ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

Natura si minunile ei - Cascada Cailor, Borsa

Inainte de a parasi frumosul Maramures mai aveam un drum de facut. Cu o seara in urma ma culcasem spunand multe rugaciuni si facand multe cruci ca a doua zi vremea sa fie frumoasa sa putem ajunge si in acest loc. Se vede treaba ca Doamne-Doamne a considerat ca pacatele mele nu sunt chiar atat de mari (sau a tinut cont de pacatele copiilor care in mod sigur sunt mai putine) astfel incat ne-a pus la dispozitie o zi frumoasa. Cum stim ca la munte apa se scurge repede am zis ca sa ne incercam norocu’ si sa ajungem la Borsa sa vedem Cascada Cailor.

Vreau sa va spun de la inceput ca nu va voi putea descrie cascada sau imprejurimile, ca sa poti descrie frumusetea este foarte greu, ea trebuie vazuta asa incat mai degraba pozele vor fi cele care va vor arata frumusetea acestui loc eu va voi prezenta mai degraba aspecte “tehnice”.

Ne-am incercat norocul si pe drum pana acolo drumul fiind foarte prost (insa se pare ca ar cam fi in reparative), astfel incat veti circula dupa Moisei spre Borsa cu maxim 40 km/ ora. Am ajuns in final si la baza telescaunului si dupa ce am reusit sa gasim un loc de parcare (din fericire am ajuns acolo destul de devreme) am mers sa achizitionam biletele pentru telescaun. Nu era vorba doar de comoditate ci si de o scutire de efort a picioarelor noastre, astfel incat am achizitionat bilete dus-intors (daca nu ma insel 30 lei de persoana).

Trebuie sa mai tineti cont de faptul ca pornirea telescaunului se face daca se strange un grup de cel putin 10 persoane cred (noi cand am ajuns functiona si urcasera destui turisti) iar ultimul telescaun coboara la ora 17.00 si daca nu l-ati prins coborati pe jos.

A urmat un prim moment de suspans si aici am sa fac o mica pauza. Citisem pe net tot felul de povesti privind telescaunul, ca te zmuceste din loc, ca trebuie sa fii atent cum urci si cobori ca sa nu ai probleme avand in vedere ca telescaunul nu se opreste, ca la stalpi te zdruncina rau, astfel incat eram putin ingrozita, insa, urcarea/coborarea in telescaun este ajutata de doi angajati la baza iar coborarea/urcarea la varf este ajutata de un angajat, exista marcaje care iti indica unde sa te asezi si astfel nu este nici o problema.

Avand in vedere aceste aspecte si recomandarile lor, am urcat in telescaun astfel: mama si cel mare, eu si cel mic si sotul solo, fara nici o problema ca doar aveam sprijin, la stalpi nu te zdruncina nimic, astfel ca ajungi in siguranta la destinatie. Singurul lucru pe care trebuie sa il aveti aici in vedere (de fapt sunt doua lucruri), chiar daca este soare va cam bate vantul in telescaun deci puneti-va ceva pe voi si in al doilea rand aveti mare grija de bilete daca aveti dus-intors, la intoarcere vi se vor cere, eu le ratacisem si nu-mi aminteam ca mi le mai inapoiase angajatul de la baza dupa validare si eu sustineam ca mi le-a oprit la baza si angajatul de sus spunea ca in nici un caz, sa ma caut bine ca el nu ne lasa, in final le-am gasit.

Acum sa stiti ca drumul poate fi facut si pe jos insa v-am spus mai sus de ce am preferat telescaunul.

Despre cascada vreau sa va spun foarte putin deoarece povestile le gasiti sigur pe net, legenda cu caii care s-au prapadit acolo fugind de animalele salbatice, nu am sa va spun nici ca este una dintre cele mai frumoase din Romania din moment ce nu le-am vazut pe toate, insa pot spune ca este minunata.

Tot la modul general cunoastem din literatura ca se afla in Muntii Rodnei, in apropierea statiunii turistice Borsa, iar cascada se pravaleste peste pietrele din Rezervatia Piatra Rea in trepte succesive de 40/ 20/ 40 metri.

Nu stiu nici daca vreau sa va conving sa ajungeti acolo, eu am ajuns la venerabila varsta de… …. hai ca nu va spun si nici chiar venerabila nu sunt, dar am avut ceva obstacole personale de trecut astfel incat spun ca se poate ajunge la cascada sau macar in apropierea ei. In functie de cat de in stare sunteti mergeti mai repede sau mai incet, cu pauze scurte pe drum si in loc sa faceti (de la telescaun pana la cascada) 20 de minute o sa faceti poate 30 sau 40 de minute.

Urcarea cu telescaunul este chiar placuta mai ales daca este vreme frumoasa deoarece va da prilejul cat urcati (vreo 15 minute) sa admirati peisajul si pot sa va spun ca aveti ce sa admirati, noi mergand in august totul era verde intens si daca cu o zi inainte negura era stapana pe peisaj, acum cerul era senin iar albastrul cerului incepea acolo unde se termina verdele padurii. Pe sub telescaun mai puteti vedea ciobani cu oile si daca sunteti in zona in care distanta pana la sol este relativ mica puteti face o conversatie cu ciobanul asa cum a facut sotul meu .

Am ajuns si la capatul telescaunului si am pornit la drum spre cascada. La inceput drumul se desfasoara pe un platou pentru ca mai apoi sa se desparta, la dreapta spre Cascada Cailor. Mama a intuit traseul, a mai vazut si unele fete ofilite si a tras concluzia, ramane la umbra pe banca admirand doar peisajul in jur. Noi am plecat mai departe spre cascada dar si “grupul” nostru s-a scindat in doua, juniorii mai cu elan si seniorii mai batraneste. Ca sa fie totul bine si juniorul mic avea sarcina de a face poze. Acum ce sa va spun ca si dificultate a drumului, daca nu sunteti contra cronometru si nu aveti probleme medicale e ok. Pentru mine a fost un chin coborarea, simteam ca-mi explodeaza genunchiul, dar incet, incet am ajuns cat mai aproape de cascada pana la zona cea mai abrupta in apropierea cascade unde zona este ceva mai denivelata, unde acolo am spus stop, eu admir cascada de aici.

Ce pot sa va spun decat ca drumul este minunat daca nu este soare, ca din loc in loc mai exista mici locuri de popas si ca se mai amenajeaza inca, ca exista la un moment dat si un firicel de apa captat astfel incat sa va ostoiti setea si ca vederea cascadei va face sa dispara orice urma de oboseala.

Vezi un firiciel de apa care incepe de undeva de sus si tot curge la vale parand ca nu se mai termina. Cu cat te apropii mai mult dimensiunea firicelului se mareste iar senzatia este cu atat mai frumoasa.

De asemenea peisajul in jur este unul deosebit si simti ca iti umpli plamanii de aer.

Dupa ce te-ai odihnit si ai admirat toata aceasta cadere de apa si te gandesti ce este in stare natura sa faca incepi sa faci drumul invers si incepe calvarul urcusului. Pentru mine insa efortul la urcare a fost unul mai putin solicitant pentru genunchi astfel incat acum eram mai fericita decat la coborare. Iar pe drum intalneam tot mai multi turisti veniti sa vada Cascada Cailor.

Coborarea cu telescaunul a fost si mai frumoasa decat urcarea si asta deoarece te uitai spre statiune si vedeai valea, dar si muntii pe o distanta apreciabila avand in vedere cat de senin era afara.

Acum daca ati citit articolul anterior si v-ati uitat la poze, in prima poza se vede ce innorat era afara, asa ca ziua de azi cand am ajuns la Cascada Cailor putea fi compromisa foarte usor, insa am un ingeras acolo sus care are grija de mine si care a facut astfel posibila scrierea acestui articol.

Va invit cu mare drag sa vedeti aceasta minunata cascada pe care nu trebuie sa o ratati daca sunteti in zona.

Trimis de mishu in 05.10.17 08:31:19
Validat / Publicat: 05.10.17 09:46:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 2755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Cascada Cailor - Nu putem sa nu imortalizam momentul de glorie AmFostAcolo

elviramvio [05.10.17 11:36:24] »

O fi musai de văzut, deocamdată doar citit pe telefon. Greu, tocmai m-am trezit în fața la italiano Vero????????

mishu [05.10.17 11:40:06] »

@elviramvio: Pai il asteptam cu mare pofta... adica drag si pe Italiano Vero, ca mie mi s-a facut pofta.

Multumesc de vizita si vot.

mprofeanu [05.10.17 12:19:23] »

@mishu: Mi-a plăcut și acest review scris de tine și cu aducere aminte pentru mine. Am vizitat cascada tot cu telefericul acum mai bine de 8 ani când am stat 6 zile chiar în Borșa.

Cascada se vede minunat din depărtare! Pozele tale spun totul!

mishu [05.10.17 13:17:00] »

@mprofeanu: Ma bucur ca ti-am adus aminte cu acest articol de concediul petrecut acolo. Cascada se vede intradevar frumos de la distanta, mai ales ca dai ochii cu ea parca dintr-o data, dar si cu cat te apropii de ea parca o vezi si mai frumoasa.

Multumesc pentru vizita si vot, o zi frumoasa.

liviu49 [05.10.17 18:57:21] »

@mishu: Lucru bun la noua luni! Nu chiar atat a durat absenta mea de pe AFA, dar nici departe nu prea sunt. Azi, dupa mai bine de trei saptamani de la intoarcerea de la tratament, la Herculane, am reusit sa ajung cu hartiile la zi dupa trei saptamani de concediu. A fost bine in concediu, dar hartiile nu prea s-au bucurat ca le-am ignorat atata timp. Si cum cei din urma vor fi cei dintai, am inceput cu acest articol, cu cascada Cailor. Ca unul care nu am patruns in Maramures decat pana la pasul Prislop, dinspre Vatra Dornei si mare iubitor de Maramures acest articol pica la tanc.

Daca mai era nevoie, vedem ce frumuseti avem in tara, iar noi le ignoram mereu.

Pe langa colectia de articole despre haleala si somn, am mai vazut si cateva articole mai omenesti, pe care abia astept sa le citesc. Sper sa am si timpul si rabdarea sa le citesc.

Pana atunci numai bine si calatorii placute!

mishu [05.10.17 19:20:37] »

@liviu49: Nu pot decat sa ma bucur pentru acest ecou si sper sa mai gasiti cateva articole placute lecturii si m-as bucura pentru comentarii. Imi pare rau ca pentru noi concediul a fost destul de scurt insa am incercat sa vedem cat mai mult chiar in detrimentul unor omisiuni tocmai pentru a vedea si copiii mei ca nu trebuie sa jinduiasca dupa frumusetile altor meleaguri, pe care de altfel nu le contest, insa avem si noi destule cu ce sa ne laudam.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Dan&Ema [05.10.17 19:53:38] »

@mishu:

Cascada Cailor este o capodopera a naturii de care mi-e dor!

Zoazore [05.10.17 20:40:45] »

@mishu: Vă admir pe toți cinci și te-admir și pe tine pentru tinerețea, energia și bucuria care emană din articolul tău!

Peisaje superbe dintr-o țară frumoasă, care este și-a mea, cu oameni dragi mie!

krisstinna [05.10.17 20:56:19] »

@mishu: Îi spun lui C: uite, Mișu a fost la Cascada Cailor, la anul poate dăm o fugă!

Și-mi spune: nu mai pot merge, Mișu e tânără, nu ca mine

Important e cum te simți, nu câți ani ani! Dacă te vaiți și lenevești toată ziua, nu e cazul tău, te vei simți de 80 de ani și la 20

Îi spun de Dan, cu Țara Luanei, a auzit de "echipament adecvat" și a zis pas, că nu ajunge cu mașina, că trebuie sa meargă pe jos. Ce bine era dacă putea sa meargă cu masina până în buza patului, era fericire mare.

Bravo, felicitări!

mishu [05.10.17 21:02:48] »

@krisstinna: Spune-i sotului tau ca il pup, mi-a facut seara mai frumoasa. Adevarul este ca poate fiecare avem felul nostru de a fi, ritmul nostru, si eu sunt invidioasa pe multe persoane penteu "tineretea" pe care o emana indiferent de varsta biologica pe care o au. Important este insa sa ne bucuram de ceea ce facem indiferent daca urcam o stanca sau daca facem o plimbare cu barca sa spunem.

Iti multumesc pentru vizita si aprecieri si pentru ecoul frumos postat aici.

Dana2008 [07.10.17 18:23:23] »

Am fost și eu la Cascada Cailor de vreo zece ani, când am stat in săptămâna cu părinții și soțul meu în concediu la Vatra Dornei. Îmi amintesc că a trebuit să cobor printre pietre, un drum destul de lung și solicitant pentru glezne care nu se duceau în toate direcțiile. Mergeam și nu vedeam cascada... destul de ciudat, cu toate că are o cădere destul de mare, a apărut vederii brusc.

FELICITĂRI! E foarte frumoasă zona.

mishu [07.10.17 18:36:19] »

@Dana2008: Cand esti mai tinerica astepti cu nerabdare sa apara obiectivul in fata ochilor. Baietii mei si-au dorit sa ajunga acolo astfel incat dupa ce am coborat din telescaun au luat-o la picior sa ajunga acolo inaintea noastra si normal, au mers mai mult decat noi. Eu nu am vrut sa risc partea mai abrupta am mers atat cat am considerat ca pot astfel incat sa ma bucur de ceea ce vad.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

CATAAS [10.10.17 08:59:18] »

@mishu: Ma bucur sa vad ca s-a imbunatatit drumul spre cascada, ca s-a investit ceva in zona. Noi am petrecut acolo 3-4 week-end-uri, inclusiv cu copil mic. Drumul prost Carlibaba-Borsa, ne-a ținut in loc”in ultima vreme. Am inteles ca se lucreaza la refacerea lui, deci sper sa ajungem si noi la anul. Felicitari pentru articol!

mishu [10.10.17 09:18:04] »

@CATAAS: Cred ca drumul poate fi un impediment dar nu o piedica, spun asta deoarece la cat este de frumoasa cascada merita orice efort.

Normal ca e de preferat sa fie si drumul bun si speram sa aflam vesti si de la alti turisti care au mai ajuns pe acolo ca lucrurile sunt in ordine.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

carina_10 [24.11.17 20:08:40] »

Frumos articol, va mai asteptam prin Maramu

mishu [24.11.17 20:13:26] »

@carina_10: Multumesc pentru vizita si invitatie. E prima data cand ajung in zona si imediat ce am plecat mi-am dorit sa ma intorc. Daca ai vazut am scris cate ceva din zona si totul a fost minunat (mai putin o experienta culinara neplacuta in Sighetu Marmatiei) si daca n-ar fi asa de departe de Bucuresti cred ca as veni in zona in fiecare an.

O zona superba cu oameni minunati.

carina_10, CATAAS, Dan&Ema, Dana2008, elviramvio, liviu49, mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut: Cascada Cailor: