ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2017
ÎNSCRIS: 23.07.10
SEP-2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Afara vopsit gardul, inauntru leopardul!

Am rezervat doua camere la acest hotel la inceputul lui ianuarie, pentru septembrie.

Nota pe booking nu era foarte mare, 7,9, dar cum scorul mediu pentru localitatea Benitses era 8,2 si cum pretul a fost de 31E/noapte, am zis ca merge. Mai ales ca nu stateam decat cinci nopti.

Coordonatele GPS nu erau foarte exacte, am ajuns aproape de hotel, dar nu „la poarta”. Dar asta ar fi ultimul lucru care ne-a deranjat, din pacate sunt multe aspecte neplacute la acest hotel.

Asezarea hotelului este buna, foarte aproape de plaja si la cateva minute de zona cu taverne. Desi este aproape de strada principala, a fost liniste, probabil zgomotul strazii era atenuat de cladirea din fata. Macar atat, pentru ca cele doua cladiri erau atat de apropiate, incat cu un pic de curaj sareai din balcon pe acoperisul vecin!

Printre cladiri se vedea marea!

Alaturi se gaseste si un supermarket, dar cu preturi mari. La cateva minute, in zona tavernelor, sunt altele, cu preturi mai mici.

Parcarea pare mica, dar niciodata nu s-a intamplat sa nu gasim loc, seara, cand veneam din preumblarile noastre pe insula.

Am gasit hotelul, intrarea se facea prin parcare. O receptie in stilul „kitsch”, cu o gramada de piese de mobilier de diferite feluri, ingramadite. La receptie un tinerel, poate chiar adolescent. Ne cere actele, ne ofera doua taloane pentru bautura de bun venit (beneficiu Genius) pe care o butem bea la taverna de pe plaja si ne spune ca vom primi camere in alt corp, alaturi. Cum arata binisor pe dinafara, ne-am bucurat, am zis ca acolo o fi mai placut. Da de unde!

La intrare am gasit un mic hol, cu doua canapele obosite si un fel de birou unde erau afisate niste informatii: parola pentru net, un nr de telefon si inscrisul „vii oaspete si pleci prieten” Bine ar fi fost sa fie asa!

Am primit doua camere la etajul doi. Cea a prietenilor nostri era mai mica decat a noastra, cu un balcon mizerabil. Au refuzat-o si au primit una la etajul 1, un pic mai mare dar cu o terasa mare.

Urcam scarile, cam intuneric. Asta pentru ca exista intrerupator doar la etajul doi, la unu nu!

Pe scari exista si o oglinda mare, noroc cu ea, o sa vedeti de ce.

Treptele sunt acoperite cu marmura, dar crapate rau si destul de murdare. Era o murdarie cronica, data de vechimea hotelului si de curatenia superficiala. Se simtea si un miros ciudat, nu chiar urat dar nici placut. Probabil din cauza asta erau si niste aparate cu odorizante pentru aer.

Camera este cat se poate de mica, dotata cu mobilier ca de bazar, adica de toate felurile, unele noi, altele antice. Parca era camera unor sinistrati, care au primit cate ceva de la diverse persoane (patul negru, parea nou, noptiera maron, foarte veche, dulapul nou, culoarea lemnului, etc)

Am avut pat matrimonial, asa cum am cerut la rezervare. Proasta idee: salteaua tare, daca se misca unul dintre noi, automat se misca si celalat. Peste asta se putea trece, dar scartaia ingrozitor la cea mai mica miscare. Pernele au fost proaste, deloc comfortabile.

De noptiera nu a beneficiat decat unul, a doua nu exista - nici loc nu ar mai fi avut.

Dulapul de haine era nou, destul de incapator, cu suficiente umerase si cu un sertar mare. Dar ca sa deschizi sertarul trebuia sa stai pe pat, altfel nu era loc.

Noroc ca dulapul era mare, acolo am pus valizele. (prietenii nu au avut norocul asta, pentru ca pe dulap era pus televizorul!!)

Mai exista o masuta de toaleta, sub care se gasea un scaunel mic, total inutil, pentru ca nu aveai unde sa-l pui!

Deasupra statea cocotata o oglinda mica, mica, in care de-abia imi vedeam fata! De-asta am zis ca am avut noroc cu oglinda de pe scara.

Mai era in camera o masuta pentru valiza, asezata la doua palme de pat, pe care se afla... frigiderul! Nu era rau, noaptea nu trebuia sa cobor din pat sa beau apa rece, doar intindeam o mana. Si aprindeam lanterna, pentru ca frigiderul nu avea bec.

Si cu tot mobilierul asta, mai ramanea loc intre pat si perete pentru o persoana, deci stateam la rand daca veneam din directii diferite.

Lumina in camera era una foarte... discreta, adica aveam deasupra patului doua corpuri mici de iluminat, care faceau o lumina chioara. Mai era si o veioza, chiar daca i-am scos abajurul nu a fost de mare folos. Era romantic, nimic de zis, dar cand cautam ceva in dulap trebuia sa aprind lanterna!

Faceam mereu haz de necaz, zicand ca suntem in era camuflajului! (camera prietenilor avea lumina normala)

In camera am gasit un cutit, doua cani si o cana electrica de fiert apa.

Exista si un televizor micut, cu cateva canale grecesti. L-am ignorat.

Aerul conditionat functiona bine, un pic mai batraneste, dar nici nu am avut parte de calduri prea mari. Si cum veneam destul de tarziu in camera, nu il foloseam prea mult.

Internetul functiona destul de bine.

Pe jos un linoleum tare obosit, spalat de mantuiala, am mers odata fara papuci si mi se lipeau talpile.

Peretii erau curati, cred ca au fost zugraviti recent, dar datorita numeroaselor straturi, vopseau se mai cojea prin unele locuri.

Usa de la balcon era din lemn, imbatranit si scorojit, la fel si usa tip oblon, veche, murdara, scorojita.

Nu era plasa de tantari, dar nici tantari nu au fost.

Baia: toata lumea care merge in Grecia stie ca baile sunt mici, dar asta era minuscula. La cadita de dus exista o perdea scurta, deci inutila pentru protectia fata de stropi. Plus ca era foarte murdara. Am strans-o si asa a ramas pana la plecare. Suportul pentru dus era aproape de tavan, deci cine sa-l foloseasca? Poate vreunul bolnav de gigantism!

Robinetii un pic ruginiti, usa un pic scorojita, cu numeroase straturi de vopsea, roasa de umezeala in partea de jos. faianta stearsa din doi in doi! Deci „curat-murdar!”

Rezervorul de apa – de la 1900 toamna, cu lant de tras apa! La prima utilizare niciunul dintre noi nu il vedea si nu stiam de unde se trage apa.

Apa calda a fost OK, in schimb cea rece de-abia picura la chiuveta.

Articolele de igiena despre care se spunea ca sunt gratuite au constat in hartie igienica si doua pliculete de gel de dus.

Balconul era mare ca lungime, camera fiind pe colt, se intindea pe doua laturi ale acesteia. Dar ce folos, pentru ca una din laturi era mizerabila de-a binelea. Nu mai ajunsese gresia si pentru acolo. Nici partea din dreptul usii nu stralucea, era doar murdara. Si foarte ingust, nu puteai sa treci pe langa scaun, trebuia sa il ridici si apoi treceai!

Masuta si cele doua scaune, de plastic erau foarte murdare. Am incercat sa le curat cu servetele umede, dar mizeria era impregnata in ele, asa ca nu am reusit.

Partea despartitoare fata de balconul vecin era groaznica, rupta, se vedeau niste table. Pentru un copil ar fi fost chiar periculos.

Curatenie in camera s-a facut zilnic, dar de mantuiala, macar ne luau gunoiul, care oricum era in cantitate mica. Pe balcon nu s-a facut niciodata curatenie, cred ca nu se facuse de multa vreme.

Cearceafurile au fost curate, pareau noi, prosoapele un pic uzate, dar curate. S-au schimbat in ziua a treia, deci bine din acest punct de vedere. Dar prea putin pentru a schimba impresia generala.

In concluzie, a fost cea mai proasta cazare din viata noastra, discomfotul fiind creat mai ales de lipsa luminii si spatiul foarte mic.

Au fost si doua parti bune: prima e aceea ca am fost foarte ordonati, adica toate lucrturile au fost in permanenta la locul lor (lucru mai rar in concediu); a doua ca am colindat din plin, nu ne tragea inima sa ajungem devreme in camera. Ne intorceam pe la ora 18, faceam un dus, beam ceva si plecam la masa. Apoi somn si gata cu statul in camera!

Cand a venit ziua plecarii ne-am bucurat, mai ales ca urma sa stam in Parga inca 8 nopti.

Dar aveam emotii, hotelul ales in Parga avea doar o stea, dar numai comentarii extrem de favorabile. Care s-a dovedit ca au fost justificate.

Si ca sa fie totul anapoda, am primit de la booking o notificare cum ca nu m-am prezentat la hotel in perioada rezervata.

Nici pana azi, la o luna, nu s-a clarificat situatia, hotelul nu confirma ca am stat acolo. Am trimis chitanta si bonul de la plata cu cardul, astept sa se rectifice. Nu de alta, dar vreau sa scriu si eu pe booking parerea mea despe acest hotel. Ma gandesc ca asta o fi si motivul, cei de acolo stiau ca suntem nemultumiti si or vrea sa ne impiedice sa scriem. Zic si eu.

Coordonatele GPS din parcarea hotelului sunt : 39.541.594; 19.914.497

Trimis de adrianaglogo in 01.10.17 23:45:33
Validat / Publicat: 02.10.17 03:19:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intinzi o mana si umbli la frigider!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[02.10.17 03:18:34]

Mutat în rubrica "Avra Budget Beach Hotel [Benitses], CORFU" (nou-creată pe sait)

elviramvio
    [02.10.17 07:45:30]

@adrianaglogo:

Neplăcută cazare. Se mai întâmplă și din astea, eu una nu înțeleg cum au referințe bune cam 100% când sunt condiii așa proaste - am pățit ceva asemănător la Zagreb anul acesta, am scris. Am rămas cu ideea că agentul local booking.com are o parte de vină și unele comentarii nu se publică decât în urma unei sezizări.

Dacă ai trimis copie după chitanță, se ține cont de ea. Am avut o situație asemănătoare - cazare excelentă dar hotelul a zis că nu ne-am prezentat, probabil să nu plătească la booking cei 15%, nu ne-au dat nici chitanță pe motiv că nu merge casa - am trimis poze din cameră și recepție și s-a ținut cont de ele.

Dan&Ema
    [02.10.17 07:45:40]

@adrianaglogo:

Neplacute ghinioanele astea din era camuflajului!

Este bine a ai scris sa fie avizati altii despre gard si leopard.

Felicitari pentru articol.

[02.10.17 08:14:14]

@elviramvio: Da, si eu am trimis si cateva poze.

Am trecut usor peste neplacerile cazarii, am zis ca doar nu cumparam camera aia sa stam o viata in ea! Asta a fost, ne- am plimbatt mai mult.

E posibil sa nu fie postate comentariile proaste??

[02.10.17 08:15:33]

@adrianaglogo: Cred ca exagerezi si nuzi partea plina a paharului

- ai avut frigiderul la indemana asa cum se vede si din poze, cat au norocul asta sa intinda mana sa-si ia o bautura rece fara sa se deplaseze?

- salteaua se misca cand se misca si colegul de pat - asa stiai ca mai este langa tine in pat

- nu aveai loc sa treci unul pe langa celalalt, poate ca ideea era de a va lua in brate

- gresia pe jumatate din balcon - gresia aluneca poate erai mai safe in cealalta jumatate

- ce-ti trebuie sa vezi oglinda, asa dupa cateva zile in care nu te vezi iti este mai dor de tine

Si cred ca as gasi un avantaj in fiecare afirmatie a ta .

Si mai ai

Mai ales ca nu stateam decat cinci nopti.

. Aici este problema, ca sa revenim la sentimente mai bune, indiferent de cat stam dorim sa avem ceea ce am platit si ni s-a promis, insa noi de multe ori acceptam lucrul asta. Imi pare rau pentru cele 5 nopti camuflate sper sa fie singura ta experienta neplacuta.

Felicitari, votat cu mare drag.

[02.10.17 08:28:26]

[02.10.17 09:46:31]

Eu din experiența proprie nu aleg decât hoteluri cu nota peste 9. Că sunt de o stea sau de 5*, dacă nota dată de zeci de turisti este 9 sau chiar peste, nu prea sunt surprize. Am făcut excepție si stat în Salonic la un hotel de 8.4 si am fost dezamăgiți, doar locația il avantaja, in rest jale.

Si mai e de luat in calcul nota splitata, nu cea medie.

Avra are 7.2 pentru condiții si curățenie si note mari care ridica media pentru locație si personal.

Imi pare tare, tare rau... Corfu este minunat si, combinat cu o cazare reusita, ar fi făcut vacanța de neuitat (la modul plăcut).

Una peste alta, la pachet cu Parga, cred totuși că ați avut o vacanță frumoasă.

[02.10.17 09:51:24]

Tocmai am rezervat ieri un studio foarte, foarte frumos, la preț foarte bun si cu nota mare... 9,2. Ar fi fost si mai mare nota, dacă nu ar fi avut 8 pentru locație (e ceva mai departe de punctele de interes), de aici si pretul mic. Dar măcar stiu asta de la început.

[02.10.17 09:55:24]

[02.10.17 14:33:28]

@mishu: Cand am citit prima fraza am zis: hai ca nu m-am plans prea rau! Apoi m-am amuzat.

Chiar asa si eu, cum de nu m-am gandit ca era periculoasa gresia, mai ales daca ploua?

Cu trecerea unul pe langa altul ai dreptate, sotul se bucura cand ne intalneam pe zona aia, ca ma lua in brate si imi daea un pupic!

Iar oglinda, da-o incolo, nu mai vedeam kilogramele in plus!

Doamne, ce cazare buna am avut, si eu stau si ma plang pe AFA!

[02.10.17 14:38:59]

@mirmicu: Corfu a fost minunat oricum. Noi mai fusesem in Corfu, dar am decis sa fie un supliment pentru prietenii nostri. Daca tot mergeam in Parga, unde planuiam 10 zile, am mai taiat doua si am mai adaugat 5, si asa a iesit Corfu.

Poate cazarea proasta ne-a facut sa ne plimbam mai mult, pentru a reduce la maxim discomfortul camerelor noastre.

[02.10.17 21:28:50]

@webmasterX: Da, este OK.

Scuze pt intarziere, nu prea am avut timp de calculator iar pe telefon imi era greu.

adrianaglogo, Dan&Ema, elviramvio, mirmicu, mishu