ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2017
ÎNSCRIS: 06.01.17
SEP-2017
2 AD. + 1 COPII

Kastro Maistro - Vacanta reusita

Am ajuns cu ajutorul GPS-ului la Kastro Maistro, in jurul amiezii. Ai Giannis (Ag. Ioannis) – Lefkada. Parcarea aproape plină si acoperita impotriva soarelui. Vad niște scări metalice (ca prin filmele americane) si hotelul sus pe munte. Ma si gandesc ca trebuie sa le urc cu bagajele. Ma aventurez pe ele si ajung la piscina. Acolo, la barul de langa piscina, o domnisoara ma intimpina. Si surpriza: e romanca. Mihaela. Ea a fost ghidul nostru in sejurul din Lefkada.

Aflu ca de fapt avem o alta intrare (normala – cu scari) si o receptie la care trebuie sa ma duc in ziua urmatoare. Ma conduce la camera, primim pe langa cardul de acces si parola de wi-fi. Camera 9. Chiar in dreptul piscinei.

Complexul este alcatuit din 3 corpuri de cladire situate la poalele muntelui și toate apartamentele au o vedere panoramică la mare. Kastro Maistro oferă o selecție de studiouri, studiouri de lux și apartamente, precum și apartamente și studiouri la mansardă. Optasem pentru un studiou de 25 mp.

Intru in camera si arata exact cum vazusem in pozele de pe site. La intrare, pe partea stanga, era minibucataria – chiuveta, aragaz cu plita, hota si frigiderul. In sertare am gasit pana si strecuratoare, vase, desfacator de sticle, tacamuri, oala. Camera noastra avea 2 paturi – unul dublu si unul single – (etraordinar de comfortabile), un dulap imens in care se gasea seiful si binenteles prize suficiente pentru tableta, telefon, aparat foto, o masuta cu 2 scaune, aer conditionat si televizor. Din camera se iese in balcon – si aici am avut o masa cu 2 fotolii - si desigur o sfoara cu cirlige. Baia era prevazuta cu cabina de dus, prosoape si uscator de par.

In pachetul turistic achizitionat era inclus si micul dejun care se servea chiar langa piscina intre 8-10,30.

Aici le-am cunoscut pe Maria si Sotiria care ne vor servi micul dejun pe toata durata sederii.

Micul dejun era tot timpul completat pe masura ce se termina. Exista un prajitor de paine si un expresor pentru cafea sau alte tipuri de cafea cu lapte, un termos cu apa calda si unul cu lapte. Oua atat fierte, prajite, cat si omleta, carnati, cremvusti, gemuri, salata greceasca, sunca si cascaval, compot de piersici, iaurt, fructe, sucuri si cereale, diverse tipuri de ceai, felii de chec si croissante. Singurul inconvenient au fost viespile. Erau destul de insistente chiar daca li se punea si lor mancare – in fiecare dimineata aveau cate o bucatica de sunca sau carnat pe care le devorau. Mi s-a spus sa ne ferim de ele pentru ca au avut persoane intepate si care ajunsesera la doctor. Exista si o lada frigorifica de unde copii puteau cumpara inghetata sau sucuri, iar adulti bautura.

Cu toate ca era inca sezon nu am vazut lume la piscina, desi apa era foarte curata. Probabil pentru faptul ca plecam dupa micul dejun si ajungeam dupa-amiaza sau pentru ca toti vrem sa inotam in mare. Sezlonguri pe langa piscina cu umbrelute, hamace si chiar si un baldachin. Pe un afis era trecut ca copii sub 12 ani trebuie supravegeati de catre parinti, neexintand salvamar, fara scufundari si aleragt in jurul piscinei. Program de functionare 9-21.

Mai jos de piscina se gasea un foisor cu un gratar pe care doritorii il puteau folosi.

Aveam s-o cunosc si pe Dora, o bulgaroaica, care ne-a intimpinat la receptie. Harta cu insula Lefkada primita de aici ne va insoti pe tot parcursul excursiei.

Copiii beneficiaza de o zona de joaca cu diverse facilitati: ping-pong, biliard.

Curatenia atat in spatiile comune, cat si in camera se facea in fiecare zi, iar la trei zile se schimba lenjeria si prosoapele.

Este necesara masina pentru a te deplasa fie spre cele mai frumoase plaje de pe insula, fie in orașul Lefkada sau inchirierea unui scuter iti faciliteaza accesul pe stradutele inguste din insula.

Vegetatia din jurul complexului iti bucura ochii: un ficus imens, palmieri, vita-de-vie si lamaiul plin de fructe …

In cazul in care vi se face foame intr-o seara si nu doriti sa mergeti in oras la o taverna puteti sa incercati sa ajungeti la Villagio Maistro unde puteti servi cina, aproximativ 8 minute de mers pe jos. Ultima comanda se ia in jurul orei 21.30. Tot aici se organizeaza in fiecare luni seara greceasca cu mancare greceasca, muzica si dans.

Trimis de fredutza in 06.10.17 11:29:59
Validat / Publicat: 06.10.17 12:23:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fredutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Piscina si o parte din complex

[07.10.17 16:23:36]

@fredutza: O cazare excelenta din ceea ce se vede precum si dupa notele acordate. Felicitari, votat cu placere.

[08.10.17 21:00:10]

MosBatran
[24.10.17 13:21:17]

@mishu: Buna

Am stat si noi la Kastro Maistro in 2015 si constat cu bucurie ca nu s-a schimbat absolut nimic din conditiile foarte bune de acolo!

Ca si pont, daca doriti un sejur la Kastro cat mai linistit si in conditii excelente va recomand camerele 21 - 26 si apartamentul de la etaj. Sunt in corpul din spatele receptiei si au vedere spre mare, peste o mica gradina cu smochini si trandafiri.

In 2015 am platit 50 euro/noapte cu mic dejun inclus dar a fost negociat la grup.

Proprietarul cunoaste un producator de ulei de masline din interiorul insulei si se poate achizitiona ulei extravirgin cu 4 euro/litru.

MosBatran
[24.10.17 13:25:02]

@MosBatran: Aaa, uitasem, mai e o vale de acces auto, pe deal, prin spatele corpurilor de cazare care au ferestre spre piscina.

Eu si atat
[24.11.17 06:57:52]

NU recomand sub nicio formă

Ce mai proastă alegere, un concediu ratat doar pentru faptul că suntem romani si am făcut o rezervare înainte cu un an iar alții sunt sârbi si au plătit pe loc.

Patronul un impostor care a încercat să ne ducă la o casă a unei persoane si sa ne cazeze in casa si paturile unde dormea cineva.

Am asteptat la piscina celuilalt hotel pe care il detine o jumatate de zi in speranta ca o sa incerce sa rezolve situatia creata de ei si ca ne vom intelege ca niste oameni normali, dar din pacate acel asa zis manager al hotelului nu facut absolut nimic si a trebuit ca agentia din țară sa imi găsească o altă locație pentru restul sejurului.

Va rog daca vreti sa mergeți în Lefkada la acest asa zis hotel fugiti cat mai repede.

fredutza, mishu, MosBatran
Alte impresii din această RUBRICĂKastro Maistro Studios (zona Frini):