ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

Am rezervat la Crama si am mancat la Corrida - Restaurant Crama Veche (Terasa Corrida en Sol) - Bistrita

Cum pe drum spre Sighisoara ni se cam facuse foame, tatonam orasele sa vedem unde ne oprim pentru masa de pranz, au am zis sa fie Reghin pentru ca deja stiam acolo cate ceva, mama a insistat pentru Bistrita (i se parea mai interesant), asadar din nou cel mare a intrat pe Tripadvisor (era cel mai rapid), eu cu rugaciunea in gand avand in vedere antecedentele de la Sighetu Marmatiei… …. si alegerea a fost Crama-Veche, sunat, facut rezervare, acum trebuia doar sa mai ajungem.

I-am zis lui Gicuta sa ne duca acolo si iar ne-a fentat, ne-a dus in spatele restaurantului si a trebuit sa ocolim putin ca sa intram pe unde trebuie, insa a fost un prilej bun sa dam putin cu nasul de orasul Bistrita care mi-a placut chiar si din putinul vazut, pentru ca mai apoi sa citesc articolul scris de @tata123 care sa-mi intareasca buna impresie. Si daca @tata123 v-a oferit optiunea unei cazari si vizitarea orasului, eu va ofer un loc de luat masa.

Asadar pana sa ajungem la locul de luat masa am trecut pe langa zone mai vechi ale orasului si chiar am dat peste o placuta montata printre pieterele care alcatuiau drumul si care prezentau traseul turistic – Axa Breslelor fiind numerotate ca obiective de vazut: Biserica Evanghelica sec XIV – XVI, Casa Icoanei sec XVIII, Biserica Romano-Catolica sec XVIII, Casa cu Lei sec XVIII, Turnul Dogarilor sec XV.

Pe drum am intalnit si guri de canal pe care era infatisata emblema orasului, si chiar am trecut si pe langa Turnul Dogarilor.

Ce mi-a placut a fost ca am vazut multe stazi pe care numele strazii era trecut pe cunoscutele placute albastre scrise cu alb, dar existau si mici placute metalice pe care era trecut numele vechi al strazii in romana si germana.

Am ajuns si in fata Palatului Culturii de unde printre pietre tasneau mici jeturi de apa spre distractia copiilor, si sa fim cinstiti si mie mi-ar fi placut, dar nu mai am varsta (decat la minte).

Si asa incet pe langa parc in spatele Palatului Culturii se ajunge la restaurantul Crama Veche, dar noi am stat la terasa care se numeste “Corrida en Sol” (la inceput am fost putin nedumerita sa nu fi gresit, insa si terasa e a lor).

Locul este frumos amenajat, cu mici pavilioane sub care se afla cate patru mese de cate patru persoane, in jur exista multa vegetatie, exista si spatiu de joaca pentru copii, asadar atat cat am tras o privire prin zona, un loc minunat de a petrece ceva ore cu familia sau prietenii.

Este un loc care fara a fi inghesuit te lasa sa respiri, beneficiaza de ceva zone verzi relaxante, o muzica placuta si ca sa nu mai spunem ca dupa masa poti sa-ti faci siesta prin parc.

Ne era foame insa nu prea aveam timp de pierdut foarte mult asa incat am luat fiecare cate o ciorba, eu si mama de burta iar barbatii grupului de vacuta. Ca fel secund s-au luat doar pentru baieti cartofi prajiti cu cascaval ras si salata de varza alba. Bautura a fost fara alcool (intr-o comuniune totala cu soferul) asadar limonada, evervess si pepsi.

Nu as putea comenta ceva despre servire deoarece nu au fost lucruri sofisticate deci au fost servite repede, bautura a fost rece si mancarea calda :). Bine ca nu a fost invers :). Nota de plata ok, 132 lei pe bon.

Intre timp am reusit sa vorbesc si cu @Andox si sa aflu ceva nume de restaurant bune in Sighisoara si poate sa ne si intalnim, dar asta este un alt episod.

Cand am plecat noi de acolo in foisorul din parc niste instrumentisti imbracati in costume traditionale (gen tiroleze) isi pregateau instrumentele.

Am plecat de acolo cu o impresie placuta si despre terasa dar si despre oras atat cat am putut sa vad.

Ca sa va dau in final si adresa, aceasta este Strada Albert Berger nr 10, iar pe net ii gasiti la adresa crama-veche.ro

Trimis de mishu in 10.10.17 08:31:54
Validat / Publicat: 10.10.17 09:28:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BISTRIȚA.

VIZUALIZĂRI: 3562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 In drumul nostru am trecut si pe langa aceasta lucrare interesanta

tata123 🔱
[10.10.17 09:55:12]

@mishu: Am fost plăcut impresionat de ceea ce am văzut în centrul orașului Bistrița (vezi impresii), iar fotografiile tale mi-au arătat și alte câteva zone unde nu am ajuns.

Turnul Dogarilor (P06) este singurul turn păstrat, din cele 18, care străjuiau zidurile orașului. Statuia din P09 îl reprezintă pe fierarul Georg Pfaffenbruder - strajnicul apărător al orașului în fața trupelor generalului Basta, la anul 1602 (timponline.ro/statui-din- ... cine-reprezinta).

Mulțumim pentru sugestie.

[10.10.17 11:01:21]

@tata123: Sa stii ca m-am gandit ca ar fi acest fierar deoarece pe placuta noua din P08 scrie strada Dogarilor, iar pe placuta cu numele vechi scrie Strada Fierarului Pfaffenbruder insa cum nu eram sigura am preferat sa nu spun mai mult.

Intradevar Bistrita este un oras frumos care merita vizitat.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, dar si pentru completari.

marius gaudi*
[10.10.17 16:22:21]

Bine ca ai mai avut timp de poze, mie cand mi-e foame... nu mai vad nimic in fata ochilor.

Tirolezii urmau sa cante la Corrida del Sol? Trebuie sa vad cu ochii mei si sa gust si eu ceva acolo in necunoscuta mie, Bistrita.

[10.10.17 16:47:32]

@marius gaudi: Sa stii ca mi se intampla si mie de multe ori si chiar si la sfarsit cand sunt satula uit de poze. Cel mai dragut este cand avem cate o cazare unde ajungem dupa un drum lung si suntem 5 persoane si fiecare vrea fie la toaleta, fie sa se intinda si eu nu-i las pana nu fac poze. Am ajuns anul trecut la Reghin seara pe la 11 si nu I-am lasat sa miste nimic pana n-am facut poze

Iar tirolezii urmau sa cante in parc, dar normal ca s-ar fi auzit si pe terasa ca era cam in fata ei, ar fi fost frumos, dar noi mai avem ceva drum pana la Sighisoara.

Multumesc de vizita si aprecieri.

Zoazore
[10.10.17 19:46:44]

@mishu: Hmm, de data asta ai fost chiar umană! Doar trei poze cu mâncare!

Arată bine și peisajul din jurul terasei, dar și terasa în sine!

Dar... doar flăcăii au avut felul doi? Voi nimic? O fripturică, un lităls, o prăjiturică?

[10.10.17 20:31:43]

@Zoazore: Pai nu-ti spusei ca ne grabeam spre Sighisoara? Stai ca vine maine si Sighisoara, insa acolo o sa vezi mai greu ca era o atmosfera intima, dar ce placuta atmosfera cand ai prieteni alaturi.

Multumesc de vizita si de gandurile bune adresate ca nu te-am chinuit ????

Zoazore
[10.10.17 20:37:19]

@mishu: Dulce (mă rog, sărat, etc) chin! Sunt masochistă în acest caz!

[10.10.17 20:38:01]

@Zoazore: Tu ai spus-o ????

marius gaudi*, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bistrița (orașul):