, respiri, te bucuri de soare, de mare si pleci mai departe prin Cavaliere pana la Toulon!

Era deja noapte, tarziu, am avut si mare noroc sa gasesc o camera ieftina la 55 euro, intr un hotel de 2 stele, pripernicit, dar f curat, ceea ce pt mine a fost suficient! dimineata m am blindat cu faimoasele lor croisante si iaurt si la drum!

La Marsilia am parcat hotarat, am luat faleza la pas, pe langa muzel Marinei si mega navele de Croaziera, pe langa Catedrala Mare, am admirat, am fotografiat, am degustat si... suuus de tot, am zarit o alta biserica cu o mare statuie aurie, care strajuieste de la inaltimea sa marea Marsilia!

Am urcat, sus la Notre Dame de la Garde, O minune!

Intr o liniste perfecta, sute de calatori civilizati, viziteaza catedrala de pe un stei de munte, inconjurata de sculpturi religioase marete, care privesc la poale orasul si marea!!! Spectaculos si frumos!!!

Plec iesind spre Arles si aleg sa patrund in Laguna, zona Camargue, de unde se extrage si faimoasa sare, unde nu ti vine sa crezi cum apar din lacuri mai mici sau mai mari, superbele pasari roz, uluitoarele Flamingo!

Si merg si merg, opresc la degustari de vinuri pe marginea drumului, imi iau fructe proaspete si ma intreb de ce oare fiecare pensiune are si o stala cu minim 10 cai, apoi ma dumiresc!

Ajung in Saintes Maries de la Mer, care aflu repede ca este Protectoatea tiganilor!

Ma uluiesc cu spectacolele lor ecvestre, cu degustarile de toate produsele lor traditionale si cu plimbarile turistilor pe cai sau in carute cu coviltire, prin cararuile lagunei pline de lacuri pline de Flamingo si pasari exotice!

A fost o incantare sa urc sus pe biserica si sa admir toata regiunea in toata splendoarea! A fost un popas neprogramat, de neuitat, unde am ramas doua nopti!

Hotelurile decente sunt de la 100 euro in sus!

Plec spre Montpellier si aleg sa ma cazez pe malul marii, in Palavas le Flots, cu 70 euro am gasit camera, aproximativa, dar m a bucurat ca e pe malul marii, unde am mancat peste si fructe de mare si am innotat cateva ore :) fara ganduri, fara planuri, fara griji... am trecut prin Sete, Narbonne si Carcassonne, cu regretul ca parasesc Coasta de Azur spre alte taramuri de vis...

Trimis de Mete in 15.10.17 01:05:18
Validat / Publicat: 15.10.17 12:07:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mete); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ANILU [15.10.17 18:13:50] »

@Mete: Adică, stai puțin să înțeleg și eu. ????

Soțul nu a mai putut merge și ai plecat singură pe Coasta de azur?

Din ce am citit am înțeles că nu aveai rezervat nimic, unde ai găsit cazare acolo te-ai oprit.

Tu ai sofat și tot tu ai făcut poze (am văzut că unele poze sunt făcute din mașină).

Felicitări pentru curajul de a pleca singură în excursie. Chiar te admir.

Toate cele bune.

Mete [16.10.17 00:24:53] »

@ANILU: exact!

Am continuat pana in Andorra, din greseala ), pt ca la Toulusse, am gresit autostrada, apoi Lourdes, mi. am dorit mult sa ajung acolo..., dar voi face postare separata...

mishu [22.10.17 15:26:19] »

@Mete: Citeam si ma amuzam, aici daca as pati asta cam greu sa iau masina si sa ajung sa vad locuri atat de frumoase, dar cred ca mai bine iau avionul .

Frumos, spontan, felicitari, votat cu placere.

Mete [22.10.17 17:54:16] »

@mishu: tu unde esti?

Da )) eu asa sunt

Iau repede decizii de calatorie

Timp sa am

Ca ma orientez repede