ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2017
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2017

Aşa da!

Cum am ajuns în hotel Columbus

Pentru cei care nu mi-au citit reviewul anterior, vă sintetizez că am avut un voucher pentru 7 nopţi de la 25 sept- 2 Oct 2017 la hotel Las Piramides Resort din Playa de Las Americos Tenerife. Era plătit de aproape un an de zile, actualizasem sosirea prin email înainte de plecare iar ei mi-au trimis un shuttle să ne ia de la aeroport. La recepţie am primit răspunsul că pentru noaptea aceea nu au camere şi în schimb, se oferă să ne transporte cu taxiul pe banii lor la un alt hotel.

Am ajuns la hotel Columbus, ultracentral, la câteva sute de metri depărtare de hotelul pentru care plătisem. La parterul acestui hotel cu cinci etaje pe o stradă şi opt pe alta, la colţul a două străzi erau magazine şi buticuri cam tot ce ar fi de primă necesitate pentru un turist.

Odată intraţi în recepţia elegantă am fost întâmpinaţi cu un zâmbet de recepţioner, semn că era la curent cu întreaga întâmplare. Ne-a luat peste rând, ne-a întrebat dacă vrem să mâncăm (luasem dincolo cina) sau vreo băutură. Asta ne mai trebuia, ceva de băut, la nervii pe care-i aveam. Ca semn de consideraţie (!?) a chemat un boy care să ne conducă la cameră şi să ne care minusculele bagaje.A doua zi dimineaţă la recepţie era o româncă căreia i-a părut rău de întâmplarea prin care trecusem şi ne-a recomandat cu mâna pe inimă hotelul Columbus.

Camera

Era elegantă dar standard, nu ca cea în care urma să locuim în primul hotel şi care era mult mai intimă dar cu note de neglijenţă. La Columbus totul era perfect. Lenjeria de pe pat de un alb imaculat şi fără urme de oboseală. Masă cu două scaune tapiţate, TV plasmă. Mobilierul era alb cu pat lat de mijloc şi dulap cu multe compartimente. Pe jos dale mari de marmoră şi în faţa patului, pe ambele laturi câte un covoraş de lână. Pe ambele părţi ale patului erau două noptiere destul de generoase şi deasupra aplice cu lumină discretă. Lumină puternică era deasupra chicinetei şi a mesei (în celălalt hotel era foare slabă) Aer condiţionat în funcţiune setat pe 23 grade (în celălalt hotel am închiriat un ventilator). Chicinetă cu cuvetă, microunde, prăjitor de pâine, cafetieră, frigider în priză, aragaz electric şi multă veselă, tigăi, oale, tacâmuri, practic neatinse. Am remarcat două feluri de şampon de vase, un burete şi sârmă de frecat, (la celălalt hotel lipsea).

Baia

Designul pişcoţilor era plăcut. Baia avea cabină mare de duş, bideu, WC cu bandă de igienizare, phon, cuvetă cu oglindă mare. Erau tot felul de cosmetice: săpunuri, şampon, balsam, cască de păr, toate cu sigla Columbus scrisă pe ele.

Terasa

Era adâncă probabil pentru a feri camera de soare. Avea masă, două scaune şi uscător orizontal de rufe. Bec electric cu glob, lumina având două trepte de iluminare. De pe terasă seara se vedea jos forfota maşinilor pe bulevardul principal, firmele luminoase şi turiştii care populau strada până târziu şi mergeau la distracţie, staţiunea Playa de las Americos fiind renumită pentru viaţa de noapte.

Restaurantul şi mâncarea

Restaurantul era amplasat la subsol la care ajungeai pe scări sau cu liftul. Înăuntru era răcoare datorită aerului condiţionat. Pe câteva mese erau amplasate platouri cu toate bunătăţile de cea mai bună calitate. Noi am servit numai micul dejun a doua zi dimineaţă. Începând cu şuncă, mezeluri, caşcaval, unt cârnaţi şi crenvurşti calzi, ouă preparate în mai multe feluri, diverse salate, apoi mâncare gătită iahnie de fasole, peşte prăjit, budincă de cartofi, staţi! nu vă închipuiţi că am servit din toate.. Urmau diverse prăjituri copturi sau cu cremă, câteva feluri de fructe, compoturi, jeleuri, lapte, iaurt, cereale, cafea, ceai, sucuri.

Alte avantaje ale hotelului

Cum am scris, pe două străzi la parterul hotelului erau magazine cu tot ce-şi dorea un turist începând de la agenţii turistice sau de închiriat maşini, restaurant şi baruri, farmacii, buticuri cu articole de plajă, suveniruri, reparat dispozitive electronice, schimb valutar, bancomat. Cel mai mare avantaj era că din faţa hotelului plecau autocarele spre excursiile în insulă şi tot acolo sau pe lateral erau staţiile de autbuze comunale care făceau legătura între staţiuni ajungând până în capitala insulei Santa Cruz de Tenerife, parcul Loro sau porturi.

Preţul

Nu mi-a venit să cred! Pentru un studio ca cel în care am dormit, preţul afişat de una dintre marile agenţii de voiaj este în octombrie de 2276 lei pentru şapte nopţi, ceeace revine la 325 lei/ noapte, respectiv 70 eu. În noiembrie preţurile sunt mai mici urmând ca în decembrie să crească. Micul dejun opţional aduce un plus de 37 lei/ zi/ persoană dar cine nu e dispus, are toate facilităţile în cameră şi supermarket la parter.

În privinţa sezonului, nu uitaţi că Tenerife e ˝insula primăverii veşnice˝.

-citeşte în continuare aici-

Trimis de Michi in 09.10.17 20:14:47
Validat / Publicat: 09.10.17 22:19:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Vedere de pe stradă
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.80 EUR pe cameră

[09.10.17 20:26:34]

Mutat în rubrica "Info Kn Columbus Hotel [Playa de Las Americas], TENERIFE" (nou-creată pe sait)

MichiAUTOR REVIEW
    [09.10.17 20:53:09]

@webmasterX: Mulţumesc, exact, vreo 200m pâna la plaja cu nisip negru vulcanic.

elviramvio
    [09.10.17 22:39:05]

@Michi:

Eu cred că ați vrut să fiți cea mai tare-n cazări anul asta, ne-ați depasit pe toți, chiar asa! Mai dați si de o româncă bună la receptie!

Acum lăsând gluma, a fost o situație neplăcută care v-a furat timp important din cel alocat plimbării. Dar mai vine și câte o belea ca asta, ați trecut-o cu bine și noi zicem Doamne ferește!

Plimbări frumoase și haz de necaz să faceți!

[09.10.17 22:50:33]

@Michi:

nu uitaţi că Tenerife e ˝insula primăverii veşnice˝

, si nu uitam asta cum nu uitam nici ca Mama Michi este simbolul "tineretii vesnice". Cati dintre noi au patit asa ceva si au reusit sa-si pastreze cumpatul si chiar daca ati spus ca v-ati enervat sunt convinsa ca ati depasit momentul cu eleganta si in felul, acesta ari putut face si omcomparatie ????.

Felicitari, votat cu mare drag.

[10.10.17 08:06:49]

elviramvio, Michi, mishu