ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2017
ÎNSCRIS: 06.10.17
OCT-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Napoli imprejurimi - legende si adevar

Napoli, Capri, Coasta Amalfi

Inceput de octombrie 2017.

Vreme excelenta, cca 22gr, zero ploaie, aglomeratie rezonabila

Cateva sabloane care nu s-au cofirmat despre Napoli:

• Mizerie in Napoli – partial adevarat: cand iesi din aeroport / statia centrala (gara) impresia e ok, destul de curat, constructii noi, oameni civilizati.

Cartierul din jurul pietii Garibaldi este Napoli authentic: blocuri vechi, murdare, izmene la uscat, gunoaie, populatie pestrita din toata lumea, comert stradal de proasta calitate. Nu am vazut nici o fapta reprobabila – hotie, vagabonzi / cersetori (doar 2 in o saptamana), etc.

Cartierul Vomero este mai degraba similar Parisului: case f frumoase, colorate si curate, verdeata multa, comert de calitate, oameni eleganti, etc.

• Mincare exceptionala mai de graba NU! am mancat la Sorrento, o gradina a unui restaurant aratos, o pizza -4 sezoane; a fost buna, dar nimic exceptional;

(E adevarat nu am gustat “coperto” care era trecut in nota de plata -20% din consumatie. Apoi am citit ca ar fi bacsisul!)

Pe strada: in Amalfi am incercat un cornet cu diverse animale: creveti, pestisori, caracatite, inele de calamari, toate baby, sa incapa intr-un cornet de 30cm inaltime dar de 2 degete diametru. Prajiti, erau buni; dar ce rau poate fi la fructe de mare prajite- nimic special.

Micul dejun luat la cofetariile din piata Garibaldi (de nevoie, acolo avea hotelul conventie pt MD), a fost prost: cafele normale, dar patiseria (croissant, minipizza, calzone, prajituri…. erau necomestibile. Le gustam si dadeam la caini, unul m-a marait, dupa ce-a mirosit, probabil spunand: “ bai, fraiere, asta-mi dai tu, mie? ”

• Produse din magazine daca-I din supermarchet, e cam ca la noi – calitate, prêt. Vrei ceva BUN intri in bacaniile din cartiere tip Vomero si, cu prêt dublu, cumperi semipreparate f. bune;

• “ vezi Napoli si apoi poti sa mori” hm! as putea trai oricat fara sa vad Napoli. DAR, sa nu vezi Coasta Amalfi este inadmisibil. Minunata, cum minunat e Sorrento, Capri, Positano, Amalfi.

• E circulatie infernala; partial “color”: masinile respecta semaforul si pe pietoni. Pietonii –nu! Astia opresc la “rosu”, dar dupa ce se aduna 10, forteaza trecerea pe rosu si masinile opresc cuminti; nici un sofer nu povesteste vro ceva despre mamicile pietonilor. Pietonii trec pe ori unde vor muschii lor si sunt lasati. Scuteristii sunt singurii motorizati care se cred pietoni: fac orice le trece prin cap. Soferii nostrii, or ar calca vro 5 pietoni/zi, ori, la prima intersectie, s-ar bloca si nu ar mai pleca pana noaptea cand se rareste circulatia!

Trimis de mihaipreda in 08.10.17 18:01:35
    Validat / Publicat: 08.10.17 21:33:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: de la extrena nordica pana la Coasta Amalfi

VIZUALIZĂRI: 4643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaipreda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Coasta Amalfi

webmaster45 [08.10.17 21:33:00] »

@mihaipreda: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Napoli şi împrejurimile, NAPOLI" (deja existentă pe sait)

mishu [08.10.17 21:58:08] »

@mihaipreda: Bun venit! iti spun si eu si te mai asteptam si cu alte impresii si cu mai multe poze.

Inceputul fiind facut, felicitari, votat cu placere.

giuliani [09.10.17 10:06:29] »

Fiecare vede lucrurile cu alti ochi, e adevarat. Depinde unde si ce mananci, insa mie, din acest punct de vedere mi se pare ca e foarte greu sa gasesti un loc cu mancare atat de buna ca si Napoli+Coasta Amalfi. Peste tot am mancat la cel mai bun nivel, dar e drept ca mereu ma informez foarte bine inainte sa aleg un restaurant indiferent de locatie.

Intr-adevar, coasta Amalfi e ceva ce trebuie vazut macar o data in viata. Mie mi-a placut mult insa si la Napoli

giuliani, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: