ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2017
ÎNSCRIS: 24.07.13
SEP-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

O zi la Ravello - probabil cel mai frumos loc vazut pana acum

“Twenty five years ago I was asked by an American magazine what was the most beautiful place that I had ever seen in all my travels and I said the view from the belvedere of the Villa Cimbrone on a bright winter's day when the sky and the sea were each so vividly blue that it was not possible to tell one from the other. ” Gore Vidal, scriitor American

(Cu 25 de ani in urma am fost intrebat de o revista americana care a fost cel mai frumos loc pe care l-am vazut in toate calatoriile mele si i-am spus ca privelistea vazuta de pe terasa Vilei Cimbrone intr-o zi stralucitoare de iarna cand soarele si marea erau de un albastru atat de intens incat nu era posibil sa le distingi.)

As putea sa termin chiar aici povestea schimband doar anotimpul :) fiindca la aceasta descriere nu prea mai e mare lucru de adaugat. Ravello a fost prima localitate vizitata iar vremea a cooperat perfect intr-o zi stralucitoare de vineri. E necesar aici sa ai parte de o zi insorita pentru a profita de frumusetea privelistilor, orasul fiind localizat la vreo 380m sus pe munte, deasupra orasului Amalfi. Intr-o zi mai putin clara sus la Ravello s-ar putea sa fie ceata, asadar o excursie acolo n-are deloc farmec.

Pentru ca tot farmecul orasului Ravello sta in privelistile de la cele doua vile: Cimbrone si Rufolo. N-as putea sa spun care e mai frumoasa dar pot sa spun ca ambele au terase care iti ofera niste privelisti absolut ireale. Am vazut multe poze pe internet inainte de a ajunge aici dar pot sa spun fara sa gresesc ca realitatea este mult mai frumoasa. Cred ca sunt cele mai frumoase privelisti pe care le-am vazut pana acum, iar daca unii spun ca la Ravello ai cele mai frumoase view-uri de pe planeta tind sa cred ca nu am fost chiar singurul care am ramas atat de impresionat. :)

Am sosit asadar la Ravello cu un bus din Amalfi, pretul fiind parca 1.20€ de persoana. In apropierea statiei unde se coboara am observat indicatoare cu Villa Rufolo si cred ca am facut maxim 5min pana acolo. Intrarea la Villa Rufolo se face din piata domului, l-am vizitat si pe acesta insa nu pot spune ca am ramas impresionat.

Am intrat la Villa Rufolo, biletul costa 7€/pers si se cumpara chiar de la intrare. Am primit o harta sau schema a vilei si am cautat direct terasa :) indreptandu-ne direct spre ea fara alte opriri. Daca intrati pe google si scrieti Ravello, primele poze care apar sunt de pe o terasa deasupra marii, in mijloc apare un pin si doua turnuri. Ei bine, imaginea asta reprezentativa este de pe terasa vilei Rufolo. Mi-am dorit mult sa gasesc exact locul din care se poate face exact aceasta poza si am reusit, cocotat pe o banca de piatra, cu capul scos printre niste crengi de copaci care stau pe un pat de lemn… dar merita efortul, dupa cum se poate vedea in imaginile atasate. Mi-e foarte greu sa descriu ce se vede de pe terasa asta fiindca sunt niste imagini de-a dreptul incredibile, de nedescris. Totul pare perfect si in momentul ala nu poti sa nu te gandesti ce minte a putut scormoni ideea unei asemenea constructii intr-un asemenea loc? Am vizitat curtea interioara, exista o mica manastire, si vila in sine care nu se poate vizita (cel putin atunci nu se putea intra). N-am insistat tare mult caci dupa ce stai jumatate de ora pe terasa vilei Rufolo sunt foarte putine locuri din lumea asta care te-ar mai putea impresiona. Probabil cu trecerea timpului se mai schimba lucrurile, dar asa, la cald e aproape imposibil.

