Motel Cinciş

înscris/ă în 18.08.12
OCT-2017
REGIM MASĂ fara masa
150 lei/noapte

Motel Cincis o posibila surpriza placuta pentru multa lume

Am plecat intr-un scurt sejur la acest motel situat la 6 km de Hunedoara, pe malul lacului Cincis. Ca si traseu din Bucuresti mergeti pana la Sibiu dupa care folositi A1 pana la Orastie dupa care mergeti spre Hunedoara. Nu aveti nevoie de gps, indicatoarele va vor arata drumul corect. In general drumul este bun, exceptie unele portiuni intre hunedoara si lacul Cincis.

Ca asezare motelul este situat pe malul lacului, mai precis pe varful dealului care pleaca de la malul lacului.

Am fost cazat intr-o camera dubla mobilata cu mobilier antichizat, pat dublu mare, saltea foarte buna, doua perne bune pentru fiecare persoana. Baia mare cu o cabina de dus pe masura. Apa calda si caldura permanent. Atat camera, restul motelului, restaurantul si terasa amenajate cu mult bun gust, personal cred ca la amenajare au angajat specialisi pentru ca totul este asortat si nu vezi semnele chichului obisnuit pe la noi. Raportul calitate/pret bun, adica 150 lei/noapte fara mic dejun.

Restaurantul are 2 saloane si o terasa. Amenajarea in nota intregului ansamblu. Preturi foarte bune pentru micul dejun. Aici cred ca meniul ar trebui un pic completatat pentru celelalte mese cu mai multe preparate traditionale, mai ales ca in aceasta zona mancarea traditionala este foarte buna. Nu cred ca vine multa lume sa comande 4/5 feluri de muschi de vita (scump), sau rata confiata, etc. si spun asta datorita faptului pentru ca se stie ca aceste preparate necesita un specialist in bucatarie pentru ca ele sa fie ceea ce se prezinta. Ca preturi pentru cina si pranz preturile sunt medii catre mari. Recomand la desert papanasii (3 bucati la portie) care sunt foarte buni.

Servirea la restaurant este in general ok, si spun in general pentru ca sunt 2 ture. O tura in care lucreaza 2 doamne, foarte amabile, nu te lasa sa astepti si iti mai si recomanda obiective din zona. Pe cealalta tura sunt 2 doamne si un domn. Cu dumnealor mai complicat. Se pare ca pentru dansii ploua nonstop, cu toate ca afara era soare.

Obiective turistice aveti in zona incepand cu castelul Corvinilor, manastirea Prislop si in zona Hateg va veti lovi la fiecare pas de indicatoare cu asfel de obiective,

Ca si concluzie un scurt sejur placut, in general, cu unele minusuri care pot fi rezolvate foarte usor de proprietar.

Impresii încărcate de Paul-Corneliu in 11.10.2017 12:59:59

Validat / Publicat: 11.10.17 13:19:30

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Paul-Corneliu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9900 PMA (din 15 voturi) nota2

[11.10.17 13:18:42]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=82584

- mishu
[11.10.17 14:49:39]

@Paul-Corneliu: Cred ca pentru multi dintre cei care iti vor citi articolul va fi un moment de placute amintiri de la intalnirea anuala AFA din 2016.

Din pacate eu nu am fost prezenta la acea intalnire insa am citit tot ce s-a scris despre ea inainte si dupa petrecerea evenimentului si am vazut o multime de poze astfel incat chiar daca nu ai pus poze imi pot imagina cum arata locurile.

Zona este minunata si daca ai fost si multumit, atunci asta conteaza doar.

Felicitari, votat cu placere.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos