Carpathia Hotel (ex Rowa Dany)

12.10.2017
Avatar mirunat
DIN Campina
înscris/ă în 30.07.13
OCT-2017

Weekend la munte

In primul weekend din octombrie am decis sa vizitam Sinaia. Suntem mari fani ai acestei destinatii dat fiind si apropierea de Bucuresti. Am ales hotelul Carphatia.

Dupa harta parea aproape de centru, dar ajunsi la destinatie am descoperit ca nu era chiar in buricul Sinaiei, ci mai aproape de iesire. Dar nu a fost o problema deoarece am avut o vreme superba si ne-am plimbat prin oras.

Hotelul este cotat la 4 stele si are un restaurant si un centru spa. Am primit o camera spatioasa, cu un pat dublu (nu exista camera cu doua paturi!) si cu vedere la oras. Decorul este cam kitch, cu mult auriu si argintiu, nu prea ne-a placut. Baia este curata, are cada, sunt articole de baie gratuite (un tub de gel de sampon era gol insa). Sifonierul este incapator si are un seif gratuit! Nu mergea caldura, dar nu a fost asa frig.

Centrul spa este deschis de la ora 12 pana la ora 22, check-in se face la 14, check-out la 12. Prin urmare centrul spa nu se poate folosi in ultima zi - pacat si un minus aici. Acest centru spa contine: o piscina mica (foarte mica, daca sunt mai multe persoane gen 10-15 in ea o sa stea unul peste celalalt), un ciubar cu apa calda (mi-a placut, maxim 6 persoane pot sta in acesta simultan), salina, doua saune (mi-au placut), si masaj - platit separat si cu programare. Femeia care face curatenie si aduna prosoapele face si masaj, cel putin asta am vazut.

Micul dejun este incredibil de bogat si datorita acestuia pot spune ca este un hotel de 4 stele! Multe tipuri de ceai, suc, cafea, iaurt, branzeturi, fructe, mezeluri, produse de patiserie, prajituri, oua gatite in diverse feluri, masine, sote de ciuperci, icre, salata de vinete, zacusca, paine (nu aveau paine integrala sau neagra!).

Ce nu mi-a placut a fost restaurantul hotelului. Putine optiuni pentru vegetarieni si o greseala in meniu. Scria clar ca un mix de salate contine fasole batuta, in meniu, in farfurie au fost icre si nu ne-am dat seama decat dupa ce am gustat. Nu mi-a placut nici desertul, nuga glace, a avut un gust cam ciudatel.

Per total, hotelul se merita intr-o perioada mai neaglomerata, spa-ul fiind micut, si probabil vom mai reveni.

Impresii încărcate de mirunat in 12.10.2017 14:59:13

Validat / Publicat: 12.10.17 16:44:39

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mirunat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 14 voturi) nota2

[12.10.17 16:44:16]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 98&ridAnt=82604

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

pagină generată in 0.561950206757 sec