ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2010
ÎNSCRIS: 27.02.09
SEP-2007
2 AD. + 2 COPII

Foarte select

La intoarcerea din vacanta din Grecia, am vazut pe sosea indicatorul de Bansko. Sotia auzise de respectiva statiune, asa ca am zis hai sa dam o fuga pana acolo, sa vedem cum arata o statiune de munte a bulgari. Ce am vazut acolo mi-a intrecut orice asteptari. Cum mai aveam doua zile de concediu, am apelat la fondul de rezerva si am hotarat sa ramanem o noapte (care s-au facut doua, atat de mult ne-a placut).

Hotelul este de patru stele. Am luat un apartament cu vedere la munte-era deja zapada, plecasem din Grecia de la 28 de grade si am ajuns acolo la 7.

Camerele mari si curate, impecabile chiar, mult mai select ca in Grecia.

Dupa o scurta plimbare prin oras si o masa foarte buna si ieftina la o mehana din zona, hai la piscina.

Halatele si prosoapele le-am luat din camera, eram singuri-singurei in ditamai piscina, apa calda, a fost o desfatare totala. Pe munte era zapada si noi faceam baie...

La un moment dat a intrat o gasca de rusi nesimtiti, incaltati cu adidasi de afara, s-au plimbat pe langa piscina, mai aveau putin si se si asezau pe sezlonguri. Noroc ca a venit cineva din personalul hotelului si i-a invitat politicos afara.

Micul dejun foarte variat, in sistem bufet suedez, cafeaua foarte buna.

Celelelte mese nu le-am servit la restaurantul hotelului, totusi nu aveam planificata cheltuiala asta, asa ca am servit pe la carciumele din jur.

Ce m-a impresionat a fost curtea interioara, foate bine intretinuta si cu mult bun-gust executata. Si Harley-Davidsonul din holul hotelului, care-scria acolo- s-ar fi folosit la filmarile din Renegatul.

Cu mare mahnire, dupa doua zile a trebuit sa plecam, cu intentia clara de a reveni la iarna (am mai mers apoi inca doi ani la rand) si cu senimentul de frustare la gandul cum arata Predealul nostru.

La intoarcere am venit pe un alt drum, printr-o zona de munte si niste chei superbe, foarte putin circulat. Abia aca intaleam o masina la 4-5 km!! .

Mi-am adus aminte atunci de povestile cu racketii bulgari.

Am ajuns intr-un final cu bine acasa si cu concediul terminat, dar frumos.

Revin si cu poze.

Trimis de rinaldoparaipan in 20.04.10 13:48:55

VIZUALIZĂRI: 2112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rinaldoparaipan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Privelistea din camera.Ieri faceam baie in Marea Egee si azi admir zapada

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [27.08.10 07:24:58] »

Foarte frumos hotelul, l-am vazut si noi azi, am mers pe langa el, e pozitionat foarte bine , in centrul statiunii, langa multe magazine si aproape de zona de sky.

webmaster10 [31.01.11 19:02:52] »

Am adaugat coordonatele gps. Ne poti confirma te rog daca sunt corecte?

amero [22.09.11 20:23:46] »

as dori sa stiu mai multe despre hotel in vederea petrecerii vacantei de iarna /2 adulti+2 copii de 4 si 8 ani.

cazarea a fost intr-un apartament cu 2 camere, cu bucatarie utilata?

am fost anul trecut la alt hotel, ne-a placut f. mult statiunea si nu ni s-au parut preturi inaccesibile.

oricum partiile sunt excelente

multumesc

rinaldoparaipan [26.09.11 20:05:55] »

Strazhite nu este genul de APARTHOTEL, ci hotel.

Noi am avut un apartament, dar fara bucatarie. Plus ca in sezon are niste pretuuuuuri!! (cu masa de Craciun sau Revelion obligatorie)

Pentru "configuratia" ta recomand alte hoteluri-gen Bojur (cam departe de centru, dar are piscina mare) sau Mountain Residence4 (are alta denumire acum, e oarecum vis-a-vis de Strazhite.

Incearca aici, trebuie sa gasesti ceva:

http://www.bulgariaski.com/bansko/index. shtml

Bafta!