Unul dintre ele este Villa Cimbrone (7€ intrarea) cu a sa Terrazzo dell’Infinito considerat de multi “specialisti” cea mai frumoasa priveliste din lume, fara alte adjective de genul “posibil”, “probabil” sau “printre cele mai…. ” . Pana la Villa Cimbrone drumul e putin mai dificil, fiind doar trepte vreun km sau chiar mai mult… noua nu ne-a schimbat deloc itinerarul fiindca oricul planuiam sa coboram pe jos pana la Amalfi, iar traseul trece exact pe langa vila

In ceea ce priveste acest punct de Belvedere asocierea cu infinitul trebuie sa vina de la infinitatea albastrului care ti se infatiseaza in fata ochilor. In functie de bataia soarelui daca privesti intr-o anume directie ai impresia ca marea si cerul sunt unul si acelasi element care nu se sfarseste nicaieri. O imagine demna de numele care il poarta care te duce inevitabil cu gandul la compararea celor doua terase :) N-am gasit un mod de a le departaja, asa ca raman amandoua ca cele mai frumoase locuri vazute pe Coasta Amalfi si nu numai. Parca merita sa stai in Amalfi doar pentru a avea libertatea de a-ti alege ziua cea mai potrivita pentru a urca la Ravello si astfel sa profiti pe deplin de aceste doua privelisti de vis.

In rest, Ravello e un sat micut cu vreo 2500 de locuitori, care mai are un Dom si 1-2 biserici; il faci la pas in maxim 1h daca nu intri la cele doua vile sau nu te opresti la vreun restaurant. De remarcat ar mai fi un festival anual de muzica clasica dedicate lui Richard Wagner. Acesta se desfasoara pe terasa vilei Rufolo pe durata verii inca din perioada imediat urmatoare celui de-Al Doilea Razboi Mondial si ii este dedicate compozitorului german care vizitand sudul Italiei a fost atat de impresionat de privelistea de pe terasa vilei Rufolo incat a folosit-o ca sursa de inspiratie pentru opera sa, Parsifal.

In continuare, am iesit de la Villa Cimbrone si am gasit in apropiere poteca ce duce spre Atrani, orasul lipit practic de Amalfi. Cumparasem cartea Sunflower dedicata traseelor ce le poti face pe jos pe intreaga coasta Amalfi. Drumul de la Ravello la Amalfi e alcatuit din doua segmente, Ravello-Atrani si Atrani-Amalfi, ambele fiind notate cu 1 din 3 la categoria dificultate, deci usor.

Ei bine, nu-I chiar usor, desi eu sunt relativ obisnuit sa merg pe jos (merg minim 30km pe saptamana) dificultatea mai ridicata a traseului se datoreaza scarilor. Am coborat in continuu scari, vreo 30 de minute incat ne tremurau genunchii cand am ajuns la Atrani. Se merge pe langa livezi de citrice, maslini si privelistile asupra marii sunt spectaculoase. Merita facut drumul pe jos, dar doar in directia asta, invers sunt convins ca e infernal si doar cei mai fit il pot duce pana la capat. Ajunsi la Atrani cartea ne-a ghidat sa trecem printr-un tunel care trece prin munte si te duce pana la Amalfi.

Asadar, asta e povestea noastra din Ravello, un must see atunci cand te aflii pe Coasta Amalfi. Chiar daca pe hartie pare un mic sat cu doua vile si un dom localizarea sa l-a plasat inca de acum cateva sute de ani pe harta celor mai frumoase locuri din Europa, motiv pentru care merita cu siguranta un popas.

Trimis de giuliani in 03.10.17 00:57:31
    Validat / Publicat: 03.10.17 07:55:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Villa Cimbrone

webmaster26 [03.10.17 07:56:05] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Salerno, SALERNO" (deja existentă pe sait)

elviramvio [03.10.17 08:02:08] »

@giuliani:

Frumos, felicitări!

RoxanaGRS [03.10.17 10:25:45] »

Splendid. Fotografiile m-au lăsat fără cuvinte.

webmaster [03.10.17 11:58:29] »

giuliani [03.10.17 13:05:46] »

@webmaster26: cred ca rubrica aleasa este necorespuzatoare, mai degrabă ar merge coasta amalfi secat zona salerno

webmaster [03.10.17 13:49:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Ravello», SORRENTO / AMALFI (nou-creată, între timp, pe sait)

mishu [03.10.17 13:54:54] »

@giuliani: Cu prima poza mi-ai luat piuitul, si chiar daca si urmatoarele sunt frumoase, prima este deosebita.

Felicitari, votat cu mare drag.

valentinag [06.10.17 09:44:21] »

@giuliani:

Superb! Italia e magnifica!

elviramvio, giuliani, mishu, valentinag
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ravello: