ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2017
DIN: x
ÎNSCRIS: 20.08.17
OCT-2017

Jurnal de calatorie - prima zi. Spre Gyor!

Dupa o planificare de doua-trei saptamani, in sfarsit a venit si ziua cea mare. Plecam in concediu! Am impachetat pana la unu noaptea. Mi-am propus sa ma trezesc la sase dimineata, asa ca nu mi-au mai ramas decat cinci ore de somn si 800 km de parcurs a doua zi. M-am bagat in pat sa execut somn. Inainte de a adormi ma gandesc ca in timp ce impachetam am auzit horoscopul lunii octombrie pe nu stiu ce post TV. Zice ca Leul (adica eu), are o luna buna pentru calatorie. Doamne ajuta! Iar fecioarele (adica el) o luna buna in dragoste. Bine ca nu l-am lasat acasa! .

M-am trezit inainte de a suna ceasul, ritualul de dimineata, dat mancare la pesti, verificat inca o data lista, pupat catelusele in bot si... la drum! Mergem vreo doi-trei kilometri si ii spun lui Cristi ca am un gol in stomac. Am uitat ceva. Ce sa uit, ca doar am bifat tot?! Cristi:"Nevasta, aparatul foto l-ai luat? " "Pai nu trebuia sa il iei tu? " Ba tu, ba tu, mai mersesem vreo doi-trei kilometri. "Gata, nevasta, asta e, nu ne mai intoarcem! " " Pai cum sa nu ma intorc, si AFA!? Cu ce facem poze!? " Stanga imprejur, iau aparatul, pup catelusele (din nou) si plecam (pentru a doua oara). Ce noroc pe noi sa plecam de doua ori in concediu intr-o luna!

Pe Valea Oltului n-ar fi trebuit sa ma mai impresioneze nimic. Doar o vad zilnic! Dar fiind rece afara, Oltul "fierbea". Ati vazut vreodata Oltul fierband? Daca nu, il vedeti in poza atasata. Ce frumos sa plecam in vacanta in octombrie! Tot frunzisul parca a luat foc! "Cristi, fa poze, trebuia sa vada si AFA culorile astea! " Eu am crezut ca plec doar cu Cristi in concediu, dar m-am trezit cu o ceata intreaga dupa noi! Acum, ce sa fac trebuia sa am grija si de ceata, nu?!

Drumul a decurs normal, fara peripetii. Inainte de granita, ultimele doua-trei benzinarii au preturi "ca afara". Asa ca nu lasati pe ultimii kilometri alimentarea cu combustibil. Noi am platit 5.09 Ron/l. Vigneta o cumparasem online, asa ca am trecut usor, fara sa ne mai oprim. Doua vignete a cate 10 zile costau mai mult decat una pe o luna, asa ca am ales ultima varianta (75 Ron). Am mers intins si am ajuns la destinatie cu o ora mai devreme decat planificasem. Am mers 780 kilometri, cu viteza medie de 96 km/h (de la 8.30 la 16.30 ora lor). Pe drum nu ne-am oprit decat pentru un mic picnic.

Asa cum v-am sous, hotelul l-am gasit usor, am parcat rapid (si gratis!) in apropiere, ne-am cazat foarte rapid si am plecat sa vedem orasul. Gyor este in oras mic, dar curat de province, Al carui centru e bine organizat. Au o zona de "socializare", cateva stradute cu restaurante unul langa altul, in jurul pietei centrale (similar cu a Sibiului, dar la alta scara!), O zona de cumparaturi (mall si buticuri), o zona istorica si turistica. Ne-am plimbat intai prin zona istorica, iar apoi ne-am indreptat catre Piata sa gasim in restaurant in care sa mancam de seara. Acum vine surpriza frumoasa. Apropiindu-ne de piata se auzea muzica din ce in ce mai tare. Nu eram neaparat incantati de asta. Ne place muzica, dar nu orice si mai ales nu la intensitate mare. Am intrat in piata si am dat peste in eveniment de strangere de fonduri organizat de Clubul Rotary in sprijinul copiilor cu deficiente. Nu inteleg maghiara, dar din poze mi-am dat seama ca era vorba de copii cu sindrom Down. Canta un tanar (din punctul meu de vedere anonim, dar poate ca pentru ei era vreun cantaret cunoscut!). Canta bine, muzica din repertoriul lui Elvis Presley, atat de bine ca m-am trezit dansand in strada (imi dezmorteam picior dupa 800 km!). Asa ca, Mihai18, vezi ca am mai avut energie si pentru altceva decat sa mananc! Ceea ce mi s-a parut foarte interesant este cum strangeau fonduri. Aveau in our de 20 dovleci uriasi de vanzare, numerotati. Cand cineva "cumpara" un dovleac la suma pe care dorea sa o doneze, numarul dovleacului era luat si in schimb pe dovleac era scris numele donatorului/"cumparatorului". Cristi a propus sa cumparam si noi in dovleac. Cum puteam sa ma plimb cu in dovleac de zeci de kile (juma' de metru diametru) prin toata Europa!

Desi a fost doar o destinatie de tranzit, scurta noastra severe in Gyor a fost foarte placuta. Nu o recomand totusi pentru mai mult de cateva ore (in transit sau in combinatie cu alternative vizite in zona.

NB: Sa nu va asteptam de la mine la tot felul de informatii istorice sau geografice pe care le gasiti pe internet. Povestile meld for fi mai mult despre experiente personale si informatii utile pe care nu pe gasim pe site-uri oficiale.

Trimis de arcrom in 04.10.17 10:32:00
Validat / Publicat: 04.10.17 13:44:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Toata Ungaria

VIZUALIZĂRI: 3734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (arcrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Gyor, strada pietonala pe care se află hotelul

[04.10.17 13:43:55]

@arcrom: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 54&ridAnt=82470

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Gyor și împrejurimile, GYOR" (deja existentă pe sait)

hotelul l-am gasit usor, am parcat rapid (si gratis!) in apropiere, ne-am cazat foarte rapid...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[04.10.17 19:28:43]

@webmaster26: articolul despre hotel a fost deja scris si publicat cu doua zile in urma (Baross Boutique Apartman. Nu stiu sa fac linkul Intre ele. Ma puteti ajuta?

[04.10.17 19:31:26]

@arcrom: Rezolvat!

[04.10.17 19:45:03]

@webmaster26: pozele pe care vreau sa le postez sunt in galeria telefonului, dar linkul nu imi da ca optiune la pasul 1 decat camera. Cum procedez?

[04.10.17 20:53:44]

@arcrom: s-a rezolvat

elviramvio
[04.10.17 22:34:00]

@arcrom:

Bietele cățelușe! Au crezut că s-a terminat concediul și v-ați întors acasă!

Drum bun mai departe!

[05.10.17 08:22:27]

@arcrom: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[05.10.17 09:25:39]

@arcrom:

, @ANILU nu te-a avertizat despre acest aspect , asa ca acum suporti consecintele.

Dar o sa vezi, ca e frumos in gasca si vezi ca va trebui sa fii pe faza si la intalnirea anuala sa fiti prezenti neaparat, sa te tii atunci gasca si pupaturi si tot tacamul.

Foarte frumos ce spui tu aici, e musai sa ma tin dupa voi ca e frumos foc.

Acum spun doar felicitari, votat cu mare drag, merg la celelalt articol al tau ca sa fiu la zi. Drum bun in continuare.

[05.10.17 10:24:10]

@mishu: de-abia astept întâlnirea anuală sa ne pupăm!

[05.10.17 10:29:54]

ANILU
[05.10.17 13:42:51]

@arcrom: Eşti fantastică! Aţi plecat în concediu (bine că nu te-ai trezit fără Cristi în maşină ) în sfârşit, cu planurile făcute, cazările rezervate, totul pus la punct, dar văd că tu vrei să ţii AFA la curent non-stop.

Este adevărat că eu ţi-am dat câteva informaţii despre AFA şi la fel de adeavărat este că nu ţi-am spus că AFA dă dependenţă!!!

Numai că îţi mai dau un sfat nu-l stresa pe Cristi cu AFA în sus AFA în jos, stai că trebuie să fac poze, stai că trebuie să scriu, etc., din experienţă îţi spun, bucuraţi-vă de vacanţă şi după aceea ai timp să ne scrii şi să ne pui poze.

Vacanţă plăcută în continuare.

Angela merge mai departe...

[05.10.17 13:55:52]

@arcrom: Si apropo de uitat, și eu am acest sentiment de multe ori și cea mai tare faza a fost când după ce ne-am urcat in mașina și făceam inventarul sa vedem ce am uitat sau nu mi-am dat seama ca uitasem banii de concediu ????, și atunci nu erau carduri.

[06.10.17 01:19:23]

@ANILU: nu-l stresez, ca poze face el cu sutele fara sa îi zic eu, iar de scris, scriu noaptea când el doarme. Te pup!

ANILU, elviramvio, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gyor și împrejurimile: